L'Artisan: Passage d'Enfer

‚Brána do pekel‘ - jaký to zvláštní název pro parfém, řeknete si, ale na druhou stranu, po všech těch jasmínových závojích, stříbrných deštících, láskách v Paříži a bárbínkách konečně něco děsivějšího :)

Člověk hned vidí ty dýmající temné jámy, šlehající plameny, ďábelské ženy v kůži a s bičem v ruce, a nic na tom nemění fakt, že parfém dostal jméno po ulici v Paříži, v níž měl L'Artisan své sídlo.
Pravda, v takovém případě budete asi trochu zklamaní. Já jsem také čekala jinačí pecku a přestože začátek byl hodně neobvyklý a i po rozvonění zůstala vůně celkem zajímavá, pachuť nenaplněného očekávání zůstala.

Zmíněný hodně neobvyklý začátek je oblak jemného, dusivého a jako troud suchého písku, který se proti vám žene v písečné bouři. Už jsem se v několika recenzích přiznala, jak jsem v dětství labužnicky ochutnávala na pískovištích, ale tahle porce byla setsakra velká i pro mě. Chvílemi mi te písek přišel teplý, chvílemi studený (i jiní autoři recenzí se rozcházejí - někteří cítí horký písek, jiní chladný kámen), a nebral konce.
Asi tak po půl hodině, kdy hrozilo, že už fakt poběžím umývat, abych se nezadusila, bouře konečně přešla a začaly prosakovat květinové a kořeněné tóny. Od té chvíle to bylo lepší a lepší; suchý písečný podtón zůstává, teplo zůstává, krásná lilie nejdřív voní ruku v ruce s kadidlem a trochu připomíná Anais Anais, ale ten zůstává dost výrazný a pronikavý (a liliový a kadidlový) až do konce, zatímco Passage d'Enfer se zcela rozloží do kombinace písečku, jemné, sladce balzámové zlatavosti, jemné květinovosti a jemné mýdlovosti.

Z cesty do pekel je příjemné poklimbávání ve voňavé oáze, kde z mističek voní nezapálená myrha a kadidlo a dámy používají místo hydratačních body lotions s leknínovými supermultiproteiny oleje lehce parfemované květinami. A to je právě ten průšvih, vůně je nesmírně příjemná a ten pouštní podtón zajímavý, ale… chvílemi se mě zmocňoval pocit, že tohle bych v parfumerii za rohem našla možná taky. Lehká, průsvitná, mýdlová čistota s několika zajímavými dřevitými, nenápadně orientálními, chladnými a teplými podtóny s výdrží kolem tří hodin, kterou musím objednávat za exkluzivní cenu někde z horoucích pekel?


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

la.reina 12.07.11 13:22

Asi mám nějaké vadné čichové buňky, ale u mě láska na první nádech. Přitom kadidlo nemusím, z lilií se mi dělá zle i na obrázku… Divné - prostě se mi ani nechce věřit, že tahle nádhera se skládá s tak pochybných ingrediencí…

Evženie 16.12.10 21:30

Když jsem byla malá, měli jsme po babičce plyšového oslíka, který byl vycpaný nějakými exotickými pilinami a páchl trochu plísní. Vždycky jsem ho očuchávala. Přesně toho oslíka cítím z Passage dˇEnfer na začátku! I kdyby se ta vůně potom rozvinula v něco nebesky krásného, jako plesnivý oslík s ulomenou nohou a vetchým ocáskem vonět prostě odmítám… :-) Ale možná bych si pořídila vzoreček pro vzpomínací chvilky.

Seahorse 21.10.10 00:56

No tedy já cítím jen jedinou věc, a to vánoční františky, ale naprosto totožné, a moc se mi to líbí, jen váhám, jestli bych tak chtěla vonět, no během zimy snad nemůže urazit. A mě se teda drží jak čert, už 7 hodin a pořád je krásně zřetelná.

Myskamauska 28.05.10 19:59

Tuto vůni jsem jen vyzkoušela,ale stačilo to na to,abych řekla definitivní ne.

chavah 28.11.09 17:03

Vůně kadidla v chladu gotické katedrály.

zdensy 29.02.08 21:31

Z Passage cítím cosi zvláštního, bůhví co to způsobuje, její složky mi v jiných vůních nevadí, z prvního náporu se mi otřásla i páteř. Suchý písek to byl, a „chladný jako kámen“, ale nějak znehodnocený :)Trochu lepší byla až po rozvonění, ale čekejte tři hodiny, než se vůně usadí :) Stále však přetrvávalo něco mdle štiplavého - protiklad pouze terminologický, skutková podstata naplněna :)

IvKa 22.02.08 07:43

Skvělá recenze! Většinou se dívám, kdo překládá zahraniční knížky, které čtu, ale teď budu plánovitě pátrat.

Přidat komentář

Reklama


Reklama

Nejčtenější