Poznejte kosmetiku, která není testovaná na zvířatech, snadno a rychle

Legislativa EU sice testování kosmetických výrobků zakazuje, jenže realita je mnohdy jiná. Jak tedy poznat, že kosmetika, kterou si kupujete, neviděla zvířátko ani z rychlíku?

* Díky logu snadno poznáte kosmetiku, která není testovaná na zvířatech. Zdroj: ARTFULLY PHOTOGRAPHER, Shutterstock, Inc.

Testování výrobku versus testování složek

Na obalu svého kosmetického oblíbence můžete najít uvedeno, že se jedná o výrobek netestovaný na zvířatech. Co se ale použitých složek týká, to už může být úplně jinak. Pokud tápete a nenajdete potřebné informace na samotné kosmetice, mrkněte na internet. Například na stránkách OS Netestováno na zvířatech si jednoduše zjistíte vše, co chcete vědět.

Pokud kosmetická firma chce proniknout na čínský trh, musí povinně prodávané zboží přetestovat na zvířatech. Může se tedy stát, že pro ČR na zvířatech netestuje, ale pro Čínu ano.

Hledejte certifikáty

Pokud si chcete být jisti, že kosmetika nebyla testovaná na zvířatech, koukejte se po certifikátu HCS (Humánní kosmetický standard – Humane Cosmetics Standard). Firmy schválené v rámci HCS nesmí testovat na zvířatech nikde na světě. Pro získání certifikátu HCS musí výrobce kosmetiky zajistit, že nepodporuje testování na zvířatech v žádném článku svého dodavatelského řetězce. Nejspíš to ale nebude nic snadného, 80 % zemí totiž stále zkrášlující výrobky na zvířatech testuje.

To, že hotová kosmetika ani žádná z jejích ingrediencí není testovaná na zvířatech, poznáte podle loga hopsajícího králíčka. Informace o netestování máte také často na webových stránkách dané značky.

Jaké další certifikáty existují?


Na obalech kosmetiky můžete najít řadu dalších log a certifikací, mezi ty nejčastější patří:

  • Vegan – neobsahuje živočišné složky a GMO (Geneticky modifikovaný organismus), k testování na zvířatech by docházet nemělo, ovšem není to nijak kontrolováno.
  • BDIH – co nejpřírodnější složení; bez GMO, surovin z mrtvých obratlovců a syntetických látek; značná ohleduplnost k životnímu prostředí; bez testování na zvířatech (ale nevztahuje se na dodavatele surovin).
  • EcoCert – minimálně 95 % složek musí mít přírodní původ; bez GMO, parabenů a látek z ropy; u hotových výrobků by nemělo docházet k testování na zvířatech.

Podívejte se také na článek Čtěte složení i u přírodní kosmetiky, někdy je to chemický vlk v rouše bylinkovém »

Autor: Adriana Martinovičová

Věčný snílek, který často nahlíží na svět přes růžové brýle (a s růžovým účesem) a rád zkouší novinky dekorativní i pečující kosmetiky. Píše lifestylový blog Something Sometimes www.somethingsometimes.cz.

Váš příspěvek
Xeryuz 11.03.19 21:57

A ako spoznám kozmetiku netestovanú na ľuďoch ? :think:

Nejčtenější