Když bulvár píše o parfémech...

...může z toho být pěkná slátanina. V deníku AHA vyšel článek plný dezinformací a houževnatých bludů, které se o parfémech tradují. Levný bulvár je bohužel takový: potřebuje senzační titulek a článek, který jakž takž dodrží slib titulkem daný - a na kvalitu informací se až tak nehledí.

…může z toho být pěkná slátanina. V deníku AHA vyšel článek plný dezinformací a houževnatých bludů, které se o parfémech tradují. Levný bulvár je bohužel takový: potřebuje senzační titulek a článek, který jakž takž dodrží slib titulkem daný - a na kvalitu informací se až tak nehledí. Čtenáři AHA si tento článek nejspíš nepřečtou, ale snad poslouží jako varování začátečníkům, aby dávali pozor, odkud čerpají nové vědomosti.

Senzační titulek v tomto případě zní Cena parfémů? Každý stojí 50 Kč! To je hnus, řekne si paní Vomáčková ze Žižkova, ale já jsem to věděla - stojí to pár korun a oni nám to cpou za takové předražené peníze. Ale když na to fiflenky mají, ať si to koupí. (Nechci zobecňovat, ale při pohledu na obsah bulvárních deníků nelze mít o jeho čtenářích vysoké mínění. Inteligentním výjimkám, které ho čtou pro pobavení, se omlouvám.) Nesmysl z titulku je pak v článku rozveden podrobněji a jako bonus následuje pár dobrých rad pro případ, že bychom si ten humus předražený náhodou chtěli koupit.

‚Chcete se navonět? Dobrý parfém vás vyjde na několik tisícovek.‘ Každý, kdo někdy skutečně zavítal do parfumerie, si patrně všiml, že ceny parfémů jsou někde úplně jinde. A to ještě kamenné parfumerie patří mezi ty dražší možnosti, jak si vůni obstarat: v internetových obchodech stojí drtivá většina parfémů 500-1500 Kč. Několik tisícovek zaplatíte jedině za exkluzivní řady, čisté parfémy či nikové parfémy, ale jsem si jistá, že ohledně tohoto segmentu trhu žije autor článku v AHA v blažené nevědomosti.

Následuje vysvětlení, jak je to s tou padesátikorunou: ‚Kolik je však výrobní cena takové malé lahvičky? Jen pár korun! Vyrobit parfém stojí 50 korun! … Vonné esence vyvíjejí v továrnách parfemisté, takzvaní nosové. Jejich úkolem je vytvářet vonnou esenci. Tento nejdůležitější úkol tvoří však jen minimum z výsledné ceny.‘ Dál článek uvádí, že po zabalení parfému je zpravidla oslovena nějaká celebrita, která má vůni propůjčit svou tvář, uspořádá se celosvětová reklamní kampaň a pak parfém putuje do parfumerie a cestou na sebe nabaluje marže. Celé mi to přišlo jako opsané ze stránek nějakého výrobce imitací - laciná esence (samotný parfémový základ na jeden flakon opravdu stojí málo, ale kde je mnohaměsíční, někdy i mnohaletá práce parfuméra? pracuje snad zadarmo?), předražený luxusní flakon, astronomické náklady na reklamu a zlovolní obchodníci, kteří odírají zákazníka o další stokoruny. Článek cituje jistého distributora parfémů Pavla Martínka, zkusila jsem se tedy po tomto pánovi podívat. A nestačila jsem se divit; i když, vlastně mě to zas tak moc neudivilo. Pavel Martínek je distributor voňavek Federico Mahora. První polovina článku z AHA je prostě opsaná z propagačních materiálů této firmy.

Druhou polovinu pak autor zahájil hodnotnou vzdělávací vsuvkou o koncentracích parfémů, parfémových vod atd. Následuje úžasný seznam zlatých rad pro každého, kdo se chystá parfémy používat, z nichž vybírám ty nejlepší perly:

Čím starší je člověk, tím kořeněnější a silnější vůně by měl používat.
Jasně, to přece všichni víme - svěží vůně jsou pro mladé, staré báby nosí smrady jako Opium nebo Shalimar. Babička, která se navoní svěží vůní, zaslouží zavřít do blázince.

V zimě je vhodné stříkat se kořeněnějšími a silnějšími parfémy. Na jaře a v létě je dobré zvolit svěží vůně, spíše citrusové a květinové.
Tak je to správně: rozdělíme parfémy podle počasí, věku, barvy vlasů a znamení horoskopu. Kdo rád pozoruje, jak se v horku rozvíjí jeho oblíbený orientální parfém, má smůlu. Květinová vůně patrně nemůže být silná, všechny květinové parfémy jsou svěží (takový Trésor třeba svěžestí přímo přetéká).

Vůně se ideálně rozvine, pokud ji aplikujeme na správná místa, tedy tam, kde krev pulzuje a je tenká kůže, kde se parfém skutečně rozvoní.
Toto pravidlo platí opravu jen pro čisté parfémy - těm je na takových místech nejlépe. Ale napadlo by vás aplikovat kolínskou vodu typu Escale à Portofino díbnutím na zápěstí? Podle toho, co občas vídám v parfumeriích (zákaznice opatrně stříkne maličkou dávku Hippy Fizzu na zápěstí a ostražitě přibližuje k nosu), má tento blud před sebou ještě léta šťastného života.

Nikdy se parfém nesmí stříkat na bílé oblečení, zanechává mastné skvrny.
Viz výše. Čisté parfémy se na oblečení skutečně nehodí, u parfémových, toaletních a kolínských vod je vhodná opatrnost v případě tmavě zbarveného obsahu (Obsession bych na bílou halenku vskutku nedoporučovala). Vaší oblíbenou čirou svěženkou se v létě klidně polévejte od hlavy k patě bez ohledu na barvu oblečení.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

chechtalka 15.08.09 19:49

Tak to prostě je, potřebují na Mahora vůně davy, tak mystifikují davy a ještě ve velkém množství výtisků…mám kamarádku, má luxusní byt, super jeep a jiné propriety velkého obchodního světa, ale Mahoře propadla, jen do té doby, dokud se dceři z množství alkoholu ve výrobku neudělal krvavej šrám na krku plnej pupínků…smála jsem se, ne té mladé, ale tomu, jak taky myslí jako superobchodník, sama chce práci prodat co nejdráže, ale nakoupit co nejlaciněji…chce to mít svoji vůni, která je úžasná, v krásném balení, vydrží a dotváří moji osobnost, za to přeci těch pár stovek navíc stojí…nehledě na to, že každá práce potřebuje ocenění…ať žijí nádherné kvalitní vůně!

Arome Vivian 08.07.09 09:27

Fakt miluju demagogické vymejvárny od prodejců laciných imitací… :-/

Ada 24.04.09 13:19

Vonný základ (to, co se pak naředí lihem a vznikne parfém) do většiny mainstreamových parfémů stojí do 150 dolarů za kilo - většinou méně, ty nejlevnější snad kolem 30-40 (drogerkovky). Takže v parfému může být vonného základu klidně za míň než za pade. Ale jak píše Gentiana, přidej tam nějakou přírodní esenci - a dělá se to, 100% syntetických parfémů je minimum - nebo dražší syntetiku a už je cena někde jinde. A to je pořád jen čistá cena materiálu. Jakmile se z nich někdo udělá parfémovou kompozici, tak jsme někde jinde, protože ten parfumér něco stojí…

gentiana 23.04.09 17:05

Lekce matematiky pro Tomáše, čísla zaokrouhlena, aby se to snadno počítalo.
Vezměme 100ml parfémové vody, která stojí 2000 korun. Z toho je 25% marže prodejce, ze které prodejce platí papír na účtenky, plat prodavačky, regál, na kterém voňavka stojí atd. Jsme na 1500. Odečtěme 10% na marketing. 1350. Lahvička, krabička stovku – 1250. Výrobní náklady – lidi, co to míchají, lijou do flaštiček, jejich montérky, daň z lihu, ten, kdo ten parfém vymyslí a sestaví a podobné záležitosti – asi polovina, takže 625. Aby bylo jasno, jde o výrobu, kde jsou nároky na kvalitu zhruba stejné jako při výrobě léků. Zbývá dalších 625 káčé na zisk výrobce a… matroš. Když z těch 625 čechokreditů nechám 225 výrobci jako hrubý zisk, tak na materiál zbývá 400kč. 10 ml vonných látek za čtyři stovky - EdP totiž per definitonem obsahuje okolo 10% vonných látek. A teď… 10ml esence bulharské růže stojí okolo 7000 korun. Čistě přírodní voňavka by přišla na kurevsky víc než ty modelové dva tisíce. Jsou i levnější materiály – jasmín okolo 3000 za ml, třeba. Dobře, levandule, vetiver nebo bergamot stojí ve stejném množství mezi 200-400 korunami, ale pořád nejsme u té pajcky. Ani u stovky.

Naopak, když se rozhodnu, že chci mít těch 10ml vonné látky za pajcku… tak já bych byla v rýži, protože pracuju s přírodním materiálem. Dokážu si představit jednoduchou a velice osekanou voňavku, kde bych se vešla do nějakých tří, čtyř stovek. Za materiál; podle výšeuvedeného propočtu bych si řekla o tisícovku kamarádce, která si přinese vlastní bandasku.
Tož tak.

Tomáš 19.04.09 12:35

Mohu se tedy zeptat co je na tom bludu špatného? Kolik tedy stojí vyrobit ten originál co stojí 2000 kč? Když ne 50 kč,tak kolik? Stovku?

viky 10.04.09 09:22

Smrduté imitace od FM jsem zažila na vlastní kůži. Přinesla je domů mamka od nějaké kolegyně z práce a tvrdila mi, že jsou totožné s originály (pozn.: moje mamuš používá jen Avon a Oriflame). Tak jsem se dala do čmuchání a po půlhodině mi bylo tak špatně, že jsem musela smrdutý kufr schovat do skříňky v předsíni, abych ho neměla na očích. Ty jejich „vůně“ by se mohly používat jako chemická zbraň!..A k mytí vlasů : v pubertě mě vždycky poučoval můj prolyslý tatínek, abych si myla vlasy maximálně 2krát týdně. Argumentoval tím, že zamlada měl krásné dlouhé vlasy a kvůli častému mytí mu zbylo na hlavě pár chlupů. Tenkrát jsem neměla tu drzost říct mu tvrdou pravdu o věku a hormonech:-)).

WildOrchid 06.04.09 23:31

stěkanátek: na Aukru nebo na Arome mozna jo :)

Bulvár nečtu,ale když zjišťuji, o kolik životně užitečných informací přicházím,nevím, nevím, jestli ještě nevyměním seriozní tisk za barevné bulvární kraviny.Ale plně autora chápu, Kdyby napísal nějaký článek na úrovni /ačkoliv pochybuji, že redaktoři těchto novin by to svedli/, tak by to určitě nemohl publikovat v AHA, protože by to nebylo pobuřující a v duchu tradičního bulváru.Takhle se zavděčil svým čtenářům,kteří mají opět důvod se rozčilovat a nadávat a o čem diskutovat. Jenom škodolibě doufám, že dostal, jak je to zvykem,spoustu vzorků od zadavatele článku - tedy FM, a že je to chlap a má manželku, která se s ním kvůli tomu přinejmenším rozvede, nebo ho aspoň něčím bací, až to přinese domů. Ha!! Druhá věc je, že spousta lidí to bude brát opravdu vážně a normální člověk, který si koupí parfém, dražší než 50Kč, v pěkné lahvičce a zvučného jména, bude mít zase chvilku krušný život.Bože, pavlačová drbna v Adině článku mi totiž připomíná několik dam v mém okolí, a to docela mladých.A ještě k té padesátikoruně, já osobně mám moc ráda parfémy Arden, a ty jsou jaksi v originále levnější, než z FM.Ačkoliv za pajsku je neseženu asi nikde :-)

Daggy 06.04.09 11:37

Článek mě fakt pobavil, milé odlehčení.
A k těm pověrám a maminkám. Moje zase trvala na tom, že se vlasy NESMÍ mýt v době menstruace, jinak vypadají. Když jsem si je přesto umyla, zakončila výklad zlověstnými slovy: Počkej, však si na mě jednou vzpomeneš.

Kamikaii 06.04.09 11:24

Ado pěkný článek. Je pravda, že když např. „Je to v televizi“ tak tomu spoustalidí věří a někteří bohužel i bulváru. Jestli se těmito AHA radami budou řídit, je mi jich líto.

gentiana 06.04.09 11:18

Jo, dobrá rada nad zlato.
Bulvár zaslouží vykostit zaživa.

