Nadšenci, nebo snobové?

Bála jsem se toho… doufala jsem, že to nepřijde, ale logicky přišlo. Sotva se na Arôme a na diskuzním fóru začaly zabydlovat drahé značky a nákupy ve Vídni, ozvaly se první hlasy o snobárně. Stává se z mého webu snobárna?

Když jsem s recenzemi začínala, chodila jsem samozřejmě do běžných parfumerií a recenzovala jsem to, co mi tam padlo do oka. Občas jsem zašla do drogerie. Totéž činím dodnes - chodím do parfumerií a tu a tam orecenzuju nějakou drogerkovku, rochera či avona.

Časem jsem ovšem objevila existenci exkluzivních vůní a jako správná parfémová nadšenkyně jsem je zatoužila očichat. Už nevím, které vzorky jsem získala jako první, mám pocit, že to byla Lutensova A la Nuit, některé Chanely z řady Les Exclusifs (ano, a recenze ještě nejsou - stydím se, ale nebojte, budou) a Mimosa pour Moi. Zjistila jsem, že jsou to vůně, jaké se v parfumeriích nenajdou, a to samozřejmě podnítilo mou zvědavost.

Na Arôme se začaly objevovat recenze na exkluzivní Guerlainy, Annick Goutal, Caron, Creed. Ocitla jsem se v rozpolcené pozici; na jednu stranu jsem chtěla co nejvíc recenzí na tyhle neznámé a zhusta velmi zajímavé vůně - že si výrobci mimo hlavní proud troufnou vyrobit i velmi nezvyklé kompozice nebo běžnému parfémovému obecenstvu neprodejné soliflory, to není propagační výmysl, ale holý fakt. Na druhou stranu jsem se vcítila do pozice člověka, který má možnost očichávat jen v běžných parfumeriích nebo ani to ne; mně by na jeho místě asi bylo líto, že nemám možnost dopřávat si takové parfémové hody.

Ale pak jsem si uvědomila, že takovou možnost má každý. Kdokoli může udělat to samé co já: nejméně rok usilovně budovat stránky o parfémech, sledovat jiné parfémové weby a diskuze, zprovoznit a naplnit databázi a obětovat spoustu času (a peněz) na miniatury a vzorky, z nichž potom vznikají recenze.

Budete-li pečliví a vstřícní ke čtenářům, za čas se dostanete do fáze, kdy vám občas někdo pošle vzorky jen tak (tj. ne za peníze, nebo výměnou). To je ovšem asi tak jediný hmotný zisk. Naštěstí jsou tu hlavně zisky nehmotné - nejen přímá chvála, která samozřejmě každému dělá dobře, ale i sledovat cvrkot na fóru, přibývání uživatelů v databázi a komentářů k recenzím je velmi uspokojující. O tom však psát nechci.

Shrnuto a podtrženo, tento web nedělám proto, abych se nad někoho vyvyšovala, jaký mám přístup k exkluzivím vůním (sháním je stejně obtížně jako kdokoli jiný) a jak jim úžasně rozumím (člověk se má pořád co učit). Je to výkladní skříň mé sběratelské vášně a okénko pro ty, kteří se jí tolik věnovat nechtějí nebo nemohou. Pokud rádi čtete recenze na nedostupné vůně, poslužte si, pokud vás jen frustrují, prostě je vynechte.

Dalším problémkem jsou recenze na některé parfémy. Týká se to hlavního proudu a konkrétně vůní, jejichž jediným úkolem je vytřískat rychle co nejvíc peněz a potom zase zmizet z trhu.

Jako příklad se mi do klávesnice automaticky derou ovocné Escady, ale našlo by se jich hodně, nekonečné Miyakeho summer verze, 212, Cool Water, Green Tea, Incanta atd. Kdo má za sebou stovky čichových zážitků (a věřte mi, že si z těch stovek recenzovaných vůní dokážu většinu alespoň rámcově vybavit), ten už prostě nedokáže být ze Sunset Heatu na větvi. Jenže pokud takovou vůni zdrbnu, podle mého mínění právem, najde se vždycky někdo, pro koho jsou lepivé ovocenky právě vrcholem luxusu.

Proč píšu ‚právě vrcholem luxusu‘ a ne ‚má je rád‘? Protože je v tom rozdíl. Někdo může mít hodně načicháno, umí ocenit aldehydy i chypre, ale přesto se mu z nějakého důvodu líbí i jednoduché ovocné vůně - univerzální pravidlo neexistuje, máte-li s vůní malin spojený krásný zážitek z dětství, budete mít dost pravděpodobně v dospělosti úchylku na malinové vůně.

U někoho je to ovšem fáze vývoje; Miss Dior a Rive Gauche mu ještě smrdí a nechápe, co je na nich pěkného; nemá zkrátka ještě tak vytříbený nos a ocení jednodušší vonné kompozice. Je to stejné jako v umění, Sixtinskou kapli ocení i umělecký nevzdělanec, neboť je to hezky namalované a srozumitelné, na Picassovy hranaté čmáranice zůstane ovšem nechápavě civět.*

Logicky proto při recenzování podobných vůní stojím před těžkou otázkou, která nemá správnou odpověď.

1) Můžu vůní strhat, napsat upřímně, co si o té tisící prvé nudné variaci na stále totéž téma myslím, a čelit hněvu těch, jimž se bude zdát, že se nad ně vyvyšuju.
2) Můžu napsat neslanou nemastnou recenzi o tom, že vůně je dost průměrná, ale pro svou cílovou skupinu vlastně v pořádku, může být někomu protivná, ale někomu se zase bude líbit, je víceméně univerzální, ovšem jen do některého prostředí, a tak dále, a ve výsledku to bude stejné, jako bych nenapsala nic. Takové obecné, neškodné řeči patří do reklamních textů parfumerií. Tohle jsou moje stránky a měla bych psát, co si myslím.
3) Můžu vůni vychválit, abych udělala radost čtenářům. Což je ještě horší než možnost č. 2. Pár takových ústupků a poztrácím většinu čtenářů, kteří si cení upřímného přístupu.

Kdo mě čte pravidelně, ví, že volím první možnost, někdy lehce ustoupím ke druhé - i když ne ani tak kvůli čtenářům, jako kvůli dotyčné vůni, někdy je v ní vidět snaha a nechci ji proto seřvat za každou cenu.

Ostatně, snad na každé vůni se opravdu dá najít něco hezkého. Ale když mě nějaká podprůměrná vůně naštve, do recenze to napíšu - a pokud se tím dotknu něčích citů, není to můj problém. Kdo své vůni a svému úsudku věří, toho negativní recenze nemůže naštvat.

Třetí problém pro antisnoby představuje diskuzní fórum. Na českém internetu znám jen dvě diskuzní fóra o parfémech - jedno je na serveru Okoun, založila ho tam původně firma FAnn, ale teď se tam volně kecá a šmelí; rozhovor se až na vzácné výjimky točí kolem hlavního proudu. Druhé je to moje.

Protože sem zavítala i skupinka fajnšmekrů, roztočila se diskuze o exkluzivních značkách. Sem tam se někdo pochlubí, že urval dětem od úst poslední skývu chleba a koupil si parfém za trojnásobek ceny obvyklé v hlavním proudu, občas se mihnout adresy ‚čucháren‘ v Paříži nebo někde ještě dál, kam se dá dnes celkem bez problémů a ne moc draze vyjet na dovolenou.

V zahraničí znám takové diskuzáky tři - nepochybuju, že jich je víc, ale tyhle jsou skutečně velké a nejméně na jednom z nich se bez znalosti exkluzivních značek vůbec nechytáte. Kupodivu to nikomu nevadí.

Na našem diskuzáku už se ovšem pár obvinění ze snobáctví a povyšování objevilo. Chvíli jsem přemýšlela, jestli k tomu skutečně nezavdáváme příčinu, vznikl z toho ostatně i tento článek - ale nakonec musím konstatovat, že ne. Budu trochu příkrá, protože mě to obviňování z povyšování moc nebaví. Pokud se někomu zdá, že se nad něj vyvyšujeme a mainstreamové vůně sem nemají přístup a pohlíží se na ně s despektem, nechť se nejdřív podívá do vlastního nitra.

Největší křik se obvykle ozývá z úst těch, kteří by chtěli taky, ale nemůžou (před pár lety, když jsem ještě nevydělávala a neměla znalosti, jsem taky nemohla, a měla jsem prostě jednodušší a levnější koníčky). Mají pocit, že když se oni nemohou bavit o exkluzivních značkách, protože je zatím neznají, neměl by se o nich bavit nikdo. Připadá jim nespravedlivé, že někdo zkoumá vzorky od Parfumerie Generale nebo Parfums de Rosine; zdá se jim zřejmě, že dotyčnému spadly do klína samy od sebe a bez vlastního přičinění.

Kdepak, exkluzivní vzorky jsou většinou draze zaplacené, tvrdě vyhandlované nebo odvážně vyškemrané, a nic neférového na tom není - naprosto podporuji každého, kdo se bude chtít parfémovému koníčku také věnovat a začne shánět vzorky a miniaturky, a na fóru určitě najde spoustu rad, jak na to. Jenže se tomu nelze věnovat povrchně a přitom chtít znát tajemství, ke kterým je potřeba se dostávat měsíce nebo i léta, nebo chtít získávat exkluzivní vzorky a nehnout u toho prstem. To není povyšování, ale prostý fakt, že nic není zadarmo - nejen v rovině peněz, ale hlavně času a ochoty něčemu se věnovat a učit se.


Na stránkách je v současné době 481 recenzí na dámské parfémy, z toho 56 jsou vůně ‚střední‘ třídy (drogerie, Avon, Rocher a spol.), 20 vůně exkluzivních značek, cca 70 vůně, které sice patří do hlavního proudu, ale jsou z různých důvodů u nás špatně sehnatelné. 335 vůní (téměř 70 % z celkového počtu) je tedy běžný sortiment našich parfumerií.

22 recenzí z těchto 335 je negativních a psaných s despektem z důvodu naprosté neoriginality, nudnosti a líbivé vlezlosti.

Autor: Ada

.

Témata článku

Váš příspěvek
cernakrajka 20.7.16 15:41

Ado, díky moc. Za článek, za Arome, za recenze, za tohle všechno. Jste pro nás, holky, co jsme ujetý na vůně něco jako „náš tajný koutek“, kam se schováme a uchýlíme vždy, když potřebujeme prchnout od všeho z běžného života… Píšete dobře, upřímně, přímo, rovně, bez kudrlinek a pochlebování. Prostě tak, jak to je. Co na srdci, to v písmenech. Osobně si tohho moc vážím. Hodně síly, zdaru, zdraví a krásné a voňavé léto Adičko. :kytka:

Dagmar Debnarova 19.4.09 10:27

Moc dekuji za vase recenze e nazory.Leta se vracim k Edenu,Casmiru a Kenzu a diky Vam jsem si naslepo objednala Lolitu Lempickou L a moc se na ni tesim.Jste uplne super,a Vase stranky jsou pro mne trvalou inspiraci.

Silvi 7.11.08 16:01

já jsem ráda, že jsem našla tyto stránky. Mám ráda hezké a kvalitní věci a ráda si za ne zaplatím. Jak hodně lidí říká „nemám tolik peněz, abych kupovala levné věci“. Za kvalitu nehodlám šetřit, raději koupím drahý camembert a víno než 20levných eidamů a 5krabičáků. Raději si koupím zimní boty za 3tisíce, které budu mít několik let, než u asiatů za 300 několikrát za jednu zimu. To samé je to s parfémy, kterým jsem přišla na chuť teprve nedávno. Ráda se dobře oblékám a ladím barvy, i oblečení sekáče s oblečením z pražských butiků. A parfém pro mě znamená součást oblečení něco jako: dnes mám na sobě purpurové odstíny a tahle vůně se k tomu hodí.
tohle všechno není snobárna. Ten kdo to řekl, je člověk, který nemá smysl pro estetiku.

Myskamaus 20.5.08 17:08

Já sama nosim JOVAN musk oil a je mi jedno že není zrovna moderní a žádná kamarádka ji nemá.Stranky jsou super a jen tak dál.

anonymní 30.4.08 14:35

Milá Ado,
co kdo považuje za snobárnu. Myslím si, že spoutsa lidí nemá ani představu, co je to kvalitní léty prověřená vůně a za vrchol luxusu považují jakýkoliv parfém typu Light Blu, Laguna různé Escady apod. Já si naopak myslím, že je třeba mluvit otevřeně o vůních, aby si každá z nás udělala „svůj“ názor, vytříbila a ujasnila si svůj vkus, jakou cestou se chce ubírat a nekopírovala jenom slepě reklamy. Tak jako nejsme všechny jako Claudia Schifer nebo Penelope Cruz, tak nemůžeme všechny vonět stejně. Vkus se projeví na tom, jak voníme, protože tak jak voníme, tak se i prezentujeme.Tyto stránky jsou moc fajn.

Pavka 29.4.08 12:36

Tyhle stránky jsem objevila naprostou náhodou a za těch pár týdnů jsem si na ně vytvořila zcela regulerní závislost :-). Recenze jsou psané krásným jazykem a člověk se u nich kolikrát i docela pobaví. Dozvím se něco o parfémech, ke kterým bych se asi docela normálně nedostala, tedy alespoň v běžné drogerii ne a lákají mě je vyzkoušet. No a proto, že je tu i forum, kde se dá sehnat vzorek, odstřik či miniatura téměř čehokoliv, začínám docela často uspokojovat svoje tužby, takže pošťačky nechápou, proč mi pořád chodí nebo naopak posílám nějaké balíčky a přítel taky nechápavě kroutí hlavou, protože k mé smůle nemá parfémy, jakékoliv, vůbec rád a říká, že se dá utrácet za lepší věci, ale já si myslím, že sem tam to vůbec nevadí a taky chci říct, konečně :-), že tyhle stránky nepovažuji za snobárnu a jejich tvořitelku obdivuji a držím jí pěsti, ať jí tenhle krásný koníček dlouho vydrží:-)

Arome keksik 15.3.08 22:18

Pro mě jsou tyhle stránky každodenní drogou a když si v nějakém časopise přečtu o autě nebo domě za takové peníze, které v životě ani neuvidím, natož abych je vlastnila, neznamená to, že ten časopis je snobárna. A pokud snobství znamená nejít s davem, nepít krabičáky a nelít na sebe pitralon nebo universální růžové vodičky, tak jsem asi snob.A jsem ráda, že jsou lidé jako Ada, kteří se nebojí otevírat nové cestičky, na které bych třeba já v životě nosem neodbočila, takže přeji hodně úspěchů a málo provokatérů.

Bibina 3.3.08 20:33

Já jsem také tyto stránky objevila náhodou a mohu říct ,že jsou perfektní.Ado jste skvělá. Vše o vůních mě velice zajímá a vaše recenze jsou mým vodítkem k poznávání nových vůní.Zcela jistě jsem na vůních závislá.Moc ráda čtu vše co píšete.Je to tady fajn tak jen tak dál.

Miki 11.2.08 23:29

Milá Ado,
váš web je opravdu super.Ráda si počtu o všech těch voňavých krásách.Jen tak dál.Radosti a pohody není nikdy dost !

Svatka 28.1.08 20:18

Pro mě to není snobárna, pro mě je tohle forum droga. Pokud mohu, zavítám sem nejméně jednou denně. Moje polička je malá. Nemám peněz nazbyt, ale je tu určité vodítko, jak se ve vůních orientovat, takže vím, kam v parfumerce zamířit a nenechat se zblbnout prodavačkou.Mohu tu snít a HLAVNĚ: si tu beztrestně pokecat o vůních i jiných věcech,protože v mém okruhu nemají pochopení.
Ado! Jen tak dál, neochabuj ve svém úsilí, co na tom, že se někdy naše úsudky rozcházejí, jinak by spousta parfumérů zkrachovala.Na snoby a zakomplexovaný závistivce neber ohled.

Rajka 23.1.08 22:08

Já chodím na tyto stránky vždycky, když mám trochu depku, nebo když se mi nic nedaří, nebo je mi prostě jen smutno. A pokaždé pookřeju. Přestože žiju od výplaty (malé) k výplatě a nemám žádné úspory, brouzdání mezi exkluzivními vůněmi mi přináší tak potřebné snění a nádherné prožitky v představách, že jednou našetřím a koupím. Je málo věcí, za které jsem ochotná dát peníze, protože žiju hodně, hodně skromně, ale právě parfémy (a čím exkluzivnější, tím lépe) sem patří. Baví mě dopřát si aspoň v něčem kvalitu a trochu té slávy kolem, mít pocit, že mám to nej nej nej… a na chvilku se cítit skvěle a „bohatě“, jako pravá „dáma“. Nešetřím na zubaři, na botech a na špercích, raději jeden, ale aby to stálo za to. V ostatním s ezas uskrovním. vypisuju to tu proto, že bez tohoto webu bych byla jak slepec, potřebuju rady a zkušenosti, a ty od Ady jsou fakt super. A oceňuji i tu krásno bezchybnou češtinu a skvělý sloh, to s ehned tak nevidí. Díky Díky Díky!

petra 15.1.08 13:23

V tomto článku se píše o „fázích
vývoje“ „Miss Dior a Rive Gauche mu ještě smrdí a nechápe, co je na nich pěkného“ atd. Dříve byly tyto vůně hit,tím se nezastávám dnešních ovocenek, ale co to má znamenat „ještě smrdí“ apod?? působí to trochu ve smyslu, tak dlouho tyto vůně čichat, až mi smrdět přestanou…ale co naše okolí :)) co ti chudáčci doma a v práci, kteří nechtějí tak otupit, až jim to nakonec přeci jen začne vonět :)upřímně, je to ulítlý a tak trochu hra na něco…

malinka 7.1.08 21:36

Ado, žádné pochybnosti … vůně patří k ženě a o tom, jestli je snobárna vůbec nepřemýšlejte. Kdo chce pěkně vypadat a mít šarm, kouzlo, měl by také nějak osobitě vonět. Já osobně se voním i na spaní…takže díky.

kristyna 3.1.08 20:51

Ado… tento web je super:) mám ho moc ráda:)

danča 2.1.08 23:05

Ado, Vaše stránky jsem našla náhodou a moc Vám děkuji. Myslím, že kultivace vkusu a vzdělání v jakékoliv oblasti nikdy nezaškodí a proto je moc dobře, že píšete i o vůních mimo střední proud či spíše nad ním. To, že jsem začínala na „živých květech“ neznamená, že u nich chci zůstat až do smrti . Díky Vám a Vašim recenzím teď chodím na „čichanou“ se seznamem, abych nezapomněla, co chci vyzkoušet. Přeji hodně štěstí a těším se na další články a recenze.

Arome Klára02 2.1.08 19:00

Ado, tyto stránky jsou báječné. Nejsem už nejmladší, mám už něco „načicháno“, ale vždy a znovu, když sem zabrouzdám (nejsem zaregistrovaná), si připadám jako na super jazzovém koncertu. Je to asi zvláštní přirovnání ve vztahu k vůním, ale jazz miluji, vůně také a číst velmi fundované rezenze a následné kvalitní diskuze je přímo lahůdka (jazz také není masová záležitost)!

Arome Radka 29.12.07 18:13

Objevila jsem tyto stránky náhodou a neodtrhla se od PC, dokud jsem to tady celé nepročetla. Moc děkuji Adě, stránky jsem zařadila ihned mezi oblíbené, taky jsem „voňavý maniak“.

Ada 29.12.07 17:26

Eva: tvůj příspěvek to nebyl, neboj - sice jsem s ním nesouhlasila, ale podala jsi to slušně a bez křiku. Posloužil anonym, kterého zmiňuje Estelle, a i on byl hlavně poslední kapka. S projevy netolerance a závisti jsem se setkala už víckrát (a netýkalo se to jen parfémového koníčku - a také ne vždy mě osobně).

estelle 28.12.07 22:47

Evka, nemozem ten tvoj prispevok nikde najst…ale myslim, ze to neiniciovalo vznik clanku (myslim - tzn.nechcem za nikoho hovorit)Mne sa to skor spajalo s tym, ked tu blbli nejaki anonymni hostia/host v snahe to tu trochu rozvirit :-)

