Nostalgické okénko

Člověk občas dostane chuť na nějaké starší vůně. Pokud možno na takové, které už nejsou na trhu, ale mají mezi námi ještě své pamětnice, aby mohlo být nostalgické vzdychání kolektivní. Takže co to bude dnes? Nino Cerruti Pour Femme, Burberry Society, J'Ai Osé a jako zajímavost Eau Arpège.

Kdo zná vůně z předsvěženkové éry, tuší, co může od takových vůní čekat. Cerrutiho dámská vůně je z roku 1987, Society (testovala jsem dámskou verzi, existuje i stejnojmenná pánská) z roku 1991, J'Ai Osé značky Guy Laroche z roku 1978. Doba aldehydů, větvičníku a květin v úplně jiné podobě, než v jaké je známe dnes.

Nino Cerruti pour Femme začíná tak, jak tyhle starší dámské vůně začínají snad všechny: aldehydově chyprovým úderem. Pravou podobu prozradí až další vývoj. (Zkušené čtenářky vědí, začátečníkům pro jistotu připomínám.)

V Nino Cerruti pour Femme se mísí květinové, chyprové a ovocné tóny, a to zhruba stejnoměrně. Výrazný je teple ovocný tón švestky, doplňovaný šťavnatostí tuberózy. Dobře je cítit také jasmín a karafiát se svým typickým, jakoby skořicovým aroma. Základ je chyprový, s převahou větvičníku a dřev, slouží ale jen jako podpora pro květiny a ovoce a nedere se zbytečně kupředu.

Burberry SocietyBurberry Society
Znáte Burberry Society? Ne? Tak to je nás hodně, soudě podle údajů v databázi. Vlastně vás, protože já už jsem vyzkoušela, heč! Ale vážně: moc mi závidět nemusíte, Society není vcelku žádná pecka, které by bylo nějak zvlášť škoda. To bych spíš uvítala v parfumeriích něco ve stylu výše zmíněné Cerruti, takové vůně už se nedělají a přitom by některým ženám určitě vyhovovaly.

Society je převážně květinová s ovocnými podtóny a chyprovým základem. Květiny jsou takové obecné a ovoce také, i když převládají zřejmě broskvové a švestkové tóny (v době vzniku této vůně ještě nefrčelo liči, jahody, mango a podobně); vůně je poměrně pronikavá a dlouho jí trvá, než se uklidní a zjemní.

Guy Laroche J'ai OséGuy Laroche J'ai Osé

Značka Guy Laroche dnes není tak známá, dobu své největší slávy má (aspoň prozatím - na přehlídkových molech se jí v posledních letech zase vcelku daří) za sebou: vyhledejte si na internetu nějaké šaty z dřívějška. Parfémů u Guye mnoho nevydali, zato se skoro každý z nich zapsal do dějin: Fidji, Drakkar Noir, Clandestine - a ovšem J'Ai Osé.

Je to opět vůně trochu orientální, trochu chyprová, trochu květinová; květiny dříve nechyběly prakticky v žádném dámském parfému a trochu těch lišejníků a dřev jste taky našli všude. Dnes nad těmito složkami sentimentálně kňouráme, protože nejsou (a vzhledem k seznamům zakázaných látek asi ani nebudou), a nadáváme na všudypřítomné ovoce a vypulírovaná pižma, jenže každá doba měla holt svoje: našim matkám mohl stejně tak lézt na nervy všudypřítomný větvičník a broskový aldehyd. Radostný úprk vstříc svěžím vůním, sotva se začaly vyrábět, je toho dokladem.

V J'Ai Osé jsou po rozvonění velmi patrné především orientální a dřevité složky. Benzoin, cedr, kůže, která tam buď přímo je, nebo vznikla prolínáním cedru a ostatních tónů; větvičník a kouřové stopy vetiveru; z květin hlavně růže. Všechno je to takové uhlazené v jedné rovině a připomíná to právě kůži, hladkou, pevnou, avšak měkkou. Vůni bych doporučila i modernímu muži, který se nebojí květinových tónů.

Eau Arpège relativně snadno koupíte na eBay, velmi špatně se o ní však hledají informace. Vůně Arpège byla ve své době (na trhu se objevila ve 20. letech) nesmírně populární, a proto postupně vznikla spousta různých verzí a parfémovaných výrobků: čistý parfém, parfémová voda i toaletní voda, pěna do koupele, tělový pudr, Veil de Arpège, Arpège Eau Delicieuse; existoval také nespočet flakonů - kulatý, hranatý, skleněný, kovový, s rozprašovačem i bez. Toaletní voda Eau Arpège patří do této velké rodiny a je variací na původní Arpège. Lehčí variací, proto asi také to Eau v názvu.

Eau Arpège je méně aldehydová než Arpège a voní svěžeji, což je z velké části zásluha hřebíčku a ovocných tónů, pro můj nos meruňkových, které nejspíš vznikají nějakou magickou kombinací hřebíčku, květin a šťavnatých složek. Dobře je cítit také bergamot a spíše jemné květiny, které se pod tím hřebíčkem špatně identifikují: řekla bych, že převážně jde o kosatec a růži, oboje hebké a sametové. Pudrovost a mýdlovost, jaké známe ze současného Arpège, jsou tu mírnější. Troufám si říct, že Eau Arpège by svou jemností uspěla i u dnešních uživatelek, zvlášť teď, když je suchý kosatcový pudr v kurzu.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

Mabb 24.04.13 08:19

J´ai Osé

J´ai Osé lze ještě sehnat na FragranceX.com. Po létech velká radost ze shledání. Řekla bych, že je to moje osudová vůně.

Sarai 25.02.12 01:15

…J'ai Osé… tu jsem si hýčkala pro zvlášť výjimečné chvíle.. :)

MS61 03.02.12 20:44

Á, už si píšu: G. Laroche - J'Ai Osé. Tu MUSÍM vyzkoušet. DÍKY!

Michal

Miriama 31.01.12 19:40

Moja mama kedysi mala J'Ai Osé cisty parfem, vonal nadherne. Chcela som jej ozivit spomienky a na istom slovenskom webe som ho aj nasla a kupila, zial vopred som nevedela, ze J'Ai Osé uz nie je pod znackou Guy Laroche, vona bola pozmenena. Bol to sice J'Ai Osé ale aj nebol. Stalo sa presne to iste, co sa udialo napriklad s cistym pafemom Poison, Opium atd. Ale vonicka to bola fakt pekna, asi aj preto lebo ju nosievala mama, ked som bola dieta a pamatam sa, ako mi vonala.

barbucha 31.01.12 18:24

Jééééé… Cerrutiho jsem měla!
Dostala jsem ho jako dárek od devizového kamaráda :lol: - sama bych si ho asi nekoupila, tehdy na měl byl poměrně ostřejší. Samozřejmě jsem ho ale vděčně vypotřebovala, páč jsem v tý době neřešila, že nesnáším ovoce ani karafiát, a o chypre jsem snad jen někde četla :mrgreen: Ale dalo se… myslím, že to byla taková teplejší, výraznější vůně, a i nějakej kompliment proběh…

dusty 31.01.12 18:12

Myslím, že som v stokilometrovom okruhu jediná majiteľka Clandestine, ktorý som „zdedila“ po tete mojej kolegyne. Jej, milovníčke Light Blue a Incanto Shine, takéto „smrady“ nič nehovoria. Ja by som brala všetky tu vymenované, hlavne J'Ai Osé.

Přidat komentář

Nejčtenější