Obrázky z minulosti I.

Reklama může být hloupá, otravná, klamavá, vtipná, informativní... jedno však mají všechny společné: za pár let se z nich stane okénko do minulosti, které vypovídá o své době lépe než tlustá historická kniha. Máte také rádi dobové reklamy a chcete zavzpomínat, čím jsme v 80. letech pečovali o vlasy? Stačí otevřít staré časopisy.

Reklama může být hloupá, otravná, klamavá, vtipná, informativní… jedno však mají všechny společné: za pár let se z nich stane okénko do minulosti, které vypovídá o své době lépe než tlustá historická kniha. Máte také rádi dobové reklamy a chcete zavzpomínat, čím jsme v 80. letech pečovali o vlasy? Stačí otevřít staré časopisy.

Šamponů bylo samozřejmě mnoho (kdo by si nepamatoval neprůhledný žlutý žloutkový šampon či všudypřítomný kopřivák), ale reklamy upozorňovaly jen na ty „lepší“. Schwarzkopf Cure se prodával ve třech barvách - modrý proti lupům, zelený na regeneraci suchých a trvalených vlasů (a kdo tehdy neměl trvalou!), růžový na mastné vlasy. Dostoupily-li problémy s maštěním a lupy příliš daleko, sahalo se po „dehťáku“, připravovaném v lékárně na recept od lékařky, nebo po pekelně páchnoucím sírovém šamponu Perilacin.
V drogeriích samozřejmě nechyběla ani kosmetika ze spřátelených zemí východního bloku. Společnost Pharmachim (která existuje dodnes) v roce 1981 uvedla na trh sadu bylinných šamponů Phyto, vyráběných dceřinným závodem Bulgarska Rosa, kde se mimo jiné vyráběly esenciální oleje a absolutní esence pro parfumerii, samozřejmě včetně těch z bulharské růže.

Co se umylo, muselo se učesat, a protože to ne vždycky jde bez škubání a cuchání, už naši praprapředkové vynalézali různé vodičky pro lepší rozčesávání. Moderní kosmetický průmysl nám dal kondicionéry - a v 80. letech bezkonkurenčně vládl Palette Vital. Vlasům dával svěžest, lesk a zabraňoval jim v poletování kolem hlavy. Vyráběl se v několika verzích pro různé typy vlasů.
Všimněte si slečen, které v reklamách vystavují na odiv svou bujnou hřívu. Dnes už by je s takovými vlasy nikdo do reklamy nepustil, neboť by byly příliš nedokonalé; a pokud ano, grafik by si s nimi v počítači tak pohrál, že by se samy nepoznaly.

Stylingové prostředky neměly zdaleka k dispozici to, co dnes - žádné silikony, pružné polymery a podobné vymoženosti. Přestože se reklama dušovala, že účes zůstane pružný a přitom pevný a večer lak v pohodě vyčešete, skutečnost byla méně růžová. Taft byl ovšem už tehdy „drei Wetter“ - do deště, větru i na slunce. Pod značkou Palette bylo k dispozici tužidlo, které vlasy zároveň lehce barevně tónovalo, při nanášení bylo ovšem potřeba postupovat opatrně - tužidlo totiž bylo tekuté, kdepak pěny nebo vosky! V nabídce nechyběly ani laky s lehce třpytivým (zlatým nebo stříbrným) efektem.

Barvení, či dokonce odbarvování vlasů bylo ve srovnání s dneškem mnohem dobrodružnější. Pamatujete si, jak se ve vodě drtily peroxidové tabletky a potom se přidáním hmoty z tuby vyráběla smrdutá pasta? Nebylo ovšem příliš na výběr. Zato typů barvicích prostředků bylo stejně jako dnes; kromě barevných tužidel nechyběly barvicí šampony, přelivy i permanentní barvy. V reklamách se to hemžilo blondýnkami, přestože dosáhnout přirozené a lesklé světlé barvy a zároveň nemít z vlasů chemlon bylo takřka nemožné.

Pokud se vám malý obrázkový výlet do minulosti líbil, můžeme se příště podívat třeba na přípravky, kterými jsme pečovaly o pleť.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

borůvka 19.08.09 14:31

já sem si řasi dělala krémem na boty dost to smrdělo,ale já jsem si myslela,že jsem krásna.

Arome monika 15.08.09 21:52

… ja aj dnes v pohode používam aviváž na vlasy… chemia ako chemia… hlavne mandlový je užasný.

Euglena 07.05.09 16:15

Ja jsem byla v osmdesatkach decko, tak si sampony moc nepamajutu, jen ze desna stipaly v ocich. Kondicioner znam az z porevulocni doby. Mam dlouhe vlasy, takze rozcesavani byl horor. Po umyti samponem jsem je namacela v umyvadle vody s trochou octa.Mamka si vlasy kulmovala a lakovala. Asi jedna z mala nemela trvalou a mela (opravneny) strach z kadernic. Dneska jsou in nastesti rovne vlasy. Vyrobku je milion, to je parada, akorat mastne vlasy se mi masti stale stejne. Kdyby tak nekdo vymyslel sampon, abych si mohla mit vlasy jednou za tyden a ne kazdy den…

Arome morgana 22.04.09 22:06

Jó to byly časy!Suchý šampon na mastný vlasy.Sypalo se to na hlavu a vlasy ztratily lesk a byly jakoby špinavý a tuhý…fuj!Místo laku nebo tužidla pívo a do podpaží zelenej Bac.Hrozně smrděl,ale nic jinýho nebylo.Když byly bony,utíkalo se pro mejdla FA a deodorant stejné značky.No upřímně,na těch chlupech v podpaží dlouho nevydrželo nic.Ženskejm u vody trčely chlupy všude možně a mít chlupatý nohy bylo normální.Dělá se mi špatně,když si to představím,ale taková byla doba.I když,mělo to i něco do sebe ne?!

Zita 21.04.09 00:57

Na Palette Vital si taky pamatuju, měli jsme doma ten modrý. Trvalou jsem taky měla jako chemlon a musela jsem se kvůli ní nechat ostříhat. A pak taky na zelené tužidlo - gel.
A jak jsem byla za hvězdu, když jsem si dovezla z Maďarska Impulsa a Fa.
Z vůní si pamatuji jen na nějaký šeřík a jakési růže - mám pocit, že ty lahvičky má mamka doma ještě i plné.

Díky moc za výlet do minulosti.

Arome elen 20.04.09 15:31

Myslela jsem si,že aviváž Vofalor šoupnout na vlasy napadlo jen mě:) Babička mi udělala trvalou na mé zrzavé vlasy do pasu…s mou přerostlou kolií jsme byli z dálky k nerozeznání…

m.mart 19.04.09 16:32

Tak abyste se všichni pořádně zasmáli, přidávám do galerie fotku z mých 14 let - mamka přijela z Prahy a nadšeně mi sdělovala, že tam kluci nosí trvalo - no samozřejmě mi ji hned udělala taky.

MoncaV 18.04.09 09:45

Já jsem Palette Vital používala po trvalé místo gelu,abych měla krásně mokrou trvalou.A vzpomínám si na svoje první barvení před 30 lety(strašný,jak to letí),když jsem zakoupila v lékárně kysličník,teď už nevím kolika procentní,a ten jsem doma smíchala s hladkou moukou na kaši a to celé naplácala na hlavu,přikkryla igeliťákem a nechala působit.Kupodivu vlasy přežily

pichjit 17.04.09 21:26

Milovala jsem banánový dětský šampon za 11,– KČS!!!!
Bohužel to byl také neustálý boj s vyrážkou v hlavě na kterou kromě příšerných přípravků z lékáren na recept od kožaře nic nebylo… Nepomáhaly, hyzdily, zapáchaly - prostě nešly používat… Ale ty banány.....

Arome Šárka02 17.04.09 20:55

Jo jo, cukrovou vodu jako tužidlo, aviváž jako luxusní kondicionér, v podpaží Impulse z Maďarska a líčidla Pupa kazeta z Tuzexu. Krasavice inteligentní. Hrozná doba. Mimochodem, pro Vás, kdo tu stále vychvaluje žloudkový šampón, tak je stále v kurzu. Jen ta skleněná lahvička nahradila plastovou. O chloupek „lepší design,“ ale je to stále ta stejná vůně a vyrábí to firma de Miclén: http://www.drostra.cz/?…

Dagmary 17.04.09 19:18

Trvalá - špatně se sháněla v drogerii a kadeřnice mi jí odmítaly udělat na dlouhé vlasy.Buďto ostříhat,nebo nic.Vzpomínám si,jak mi jednou kadeřnice vyčítavě ukazovala lahvičku se slovy:„Tohle mám rozpočítáno na PĚT hlav!“Pak se vyučila spolužačka a ta mi na dlouhé trvču protekčně udělala.A barvicí tužidla,Palettka a Barpony - no,doteď si pamatuju jejich vůni…

