Kam se chodí na vzorky

Kdykoli napíšu recenzi na nějakou exotičtější vůni, zákonitě se pod ní objeví dotaz, kde by se dala očichat nebo kde by se dal získat vzorek. Zvlášť pro ty z vás, kteří bydlíte v menší obci a nemáte možnost očichat ani obvyklé parfémy z parfumerií, je to zásadní otázka. Takže - jak na to?

Kdykoli napíšu recenzi na nějakou exotičtější vůni, zákonitě se pod ní objeví dotaz, kde by se dala očichat nebo kde by se dal získat vzorek. Zvlášť pro ty z vás, kteří bydlíte v menší obci a nemáte možnost očichat ani obvyklé parfémy z parfumerií, je to zásadní otázka. Takže - jak na to?

Naštěstí existuje několik zdrojů vzorků, a to zdarma i za peníze. I když - ani ty zdarma nejsou úplně zadarmo, většinou je musíte za něco vyměnit. Pokud patříte mezi ty, kteří se domnívají, že vzorky čehokoli by měly být zásadně zadarmo, či snad dokonce věnujete celé hodiny brouzdání po internetu a objednávání všeho možného zdarma, u vzorků parfémů příliš nepochodíte. Ani já je obvykle nezískávám jen tak za nic.

Vzorky zdarma někdy rozesílají samy firmy. Je jich ovšem minimum a většinou jde o akci při příležitosti uvedení nového parfému. Často ani nejde o klasický vzorek ve skleněné ampulce, ale jen o navoněnou pohlednici. Z té si bohužel uděláte jen velmi základní představu o vůni, stejně jako z navoněné stránky v časopise nebo katalogu.
Někdy jsou vzorky přiložené k časopisu - třeba Elle, Marianne, Marie Claire takto občas potěší čtenářky ampulkou s nějakou novinkou nebo i starším parfémem, na který právě probíhá nová reklamní kampaň.
Vzorky zdarma se občas dají sehnat v parfumerii - pokud máte nervy na to pokusit se nějaký vyžebrat. V některých zahraničních parfumeriích je zvykem udělat zákazníkovi vzorek z testeru, pokud požádá, u nás se na to většina personálu tváří div ne jako na krádež, ale nepodléhejte dojmu, že v zahraničí je každý ihned po vstupu do parfumerie zahrnut horami vzorků; i zahraniční milovníci vůní si stěžují na skoupé parfumerie. Zkuste prodavačku požádat, ale počítejte s tím, že vzorek té vaší vůně spíš nemá, a pokud ho má, tak možná nedá. Navzdory obecnému přesvědčení většina výrobců (s výjimkou Bosse a některých dalších) vzorky rozhodně nerozdává po valnících (a pozor - parfumerie obvykle nedostávají vzorky zadarmo, pokud nejde o akci k uvedení novinky!), zvlášť v zemi, která je z hlediska celosvětového trhu s parfémy plivancem v moři. Často jsou také k dispozici spíš vůně pánské než dámské. Máte-li po ruce nějakého muže, zkuste trik - pošlete pro vzorky jeho. Prodavačky prý bývají k pánům vstřícnější a ochotněji jim vydají vzácné dámské vzorky, které by vám zatajily.

Zatím je to bída, co? Ale nebojte se, možností je pořád dost.

Spolehlivým zdrojem vzorků je burza na fóru a výměny mezi uživatelkami. Samozřejmě není vhodné se zaregistrovat, vletět na fórum a hned v tématech o vůních žebrat o vzorky. Nejdřív se podívejte do inzerce, kdo nabízí vzorky - prohlédněte hodně inzerátů zpátky, protože nové přibývají denně klidně po desítkách. Pak už stačí se s dotyčnou uživatelkou domluvit a nabízené vzorky koupit. Pokud je nevypotřebujete celé, získáte první várku, kterou můžete tentokrát už za něco vyměnit. Ze začátku, kdy nemáte moc co nabídnout, je to těžké, ale jakmile do výměnného kolotoče naskočíte a uvelebíte se, už to půjde lépe. Sem tam vám někdo možná pošle vzoreček jen tak, zvlášť když se budete aktivně zapojovat do diskuze a ne jen stát stranou a číst.
Pokud se podíváte do databáze na poličky se vzorky, zjistíte, že některé uživatelky mají část označenou k prodeji či výměně. Napište dotyčné vzkaz a za chvíli už můžou vzorky putovat k vám. Pokud má někdo na poličce parfém, který by vás zajímal, a nemá u něj explicitně uvedeno, že nevzorkuje, nebojte se napsat a poprosit o udělání vzorku. Všechno je jen o slušné domluvě (a samozřejmě to také znamená nevztekat se a neukecávat, pokud vám někdo vzorek poslat nechce, ale to je snad samozřejmost). Je také vhodné mít nastudováno, které parfémy jsou obyčejné a které vzácnější, abyste hned neškemrali o vzorek něčeho drahého.
Samozřejmě můžete také zadat svůj požadavek do poptávky a počkat, zda vám někdo vzorky nabídne. Nebudete zřejmě tak úspěšní, jako když budete aktivně shánět, ale pokud se zatím stydíte, je to taky možnost.

