Knihy o parfémech

O našich milovaných vůních bylo po celém světě napsáno mnoho knih - některé dokonce i v našem česky mluvícím koutě. Co jsem přečetla, a co z toho doporučuju vaší pozornosti, se dozvíte v tomto článku.

České

Průvodce parfémy - příručka pro znalce

Nigel Groom česky vydala Fortuna Print v roce 2000
orig. The Perfume Companion: A Connoisseur's Guide (USA 1999)
190 stran

Poměrně malá knížka (22×13 cm), vytištěná ovšem na křídovém papíře a plná fotek (na každé stránce aspoň jedna). Prvních 35 stran velmi stručně prolétne historii, přírodní složky parfémů a jejich zpracovávání, parfémové kategorie a výrobu. Následují dvě stránky o vybírání parfémů, z nichž se nedozvíte vůbec nic („V jistém smyslu se některé parfémy k někomu hodí, k jinému ne, a tak správný výběr záleží na osobním vkusu i osobní zálibě. Ve velkých specializovaných obchodech najdete za pulty vyškolené poradce, kteří jsou velmi užiteční a ušetří vám spoustu času.“). Zbytek knihy, tj. 150 stran, obsahuje abecední seznam značek parfémů; každé značce je věnována jedna až tři stránky, na nichž najdete povídání o její historii a nejvýznamnějších parfémech. Opět jeden až tři z těchto parfémů mají v článku fotku s popisem - rokem vydání, parfumérem, návrhářem flakonu a složením.
Vzhledem k uspořádání a obsahu je kniha Nigela Grooma esencí stručnosti - jinak to ani nešlo. Je tedy vhodná pro získání základního přehledu nebo jen tak na prohlížení obrázků, třeba před spaním, kdy na žádné hluboké filozofické čtivo nemáte náladu. Na druhou stranu tu najdete hodně značek včetně těch méně známých, které pro vás možná budou nové - Amouage, Creed, Molinard, Houbigant atd. Narazíte také na různé drobné zajímavosti.
V překladu knihy je jedna poměrně závažná a mnohokrát se opakující chyba - ve složení parfémů narazíte na složku „kuskus“. Jde o špatně přeložený méně známý název vetiveru.

Parfémy století - svět vůní, flakonů a značek ? česky vydal Ikar v roce 2000
orig. Parfüm 2000 (Maďarsko 1999)
205 stran

Rozměrná, bohatě ilustrovaná knížka vytištěná na křídovém papíře. Prvních šedesát stran je věnováno historii parfémů a flakonů, takže si docela počtete. Následuje kapitola o čichu, kapitola o parfémových kategoriích, materiálech, zpracování, výrobě parfémů atd. Lehce za polovinou dojde na přehled značek a parfémů. U některých značek je uvedený jen seznam parfémů, u jiných jsou i s popisy, které se skládají obvykle z oficiálního popisku a složení. Méně známé značky tu nejsou.
Pro zájemce o historii a teorii parfémů je knížka zajímavá, částečně poslouží i jako přehled parfémů, stejně jako v Průvodci parfémy tu však nenajdete žádné podrobné popisy vůní. 

Zlatá kniha parfémů

John Oakes česky vydala Dita v roce 1998
orig. The Book of Perfumes (USA 1997)
336 stran

Dnes už prakticky nesehnatelná kniha s popisy parfémů. Prvních padesát stran pojednává o kategoriích, složkách a výběru parfému, je to ovšem psané čtivou, populárně naučnou formou - ve standardních knihách o parfémech bývá úvod objektivní, nezaujatý, zatímco Oakes neváhá do textu vkládat své názory. Stejně zachází s vůněmi, jejichž popisu je věnováno přes 200 stránek - nenajdete tu oficiální popisy výrobců, ale dojmy autora. Jeho popisy jsou poetické („L'Heure Bleue je trošku jako impresionistický obrázek Paříže za soumraku, jeho hrany jsou zastřené jemnou evokací světla a stínu a chvějivých zamlžených reflexí.“) i praktické („Kompozice začíná výjimečnou rovnováhou svěžích bulharských růží nad jemnými citrusovými tóny bergamotu.“), takže většinou získáte o parfému docela použitelnou představu. A když ne, aspoň si pěkně počtete :) Příjemné je uvedení výslovnosti u všech názvů. Sem tam je v překladu chyba (narazila jsem např. na bylinu sv. Jana - St. John's wort je anglický název třezalky) nebo se zakoktá, ale běžný čtenář si ničeho nevšimne. U každého parfému také najdete odstaveček, v němž autor popisuje, pro jakou věkovou skupinu a charakter se vůně hodí a jaké oblečení by se k ní mělo nosit, což mi přijde zbytečné a zavádějící, zvlášť věkové omezení je nesmysl. Podobný názor mám na závěrečnou kapitolu, kde Oakes předkládá svůj výběr parfémů pro znamení zvěrokruhu. Ale někdo to má rád a pokud umíte brát takové věci s nadhledem, můžete zvěrokruhy přelousknout třeba po obědě na záchodě. 