Pivka 17.04.09 18:28

Nádherný článek, díky za něj. Hned se mi vybavily ty hrůzy, které jsem si dávala na vlasy místo tužidla. Cukrová voda, pivo a později tekuté tužidlo Palette. Myslela jsem jak jsem úžasná, když si ve 20 letech dávám kouřové tužidlo. Vypadal jsem spíš jako když vybírám popel a neumyju si vlasy. Ještě ke všemu byly flekaté. Na Palette vital vzpomínám s láskou, protože do té doby jsem si zacuchané vlasy rvala hřebenem bez jakéhokoliv změkčovala. Opravdu zázrak, že mi na hlavě vlasy zůstaly. Každopádně díky za vzpomínky.

Arome Dagmar 17.04.09 18:06

Ahoj všichni, jsem též pamětník co říkáte na líčidlo MASKARA to bylo super

Mitzi 17.04.09 15:52

Vloudila se chybička u Cure (zelený byl na mastné, růžový na suché), něco o tom vím :) Záviděla jsem ségře ten modrý, taky jsem ho chtěla, ale já neměla lupy, mastnotu jsem marně odháněla zeleným a březákem a skončila jsem u neustálých trvalých… vypadala jsem jak nemocná ovce „anaserpentní spinozou“ (prý to je naměrná kučeravost vlny), nerada na to vzpomínám, moje vlasy byly jak zlý sen. Nejdřív mastné, pak neustále zničené chemikáliemi, na střední škole jsem zvládla změnit barvu i třikrát týdně… Pokusů jsem zanechala až v 90tých letech :) jako „matka“ jsem vlasy zvolna přestala řešit (=nejvyšší čas na záchranu).
Díky za obrázky reklam, úplně mě to vrátilo do dětství. Těším se na další vzpomínkový článek.

paty 17.04.09 10:57

Palette Vital jsme taky používali,úplně si vybavuji jeho vůni.Nejlepší byl žlutý!

evax 16.04.09 23:02

Krásně se to čte a vzpomíná. Doufám přibudou další obdobná témata. Děkujeme :-)

Arome e.v.a. 16.04.09 20:25

Výborný byl šampón pivní ))nebo chmelový?Takový perleťový, hustý, příjemně voněl, byl vcelku kvalitní.Jinak v péči o vlasy nevzpomínám na nic výrazného, po čem by se mi stýskalo.Ostatně ani po ničem jiném z dob minulých nijak netruchlím.Našlo by se pár věcí, ale ty zase nepatří do „péče o vlasy“.Snad možná ještě vylepšené pěnové natáčky holky sháněly.

Salinas 16.04.09 19:08

Tak jsem na fórum dala svou „úžasnou“ trvalou.

Arome madla 16.04.09 18:57

Já měla také dlouhé vlasy,ale pro mne dost málo blond.Tak mi kadeřnice dala něco „nového z NDR“-snad Zitt,nebo tak nějak.Měla jsem pocit,že mám na hlavě obrovitý strup kolem dokola.Vlasy ne blond,ale bílé.Brečela jsem,hlavu „naložila“ do oleje a sháněla tónovací tužidlo.Zázrak že vlasy mám,fakt!Trvču jsem měla až v 80tých letech,byla to móda a já blbá.

Arome madla 16.04.09 18:53

Nechálu,proč je to tam třikrát,sorry.Tak jsem zjistila,že ke svým 20tým narozkám jsem v roce 1970 dostala téměř horkou novinku.Byl to opravdu O de Lancome.Ten je z roku 1969.Paní Benešová byal poklad!!!

Salinas 16.04.09 18:48

Já pamatuji krém Amica za asi 5,– Kčs. Ten jsem si na svoji trvalou dávala já.
Než mě spolužačky na škole dotlačily k trvalé, mívala jsme dlouhé vlasy po pás.Nechala jsem se přemluvit a vyrazila ke kadeřnici. Hrůza. Mělo mi být divné,že si kadeřnice mumlá: „Tak uděláme na hlavě košťátko.“ Nebylo to košťátko, ale jako čarodějnice jsem vypadala.Tak mě napadlo, holky, poďte hodit na fórum fotky s trvalo, teda kdo jste ji měly.

