L'Artisan: Passage d'Enfer

‚Brána do pekel‘ - jaký to zvláštní název pro parfém, řeknete si, ale na druhou stranu, po všech těch jasmínových závojích, stříbrných deštících, láskách v Paříži a bárbínkách konečně něco děsivějšího :)

Člověk hned vidí ty dýmající temné jámy, šlehající plameny, ďábelské ženy v kůži a s bičem v ruce, a nic na tom nemění fakt, že parfém dostal jméno po ulici v Paříži, v níž měl L'Artisan své sídlo.
Pravda, v takovém případě budete asi trochu zklamaní. Já jsem také čekala jinačí pecku a přestože začátek byl hodně neobvyklý a i po rozvonění zůstala vůně celkem zajímavá, pachuť nenaplněného očekávání zůstala.

Zmíněný hodně neobvyklý začátek je oblak jemného, dusivého a jako troud suchého písku, který se proti vám žene v písečné bouři. Už jsem se v několika recenzích přiznala, jak jsem v dětství labužnicky ochutnávala na pískovištích, ale tahle porce byla setsakra velká i pro mě. Chvílemi mi te písek přišel teplý, chvílemi studený (i jiní autoři recenzí se rozcházejí - někteří cítí horký písek, jiní chladný kámen), a nebral konce.
Asi tak po půl hodině, kdy hrozilo, že už fakt poběžím umývat, abych se nezadusila, bouře konečně přešla a začaly prosakovat květinové a kořeněné tóny. Od té chvíle to bylo lepší a lepší; suchý písečný podtón zůstává, teplo zůstává, krásná lilie nejdřív voní ruku v ruce s kadidlem a trochu připomíná Anais Anais, ale ten zůstává dost výrazný a pronikavý (a liliový a kadidlový) až do konce, zatímco Passage d'Enfer se zcela rozloží do kombinace písečku, jemné, sladce balzámové zlatavosti, jemné květinovosti a jemné mýdlovosti.

Z cesty do pekel je příjemné poklimbávání ve voňavé oáze, kde z mističek voní nezapálená myrha a kadidlo a dámy používají místo hydratačních body lotions s leknínovými supermultiproteiny oleje lehce parfemované květinami. A to je právě ten průšvih, vůně je nesmírně příjemná a ten pouštní podtón zajímavý, ale… chvílemi se mě zmocňoval pocit, že tohle bych v parfumerii za rohem našla možná taky. Lehká, průsvitná, mýdlová čistota s několika zajímavými dřevitými, nenápadně orientálními, chladnými a teplými podtóny s výdrží kolem tří hodin, kterou musím objednávat za exkluzivní cenu někde z horoucích pekel?

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější