MiniRecenze: Provoňte svoji koupelnu levandulovým olejem

Moje kolegyně na levandulový olej nedají dopustit. Jedna ho chválí za pomoc při bolestech hlavy, druhá si s ním chystá uklidňující koupele. A protože mě hlava naštěstí bolí jen zřídka, řekla jsem si, že vyzkouším druhou možnost...

Levandulový olej má celou řadu blahodárných účinků.Levandulový olej má celou řadu blahodárných účinků.

Malý zádrhel přišel při pokusu dostat se do lahvičky. Víčko má dětskou pojistku, což je sice skvělé, ale je udělaná tak, že je olej téměř nedobytný. Nakonec jsem uzávěru musela pomoci nožem.

Napustila jsem si vanu a přidala pár kapek božsky vonícího levandulového oleje. Není nutné ho dávat velké množství, je opravdu hodně silný. Naložila jsem se do téhle báječné koupele a hodinu jsem připouštěla teplou vodu, protože se mi nechtělo ven. Když jsem vylezla z provoněné koupelny, byla jsem i po náročném dni příjemně klidná. Zamířila jsem rovnou do postele a odpočinula si jako už dlouho ne.

Pro ještě větší relax si můžete k olejíčku přidat pěnu do koupele. Vyberte si tu nejlepší v našem testu »

Pár tipů na konec


Levandulový olej vám pomůže při různých problémech. Stačí ho smíchat s jinými oleji v poměru 5:1 (jiný olej : levandulový olej) a vmasírovat do vlhké pokožky…

  • s ricinovým při kožních nemocech
  • s kokosovým v boji s akné
  • s mandlovým při ekzémech
  • s arganovým pro výživu zralé pleti

Cena: 169,–

Používáte esenciální oleje?

Autor: Jana

V jejím kosmetickém arzenálu hraje prim přírodní kosmetika a neobejde se bez výrazných rtěnek. Doma jich má pěknou sbírku v různých odstínech červené.

Váš příspěvek
jerry 24.11.18 09:23

@wiv mě tedy hlavně udivuje, že nereaguje ta samozvaná kosmetická pseudoodbornice neboli autorka výše uvedeného zdraví nebezpečného návodu. Nebo že by si
léčila rány po nějaké koupeli?

EmmaLark 22.11.18 13:25

@Andrea MP Taky mě to napadlo hned, jak jsem svoje ruce viděla. Dokonce jsem nad tím při aplikaci masky na ruce, uvažovala! Vypadalo to podobně jako impetigo (které jsem jednou měla na obličeji, ale ne tentokrát z masky). Googlit jen na vlastní nebezpečí. :-D Takže já pro jistotu sáhnu po koupené masce nebo se kouknu do knížky o přírodní kosmetice, co se může v kombinací s čím a čeho jaké množství. Dneska je samozvaných expertů plný internet, takže člověk nemůže věřit všemu. Někdy je to vážně o zdraví.

wiv 22.11.18 10:20

@chimaera
Opět děkuji za věcné, odborné a „klidné“ vyjádření k článku.
Ale už mě fakt vytáčí, že článek dále visí bez jakékoliv úpravy, reakce redakce či autorky . @Admin Arome.cz

Příspěvek upraven 22.11.18 v 19:03

Andrea MP 21.11.18 15:07

@EmmaLark To zní fakt hororově :-D Už jsem si taky několikrát „pomohla“ domácími maskami, ale naštěstí to nemělo tak zlý dopad. A ještě, že jste si to nedala na obličej, ale na ruce!

Mseminka 19.11.18 11:48

Levandulovú vôňu mám veeľmi rada. Používam levandulový olej od Renovality a ten je už namiešaný s olejom z pšeničných klíčkov, tak môže priamo na pokožku. Citlivejšie osoby by však mali najprv radšej urobiť test citlivosti. Ja ani moje deti sme nemali žiadnu nežiadúcu reakciu.

EmmaLark 19.11.18 11:03

S EO opravdu opatrně. Děkuju Chimaera za vysvětlení, jak to vlastně funguje. Škoda, že jsem to nevěděla dřív a musela jsem si projít fakt hodně nepříjemnou a bolestivou zkušeností. Dělala jsem si různé zkrášlovací směsi na ruce, obličej, vlasy podle internetu a množství EO jsem nějak extra neřešila. Jednou jsem to asi s ním přehnala a dala si takový zábal na ruce. Na druhý den jsem myslela, že snad omdlím. Moje ruce byly pokryty stovkami drobných puchýřků, které když praskly, tak z nich vytekl zlatě zbarvený hnis. Musela jsem ihned na kožní. Musela jsem mít obvázané ruce a léčila je mastičkami asi deset dní. Bolelo to, pálelo, nemohla jsem pomalu nic doma dělat. Bylo to fakt příšerný.

Hanka H 17.11.18 12:14

@chimaera :palec: Za některé „objevné“ články bych do toho kouta přidala ještě struhadlo!

chimaera 17.11.18 09:16

Nejenže není nutné dávat víc než několik kapek do koupele, rozhodně to není ani vhodné. Ach jo, další kuchtičkovské rady typu „jsou to jen bylinky, ty jsou hodné, příroda, že jo“. Každý, kdo klade byť jen náznakem rovnítko mezi olej a esenciální olej, by zasloužil chvíli v koutě na hrachu. Každý, kdo z neznalosti ohrožuje ostatní hloupými radami, by tam zasloužil být déle než jen chvíli.
Ta dětská pojistka na uzávěru, milé děti, tam rozhodně není jen proto, aby vám na chvíli zkazila radost z koupele. Do masážních olejů se přidává 1-3% oleje/ů éterického/-ých. NE 5:1 !

Levandulová silice sice (narozdíl třeba od skořicové) patří k těm mírnějším, ale přesto obsahuje složky jako je geraniol a linalool, kontaktní alergeny, které mohou i při běžném ředění (např. geraniol asi u 5% populace) způsobovat podráždění nebo nejrůznější vyrážky. Při vyšším ředění nebo vůbec neředění esenciálních olejů se můžete dočkat i ošklivého poškození kůže podobného popáleninám. Při dlouhodobém používání přípravků (hlavně samodomo) s vyšší koncentrací se můžete dočkat problémů i postupně, později. (Pro ty, které nebo kteří by chtěli víc podrobnějších informací, odkazuji třeba na skvělou Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals .)

A konkrétně ještě k levanduli - podle posledních výzkumů (https://www.endocrine.org/…e-disruptors) se levandulový esenciální olej spolu s EO čajovníkovým považují za endokrinní disruptory, látky, které mohou narušovat fyziologické funkce endogenních hormonů. Vědci přišli na to, že běžné vystavení se těmto látkám (při osobní hygieně a používání úklidových prostředků) může být spojeno s prepubertální gynekomastií (abnormálním růstem prsních žláz) u mladých chlapců.
Ještě pořád jste tak laxní lít cokoliv kamkoliv v jakémkoliv množství, jen proto, že je to „příroda“ a na „netu psali“?

Přidat komentář

Nejčtenější