Opalováky zabíjejí. Ingredience, o kterých se nemluví

Úzkostlivě si mažete každý centimetr těla, ať se nespálíte? Možná budete překvapení, že mnohé opalovací krémy dokážou poškodit kůži i zdraví.

* Opalovací kosmetika má chránit, někdy ale škodí. Zdroj: Profimedia.cz.

Namazat a nedýchat!

Evropská komise v těchto dnech řeší, zda obsah oxidu titaničitého uvádět povinně na kosmetických obalech. Aktivisté za to lobbují už mnoho let, což se výrobcům příliš nelíbí. Existuje ale několik výzkumů, které oxid titaničitý vyhodnotily jako karcinogen. Obávaný oxid je obsažený v řadě opalovacích krémů, ale i v dekorativní kosmetice a zubních pastách. Při vdechnutí může způsobit zhoubný nádor v dýchacím ústrojí. Při olíznutí nebo požití prý ale zdraví neohrožuje… tak to nás opravdu moc neuklidňuje, že?

Lidská DNA v ohrožení

Před dvěma lety rozbouřil vědeckou i kosmetickou obec ethylhexyl metoxycinamát, se zkratkou EHMC. Tuto látku zkoumali vědci z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí (Recetox) Masarykovy univerzity v Brně. Přišli na to, že může poškozovat lidskou DNA a způsobit tak mutace a vyvolat závažná onemocnění. A kde se EHMC nachází? Obsahují ho některé parfémy, laky na vlasy, denní krémy nebo právě opalovací krémy.

Se šokujícím výsledkem skončil i výzkum neziskovky The Environmental Working Group (EWG), který si vzal na mušku na 700 opalovacích krémů. Z její podrobné studie vyplynulo, že 84 % testovaných opalovacích krémů bylo škodlivých lidskému zdraví. I přes šokující závěr EWG doporučuje lidem, aby opalovací přípravky nadále používali. Spíš než na ochranný faktor bychom ale měli hledět na složení, aby krém více pomohl než ublížil.

Opalováky škodí i korálům

Syntetické UV filtry oxybenzon a oktinoxát škodí nejen lidskému tělu. Jejich účinky cítí i oceány. Právě z naší promazané kůže moře dostane dávku 14 tisíce tun opalovacího krému ročně. Obsažený oxybenzon a oktinoxát oslabují odolnost mořských korálů, které jsou pak náchylnější k bělení, tedy jejich postupnému vymírání. Ingredience krémů mohou také druhotně narušit rozmnožování ryb.

Některé turistické oblasti proto plánují zákaz opalovacích přípravků, které tyto dvě nebezpečné přísady obsahují. Mezi prvními se přihlásilo americké souostroví Havaj a tichomořský ostrov Palau, změnu však plánují až po roce 2020.

Existuje přírodní opalovací krém, který neškodí?

Ano, jen je potřeba opravdu pečlivě číst, co všechno se schovává ve složení. Mezi osvědčené výrobce přírodních opalovacích krémů patří Eco Cosmetics nebo Alphanova. Řada lidí spoléhá na všemocný kokosový olej, který obsahuje přírodní UV filtry, a maže se jím místo opalováku. Objevují se také názory, že tělo má přirozenou obranyschopnost proti UV záření a že ji stačí posilovat správnou stravou bohatou na antioxidanty.

To je samozřejmě potřeba brát s rezervou. Málokdo (zejména člověk s nízkým fototypem) si může dovolit spoléhat na sílu borůvek nebo mořských řas ve své stravě. Určitě proto uděláte nejlépe, když se budete schovávat před sluníčkem – a to zejména v časech mezi jedenáctou a třetí hodinou odpolední. Ve stínu na vás působí UV záření také, jen méně, proto je i tak vhodné použít opalovací přípravek – klidně s nižším faktorem, zato s kvalitním přírodním složením.

Jaký opalovací krém používáte? Přidávat své zkušenosti můžete do recenzí u nás na Arome »

Autor: Monika

Minimalistka v dekorativní kosmetice, nadšenkyně do pleťových krémů. Nejraději testuje českou přírodní kosmetiku. Už deset let je věrná jablíčkům DKNY.

Váš příspěvek

Nejčtenější