Vůně a parfémy - tajemství přitažlivosti

Emílie Trepková, František Vonášek
vydal Maxdorf v roce 1997
173 stran

Odborněji pojatá knížka o vonných látkách a parfémech. Úvodní kapitoly se zabývají čichem, rostlinnými, živočišnými i syntetickými látkami a historií, a to poměrně podrobně a autoři se nevyhýbají ani odborným názvům - takže jestli máte raději lehčí texty, v nichž se nevyskytují slova jako dehydrolinalool, Pogostemon cablin a anosmie, prvních 130 stran vás moc bavit nebude. Následuje přehled značek a parfémů, opět bez nějakých subjektivních popisů.
Celkově je knížka napsaná poměrně poctivě a doporučila bych ji zvláště čtenářům, kteří chtějí lehce přičichnout k parfémové chemii. 


Cizojazyčné

The World of Perfume

Fabienne Pavia
Knickerbocker Press 1996
141 stran

Kniha pokrývá obvyklým stylem historii, přírodní ingredience, jejich získávání, výrobu parfémů, parfuméry, několik známých značek (Chanel, Dior, Guerlain, Lanvin, Jean Patou, Nina Ricci, Rochas), kategorie parfémů i s příklady a sběratelství flakonů. Je napsaná velmi čtivě, každého tématu se dotýká tak, aby to nebylo moc povrchní, ale zároveň aby se do toho čtenář moc nezamotal. Obsahuje velké množství barevných fotografií. 

The Emperor of Scent

Chandler Burr
Arrow 2004
400 stran

Kniha je věnována známé postavě parfémového světa Lucovi Turinovi a jeho teorii o tom, jak funguje čich. Luca Turin novou teorii vymyslel, předložil ji vědeckému světu, pokusil se ji několikrát prakticky dokázat, ale setkával se většinou s přezíravostí a posměchem. Je Turin blázen, který si vymýšlí hlouposti, nebo zneuznaný génius, o kterém se jednou budeme učit? Kniha není typické parfémové čtivo, věnuje se Lucově teorii a peripetiím kolem jejího dokazování a prosazování, jen tu a tam je proložena zajímavostmi ze světa parfémů a parfémové chemie. Bude vás bavit, pokud vás zajímají lidské smysly, biologie, chemie a literatura o vědcích a vědeckých objevech. 

The Perfume Guide

Susan Irvine
Haldane Mason Ltd 2000
144 stran

Útlá knížečka představuje a stručně popisuje parfémy různých značek. Obsahuje spoustu fotografií. Vůně jsou rozděleny podle kategorií. Nejde o žádné zásadní dílo, spíš vodítko pro začátečníky nebo příjemné počtení pro všechny, kteří si rádi čtou drobné recenze a charakteristiky vůní. Kniha se věnuje především hlavnímu proudu. 

Essence & Alchemy: A Book of Perfume

Mandy Aftel
Bloomsbury Publishing 2002
256 stran

Autorka Mandy Aftelová je jednou z parfumérek, které pracují pouze s přírodními esencemi. Ve své knize popisuje jednotlivé esence a postupy při vytváření parfémů. Uvádí receptury základních vonných směsí, nechybí ani seznam prodejců a dodavatelů esencí a materiálů (pouze zahraničí). Úvodní část knihy je věnována historii parfumerie. 


Příbuzná témata

Chuť a aroma

František Vonášek, Emílie Trepková
vydal Maxdorf v roce 2002
124 stran

Vonné tyčinky a jiné aromatické látky

Erna Droesbeke česky vydala Eugenika v roce 2000
152 stran

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější