Na čichacím tahu

Líbí se vám články, ve kterých popisuju svoje parfémové dialogy s maminkou? Tentokrát jsme vymetly parfumerie v pražském nákupním centru Flora a tohle si myslíme o vůních, které jsme tam vyzkoušely.

Líbí se vám články, ve kterých popisuju svoje parfémové dialogy s maminkou? Tentokrát jsme vymetly parfumerie v pražském nákupním centru Flora a tohle si myslíme o vůních, které jsme tam vyzkoušely.

Dvě venkovanky z Kutné Hory vstupují do FAnnu. Rozlohou patří mezi ty největší, mají tu svou kompletní nabídku. V rozlehlém chrámu kromě nich není ani noha a prodavačky se vychovaně nevnucují, jen čekají ve střehu na pokyn. Nakupovat tyhle dva nosy ovšem nepřišly :)

Chvíli se procházejí, okukují sortiment, nikde žádná novinka, nakonec Ada sahá po Strictly Private (Baldessarini). Vedle flakonu leží stylové papírky z černého papíru se zlatým potiskem.

Ada: ‚Hmmm…‘ - drží papírek u nosu - ‚…Boss.‘ Papírek mizí v kapse.
Máma: ‚Á, tady je Escada. Mají něco novýho?‘
Ada: ‚Incredible Me. Ale není to nic moc, je to takový slabý a spíš do sladka.‘
Navoněný papírek vykouzlil na maminčině tváři jen neutrální škleb. ‚A kde je Elizabeth Arden?‘ ‚To ve FAnnu nebude.‘
Obě natěšené čichačky se volným krokem přesouvají dál, až se jim do cesty postaví Estée Lauder.
Ada: ‚No vida, novinka! Pure White Linen Pink Coral. - No, bude to svěženka, ale není zlá, čichni.‘ ‚Taková lehká, na léto. - Co je tohle? Pěkný flakonek.‘ ‚Moschino Glamour! To musím zkusit na ruku, na fóru se o ní teď diskutovalo. Holky jsou ale většinou trochu zklamané.‘
Po stříknutí následuje pár sekund čekání a potom se dva nosy nedočkavě blíží k ruce. ‚Je to nějaký slabý,‘ šklebí se Ada. ‚Takový divný.‘ ‚Já skoro nic necítím. Možná venku, až vylezeme z parfumerie.‘ ‚Aspoň ten flakon je hezkej.‘

V regálu s krémy La Prairie výprava naráží na dvě lákadla pro straky - jeden Silver Rain s měňavou perletí a jeden flakon vůně Midnight Rain v doprovodu dalších výrobků této řady, vše v temné půlnoční modři poseté duhovými třpytkami. Po chvíli rozmýšlení putuje Midnight Rain na papírek, i když srovnání papírové půlnoční kapky s matnou vzpomínkou na test stříbrné kapky bude prakticky nemožné.
Mimochodem, v regálu jsou i limitovaná vydání Silver Rainu v barevných flakoncích a kazetky s jedním velkým a třemi malými baleními.
Máma: ‚To je sladký orient. To není pro mě.‘ ‚Ale hezký sladký orient. Silver Rain byl, řekla bych, takový hladší, byly v něm nějaké bílé květiny. Tady je stejný základ, ale místo květin spíš koření…‘ ‚Jééé!‘ ‚Co?‘ ‚Tohle mi prskni. To z toho krásnýho flakonku s kytičkama.‘
Ada okamžitě pojímá podezření, otáčí se ve směru, kterým maminka ukazuje… samozřejmě. Daisy! Zlaté sedmikrásky jsou spolehlivým poutačem pozornosti, ať je vám patnáct nebo padesát. ‚To se ti nebude líbit. Na, dej si.‘ ‚Máš pravdu, je to takové lehounké, až moc.‘ ‚A zvlášť na tom papírku to nějak nevoní.‘

Hned vedle kytiček se skví novinka od Escady - letní limitka Ocean Lounge. Ada by ji nepotřebovala zkoušet. Ada , jak to voní. Nakonec však podléhá touze zjistit, s jakou příchutí je bonparek tentokrát a stříká na papírek.
Jahody a švestky.
Maminka se popotahuje za šátek s motivem Red Door od Elizabeth Arden a neklidně se ošívá. ‚Mně je tu vedro.‘ ‚Tak já si ještě prsknu tady,‘ odtuší Ada se zrakem upřeným na trojici jemně barevných hranatých flakonků, ‚a vypadnem.‘

