Jean Patou: Sublime

Říkám si, že takhle ke konci roku bychom si mohli zavzpomínat, vytáhla jsem proto ze zásobárny nějaké postarší hvězdy nižší svítivosti. Proč si občas nepřipomenout i ty, které stojí až vzadu za řadami profláklých klasik?

Říkám si, že takhle ke konci roku bychom si mohli zavzpomínat. Nesnáším bilancování a různé výhledy do příštího roku. Stejně tak nemám ráda předvánoční lítání po obchodech a usilovné shánění nejrůznějších blbostí. Ačkoli patřím spíš k impulzivním lidem, ke svátkům na konci roku mám zcela opačný přístup: včas pečlivě naplánuji, rozepíšu, objednám či dojdu koupit, a když šílenství vrcholí, přestanu číst noviny a koukat z okna a někam zalezu pokojně balit dávno obstarané dárky.
Nepotrpím si ani na přání všeho možného veselého, rozesílaná křečovitě na všechny strany, nejlépe lidem, které ani neznám. Protože jakožto mí čtenáři nejste zcela cizí, slušně vám tímto přeju hezký sváteční závěr roku, a jako dárek přihodím nějaké to čtení k cukroví. Vytáhla jsem ze zásobárny převážně vzorky postarších hvězd nižší svítivosti. Proč si občas nepřipomenout i ty, které stojí až vzadu za řadami profláklých klasik?

Jako první jsem vybrala vůni Sublime značky Jean Patou. Kdo byl pan Patou si už psát nemusíme, představila jsem ho v recenzi na vůni 1000. Sublime má mimochodem stejného autora jako 1000 a trojka 1000, Sublime a Joy patří k nejznámějším a nejklasičtějším parfémům Jeana Patoua. Pan Kerléo ještě žije (je mu 78 let) a řídí Osmotéku v Paříži, známé muzeum parfémů.

Sublime vznikla v roce 1992 a je na ní poznat, že se narodila na konci éry bombastických parfémů, jež se nosily jako nápadné šperky. Není to už parfém z vrcholu té doby, který vás položí na lopatky, ale také se naprosto nepodobá současným vůním. Nejvíc bude vyhovovat ženám, které si potrpí na klasickou, rafinovanou eleganci v květinovém provedení.
Složení Sublime (složky uvedené v databázi jsou přímo z webu jeanpatou.com a týkají se patrně čistého parfému; eau de parfum a eau de toilette by měly vonět víceméně stejně. Vůni jsem testovala z postarší miniatury, na níž není uveden typ.) poměrně jasně napovídá, o co tu jde: o opulentní květinově orientální kompozici se špetičkou chypre. Chyprový podtón obstarává větvičník (jak vypadá nejnovější reformulace po omezení větvičníku bohužel netuším) a rozvíjí se postupně, čím déle máte vůni na sobě, tím víc je cítit. Těžištěm Sublime je však kombinace sytých květin a sametově sladkého základu. Tipla bych si, že kromě santalu a vanilky je tam i kosatec nebo jiná podobná složka, která vyluzuje sametově pudrové tóny s lehce mýdlovým nádechem. Směs růže a bílých květin je sytá a neodolatelná. Orientální pomeranč dodává umírněnou svěžest.
Mojí mamince Sublime prý připomíná staré toaletky; ty patřily ke každé ložnici a ženy si do ní ukládaly líčidla, parfémy a veškerou kosmetiku. Všechny ty parfemované přípravky, tvářenky a pudry klidně mohly dohromady vonět takhle.

Sublime má skvělý dosah, chvíli někde zůstanete a vůně je cítit všude kolem; stopa vaší přítomnosti přežije i nějakou dobu po odchodu. Sublime se ideálně hodí v případech, kdy potřebujete působit elegantně, žensky a mírně odtažitě. Nenoste ji tam, kde jsou tyto vlastnosti na škodu, nebo pokud nechcete upoutávat pozornost. Sublime není řvavá, ale upozorní na vás spolehlivě.

(Sublime se dá koupit v zahraničí. V našich parfumeriích jsem ji nenašla, vyhledávač ji objevil jen v Galeoně, ale nemají ji na skladě.)


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

pichjit 02.01.11 13:59

Sublime je opravdu krásná plná klasika s patřičnou dávkou elegantní silage.
Bují v ní květy, zraje ovoce, lehce stíní dřevo, je prostě krásná a už v podstatě nesehnatelná.

E. 24.12.10 02:31

Souhlas s Jean (a s Adou:)), mám to s těmi svátky podobně.
A, Ado, veliké díky za tyhle stránky, ty recenze jsou pro mě normálně pohlazením po duši. Pohoda, klid, slušnost, vysoká jazyková úroveň - a do toho spousta krásných vůní… ideální kombinace :)

Jean 23.12.10 23:16

Moc hezká recenze. První odstavec podle mého gusta.
Sublime jsem nikdy nezkoušela, podle složení vypadá zajímavě.

Nejčtenější