Kosmetika: Mirra Lux aneb jak poznat přírodu

Když jsem nedávno napsala recenzi na tělové máslo od L'Occitane a mléko od Lavery, některé čtenářky vyjádřily přání přečíst si občas nějakou další recenzi nebo článek o kosmetice. Mám tu sice kosmetickou databázi i s blogem, ovšem ten nějak zemřel na úbytě. Ale proč sem tam nezpestřit parfémy nějakou menší zmínkou o kosmetice? Snad nebudete proti.

Když jsem nedávno napsala recenzi na tělové máslo od L'Occitane a mléko od Lavery, některé čtenářky vyjádřily přání přečíst si občas nějakou další recenzi nebo článek o kosmetice. Mám tu sice kosmetickou databázi i s blogem, ovšem ten nějak zemřel na úbytě. Ale proč sem tam nezpestřit parfémy nějakou menší zmínkou o kosmetice? Snad nebudete proti.

Dnes si dáme takovou malou osvětu na téma přírodní kosmetika. Narazila jsem na jednom fóru o kosmetice na zřejmě nenápadnou reklamu dealerky kosmetiky Mirra Lux; píše, že se ‚jedná o přírodní kosmetiku‘ a snad i ‚léčebnou‘. Prý na první pohled vypadá dražší, ale protože se může používat s mírou, vyjde nakonec levněji než třeba Avon.
Když někdo kdekoli mluví o přírodní kosmetice, vždycky zbystřím. Termín ‚přírodní kosmetika‘ není nijak legislativně zakotven a můžete si s ním proto pohazovat, jak se vám zlíbí. (Zájemce o podrobnější vysvětlení odkazuji na článek v blogu .) Zmiňovaná značka mi nebyla povědomá a proto jsem se šla podívat na její web . A díky tomu si můžeme pěkně prakticky ukázat, jak postupovat, chcete-li odhalit, jestli se vás výrobce zaručeně přírodní kosmetiky nesnaží maličko oblafnout.

Hned titulní strana slibuje: ‚100% ekologicky čistá přírodní kosmetika - bez parfemace, hormonů a konzervantů‘ a k tomu ‚síla přírodních produktů – výtažky z vysoce kvalitních bylin, cenné rostlinné oleje, éterické oleje‘ atd. Člověk s vyvinutým čuchem na reklamní povídačky už zpozorní, protože to nese známky jistého mlžení - je-li kosmetika opravdu přírodní, většinou to hned na titulní straně otevřeně řekne, to znamená uvede certifikát BDIH nebo podobný.
Takže: 1) nenechte se ukolébat a hledejte certifikát nebo přesný seznam dodržovaných zásad. Pokud výrobce uvádí, že kosmetika je bez parfemace, hormonů a konzervantů, znamená to, že všechno ostatní, např. ropné produkty, v kosmetice být může. Co není doslova řečeno, nemusí platit.

Nejspolehlivější je ovšem posoudit složení konkrétních výrobků. Tady má Mirra Luxe plus - u všech přípravků uvádí složení, a přestože není doslova uvedeno, že jde o INCI, zdá se, že je skutečně kompletní. Pozor na výrobce, kteří uvádějí jen částečné složení! Mohou zmínit třeba rostlinné oleje, byliny či bambucké máslo, ale zapomenou se zmínit, že jde jen o pár procent obsahu a hlavním mazadlem je třeba levná bílá vazelína.
Složení vypadá na první pohled celkem dobře. Např. u výživného krému Luxor je uvedeno:

(Emulsion base No1 (Aqua, Cocos nucifera, Vitis vinifera, Glycerin, Stearic acid, Cera alba), Aqua, Vitis vinifera – oil, Tanacetum vulgare-extract, Prunus armeniaca – oil, Buxus chinensis – oil, Calendula officinalis-extract, Glycyrrhiza glabra-extract, Verbascum thapsus-extract, Rubus idaeus-extract, Tussilago farfara-extract, Melissa officinalis-extract, Chamomilla recutita-extract, Tilia cordata-extract, Thymus serpyllum-extract, Ricinus communis – oil, Chamomilla recutita – CO2-extract, Cananga odorata – essential oil, Commiphora myrrha – essential oil, PISCES, Jasminum officinale – essential oil, Geranium – essential oil, Beta–carotene)

Tedy voda, kokosový olej, olej z hroznových jadérek, včelí vosk, olej z meruňkových jader, jojobový olej, extrakty z mnoha bylin (měsíček, lékořice, podběl, lípa, heřmánek a další). Žádné parabeny - pokud je někdo nezapomněl uvést, protože zmíněné složení neobsahuje vůbec žádné konzervanty, a to ani tokoferol, který se používá jako konzervant v přírodní kosmetice - to by znamenalo, že krém bude náchylnější ke zkáze. (Mirra Luxe ovšem uvádí, že krémy balí do speciálních vakuových obalů, aby se kazení zabránilo.) Problém může ovšem být v případě látek, které se vyskytují v přírodě a zároveň se mohou vyrábět i synteticky; třeba stearylalkohol je možné získat z rostlinných tuků, živočišných tuků nebo petrochemických meziproduktů. Trváte-li na čistě přírodní kosmetice nebo dokonce kosmetice vhodné pro vegany, není to detail. Tedy: 2) u necertifikované kosmetiky nikdy neznáte původ jejích složek.
Když si poctivě projdete co nejvíc výrobků, najdete drobné prohřešky v podobě silikonů nebo chemických UV filtrů u opalovacích krémů - silikon sice není satan a má mnoho dobrých kosmetických vlastností (bezpečný pro alergiky, nekazí se, zlepšuje konzistenci a kluznost krémů), ale v přírodní kosmetice nemá co dělat. Některé přípravky obsahují parabeny. 3) Hledejte látky, které do přírodní kosmetiky nepatří - když je najdete, je to další důvod nevěřit zaklínadlům o ‚čisté přírodní kosmetice‘.

Potud je jasné, že Mirra Luxe tu a tam maličko kecá, aby se svezla na módní přírodní vlně, ale (uvádí-li plné složení výrobků, o čemž se můžete před případnou koupí snadno přesvědčit kouknutím na obal, kde musí být INCI ze zákona uvedené) jinak jde o příjemně jednoduché přípravky obsahující osvědčené rostlinné oleje. Pomineme-li (ne)přírodnost a absenci konzervantů, která v případě špatného skladování a používání promění krém v semeniště bakterií, je tu ještě jedna věc, na kterou je potřeba si dát pozor: výtažky z bylin. V kosmetice Mirra Luxe je jich opravdu hodně, výše zmíněný krém Luxor se výtažky a éterickými oleji přímo hemží a není sám. Čím víc bylin a éteráků, tím víc potenciálních alergenů… a tím větší nebezpečí pro citlivou pleť. Na někoho může heřmánek působit dobře, u jiného způsobí vyrážku. Balzám Bifiron obsahuje esenciální olej z bergamotu, který je známý tím, že nanesete-li ho na kůži a vyjdete na slunce, nadělá vám tmavé skvrny. Přípravky na problematickou pleť obsahují výtažky a esence z máty, rozmarýny nebo bazalky - pokud máte akné plus citlivou pleť, což je většina případů, spíš jí uškodíte než prospějete. Varování č. 4: příroda a bylinky mohou být dvousečná zbraň. Pozor na to.

Autor: Ada

.

Nejčtenější