‚Ukaž tu Estée a Glamour,‘ zajímá se maminka na cestě z FAnnu. ‚Ty, hele, ten Glamour se nějak zajímavě rozvonívá.‘ ‚Máš pravdu, lezou z toho nějaký bílý kytky a základ to má asi solidnější, než to vypadalo.‘
Před východem je ještě rafinovaně umístěná Sephora a Ada kouká na hodinky. ‚Ještě máme chvilku čas.‘ ‚Tak tam vlezem…‘

Sephora má na rozdíl od FAnnu zvlášť pánské a zvlášť dámské vůně; po levé straně jsou zrovna pánové. Adin ostříží zrak si všímá nové L`Eau Par Kenzo ICE a už vytahuje papírek. Kousek vedle je Chanel. ‚Hele, tahle se hrozně líbí Míšovi,‘ ukazuje dcera na Allure Homme Sport. ‚Chce si ji přivézt ze služebky, jestli ji tam budou mít levnější. Dala jsem mu vzorek a on s ním pomalu chodí spát.‘ ‚A jaký to je?‘ zajímá se maminka a sahá po papírku. ‚To jsou ale blbý úzký papírky…‘ ‚Svěží. Hodně svěží. Já sama bych mu ji nekoupila, na mě je moc jednoduchá a chvílema protivná. Ale jemu se líbí.‘ ‚Drž,‘ podává maminka Adě ten blbej úzkej papírek a bojuje se stomililitrovým flakonem. ‚Já bez brejlí nevidím, kde to má stříkátko.‘ Ozve se psss, sprška Chanelu míjí papírek a končí na ruce navoněné Glamourem. ‚Tys mi přestříkla Glamour!‘ ‚Soráč, já jsem nechtěla.‘ Druhá dávka Allure už končí tam, kde má. ‚Je to fakt svěží, takový citrusový. Tady maj Ardenku?‘ ‚Asi ne, tu jsem viděla snad jen v Douglasu a pak někdy v drogerkách.‘ ‚Ach jo.‘
V Sephoře už toho moc nezaujme; Guerlaina je tu málo a zbytek sortimentu je tak nějak totožný s FAnnem. Jen před koncem Ada naráží na Marca Jacobse, kromě Daisy tu stojí i toaletky z řady Splash - Amber a Fig. Ambra voní podle očekávání sladce, ale kupodivu slabě, fík má příjemnou sametovou vůni s cedrovými podtóny. Flakony jsou velké a velmi nepraktické - vzít je do ruky a stříknout je skoro nemožné, člověk na to musí jít obouruč. ‚Co je tohle?‘ zaujme maminku fialová kostka s modrým víčkem. ‚Givenchy My Dream.‘ ‚Tak poslední,‘ stříká si maminka na zápěstí. ‚Ale v tom FAnnu to bylo hezčí. Tady to mají tak naházený bez ladu a skladu v regálech, takovej trochu bordýlek.‘ Čas se krátí a tak papírky mizí v kabelkách a čichačky na vlak.

