Líčení pod brýle? Stíny řešte až úplně nakonec

Varování: Tento článek diskriminuje dalekozraké, tedy ty, které si berou brýle na čtení. Nás mladých, líčení chtivých krátkozrakých slepýšů totiž běhá po ulicích víc. Jenže žádný univerzální návod jak se mají líčit slečny s dioptriemi neexistuje. Nikdo totiž po internetu neřeší, jak daleko máte oči od sebe, jaký mají tvar nebo jestli zrovna vypadáte jako po flámu.

Obroučky, broučku

Dobré obroučky se skoro rovnají dobré líčení. Jakmile totiž brýle sedí vašemu obličeji, barvě očí a osobnosti, máte napůl vyhráno. Pokud to teda nepohnojíte špatně vystínovaným okem.

Při líčení ale počítejte s tím, že na vás nebude zářit líčení, ale obroučky. To, co jste pracně vytvářely, tak může za sklem vypadat skoro neviditelně. Takže líčení snesete rozhodně výraznější (pozor, to neznamená tmavší!).

Jasno, polojasno za sklem

Správné obroučky leccos spraví, zato skla v nich ale umí napáchat škodu. Zdůrazní totiž všechny nedokonalosti a nechají oči tak trochu zapadnout. Takže tmavé kruhy pod očima a žilky rozhodně potřebují korektor. Fajn je krémový korektor proti tmavým kruhům theBalm TimeBalm Concealer (359 Kč) nebo korektor Naked Skin (690 Kč) od Urban Decay.

Brýle pro krátkozraké zmenšují vaše oči. Jako by trochu vzdalovaly váš pohled od toho, kdo se na vás dívá. Oči proto rozjasněte světlým stínem nebo přímo rozjasňovačem. Nanášejte ho do vnitřního koutku oka a pak do oblouku pod obočím.

Lič, ať vidíš lip

U líčení tedy platí pravidlo „přitlač“. Brýle totiž make-upu ubírají na intenzitě a za obroučkami se leccos ztratí. Nebojte se toho, že to přeženete. Je to podobné, jako když se fotíte a připadáte si zmalovaná, ale pak na fotkách pak vypadáte nalíčená tak akorát.
Tady zklamu všechny metalistky – úplně tmavé kouřové stíny udělají z vašich očí neviditelné kuličky. Stíny a linky pod brýle rozhodně ano, ale je potřeba vyzkoušet, co vám sedne. Doporučuju si udělat někdy selfie time a nafotit různé kombinace, co s okem dělá tmavý stín a linka. Porovnejte třeba, jak vypadáte s linkou na spodním víčku, na horním a na obou.

Pokud máte oči daleko od sebe, přibližte je právě tím tmavším stínem a orámovaným vnějším koutkem oka. Malým očkům nic takového nedělejte a soustřeďte se hlavně na prosvětlení vnitřního koutku.

Mně se osvědčuje nanést tmavší stín v místě ohybu víčka – trocha hnědého stínu prohloubí váš pohled a zároveň ho nezarazí daleko od obrouček. Ideální jsou sady, kterými rozjasníte i vystínujete víčko. Pěkně mi na očích drží duo oční stínů (599 Kč) od Clinique, hodně se mi líbí celá paletka stínů Makeup Revolution (199 Kč) od NYX.

Fígle s řasenkou, které upraví tvar očí

Jestli něco potřebuje nositelka brýlí, pak je to maskara. Ten rozdíl je nebetyčný! Řasenka vyladí řasy a opticky zvětší oči. Obrýleným doporučuju použít spíš zhušťovací než prodlužovací. Hodit se vám bude Mascara Art Design (329 Kč) od Collistar nebo Scandal Eyes (82 Kč) od Rimmel.

Nenadělila vám příroda mandlové oči? I s tím se dá kouzlit. Pokud máte hodně úzké, jakoby přivřené oči, které se smíchem skoro zmizí, nanášejte řasenku směrem nahoru. Kdybyste totiž řasy vytáčely příliš k vnějšímu koutku oka, budou vaše oči spíš mongoloidní než otevřené.

A funguje to i naopak. Jestli vaše oči připomínají spíš panenku a s brýlemi si připadáte jako John Lennon, pak řasy vytáčejte do strany.

Bez (zvýrazněného) obočí

Tímhle odstavcem apeluju hlavně na sebe. Brýle strhávají pozornost k horní části obličeje, takže vytrhané obočí a jeho zvýraznění je základ! Nevýrazné chloupky vás připraví o zádumčivý pohled. Takový ten pocit, když koukáte namalovaná do zrcadla a něco tomu prostě chybí. Tužka na obočí také zamezí tomu, že budete z dálky vypadat jako Fantomas.

Spíš než fixy na obočí se mi osvědčily stíny, fajn je i pudr na obočí (149 Kč) od Artdeco. Políčeno mám ale teď na pomádu na obočí (249 Kč) od čím dál populárnější značky Freedom.

Stejně barevná pusa?

Rozmohl se nám takový nešvar, a to ladit barvu rtěnky k obroučkám. Je fajn, když se to netluče. Ale nemůžu si pomoct, červená rtěnka a červené brýle na mě působí příliš prvoplánově. A červená rtěnka a černé brýle mi zase evokuje reklamu na Arginmax.

Na druhou stranu, proč se nudit s nude odstínem jen proto, že mám okuláry. Tady ale spíš než brýle řešte svůj barevný typ (jarní, letní…) a taky zohledněte barvu svých zubů. Řada odstínů rtěnek totiž zdůrazňuje, že vaše tesáky nezáří běloskvoucí bílou.

Takže desatero přikázání pro „krátkozraké“ zní:

  • Zamaskuješ kruhy pod očima svýma.
  • Rozzáříš vnitřní koutek oka svého.
  • Vytrháš a výrazníš obočí své.
  • Nezapomeneš rozzářiti místo pod obloukem obočním.
  • Nevezmeš oční stíny nadarmo.
  • Nepoužiješ metalového líčení.
  • Nevynecháš řasenku zhušťující.
  • Nevytvaruješ oči do tvaru nelichotivého.
  • Cti obroučky i skla své.
  • Nesesmilníš (leda se sundanými brýlemi).

Jak jste na tom s líčením pod brýle vy?

Autor: Monika

Minimalistka v dekorativní kosmetice, nadšenkyně do pleťových krémů. Nejraději testuje českou přírodní kosmetiku. Už deset let je věrná jablíčkům DKNY.

Nejčtenější