madla 16.04.09 18:35

Vůně?Používal se deodorant Bac-v Maďarsku se dal sehnat růžový:-)))V Lounech v parfumce byl klenot,paní Benešová.Tady jsem okusila „Fidži“,Lancome něco na způsob zeleného „O oui“,anglický Maxi-tenkrát poklady.Na vánoce 1989 jsem dostala po téměř 20ti letech poprve Ninu Ricci.Naše párfemy?Sladká,u­nylá Rossana.....jiné nevím.Snažila jsem se shánět přes známé alespoň Impuls,pokud možno černý.Jo,pamatuji děsnou invazi parfemu Bicz moze(snad to píšu dobře).Ukrutně páchnul,byl populární,usilovně se sháněl a říkali jsme mu doma Býčí moč:-))).Spíš v Polsku se dalo-např.Madam Walewska-jéžiši to už je dávno!!
Jo,když nebyl Palette Vital,dávaly kadeřnice po trvalé na hlavu vlastnoručně donesenou majolku,aby to šlo upravit.Zártak,že mi na té hlavě něco zbylo!!!

Sylva 16.04.09 18:12

Jo jo, pamatuju na dětství,jak mně a ségře mamka dávala na šešulky Palette Vital… modrý. Tu vůni si vybavuju doteď.

Yarisse 16.04.09 09:17

Jó, jsem sice mladší ročník, ale stejně tyhle věci pamatuju. A Palette Vital byl skvělý (používaly jsme s mamkou ten žlutý), dodneška se mi po něm stýská :D

gentiana 16.04.09 09:04

Uááá. Mládí. Mám velmi mnoho velmi jemných vlasů. Dají se rozčesat pouze štětinovým kartáčem a zasucha. A kvalitní štětinový kartáč je i v pokročile kapitalistických zemích méně častý než plačící socha Panny Marie. Ten můj stál někdy v roce 1995 asi tři tisíce čechokreditů a bohužel už jeví známky rozpadu… ach jo.

viky 16.04.09 02:16

Tak v tom byl ten háček. Měla mi koupit vaječný zázrak:)).

WildOrchid 16.04.09 01:36

zloutkovy sampon ve skle jsem taky pouzivala, kdyz jsem byla mala :) po jinym jsem mela skaredy vlasy.

viky 16.04.09 01:06

Mamka používala Palette Vital modrý. Pamatuju si, že nám pěkných pár pátků ležel v koupelně. A mě mučila březovým a kopřivovým šampónem Dixi (nebo Kiss), po kterém se mé jemné vlásky cuchtaly jako blázen. Musela jsem je rozčesávat speciálním hřebenem, který vlasy „zaručeně snadno“ rozčeše a „vůbec“ netahá. Zlatá dnešní doba.

Ambrožová Lenka 15.04.09 22:41

Ado, super.Vzpomínám si… je mi 16 let a má svou první trvalou. Jenže kadeřnice mi jí spálila. Nádhera, na hlavě hustý, prakticky nečesatelný a neupravitelný chemlon. Jediné co by mohlo trochu pomoci ( pokud nechci ostříhat do hola)Palette Vital a ten je bohužel k nesehnání. Nepomohla ani kamarádka prodávající v parfumerii na Václaváku.Je to krásná vzpomínka na moje mládí.

Albeni 15.04.09 22:06

Palette Vital balzám na vlasy se stále prodává, stojí okolo padesáti korun, viděla jsem ho v Kauflandu a v Rossmanovi. Je to teda asi nové balení, ale jmenuje se stejně. Kdo po něm teskníte, koukněte na něj, třeba i složení bude stejné.

Arome boruvka 15.04.09 20:55

Ještě bylo docela fajn tekuté tužidlo s kolagenem, myslím, že ho vyráběla Hlubna, v malých lahvičkách na jedno použití.

Ado, děkuju za výlet do mládí a přimlouvám se za další.

Arome Móňa 15.04.09 20:50

to je krásná nostalgie, bylo mi krásných náct, byla jsem „strašně velká a chytrá s čerstvou občankou…“ Chtěly jsme se alespoň trochu podobat „těm z módních časopisů ze západu :-), tak jsme dělaly možné a nemožné s našimi někdy nepříliš vydařenými výrobky. Taková "studená vlna“ a z ní následně vykouzlit mokrou trvalou, to dalo docela zabrat…

berush 15.04.09 20:29

Dan na dan - no jasně, já milovala rozmarýnový. Můj bratranec se jmenoval Taft a v pokoji měl reklamní plakát na lak s nápisem Nejlepší Taft vašeho života…tomu se přece nedá odolat.