Cestou na nádraží mají papírky akorát tak čas uzrát.
My Dream od Givenchy se rozkládá do směsice černého rybízu, jasmínu a konvalinek. Mamince se silně nelíbí, celou cestu občas přičichne k zápěstí a znechuceně se zašklebí. Ale taková hrůza to není, vůně je příjemná, voní jarně, spíš svěže květinově než ovocně. Kdyby aspoň takhle voněla Daisy.
Ruka s Glamourem maminku zajímá mnohem víc. Je to prý vůně dostatečně sytá, ale přitom lehká. Voní z ní gardénie, jasmín a růže, základ je jemně cedrový a pižmový. ‚Možná jí těch pár kapek Allure Homme Sport dodalo grády, ale ty květiny rozhodně nevoní z Allure. Není špatná, i když pod tímhle názvem, v takovém flakonu a s takovou reklamou - se slečnou v malých černých, která si rozpustile vyrábí pod nosem knírek z pramínku vlasů - bych čekala něco jiného. Vůni udělali dobrou, ale tohle prostě nevystihli.‘ ‚Ukaž ty barevné flakonky. Od koho to bylo?‘ ‚Jil Sander. Tohle je růžová, Blush Pink. Cítím z ní takové růžové mejdlíčko.‘ ‚Ano, je květinová, rozhodně růžová. I trochu fialková. Taková dívčí, moc příjemná.‘ ‚Tohle je žlutá, Soft Yellow. Tu nějak nemůžu rozluštit, ale řekla bych, že je v ní vanilka.‘ ‚Ale taková temnější, do orientu.‘ ‚Orientální vanilka, trochu ambry, lehce květin. A je pudrová. I ta růžová je hodně pudrová.‘ ‚A tahle byla zelená? To bude nějakej čajíček.‘ Maminka přikládá papírek pod nos a spokojeně se usmívá. ‚No jasně, zelený čaj.‘ ‚Tender Green. Ze začátku byla hodně svěží, ale teď už taky voní pudrově. Kromě čaje je tam nějaký citrus a květiny, asi nějaký jasmín.‘ ‚Všechny jsou pudrové - ostatně ty flakonky to dávaly jasně najevo. Světlé pastelové barvy a matný povrch.‘
Postarší dáma sedící ve stejném kupé neklidně poposedává. Ve vlaku je poctivě vytopeno a oblak vůní stoupá až ke stropu.

‚Ta Pink Coral se mi docela líbí. Ze začátku byla taková květinově a ovocně svěží, jako pivoňky. Teď je to trochu bonbon s cukrovou vatou, ale pod tím cítím zase květiny. Četla jsem, že má ve složení třešňový a jabloňový květ - něco takového tam určitě je. Lehké, ovocné květinky. Nebude mít moc výdrž. Ale když ji srovnám s Pure White Linen a Light Breeze, je to zase něco jiného. Ne jako ta růžová řada od Lacoste nebo letní limitky od Escady, pořád dokolečka to samé v mírně pozměněné verzi. U Estée i nad těmi lehkými letničkami trochu přemýšlejí. A propos, ta Ocean Lounge teď voní jako jogurt nebo žvýkačka s takovou tou umělou jahodovou příchutí. Midnight Rain voní moc hezky, je to sytý sladký orient s ambrou, skořicí, vanilkou, pačuli a dřevy. Jsou v něm i hladké bílé květiny, ale nevynikají tolik jako v Silver Rain. Krásná vůně.
Kenzo Ice, z toho nezbylo na papírku vůbec nic…
Amber od Marca Jacobse je překvapivě spíš lehčí - ambrová s trochou benzoinové mléčnosti, špetkou skořice a badyánu. Je jemná a hebká, takový orient do teplejších dnů. Fig je kombinace cedru, fíku a nějaké zelené okurkové svěžesti - na kůži by se možná rozležela jinak. Ale je to netradiční, dřevitě sametová, unisexová vůně na jaro a na léto. Co říkáš na toho Baldessariniho?‘ ‚Nevoní tak špatně. Je takový kouřový.‘ ‚Kouř, pačuli, les, suché koření, příjemně mě překvapil. Čekala jsem, že to bude bossovská nuda.‘ ‚Nejlepší je stejně Glamour,‘ zasnívá se maminka a poněkolikáté si tiskne Adinu ruku k nosu. ‚Glamour s Allurem. Vyrobily jsme hit. Měly bychom si to dát patentovat.‘ ‚Ale nejvíc mě stejně štve, že nikde neměli Arden…‘

Autor: Ada

.
Váš příspěvek
Pompo 22.6.11 22:18

Znám Ocean Lounge (mám vzoreček). No hned při první zkoušce jsem si říkala: to mi něco připomíná! Něco z dětství! Už vím. Dětská zubní pasta Perlička, jednoznačně :)

Eva_nem 19.5.11 23:21

Escada Ocean Lounge voní přesně jako zelený bonpar, naštěstí jen asi tři minuty:))

Myskamauska 5.2.11 18:21

Glamour me strasne zklamala,cekala jsem neco hebkeho,pritulneho,neobycejneho,neco,co me vezme za srdce a zatim fadni,nudna,tuctova,nic zajimaveho a rozpoznatelneho,zklamani na cele care.Ani nevim,proc jsem cekala zazrak,to asi udelal ten flakonek.:-)

