Jean Patou: 1000

1000 patří spolu s Joy a Sublime mezi zlaté hřeby produkce značky. Vznikla v roce 1972 a vymyslel ji parfumér Jean Kerléo, který působil ve firmě v letech 1967-1998. Vytvořit 1000 prý trvalo dlouhých deset let a parfumér vyzkoušel tisíc různých kompozic, než se konečně dopracoval k té pravé.

Pokud se o parfémy zajímáte, značka Jean Patou určitě neušla vaší pozornosti, přestože v našich parfumeriích se příliš nevyskytuje (tu a tam je možné narazit na poměrně novou Enjoy ve světle fialovém flakonku). Jasmínovou Joy z roku 1930 najdete pravidelně v žebříčcích nejpozoruhodnějších a nejslavnějších vůní, a za pozornost stojí i mnohé ostatní.
Jean Patou se narodil v roce 1887 v Normandii (značka vydala i vůni tohoto jména, zabalenou v bizarním flakonu tvaru válečné lodi) a na začátku první světové války si otevřel butik v Paříži. První kolekci haute couture představil až po válce, ale ihned se proslavil. Později zavedl i výrobu sportovního oblečení a byl mezi couture návrháři vůbec první, kdo to udělal (do té doby návrháře sportovní oděvy příliš nezajímaly). Pro nás parfemaniačky začíná být zajímavý úderem roku 1923, kdy spolu se svým švagrem založil parfémové oddělení značky. Dva roky nato přijal jako hlavního parfuméra Henriho Almérase. Právě on vytvořil Joy a navždy tak vstoupil do parfumérské síně slávy; ale to jen tak na okraj, protože 1000 je dílo jiného parfuméra (Alméras zemřel několik let před jejím vznikem). A když jsme u těch zajímavostí: první parfémy, které v dílně firmy Jeana Patoua vznikly, byla trojka Amour Amour, Que Sais-Je? a Adieu Sagesse, přičemž každý z nich byl určen pro jinou skupinu žen - jeden pro blondýnky, jeden pro brunetky a jeden pro zrzky. Ženy se tím jistě neřídily jako svatým přikázáním, ale jak vidno, marketingové triky jsou staré jako lidstvo samo.

1000 (také ji najdete pod slovním názvem Mille) patří spolu s Joy a Sublime mezi zlaté hřeby produkce značky. Vznikla v roce 1972 a vytvořil ji parfumér Jean Kerléo, který působil ve firmě v letech 1967-1998. Je také autorem Sublime, Prive a Ma Liberte. V současné době Jean Kerléo řídí Osmotéku, velké muzeum parfémů ve Versailles, které vymyslel.
Vytvořit 1000 prý trvalo dlouhých deset let a parfumér vyzkoušel tisíc různých kompozic, než se konečně dopracoval k té pravé. Při uvedení vůně bylo vyrobeno tisíc speciálních kusů, kterými bylo obdarováno tisíc nejelegantnějších žen Paříže. Jenom ta cena je bohužel víc než tisíc - pokud se nespokojíte s menším balením eau de toilette, zaplatíte zhruba dvakrát tolik.

A konečně se přes mé grafomanské výlevy dostáváme k závěrečnému vyvrcholení - po čem a jak 1000 voní? Výrobce ji řadí mezi květinové chypre, já bych ji klidně dala jen mezi květinové, protože květiny zcela převládají. Hlava je nazelenalá, srdce čistě květinové, základ trochu dřevitý. Hlavní hvězdou je čínská vonokvětka, Osmanthus fragrans, bílá květina, jejíž vůně má lehce meruňkový nádech. Garde vonokvětce dělá růže a malinko přizvukuje jasmín. Základ je santalově-pačuliový, jak tvrdí složení, ani jednoho však není tolik, aby se 1000 zvrhávala do nějakého orientu. Celá kompozice je podtržena elegantním nádechem, který připomíná to chypre - trochu suché dřevitosti nebo snad špetka aldehydů, zkrátka 1000 je oblečená do elegantního kostýmu nebo krásných šatů, ne do trička Adidas, jestli mi rozumíte. Dojem z parfému je stoprocentně luxusní, opulentní a zároveň nenápadný, žádné kabelky na zlatých řetězech, rudá rtěnka a špičaté boty, byť by to byla rtěnka Dior a boty od Blahnika. Podobný luxus a drahou eleganci známe z parfémů Chanel, ale žena, která se navoní Coco nebo Allure chce, aby si jí ostatní všimli; ženě 1000 je to jedno, voní se pro sebe a pro svůj příjemný pocit, přesto se přirozeně stává středem pozornosti.
1000 se nebude líbit ženám, které nemají rády čistě květinové vůně - jakkoli je tenhle vonokvětkový klenot slavný, kytky jsou holt kytky. Jinak bych ji doporučila komukoli, kdo se na ni bude cítit dostatečně zralý a zalíbí se mu; pro denní použití a do teplejších dnů bych volila opatrnou aplikaci.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

chechtalka 17.01.09 22:27

tak to by mne zajímalo, kde se tato vůně dá vyzkoušet, ale opravdová vůně, žádná odlivka:o))

Mitzi 01.12.08 23:30

Je to opravdu síla :) Oproti 1000 je např. Osmanthus od TDC jen slabý odvárek.

Nejčtenější