Arome e.v.a. 28.12.07 16:09

Jenom doufám tento článek nevznikl vlivem mého příspěvku v sekci FM, kde jsem psala, že mě vůně typu Frederic Malle a L'Artisan neoslovily, prostě mě nezaujaly, nepřijdou mi tak oslňující, jak se psalo, to ani nejde příkazem, a podle MÉHO názoru /každý může mít snad jiný/ jsou jaksi přeceňovány, dočítala jsem, že hned jste mi „vnucovaly“ založit téma o Escadě a DKNY Be Delicious /tak tu bych si zrovna nepořídila, moc se mi nelíbí/ a nevšimly si, že tam něco píšu o klasikách z Guerlainu apod., což snad escadovské není /ale nic proti těm, komu se Escada líbí/ . Určitě jsem nechtěla říct, a pokud dobře čtete, nikde to ani nepíšu, že je to tady snobárna - prosím nedomýšlejte si tak moc úvahy druhých, nic takového jsem nenapsala /to platí hlavně pro Adu, jestli tedy jsem ji inspirovala k tomuto článku právě já - opravdu jsem svým kritickým příspěvkem na FM, kde jaksi nerozumím tomu nadšení, nic zlého vůči jeho uživatelkám nemyslela, šlo o vyjádření subjektivního názoru na vůně, nikoli o obvinění ze snobismu. Možná bych mohla maximálně uvažovat, že by tu nastala menší voňavá davová psychóza, do které jsem se zrovna náhodou nenavezla :-) Na tom snad není nic tak hrozného ;-) /.
Doufám se to tu moc nepřehání se čtením mezi řádky, často se tak vyčte rádo to, co nikdy nikde nebylo ;-) Chápu, že psaní může být dvojznačné a svádí k různým výkladům, ale výklady pak pramení spíš z duše interpreta než pisatele ;-)

Všem krásný den, voňte se a dělejte si radost vším, co vás těší ;-)

Arome e.v.a. 28.12.07 15:29

Myslím, že je to nadbytečné téma, protože snobárna tento web není. Vůbec, nevím, zda je to trend či co, ale co jsem měla možnost poznat snoby - světe div se, ve vůních se většinou moc nevyznají, možná ví, že Chanel a Dior budou asi parfémy, ale tím to končí. Ano, někteří se vyznají ve všemožných odrůdách vín, whisky a možná v druzích doutníků, hře golfu, v cenách šperků /v čemž se zase nevyznám já/, některé ženy možná znají šíleně drahou pěstící kosmetiku, o které jsem v životě neslyšela, ale vůně moc ne, není to asi už prioritou snobácké společnosti - názory, jak se někteří vypracovali do těchto výšin psát nebudu, dobré srdce k tomu opravdu mnohdy nestačí :-), a to není závist, těmto lidem osobně nemám co závidět, naopak často patří po jiných stránkách k těm nejpotřebnějším /třeba i co se slušného chování týká/, mně tedy šperky a luxusní oblečení z míry nevyvádí, pro mě jsou to bezcenné věci, navíc žít v neosobním paláci typu chladný hotel, kde nesmí být ani jediné živé čtyřnohé stvoření, protože by něco drahého umazalo, znečistilo, zachlupatilo, a kde po sobě všichni od rána do večera „štěkají“ nebo pro změnu nikdo s nikým nemluví - by teda nebylo nic pro mě, to by byl můj hrob. Každopádně mě překvapilo, že snobové /nebo alespoň ti, co tak žijí a za snoby se sami považují/ se voní rádi značkama typu Beckham a Avon a považují je za luxusní :o) Pro mě tedy překvapivá to věc. Navíc dost snobů /neříkám všichni, z těch co znám, ale asi ani jeden/ by určitě nebyli ochotni investovat do parfémů tolik, co uživatelé tady, už vůbec ne do nějakých vzorků, mají zkrátka jiné priority a na parfémy místo už není, nejednou jsem slyšela právě ze snobských úst, že značkové parfémy si kupují výhradně cituji „rozežraní chudáci a nezaměstnaní“ a jak oni by nikdy vůni přes tisíc nepořídili, protože je to čiré mrhání zdroji „a tisíce za zbytečnosti jako parfémy vyhazují jenom chudáci a holota“ /opět citace, někteří snobové moc tolerantní nejsou, možná se ještě udrží naoko v rámci společenské seance, ale bližší poznání někdy vede naplnění jednoho českého přísloví :-)/. Ale jak jsem řekla, neznám všechny snoby, jen pár. Tak prosím nezaměňovat jako generalizaci na všechny ;) V každé společenské vrstvě se najde určitě značná pestrost, ať už do pozitivního nebo negativního nebo jiného ladění.

berush 27.12.07 19:14

Ado…když si spočítám, kolik peněz vyhodí spousta lidí za alkohol a cigarety, tak ty mé 3-4 voňavé lahvičky za rok jsou zaokrouhlovací chyba…
A snobárna a nedosažitelnost? Ano rozšířila jsem si tu obzory, ale nestydím ze za svoji náklonnost k DG The One, k L Occitane Tilleul, k Eclat arpege…no a co? Proste mi voni… a vím, že zdejší příjemná společnost mě neukamenuje i když budu tvrdit, že „má jediná“ jsou Moskovskyje zvjozdy.
Takže se připojuji k prosbě: piš a čichej dál.