Sára 05.04.09 23:19

Naprostý souhlas, článek je plný bludů, většina z nás asi Aha nečte ale přečte si jej spusta lidí, kteří se budou o nabyté informace hádat do morku kosti, Mitzi naprosto s tebou soucítím, měla jsem doma to samé - dokonce dodnes moje maminka přesvědčena že si svým mytím vlasů obden je nesmírně ničím ale co bylo horší - v dětství pod jasnou „pravdou“ že - vlasy se musí stříhat na krátko aby zhousty (že vlasy nejsou trávník a proslovy o počtu daných vlasových cibulek na každé hlavě nepomáhají)by moje maminka dnes nejraději ostříhala mé dvě dlouhovlasé princezny.
Jsem ráda, že už i mé celkem malé slečny rozumí tomu, že ne vše co se objeví v televizi, novinách musí být pravda a že si dělají vlastní názor a tím pádem se v dospělosti před takovým článkem jen pousmějí.

Silvi 05.04.09 20:57

…a potom se nemám divit, když se kolegyni v práci pochlubím s novým parfémem, a ona ohrne nos, protože je nakažená takovými informačními bludy z bulváru:(

Lena 05.04.09 20:50

Ale děkuji za ně, ty tolik proklínané napodobeniny. Je v nich rozdíl od originálů, ale třeba imitace Eclat D'Arpege není zas tak špatná. Ale je fakt, že když si mohu dovolit originál, koupím si ten.

Ada 05.04.09 12:37

m.mart: jo, můžeš. Ostatně spousta renomovaných značek už to tak dělá, ne :)

m.mart 05.04.09 09:30

Tak jsem se podíval na stránky FM a opravdu jsem se dobře bavil. Nejvíce se mi líbí upozornění pod číselným označením jejich „parfémů“ - NEZAMĚŇUJTE S VŮNÍ XY - (to by snad nikoho ani nenapadlo) tou stupidní formulací jen zdůrazňují, jak moc se přiživují na slávě známých značek. Kdyby byli tak kvalitní, jak tvrdí, lidi by si je přece objevili sami a s „nadšením“ by kupovali „dámský parfém FM Group č. 000“.
U známé značky je mi jasné, že přispívám mimo jiné i na reklamu, ale u FM jde ten rozdíl mezi 50 Kč a prodejní cenou kam? :-))
Jejich argumenty mě fakt baví. A ještě mě napadá - když dám 20 % vonné esence osvěžovače vzduchu WC do lihu, tak to můžu prodávat jako parfém?

Mitzi 04.04.09 21:57

Zajímalo by mě, kolik je autorovi, pokud nechápe, že výrobní cena VŠEHO je nižší než prodejní cena v obchodě.
Takoví pekaři dost vydělávají! Rohlíky a chleba se totiž prodávají se ziskem. Nepůjdeme se radši pást?
Slovy autora článku: Chcete*li být in, nic jiného - než koupit rohlík - vám nezbude… A co dělat, když chci být „out“, to už neporadil.

jasmina 04.04.09 20:56

to ada: ze ti to vubec stalo za to, se tim zabyvat… informacne hodnotne jako vsechno v AHA :DD a jeho ctenari sem beztak tutove nechodi ..
btw. tak zrovna escale mi prijde silne dost, slit bych se s nim nechtela .)

parfumerka 04.04.09 20:30

Adi, ty mi vidíš do šuplíka, presne na túto tému mám rozpisaný článok. Nedá mi a musím sa tu zapojiť.
Reklama je upravovaná zákonom…a citujem:Klamlivou reklamou je reklama tovaru, služieb, ktorá uvádza do omylu alebo môže uviesť do omylu osoby, ktorým je určená alebo ku ktorým sa dostane a ktorá v dôsledku klamlivosti môže ovplyvniť ekonomické správanie týchto osôb alebo ktorá poškodzuje alebo môže poškodiť konkurenta na trhu alebo spotrebiteľa. Pri posudzovaní klamlivosti reklamy sa zohľadňujú všetky jej znaky…
Reklama nesmie byť zavádzajúca,…sľu­bovať účinky, ktoré nedokáže splniť…to by museli takmer všetky firmy zažalovať…také tlachy ako schudnite 5kg za dva dni, zbavte sa celulitídy zázračným krémom…a na poli parfémov stoja za to stránky FM - len blb na xxx-ntú by tomu mohol uveriť…
a perly o nanášaní a používaní parfémov, aspoň sa človek s chuti zasmeje…