Ada 15.04.09 18:39

S parfémy bude trochu problém. U nás se reklamy na vůně prakticky nevyskytovaly, ve dvanácti ročnících Ženy a módy jsem našla tři! V Burdách je to trochu lepší, ale tam jsou zahraniční parfémy, které se tady moc nevyskytovaly - a když už, tak hlavně v túzu. Ale pokusím se dát něco dohromady.

klubko 15.04.09 18:36

A na Palette Vital si taky pamatuju, úplně mi to vhání slzy do očí, ty vzpomínky :-)

klubko 15.04.09 18:35

To je pěkný :-) Byla jsem tehdy malá, ale na ty přípravky si pamatuju. Dostupné moc nebyly. Pamatuju si, jak si mamka něčím tužila vlasy a to tužidlo přitom vlasy i odbarvovalo. Jiné zkrátka nesehnala :-)

ippolita 15.04.09 18:30

Chcela by som este raz vlastnit aspon jeden z tych Palette Vital, mali taku spoecificku vonu a podla mna na tu dobu dobry package dizajn. Tie slecny by dnes ozaj sfotoshopovali, nielen vlasy ale aj tvar, stav pleti.
Som za taketo retro exkurzy, hlavne ak by sa niekde nasli este reklamy na parfemy, napr. v Burdach.

edinka 15.04.09 18:25

Nedávno jsem si koupila v prodejně s bylinkami žloutkový šampon (fa Devoré) s panthenolem a vanilkou, voní úžasně a je příjemný i na vlasy. Bezva změna. A vzpomínky při mytí…

Barbarra 15.04.09 18:25

Už se těším na pokračování! :)

Ingrid 15.04.09 18:17

Jejda,tohle mne potěšilo.Sice jsem v té době byla dítě,ale s počátkem puberty se mi moje jemné vlasy začaly příšerně mastit a vůbec nedržely a přišla jsem na to,že když je po umytí něčím zpevním,tak to maštění omezím a vlasy budou držet tvar.Pamatuju si fixační krém Amica,v oranžové tubě,pak byl nějaký regenerační krém,dělala ho tuším Hlubna a gely taky byly,kupovala jsem takový zelený v poměrně velké krabičce s bílým šroubovacím uzávěrem.Později jsem přešla na pěnová tužidla,jak píše Borůvka,v sor­timentu tyhle věci byly,sice ne v takové šíři,ale nebyly úplně neznámé a koncem 80.let se občas dal koupit zpevňující vlasový krém na jemné a poškozené vlasy od fa Wellla,byl jen občas na pultech,ale objevoval se.A na první diskošku jsem měla barevný třpytivý lak a na ten jsem stála po zboží fakt snad hodinovou frontu.A Dan na Dan jsem mívala taky,to byla taková poměrně velká flaška tmavě zelené barvy,ty ovocné byly hit,to jsme se s holkama předháněly,komu budou vonět vlasy po citronech,po jahodách,po banánech,to byla nejžádanější vůně.Skvěle jsem si zavzpomínala.

Arome boruvka 15.04.09 17:49

Ty spřátelené země, vzpomínáte na jugoslávské šampony Dan na dan? Kaštanový, chmelový, jahodový, citronový,borův­kový…

Arabelka 15.04.09 17:44

Já měla vlsy rovné jak špagáty a ještě se mi mastily. Co bych dala za pořádný šampon, tužidlo nebo gel. Místo toho jsem najela na trvalou a vlasy si dočista zničila. A ještě jsem používala krátce suchý šampon, po chvíli hlava svědila a byl to děs.Na druhou stranu jsem neměla žádné mindráky z nedokonalosti, to nikdo neřešil, byly jsme hlavně veselé. Teď mi je 58 a tak si teď dopřávám, co vývoj dal.

Arome boruvka 15.04.09 17:44

oprava - pěny nebo vosky

Arome boruvka 15.04.09 17:43

„…kdepak gely nebo vosky.“ Tak s tím si dovolím nesouhlasit, v 80-tých letech jsem používala pěnové tužidlo od Lybaru, měla jsem v oblibě zlaté „silně tužící“, byla i barevná pěnová tužidla. A gely, vosky a „brilantiny“ byly v regálech taky běžně.

hafik 15.04.09 17:29

Ado, díky za vzpomínkovou cestu do minulosti :-))

Pamatuji se, že mamka si kupovala žloudkový šampón a taťkovi ten zelený (březový), byly jen za pár korun ......

Přidat komentář

Nejčtenější