L'Artisan: ostružiny, růže, šafrán

Dlouho jsme tu neměli značku L'Artisan, jednu z prvních nikovek, které jsme se tady na Arôme kdysi učili rozeznávat a kupovat. Tentokrát jsem se podívala na některé jednodruhovky.

#START-2434# Mûre et Musc, ostružiny s pižmem, je jemná ovocná vůně pro toho, kdo nechce ovoce bonbonové ani s květinami. V základu má pižmo, lehké, mírně nasládlé, které po rozvonění získá hřejivější, krémovější podobu. Zkrátka ‚tělový‘ mošus, jak ho známe a máme či nemáme rádi. Do tohoto mošusu jsou vmíchány ostružiny, na samém začátku oživené kyselým citrusovým závanem. To je tak nějak všechno; Mûre et Musc je vůně prostá, nenápadná, prakticky jednodruhová.
Doporučuji ji k vyzkoušení už proto, že vůní s lesním ovocem moc není. Mûre et Musc je hebká, nenápadná; Ametyst od Lalique je ostřejší, s chyprovějšími tóny; In Love Again od YSL je silně ovocná, až do bonbonova.
#END-2434# #START-2463# Drôle de Rose (podle vysvětlení na webu výrobce prý ‚zvláštní růže‘) je podle názvu růžová vůně. U exkluzivních vůní je bezpředmětná otázka, jestli to opravdu voní po růži; do parfému za 2500 korun můžete dát skutečnou růži a nemusíte se omezovat na nějaké přibližně růžové akordy. Otázka je, jak bude vonět ta růže - kterou odrůdu parfumér použil a s čím ji smísil.
Drôle de Rose je sametová, velmi pudrová, uhlazená, dalo by se říci, že voní trochu starodávně; díky přídavku fialky voní jako luxusní rtěnka a pudr, je to dokonale ženský parfém. Je úplně jedno, jestli si k němu obléknete romantické šaty nebo džíny, s Drôle de Rose na sobě se budete cítit, jako byste si vzaly rukavičky a klobouk. Milovnicím květinových vůní bych ji s klidem doporučila i jako svatební.

Drôle de Rose je poněkud podobná vůni Lipstick Rose (Frederic Malle), Lipstick Rose je však výraznější - je to šanžánový taft v purpurové a fuchsiové proti obláčkově šedomodrému mušelínu. Voní také především po rtěnce a prakticky vůbec po pudru.

#END-2463# To bychom měli ovoce, květinu… a ještě by to chtělo nějaké koření. Třeba šafrán. #START-2447# Safran Troublant (‚zneklidňující šafrán‘) je orient se santalem, šafránem, vanilkou a růžemi. Nijak zvlášť mě nezneklidnil, jako ostatně žádný z l'artisanovských orientů: stejně jako ostatní vůně této značky jsou to nekomplexní, akvarelové vůně, prostá potěšení, jež není třeba sáhodlouze luštit. Orienty od Serge Lutense, tomu říkám zneklidňující parfémy. Jenže máte náladu topit se denně v desítkách exotických složek, které se neustále proplétají jako vlákna v pavučině zkouřeného pavouka? Já ne, a pak bych - při náladě na koření - nasadila třeba Safran Troublant. Základ je tvořen špetkou vanilky a kvalitním santalem lehce pískové vůně, srdce orosenou červenou růží a kořením, které bych zpočátku považovala spíš za hřebíček, kdybych nevěděla, že to má být šafrán. Výsledkem je poněkud pronikavý, avšak neotravný orient použitelný bez problémů pro obě pohlaví. #END-2447#

Autor: Ada

.

Nejčtenější