Kosmetické nebe: Proč hodit kosmetiku do koše?

I kosmetická sbírka má svoje datum spotřeby. Ruku na srdce, třídíte šminky pravidelně? Pokud zapomínáte, zaděláváte si na nehezké problémy. Proč a kdy oblíbenou paletku raději vyhodit?

Sto let starý štětec? Děkuji, nechci


Pokud máte doma štětec starý 10 let, tak je buď velmi kvalitní, nebo měl už dávno ležet v koši. A kolikrát za tu dobu viděl dezinfekci? Správně by se s ní měl setkat alespoň jednou týdně.

Expirační doba není sprosté slovo


Datum spotřeby je většinou uvedeno na samotném obalu produktu. Pokud ho na lahvičce nemůžete najít, nejspíš byl schovaný na papírové krabičce. Není totiž přímo určené, kde tuto informaci uvádět. Expirační doba se u každého produktu liší. Pamatujte na to, že u přírodní kosmetiky bude vždy kratší a pudrové produkty naopak vydrží nejdéle.

redakce arome.czredakce arome.cz

Expirace vs. datum spotřeby


Zatímco nerozdělané krémy a séra nám mohou na poličce ležet i několik let a nezkazí se, s otevřenou kosmetikou bychom neměli otálet. V takovém případě je nutné se řídit datem spotřeby, které najdeme na většině produktů. Hledejte otevřený kelímek s číslem. Nejvíce si dávejte pozor na pleťovou kosmetiku. Do kelímku často saháme prsty, takže se do produktu (a následovně na obličej) mohou dostat bakterie, které do ní nepatří.

Pálení, svědění, ekzém nebo akné bývají prvním příznakem toho, že něco není v pořádku. Na datum spotřeby se však často zapomíná. Nejvíce bychom si měli dávat pozor na kosmetiku, která příjde do styku s očním okolím.

Kdy kosmetiku vyhodit?

Řiďte se selským rozumem. Pokud produkt změnil strukturu, barvu nebo vůni, bez smilování ho vyhoďte. A co když kosmetika vypadá na první pohled v pořádku? Obecně platí, že řasenka by se měla vyhodit po půl roce a stíny po 24 měsících. Zato parfém vydrží až 3 roky.

Příspěvek sdílený ????MAKEUP SCHOOL & SHOP (Prague) (@makeupgroup_cz), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2018-02-22T19:03:05+0­0:00“>Úno 22, 2018 v 11:03 PST</time>

Skladování produktů


I místo, na které kosmetiku ukládáme, má velký vliv na to, jak dlouho nám vydrží. Kosmetiku určitě neskladujte u topení; tam, kde září sluníčko; nebo ve vlhké koupelně. A štětce přendejte z kelímku do šuplíku, ani prach není náš kamarád.

Čištění produktů


Existují dezinfekční spreje, ubrousky i šampóny, které jsou určené na kosmetiku i na štětce. V dnešní době je seženete v každé drogérii. Pokud tedy svou oblíbenou rtěnku půjčíte kamarádce, raději ji před použitím na vlastní rty vydezinfikujte. Opar tak nedostane žádnou šanci.

Příspěvek sdílený beauty & more (@ready.for.ma­keup), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2017-12-09T13:01:24+0­0:00“>Pro 9, 2017 v 5:01 PST</time>

Nezapomínáte přebírat svoji kosmetiku? Napište nám o tom do komentářů!

Autor: Karolína

Pokud si Karolína ráno vybírá rtěnku, je to rozhodování na několik (desítek) minut. Doma má totiž celou komodu kosmetiky. A protože nemá beauty produktů nikdy dost, své postřehy sdílí na svém blogu www.ok-makeup.cz a ráda líčí ostatní.

Váš příspěvek
Michele 08.05.18 10:34

@nall
Taky bych byla jeste opatrnejsi u vseho, co se dostane do bezprostredni blizkosti oka. Zanet ne opravdu hned.

nall 06.05.18 20:28

Tužka na oči dva roky?
To snad ne, tužka na oči má podobnou trvanlivost jako řasenka…

A přebírám to, co vypadá jinak, má jinou konzistenci, než dřív, etc… Nemám přehled, kdy jsem co kupovala/otevírala.

Sissinka 29.04.18 14:48

@holka hnědooká Omylem jsem zmáčkla palec dolů, omlouvam se!! :-D Ironii samozřejmě chápu 8-)

Michele 28.04.18 21:33

Jsem klidna. Co nase rodina presla komplet na prirodni kosmetiku, mam vsechnu dekorativku novou, skin care prozmenu rovnou spotrebovavam, takze uz toho nemam kvanta, jak tomu bylo driv. Takze ty lhuty resit nemusim. Parfemy mam ale dlouho, tam se ridim proste cichem. Pokud voni tak, jako pri porizeni, je to myslim OK.

Venea 26.04.18 16:17

tak parfém po třech letech nevyhazuju určitě, pudrové výrobky jako stíny, pudry, tvářenky apod. taky nevyhazuju, u makeupu a rtěnek se řídím selským rozumem, respektive když už se žmolkuje, špatně se roztírá apod., tak vyhazuji…řasenku většinou vyhodím pokud vyschne, což je stejně většinou tak do toho roku od otevření…to samé lak na nehty, vyhazuju když vyschne a špatně se s ním pracuje…doporučení podle článku nerozporuju, ale myslím, že je 90 % lidí opravdu nedodržuje

kde vím, že mám mezery jsou štětce, ty bych zrovna aktuálně potřebovala nové a nějak jsem se k tomu ještě nedokopala, čistím je pravidelně, ale po nějakém čase už to není ono…tam osobně spatřuju největší riziko nějaké „nákazy“

Blaninek 26.04.18 14:14

OK nebudu lhát, že stíny mám i delší dobu :lol: oproti tomu parfém mi stejně déle než rok, rok a půl nevydrží :hug: teď ujíždím na Chloe Love :srdce:

daniela 26.04.18 09:04

@holka hnědooká A po 3 letech bez milosti vyhodit? :-D

holka hnědooká 25.04.18 19:19

Parfém AŽ tři roky :lol:

Přidat komentář