E. 8.12.10 16:42

„To jsou ale blbý úzký papírky…“ :o)))

Incognita 29.5.10 00:37

Midnight Rain: sušené ovoce v čokoládě (nepřesušené, šťavnaté)

Martin 19.4.10 14:23

Jsem majitelem Strictly Private. Nastupuje docela ostre, korenite avsak ne sveze. Zbytek obstara dokonala tepla tezsi vanilka. Komu sednou tezsi vune, jako me, tak atrativni zalezitost.

rock 11.11.09 12:17

Baldessarini Strictly Private: včera v 6 odpoledne jsem ho zkoušel na zápěstí a pořád voní (po 18 hodinách) …
btw pro můj nos je tam nejvýraznější vanilka. Asi jsem se zamiloval :-). Trošku mi připomněl Boucheron Jaipur Pour Homme, ale Baldessarini je jemnější a usedlejší.

blackdakini 9.9.09 14:41

Pink Coral - neb mám ráda všechno mořské, sáhla jsem v parfémce i po Pink Coral (kvůli tomu „coral“ v názvu a mořskému koníku na obalu…). Očekávala jsem něco vodního, sladšího, první počuch mne ale docela mile překvapil, protože jsem ucítila pěkné růže! Nevím, co mají růže co dělat s „korály“, ale růže to byly příjemné, tak akorát, neobtěžující a nepřeslazené. Na papírku se trochu rozložily do pivoňky, a i když na svěží květinovky nejsem, docela jsem si představila, že bych si ji i koupila a občas nosila. (Zkoušela jsem dále Sensous, též od Lauder, a ty dvě vůně by si možná spolu docela sedly?!?!)

viky 2.5.09 18:27

My Dream od Givenchy - obal lákavější než obsah. Přišla mi taková tuctová, květinová s dřevitým základem.. Pink Coral - hóódně sladkých kytiček s hrstí pikantního koření.

Jana 22.4.09 10:11

Tak já mám ty novější vůně od Moschino ráda, ale Glamour mě neoslovila.No a Escada Ocean Lounge je hrůza, podle Ady sice voní všechny tyhle letní limitky jako BonPari, u mě tahle rozhodně a 100% taky.

janicka24 13.4.09 00:22

Stejně jako u Mitzi,taky ke mě šel Estée Lauder Pure White Linen Pink Coral hned bydlet…na léto je luxusní a výdrž má super…Nový Baldessarini bydlí u přítele,je to láska na první počich pro nás pro oba…snad první pánská vůně,se kterou bych se klidně navoněla:-)Nevím proč,ale pro můj nos má něco podobného,jako dámský The One????

plevanka 29.3.09 12:24

Jo a mimochodem, Glamour od Mochina je krásná vůně. A v minulé Elle ji dávali jako dárek k předplatnému.

plevanka 29.3.09 12:23

Escada je neuvěřitelně sladká protivná voda, jako bych se polila nějakým syntetickým sirupem. Nechápu tu cenu, vždyť takové voňky pořídíte i za stovku někde v drogérii.

estelle 1.3.09 15:09

Glamour od Moschino som skúšala dnes… to bude asi taká, čo sa elegantne drží pri tele a nepotrebuje vyčnievať z davu, ale zaujme v tesnej blízkosti. Nekonfliktná kvetinovka. Celkom sa mi páči, len neviem posúdiť výdrž. Mimochodom, zdá sa mi, že Couture od Minoque je jej podobná.

Ada 27.2.09 16:12

No pozor, ještě je takové malé zhodnocení úplně na konci! Ale to nevadí, stejně dostane brzo vlastní recenzi.