Výměnami můžete získat i hodně zajímavé vzorky nikových nebo už nevyráběných vůní, neobvyklých koncentrací atd. Ale co v případě, že kýžený vzorek nikdo nemá nebo nechce dát?

Vzorky můžete nakoupit v některých online parfumeriích. U nás jsou to především Xparfemy.cz , kde si můžete vybrat z mnoha set vůní, vedle na Slovensku pak Parfemy Exclusive ; v prvním obchodě koupíte spíš mainstream, v druhém zase nikové vůně (obchod běžně zasílá do Česka, cenu a podmínky najdete na webu).
V zahraničí má širokou nabídku vzorků Aus Liebe zum Duft a také Luckyscent , podmínky pro zasílání vzorků a zasílání do ČR vůbec se ovšem občas mění. V době aktualizace tohoto článku např. Aus Liebe zum Duft samotné vzorky nezasílá. Vzorky převážně běžných, a to i u nás nesehnatelných vůní (Jean Patou, Elizabeth Taylor atd.) koupíte na FragranceX (do vyhledávání zadejte ‚vial‘, vyjedou vám vůně, u kterých jsou k dispozici vzorky).

Štědrým zdrojem vzorků je aukční síň eBay, daleko za ní se plahočí Aukro, kde nicméně tu a tam nějaké vzorky či miniatury za cenu vzorků koupíte také. Na americké a anglické eBay (ebay.com, ebay.co.uk) hledejte ‚sample vial‘ nebo ‚perfume sample‘ (případně ‚sample‘ a k tomu rovnou název parfému nebo značky, která vás zajímá); na holandské (ebay.nl, kde je obvykle nízké poštovné a domluva s prodejcem bez problémů v angličtině) ‚proefje‘. Německý termín (ebay.de) je ‚probe‘, francouzský (ebay.fr) ‚échantillon‘. Nakupuje se po jednom nebo po hrstech a nabídka je velmi široká, zvlášť zajímají-li vás převážně mainstreamové vůně. Dost často najdete i miniaturu za velmi nízkou cenu, klidně jednu libru nebo euro.

Existují také specializované e-shopy na prodej vzorků, a to výhradně v zahraničí. Největší a nejznámější je zřejmě americký The Perfumed Court , kde najdete vzorky a odstřiky všech možných i nemožných vůní, zpravidla nikových, ale také neobvyklých koncentrací (např. čistý parfém Mitsouko) nebo starých klenotů (Chypre od Coty, vintage Miss Dior). Prodávají se zde i odstřiky. Ceny jsou občas trochu vysoké, ale některé vzorky jinde opravdu nezískáte. Poštovné je velmi příznivé: od 8 do 10 dolarů podle ceny objednávky.

Je vám to pořád málo?

Poslední možnost nabízejí sami výrobci, a to obvykle výrobci nikových vůní (ty mainstreamové to ani nenapadne). Často na jejich stránkách najdete nabídku sady vzorků či miniatur k vyzkoušení; dobře vědí, že jinak se k jejich vůním většina lidí nedostane. Následující možnosti uvádím pouze jako příklad, pokud vás zajímá jiná značka, zajděte se kouknout na její web, jestli také něco nenabízí.

Les Parfums de Rosine - v nabídce je kompletní sada vzorků všech parfémů, nebo si můžete vybrat libovolné tři.

Tauer Perfumes - vzorky se dají nakoupit po jednom, nebo v sadách zabalených v roztomilé plechové krabičce.

Amouage - ománská exkluzivní parfumerie nabízí různé sady vzorků (pánské vůně, výběr ze všech vůní). Cena je poměrně vysoká.

Ormonde Jayne - ‚sample programme‘ čítá kompletní nabídku parfémů v koncentraci eau de parfum v malých sprejích. K tomu dostanete ještě doprovodnou brožurku.

The Different Company - všechny vzorky v roztomilých malých lahvičkách o objemu 2 ml.

Autor: Ada

.

Nejčtenější