Kosmetika pro těhotné: Nutnost, nebo zbytečnost?

Devět měsíců těhotenství prožívají i kosmetické značky, které vám nabízejí speciální výrobky – a samozřejmě za víc peněz.

* Na těhotné ženy míří marketing kosmetických firem. Zdroj: Shutterstock.

Těhotenství je opravdu jiný stav. Spousta kamarádek vám ukazuje své obří strie a s chutí vypráví drama svého porodu, do toho na vás útočí reklamy na speciální těhotenskou kosmetiku. Jak se v tom zorientovat a co nekupovat?

Pleť a pokožka v těhotenství? Divočina!

Po šesti měsících jiného stavu mohu potvrdit, že si tělo dělá, co se mu zachce. Nejdřív září na všechny strany a o pár dní později už připomíná puberťáka v hormonální bouři. Nikdo vám dopředu neřekne, jestli se z vaší mastné pleti stane suchá, ze suché mastná, z normální problematická… Všude se ale dočtete, že v těhotenství pokvetete do krásy. Ano, jsou dny, kdy vypadáte (nebo si spíš připadáte) krásně i bez make-upu… u mě však převládají dny, kdy pohled do zrcadla je jedno velké Kinder překvapení.

Můj kosmetický arsenál se proto rozrostl, protože nikdy nevím, jakou náladu bude mít pleť v příštích dnech. Všimla jsem si ale, že musím nově sahat po kosmetice pro citlivou pleť. Dřív mi vyhovovaly drasťáky s obsahem alkoholu, teď mě na obličeji nesnesitelně pálí.

Líčení v těhotenství: Když nic nedrží

„Malovat těhotné nevěsty je za trest,“ naříkala nedávno moje vizážistka. Make-up na „těhotné“ pleti totiž často klouže a odmítá přilnout. A já mám bohužel stejnou zkušenosti. Při zkoušce svatebního líčení zmizel do tří hodin.

Podkladová báze mi teď připadá jako absolutní nutnost, pokud plánujete večerní nebo slavnostní líčení. Tedy za předpokladu, že kvůli těhotenství nerezignujete na veškerou syntetickou (= dostupnou) chemii. Já bohužel nezvládla zařadit žádnou přírodní dekorativní kosmetiku. Silně mi totiž páchne limonen a linalool, její časté složky.

Jsi těhotná? Naval peníze

Tělo má pod návalem hormonů spoustu práce, takže kosmetická pomoc je opravdu na místě. Budoucím maminkám hrozí strie, pigmentové skvrny, suchá pokožka, svědění… a hlavně velký zájem kosmetických firem. Jako citlivé zákaznice totiž spíš sáhneme po kosmetice, která má v názvu kouzelné sousloví „pro těhotné“. Narazila jsem třeba na speciální tělový peeling pro těhotné, který stál „pouhých“ 770 Kč. To už mi připadá jako slušný úlet.

Kosmetika určená pro budoucí mámy bývá opravdu šetrná a málokdy dráždí. Na druhou stranu, podobně funguje i kosmetika určená pro atopickou pokožku.

Úpěnlivé svědění pokožky může značit těhotenskou žloutenku. Zastavte se u svého lékaře, aby vás otestoval.

Budoucí maminky často trápí svědění kůže. Zdroj: Shutterstock.Budoucí maminky často trápí svědění kůže. Zdroj: Shutterstock.

Kosmetická rizika v těhotenství

Největší chemický koktejl se do těla dostává při barvení vlasů, opalování, lakování nehtů a používání parfémů. Pokud tedy toužíte po nové barvě, raději se spolehněte na přípravky na vlasy s hennou. K opalování se hodí mrkvový olej nebo jakýkoliv jiný opalovací bez syntetických UV filtrů, z vůní vybírejte opět přírodní.
Na druhou stranu, když maminka i dítě přežijí litry cola-coly, které do sebe ženy lijou na začátku těhotenství, těch pár namazání krémem Nivea snad neublíží.

Podle radikálních rad byste v těhotenství měli vyhodit prakticky jakoukoliv běžnou kosmetiku – od dekorativky, přes antiperspiranty, tělovou a vlasovou kosmetiku. Parabeny a jiná chemie totiž světem vládnou a miminku neprospívají. Na druhou stranu, kdo z těhotných zvládne kompletně vyměnit svoji kosmetickou poličku, že?

Osvědčená kosmetika na strie v těhotenství


Přírodní kosmetika nejen v těhotenství

Věřím, že těhotenství a potom mateřství přesměruje k přírodní kosmetice samovolně. Už teď mi do koupelny přibyla růžová voda
nebo hydrofilní odličovací olej, po každém koupání se mažu od kotníků po krk kokosovým olejem (někdo doporučuje spíš bambucké máslo). Jsou 100% přírodního původu a poslouží v podstatě stejně jako tělová mléka a speciální těhotenské olejíčky na strie. Ani krém za několik stovek vám ale nezaručí, že vám bříško zůstane bez „škrábanců“.

Připadá mi, že všechny rady na internetu brojí proti klasické kosmetice. Je to logické: čím méně ingrediencí obsahuje a čím je přírodnější, tím lepší pro matku i miminko. To jsme ale mohli vědět už před těhotenstvím.

Kterou kosmetiku byste doporučili v těhotenství a jakou vůbec?

Autor: Monika

Minimalistka v dekorativní kosmetice, nadšenkyně do pleťových krémů. Nejraději testuje českou přírodní kosmetiku. Už deset let je věrná jablíčkům DKNY.

Váš příspěvek
EmmaLark 5.8.19 17:04

Jsem v 8. měsíci, čekám druhou dcerku a obě těhotenství byly pro mě docela rozdílné. S první dcerkou jsem měla dost akné, asi do 25tt, melír mi nijak extra nechytnul, vlasy mi hodně padaly a nevypadaly hezky, byla jsem hodně opuchlá, ale to dávám na vinu 22kg, které jsem za tu dobu přibrala. Teď mám pleť úplně krásnou, vlasy dva roky nebarvím, jsou pevné, lesklé, nevypadávají, rychle rostou, přibrala jsem zatím 10kg. Co se týče strií, tak jsem to již psala do recenzí. Někdo na to trpí, někdo ne, kosmetika tomu rozhodně nijak nezabrání. Jde o elasticitu kůže. Já jsem se vždy mazala, abych si pak nevyčítala, že se mi udělaly strie, nicméně jsem smířená s tím, že žádná kosmetika není zázračná a je to jen otázkou genetiky. Strie zatím nemám, mažu se tím, co mi přijde pod ruku - ElastiQ, Alverde Mama, Bi-Oil, kokosák, bambucké máslo apod. Jinak doporučuju (nejen v těhotenství) přírodní kosmetiku.

Nejčtenější