4xxx4 26.2.09 19:03

je tady jako recenze na strictly private a docet jsem se akorat ze si si strcila papirek do kapsy,,, nebo je recneze tohle? - aa boss?

e. 25.2.09 14:20

krásný článek :-)

Mitzi 13.2.09 00:06

Na Midnight Rain mě zaujal hlavně flakon, obsah není nic pro mě.
Zato Pure White Linen Pink Coral jsem kvůli růžovému flakonku málem ani nevyzkoušela a kdybych se hodně nedržela, po otestování by šel jeden flakonek bydlet k nám domů. Krásná pivoňka s červeným ovocem… na léto bude úžasná!
Recenze mi připomněla jedno prima odpoledne s mamkou v Praze (zejména poslední hodinu strávenou ve Fannu na Václaváku). Díky :-)

Irena 9.2.09 10:39

Aduš, já hrozně obdivuju, že si stále udržuješ takový záběr a se zájmem sleduješ všechno od šplíchadel z DM až po mou zkapalněnou roční výplatu. Já chodím kolem flakónů, co nesou víc než tři slova, s ohrnutým nosem. No nejsem ta správná posedlice. P.S. Jedeš ve všech žánrech nepovolenou rychlostí.;)

Arome Petr 8.2.09 18:02

Dobry den,

mam tady na prodej nejake vailky, je toho docela hodne, takze si napiste o blizsi informace a seznam na mejl. Jedna se o originaly, vialky jsou nove, nikdy nepouzivane.
K dispozici jsou znacky jako Chanel, Dior, Lanvin, Mugler, Escada, Dunhill a dalsi.

Pter.Kralicek@seznam.cz

Tera 7.2.09 10:57

Supr článek! Včera jsem testovala Glamour, v jednu chvíli mi připomněl Midnight Poison.

janas 6.2.09 18:36

To je krásný článek! Přečetla jsem s potěšením!

zdensy 5.2.09 22:33

Ado, já to přečetla jedním dechem :-)

evik77 5.2.09 19:48

Výborný!!! Zavidím Vám, Ado, Vaši maminku. Ta moje by se také styděla, nebo by řekla, že ji bolí nohy. Krásný článek… Já se snad fakt neudržím a vyrazím tam i s kočárkem.

Jean 5.2.09 19:17

Opět super článek!Tak ten Midnight Rain mne také fascinuje.A pro Morganu: nestyď se, každý člověk je jiný.Na mne se už někteří lidé dívají jako na exota, že mne tak fascinují parfémy a hlavně, že do toho vrážím peníze.A já si takových lidí nevšímám.A hádejte, kdo se mnou chodí po parfumeriích a má pochopení pro můj obrovský koníček? Můj syn!

Sára 5.2.09 18:36

tak mě nový Baldessarini fakt nadchl, klidně bych se s ním navoněla sama, jak vůně od Bosse opovržlivě přehlížím tak to je první vůně, která je podle mě strašně harmonická a taky zvláštní a škoda, že je zrovna pánská…

dracatko 5.2.09 16:52

Jen dodávám, že Glamour voní zcela úžasně a trošku pánsky i bez mixování :))

Miriama 5.2.09 10:16

Příspěvek upraven 02.04.12 v 13:30

rocky 5.2.09 09:31

Opravdu krásné počteníčko, moc děkuji.

Arome Lea 5.2.09 00:14

Já chci Tvojí mámu! Na čichanou, tedy..

Veru 4.2.09 23:20

Morgano, nestyď se! Je to zbytečné ;-)

A jinak, moc pěkné počteníčko, a obdivuju vás, jak zvládáte vyzkoušet TOLIK vůní! Moje ideální číslo jsou 2-3 kousky najednou, víc nezvládám ani na papírkách…

Arome morgana 4.2.09 21:50

Tvojí mamku Ti závidím.ta moje nic nepoužívá,nic jí nevoní a tak je velmi obtížné jí do něčeho naverbovat.Jak já bych ráda s někým obcházela parfumerie,ale neznám nikoho,kdo by to se mnou absolvoval a sama se tak nějak stydím.Fakt závidím!

klubko 4.2.09 21:14

Holky, vy jste se teda rozšouply! :-) Ne, moc jsem se pobavila, hlavně u „Na, dej si“ a u operace při manipulaci s papírky a velkým flakónem :-) A mixík Glamour s Allure Homme Sport musím rozhodně vyzkoušet :-)

Amy 4.2.09 21:10

Super Ado, nahlas jsem se nasmála, až se mě doma ptali, co čtu tak vtipného :-)
Kromě Givenchyho, Escady a Glamour znám většinu vůní výše popsaných a s recenzemi naprosto souhlasím, maminka je boží

Přidat komentář

Nejčtenější