Zimní relax pro duši i tělo: Kde a jak se v zimě rozmazlovat?

Svět se dělí na dva tipy lidí, ti, co zimu nesnáší a ti, co ji milují. Pokud nejste zrovna milovníkem chladných dní, je potřeba si zimní měsíce zpříjemnit a pořádně se rozmazlit. Nedostatek slunce působí nejen na naši psychiku, ale také na naši pokožku a proto je fajn, dopřát i jí zvýšenou pozornost a péči.

* Sauna je skvělý způsob jak posilnit imunitu. Zdroj: Canva

Sauna jako chrám

Pokud toužíte po teplu, které nás na pár dalších měsíců opustilo, a nemáte v plánu útěk do teplých krajů, pak je skvělým řešením sauna a wellness. Saunování je nejen úžasná relaxace, ale také způsob, jak posílit imunitu.

Slovo sauna pochází z finštiny a původně se vyslovovalo jako
sow-nah, což doslova znamená lázeň. Saunování má své kořeny ve Finsku (finská sauna), ale samotná historie saunování sahá do dob někam před 10 000 lety.

Ve Finsku je saunování součást běžného života a mnozí ji navštěvují pravidelně bez ohledu na roční období alespoň jednou týdně. Naprostým standardem jsou pak sauny domácí.

Sauna je pro skandinávce chrámem klidu a odpočinku, nikdy by do ní nevstoupili v oděvu, respektují ticho (v sauně se opravdu nemluví) a velmi často jsou vyzbrojeni březovou metličkou, tzv. vihtou. Šlehání těla metličkou rozproudí krev i horký vzduch v sauně. Odtud také vznikají dnes velmi populární saunové rituály.

Kam v Čechách?

Saunový rituál a úžasný relax můžete zažít například v saunovém světe INFINIT v Praze, Brně a nově také v pohádkovém hotelu Sen v Senohrabech.

Pro autentický zážitek ze sauny a totální spojení s přírodou stačí zajet do Hradce Králové. Parta nadšenců tady provozuje saunu NUUK v dřevěných chatkách přímo na břehu slepého ramene řeky Labe. Nenajdete zde ani teplou vodu, ani elektřinu, ale možná zde najdete sami sebe a nečekaný zážitek.

Žena vystupuje z auta a kouká se na zimní přírodu. Víkend v lese.Užijte si volný víkend v přírodě. Zdroj: Canva

Víkend v lese

Je váš život rodina, děti, partner, práce, vaření…? V pořádku, ale je fajn si od běžných starostí a radostí občas odpočinout a najít si čas jen sama pro sebe.

Kam v Čechách?

Takové pobyty nabízí například Resort svatá Kateřina, který najdete uprostřed lesů na Vysočině. Nejezdí zde žádná auta (parkoviště je asi 2 km od resortu), jídlo je chutné a zdravé a rušit vás zde bude maximálně zpěv ptáků a šum listí. Do Kateřiny si můžete přijet odpočinout na wellness víkend, nechat se rozmazlovat masážemi nebo zvolit jógový pobyt. Novinkou jsou tzv. Ajurvédské víkendy.

Láká-li vás klid a příroda a rádi byste vzali rodinu s sebou, podívejte se na Amazing Places, kde najdete nepřeberné množství možností, kam vyrazit. Naše srdcovka? Chata u jezera.

Žena sedí na lede a nazouvá si zimní brusle.Bruslení může být skvělým odpočinkem. Zdroj: Canva

Aktivní odpočinek – vznášejte se!

Neposedíte a sport je pro vás nejlepším relaxem? Pak se můžete těšit na zimní sezónu – lyže, skialpy nebo lední brusle. Pro sportovce nezimních radovánek začíná období halových sportů.

Kam v Čechách?

Zkuste něco, co jste vždy chtěli dělat, ale nikdy jste se k tomu nedostali. Inspirujte se Stardance a přihlaste se na kurzy salsy nebo například na létající jógu. Naše redaktorka vyzkoušela „létání“ ve Studio AnYo, Antigravity jóga v centru Prahy.

Spokojená žena si užívá masáž.Nechte se hýčkat masážemi. Zdroj: Canva

Masáž a zábaly pro naši pokožku

V zimních měsících naše pokožka trpí kvůli chladnému počasí, ale také šokovými změnami teplot. Dopřejte si masáž a výživný balzám pro vaše tělo i duši.

Kam v Čechách?

Zkuste například celotělový rituál LOMI LOMI inspirovaný havajskými masážemi a filozofií HUNA, která se snaží propojit tělo i ducha v jedinečný celek plný harmonie a lásky. Spojením speciálních masážních technik, kokosového oleje a rytmů havajské hudby vzniká nezapomenutelný zážitek. Rituál LOMI LOMI si můžete dát po sauně v hotelu Sen v Senohrabech.

Žena si ve vaně užívá bublinkovou koupel. Domácí hyggeVyzkoušejte domácí hygge v podobě bublinkové koupele. Zdroj: Canva

Domácí hygge

Pohodu a relax si můžete udělat i doma, aniž byste museli někam cestovat nebo utrácet. Původ slova hygge pochází z dánštiny (ano, opět ti skandinávci) a dal by se přeložit jako „domácí pohoda“ nebo chcete-li útulno. Hygge to je například vana plná pěny se sklenkou vína nebo bylinkový čaj, pohovka a zapálená aroma svíčka.

Udělejte si to i v zimě pěkné. Ať jste kdekoli. Máte pro nás nějaké tipy i vy?

Autor: Kristina

Práce vás musí bavit a naplňovat a někdy se musí stát něco velkého, abyste si uvědomili, co je v životě důležité. Pro Kristinu to bylo právě mateřství, které nastartovalo její práci pro online media a pomohlo ji určit si priority.

Nejčtenější