Zdenali 27.12.07 10:59

Po přečtení Adina článku se mi bezděčně vybavil citát tuším z Descarta (ale ruku do ohně za autorství nedám): Umění je jako ovoce na stromě. Každý si utrhne z té výšky, na kterou dosáhne. Určitě se dá vnímat obecněji a vztáhnout i na naši zálibu.

Arome elen 26.12.07 18:26

Já také zde ještě nejsem registrovaná a tyto stránky,objevené náhodou mě provázejí po mnoho bezesných nocí a jsem za ně velmi vděčná.Pomáhají mi se lépe orientovat,probouzejí mou fantazii a vedou k porovnávání mého nosu s nosy jinými.Je to veliká relaxace.Také mám své práce nad hlavu a starostí a bolestí jako všichni,snob nejsem,to vím určitě a nic snobského mi zde nečiší.Ado,musíš být skvělá kočka,nedej se,máš mou plnou podporu a obdiv.Děkuji Ti a přeji jen to nejlepší.

Jessi 26.12.07 11:22

Ado, moc Ti děkuji za tento web.
Parfémky mám moc ráda a něco víc se o nich dozvědět a povykládat si o nich …je super!!!!!!!!

A určitě je nás mnoho, kterou tuto parfémovou úchylku mají:-)))))

IvKa 25.12.07 17:52

Ado, nejsem snob, ani zbohatlice, odjakživa si vydělávám prací ve zdravotnictví a vědě a tam těch peněz moc není. Ale asi jsem měla kliku, že jsem se jako mladší dostala přímo k Diorovi a zalíbily se mi aldehydovky. Jsem biochemik, ale patřím asi do lékárny začátku minulého století, takže tinktury, odvary, mastičky a aromaterapie mi jsou důvěrně známé a trochu jim rozumím. A zajímavé je, že čím jsem starší a čím víc je kolem mně módních voňavých výkřiků, tím častěji se vracím ke starým vůním a zavedeným parfuméřským domům. Mají styl, originalitu a hlavně výdrž. Tak sice očichávám novinky, ale nakonec většinou skončím u nějaké klasiky. Naštěstí mám slušivý služební obleček a na cestu do práce mi stačí kalhoty a bunda. Peníze, které mám navíc, utratím za cestování, knížky a parfémy. Když jsem snob, tak jsme snobky všechny tady a buďme na to hrdé. Znám mnohem horší duševní postižení.

anonymní 25.12.07 16:43

Dobrý večer Ado,taky chci poděkovat za uvedení do světa parfémů a pochválit Vaše stránky.Moc se mi líbí a dozvěděla jsem se na nich spoustu nových věcí v oboru, který mi začíná být čím dál více bližší.

Dior 25.12.07 10:41

Mila Ada, nechodím sem dlho, ale aj vďaka tejto stránke som sa začala orientovať na úplne iné vône ako bežné „babenky“. Som rada že si môžem môj nos hýčkať voňavými lahôdkami… svoje telo hýčkať luxusnými krémami… svoje telo „zanášať“ kvalitnou kávičkou… skrátka som postupila o úroveň vyššie…a v maličkom pomere mi k tomu pomohla aj táto stránka. Každá z nás chce byť lepšia, krajšia, voňavejšia… a tu nachádzame k tomu inšpiráciu. Je pravda že som nikdy neskúšala žiadne s tých lepších vôni…môj nos sa dotkol len urovne Dior a Chanel…ale verím že časom sa dostanem aj k tomu vrcholu.

Tak ako milujem kvalitnú plantážnu kávu, tak ako milujem niektore modne značky, niektorých bytových designerov, tak každý miluje inú vône…a nie je to o snobizme..... je taká doba.

Mirka 24.12.07 21:32

Ado, nařčení ze snobismu nemá smysl řešit. Pro nás je to koníček, tak se podle toho chováme. Jak jsi psala, věnujeme tomu čas a peníze - protože nás to baví!!!! Snobárna by byla nosit Creed i za tu cenu, že mi smrdí. Mmch, značkové svetříky a botky pozná každý, alespoň podle našitého cancourku. My se jen občas dočkáme obdivného - ty krásně voníš! Nemáme na čele napsáno - dneska voním Artisanem za dva litry. Podle sebe soudím, že to děláme hlavně pro sebe, že to milujeme, a to není snobárna.

Smajlík :-) 24.12.07 21:22

I já jsem na tyto stránky narazila náhodou a taky bych chtěla poděkovat. Sice zatím nejsem registrovaná, ale to z důvodu, že bych tomu asi propadla ůplně, ale myslím, že registrace není až tak důležitá. Taky vůně miluji. Někdy mi přišlo líto, že na mě mé známé, coby ženy koukaly, jako na cvoka co ulítáva na parfémech a který na to až tak nemá. Ale faktem je, že to je má jediná neřest, kterou mám a jsem za ní ráda. A když už utratit peníze, tak jedině za perfém, protože mi neničí zdraví, zatím mě ještě nikdy nezklamal a je to jediná jistota, která ať je mi hezky a nebo jsem nešťastná, vždy je pro mě každodenním pozitivem a občas mi vůně pomáhají překonat těžké chvíle. A tak jsem ráda, že nás je hodně a každý den si najdu chvilku a těším se, že si přečtu co je nového. Někdy je to napsané docela s vtipem a tak se i zasměju a uniknu tím dnešní šílené realitě. Tkaže Adi smekám před Vámi, kolik tomu věnujete a nám tím umožňujete dojít k různým poznatkům, jen tak dál :-)), je to fajn a snad takových rýpavců se tady mnoho neobjeví. Hezký Vánoční večer.