Sára

Svatka 04.04.09 20:28

P.S. Samozřejmě, že výrobní cena parfému je mnohonásobně menší než za co ho koupíme v parfemce. Ale neplatí to jen pro parfémy. Úplně stejně jsou na tom oděvy, boty, atd. Ad Mahora: u něj to je ještě levnější, neboť tu kompozici před ním už někdo vymyslel. Originální flakóny taky nevytvářejí.Jaksi mě článek v AHA nechává chladnou. To bych se musela stále rozčilovat. Na t mně stačí seriózní tisk.

Svatka 04.04.09 20:20

Každodenní mytí vlasům škodí, samozřejmě potud, pokud nebude používat šampóny pro šetrné mytí. Vím, že ženské, co dělaly v kravíně, si myly vlasy každý den.Nikoli teda kvůli mastnotě.

Veru 04.04.09 20:17

Nad článkem už jsem se rozohnila na Fóru v Tlachárně. Je to zhovadilost, články tohohle typu nesnáším. Protože lidi, jako je třeba moje babička, tomu absolutně věří, a když se jí snažím vysvětlit, že tak to opravdu není a tím jí pomoci (protože mnohdy se radami uvedenými v takových časopisech skutečně řídí), dopadá to většinou tak, že se pohádáme, ale účinek žádný. Začínám mít na veškerý bulvár silnou alergii.

Mitzi 04.04.09 20:12

evik77 - jestli je to Tvůj rok narození, tak to plně chápu :-) to byly naše matky ze stejné „školy“ ;-)

Mitzi 04.04.09 20:09

derad - nebudu Tě nenávidět, už jsem velká holka. Ale jsem důkazem toho, že je to lež. Nesměla jsem si vlasy moc mýt, max. 1× týdně, chodila jsem několik let kvůli matce do školy jak bezdomovec a po těch letech zkušeností můžu odpřísahat, že to absolutně není pravda! Četnost mytí je úplně fuk, záleží na teplotě vody a kvalitě šamponu, ale nikomu se vlasy mastit nepřestaly, když si je nemyl! Je to týrání puberťaček, které se chtějí líbit… i když… dnes je jiná doba a maminky staršího typu by už asi se zákazy nepochodily :)

derad 04.04.09 19:56

Mitzi, možná mě budeš nenávidět, ale on ten „blud“ není tak úplně mimo. Zvýšenou činnost mazových žláz na pokožce hlavy může vyprovokovat i frekventované mytí vlasů silně odmašťujícím šamponem. Chuderka kůžička se poleká té opakované nepřirozené suchosti a začne vytvářet více mazu, aby to kompenzovala. Ostatně podstatou šamponů určených pro mastné vlasy je právě přítomnost jemnějšího odmašťovadla (a mnohdy dalších složek, třeba rostlinných výtažků). Takže u tohoto typu mastných vlasů skutečně pomůže omezení „přílišného mytí“.
Konec poučování :)
PS: Jo, a komu se vám mastí vlasy, bacha na jejich mytí v příliš horké vodě!

evik77 04.04.09 19:44

Šmarjááá, Mitzi, já se hádala s mamkou přesně o tom samém… :-DDD

Mitzi 04.04.09 19:32

…a já husa jsem se domnívala, že dotyčný pan Martínek distibuuje aspoň Avon… mohlo mě napadnout, že si to dal napsat na zakázku nějaký z neinformovaných plagiátorů. Děsné je, že si článek plný bludů leckdo přečte a bude tuto „osvětu“ šířit dál… asi jako názor, že mastné vlasy se přestanou mastit, když se nebudou příliš mýt. Kdo tuto „radu“ pustil do světa, měl by viset, zkazil mi asi 5 let života zbytečnými hádkami s matkou. (A za vypouštění dezinformací by obecně měla být trestní odpovědnost, ne?)

tuze 04.04.09 18:44

Skutečně výživný a hodnotný článek (ten v AHA, samozřejmě :-) Ostatně, co čekat od tohoto časopisu jiného, že.

evik77 04.04.09 17:21

Díky za odlehčení, docela jsem se zasmála :-)

Přidat komentář

Nejčtenější