George 24.12.07 15:16

Pamatuji si počátky tohoto webu (tedy spíše fora) a řekl bych, že za velice krátkou dobu vznikl velmi kvalitní centrum pro voňavé nadšence. Klobouk dolů! Ada jo strašně moc schopná a obdivuji jí za to. :)

zdensy 24.12.07 11:27

Stránky skvělé, nenapadá mě jiný silný superlativ. A těší mě, že nejsem s parfémy „ujetá“ sama, protože v mém nejbližším okolí nikdo takový není. Asociace jsou prevít - holky, vždyť vy jste moje okolí :)

chava 24.12.07 08:29

Ado - budu stručná. Stránky naprosto skvělé, profesionálně dělané, šité na míru všem, kdo milují vůně.Každý si tu přijde na své, ten kdo si rád koupí běžnou vůni v drogerii i zmlsaný fajnšmekr.Všem je tady dán svobodný prostor k vyjádření .Když se podíváte, kolik nás je tu zaregistrovaných členů - počet stoupá každý den - a kolik lidí tudy jako čtenáři prošlo,dáte mi za pravdu, že se jedná o " počin", kterým Ada potěšila všechny skutečné milovníky vůní.Těch pár rýpalů / spočítali by se na prstech jedné ruky /se odkopalo samo.Závist, netolerance, zloba …vybavují se mi zakyslé obličeje skalních soudruhů při setkání u příležitosti l.máje.Omlouvám se za politickou asociaci, ale nějak to cítím.Tady jsou liberálové a anonymní štěkny jsou…

janamarie 23.12.07 23:20

Díky za toto fórum. Objevila jsem díky němu spoustu krásných vůní z parfumérií(Dior Dune)i z méně dostupných(Fleur Oriental), které bych jinak neobjevila. Snobárnou to tu může nazvat jen ten kdo se moc v oboru neorientuje. Vźdyť niche značky se dají koupit leckdy levněji než hlavní proud v kamenných parfumeriích…

Maruška 23.12.07 21:28

Milá Ado,
děkuji za úžasné stránky. Našla jsem je náhodou, když jsem vyhledávala výraz Miss Diorling. Strávila jsem zde mnoho snových hodin. Můj pracovní stůl je pokryt desítkami navoněných papírků - ukládám do paměti, bytem
lehce povlává olibano, díky Vaší obětavé práci jsem našla další paralelní svět. Ado, děkuji, jste moje inspirace.

dias 23.12.07 17:34

Také děkuji za velmi pěkně a výstižně napsaný článek i za tyto webové stránky. Jsem šťastná, že jsem je objevila, a chodím na ně ráda, konečně mám pocit, že ve svém zálibě nejsem sama (ve svém okolí nikoho podobně nadšeného neznám). Naprosto chápu diskuse o exkluzivních značkách, protože je to prostě něco nového, neznáméno, lákavého a ne tak snadno dostupného (není to snobství, ale zvědavost a nadšení! - tak je to přece u každého koníčku, filatelisté také vášnivě nediskutují o známkách, které si běžně nalepují na pohlednice), stejně jako recenze a témata týkající se značek, jež jsou běžně v prodeji - i ty si ráda přečtu, i když, jak je zde napsáno, si je v parfumerii můžeme očichat všechny. Velmi oceňuji Adin přehled a všestrannost a přeji jí mnoho entuziasmu do dalších recenzí i každodenních poznámek na fóru a práce s webem a všem návštěvnicím mnoho krásných voňavých chvil nejen v roce nadcházejícím.

Silis 23.12.07 17:14

Na nepříjemné komentáře moc často nereaguji, jsem trochu pasivní a navíc mi přijde, že za to nestojí. Chci ale vyjádřit podporu tomuto webu, který je, troufám si říct, jediný svého druhu a úrovně u nás. Nechci dlouze opakovat to, co už tu bylo řečeno, tedy, že jsem se toho za dobu existence Arome webu hodně dozvěděla a naučila o svém koníčku, skrze doporučení holek odsud jsem se dostala k dalším zahraničním webům a získala vzorky vůní, o jejichž existenci jsem do té doby neměla potuchy a tak dále… Nemluvě o pocitu sounáležitosti s těmi, kdo propadli stejné zálibě. Závistivci a provokatéři se vždycky dřív nebo později objeví, ale ignorujme je. Já jsem za tuhle platformu opravdu vděčná, takže Ado i holky, díky, že tu jste.

Kerze 23.12.07 16:27

Přesně tak, chodím se sem odreagovat. V běžném životě mám starostí nad hlavu, ale tenhle web mi otevřel dveře do jiné dimenze, kterou bych jinak možná nepoznala. Pamatuji se, že jsem se tady registrovala někdy začátkem října a už v té době jsem měla slušnou sbírku parfémů. Ale teprve tady jsem začala poznávat nové značky a získávat nové zážitky. Vždycky se najde někdo, kdo poradí nebo napíše svůj názor. Jsou tady zajímaví lidé, vzdělaní, inteligentní, tolerantní. Sama jsem se stala tolerantnější k vůním, které mne nezaujaly. Sbírám tady inspiraci. Svou vlastní pílí jsem se vypracovala k určité finanční nezávislosti a proto utrácím peníze za svoje koníčky. Patří k nim parfémy a cestování. Mám se za to snad stydět? Že někteří soudruzi neznají moji oblíbenou značku nebo nejezdí na Eurovíkendy? Mně je opravdu jedno, co kdo dělá - každý se má chovat tak, aby byl v životě spokojený. A spokojenost je rozpoložení duše. Netoužit po tom, co nemůžu mít, ale být spokojen s tím, co mám. Jsem přesvědčena, že spokojení lidé přejí stejnou spokojenost i ostatním. Kdo tady napadá ostatní za jejich názory, asi moc spokojemný není, takže je mi ho líto - proč má někdo potřebu napsat příspěvek ponižující nebo zesměšňující ostatní?! Asi je nešťastný… Opravdu mně mrzí, že vše dospělo tak daleko, že Ada, a my všichni, jsme měli potřebu reagovat. Jen doufám, že to Adu neodradí psát recenze na vůně, které u nás nejsou běžně dostupné ( doufám, že v budoucnu se to změní ). Totiž, já nepohrdám vůněmi, které jsou v našich běžných parfumériích, ale ty si můžu očichat sama ( i když si ráda přečtu i recenzi i názory ostatních - mnohdy získám úplně nový pohled ), ale důvod proč sem chodím, je právě možnost získat informace o jiných značkách, těch které neznám. To snad není výraz snobismu, ale odvěká lidská touha poznávat nepoznané…Doufám, že to nedopadne tak, že Ada ve snaze nevypadat jako snob nepřestane recenzovat nedostupné značky ( mimochodem už dlouho žádná recenze nebyla…) - to by byla velká škoda…

janas 23.12.07 15:52

Moc hezký článek! Vaše fórum jsem našla náhodou (při hledání něčeho jiného) a moc se mi líbí a budu sem chodit. Vaše recenze na parfémy jsou očividně fundované, svědčí o znalostech a zkušenostech a nemalému zaujetí. Jsem ráda, že si někde mohu najít něco, co se člověk od prodavaček v parfumérii nedozví. Sama na sebe se nemohu spolehnout, protože bohužel léta kouřím a tak nemám úplně nejlepší čich.
Problém veřejně přístupných fór je i tady stejný - vždycky se najde někdo, kdo chce kritizovat a povyšuje se tím vlastně on sám nad ostatní.Toto fórum je o vůních a ne o tom, jaké máme jiné vážné starosti ne?
A děkuji Vám za vaše úsilí a hezké stránky!

adlen 23.12.07 15:42

Ado, nic si z toho nedělej, většina nebo spíše skoro všichni, jsou stejného názoru jako ty. Já měla obrovskou radost, když jsem před nedávnem narazila na tvůj web. Parfémy mám moc ráda, ale jako studentka na mateřské:-) si samozřejmě nedopřávám každý týden nový kus. Proto jsem ráda, že z tvých recenzí a komentářů ostatních se mnoho dozvím a nemusím trávit v parfumérii spoustu času očicháváním, mám vždy něco vytipované a jdu spíše na jisto:-) Také ráda vyměňuji či kupuji zbytky parfémků od statních členů.
Takže, děláš to dobře, jen tak dál a přeji tobě i všem ostatním krásné Vánoce a hlavně čím dál tím vyšší navštěvovanost tvých super stránek!

estelle 23.12.07 15:42

Ada, ocenujem, že si si dala prácu a napisala si tento clanok. Rozvija sa to tu do vsetkych smerov, vysok, hlbok - a mne to pripada zdravé. Aj s touto témou. Tiez citam - a niekedy neviem precitat ani len nazov parfemu, ktory niekto spomina…No a co! To ma nemoze odradit od tejto mojej záľuby. Čítam tento web od februára tohoto roku - mam dojem, ze tak nejako aj vznikol tvoj web,
Ada… Od vtedy som spoznala nielen dokladnejsie oblast parfémov, ale najmä mhoho milých dám - dievčat - kočiek, s ktorými si mam čo povedať. Rada sa tu vraciam a baví ma to. Samozrejme tieto témy a parfemy vobec kazdy nemusí…ved to je normálne. Ada, ved sa nestresuj, tvoj web je milý, tvoj prístup ma snahu byt objektívny a profesionalny - aj na rovine komunikacie. Vkladas tu sama seba, svoj cas… Koho to baví, ten si precíta, napíše, koho nebaví…ide preč. Tesím sa z tohto webu a veeelmi
srdecne pozdravujem všetučky mne zname aj nezname milovnicky voni a parfemov :-)

Přidat komentář

Nejčtenější