Parfémový průvodce Valpuržinou nocí

Noc z 30. dubna na 1. května je pokládána za magickou, za noc plnou kouzel a čarodějnických rejů a slaví se pod různými názvy v mnoha evropských zemích. Pokusme se tedy poodhrnout závoj tohoto tajuplného svátku…

Původ svátku

Všechno nasvědčuje tomu, že vychází z nejdůležitějšího keltského lidového svátku Beltine (Beltain) což znamená „oheň na uctění boha Belena“. Belenus (také Bel nebo Belenos) je v keltském bájesloví bůh světla, slunce i válek. Tento svátek byl ve starokeltském pojetí oslavou života, lásky a plodnosti, a tomu také odpovídaly tradice k němu se vážící. V jeho předvečer odcházely páry (všeho věku) do blízkých lesů a hvozdů, a to nikoliv za účelem boje s nečistými pekelnými silami. Z této doby také pochází tradice zapalování ohňů a jejich přeskakování. Věřilo se, že popel z tohoto ohně je divotvorný, a proto se jím po vychladnutí vodil dobytek a poté byl rozsypám po polích. I stavba májky má svůj původ tam kdesi v blízkosti keltských oppid. Křesťané po jisté době marný boj s pohanskými zvyky vzdali a tento svátek přizpůsobili církevním potřebám, tudíž lidové konání trochu sešněrovali. Asi nejmarkantnější posun nastal právě v oblasti nočního sbližování po lesích – zůstal z toho pouhý polibek pod rozkvetlým stromem (nejlépe třešní), kterážto akce se ovšem přesunula do bezpečné denní doby dne následujícího.

Místo keltských pohanských slavností v dnešním Irsku Zdroj: Wikipedia.org

A kde a jak přišla noc ke svým jménům?

Název Filipojakubská jednoznačně vykazuje souvislost s dřívějším svátkem apoštolů Filipa a Jakuba, který dle křesťanského kalendáře připadal na 1. května. V nadpisu zmíněná Valpuržina noc má dvojí možné vysvětlení. Můžeme si vybrat buď pohanskou bohyni černé magie Valpurgu (klaněly se jí germánské kmeny Sasů), nebo historicky doloženou abatyši Valburgu, žijící někdy v 8. st. na území dnešní Anglie. Tato byla o něco později papežem kanonizována a byla jí přisouzena role ochránkyně před temnými pohanskými silami.

Lidové pověry

Anglické vydání knihy Magia Naturalis (1658) Zdroj: Wikipedia.orgAnglické vydání knihy Magia Naturalis (1658) Zdroj: Wikipedia.org

Samotným čarodějnicím bylo ovšem srdečně jedno, jak a proč se tato noc jmenuje, a hodlaly si ji každoročně užít. Důležitá byla příprava na akci – kouzelná mast, kterou potřely své tělo, obsahovala přísady vskutku speciální. Muselo v ní být něco tuku z nevinného hocha, dále aloe, oměj, durman, rulík, topolový list a kadidlo. Recept pochází z knihy recept z knihy Magia Naturalis vydané roku 1558 – osobně dosud nevyzkoušeno.

Dále se dle pověry tyto ženštiny dopravily obecně známým způsobem na předem určenou lokalitu ve svém okolí (vyvýšeninu či křižovatku cest), a tady se jaly tančit, hodovat a radovat se z napáchaného zla. Pochopitelně nemohlo chybět ani ono pověstné „obcování s ďáblem“. Takto posilněny se po půlnoci ze svého sabatu na košťatech rozlétaly po okolí, aby až do rozbřesku plnily své poslání – škodit lidem a dobytku a ničit úrodu. Invazi těchto ďáblových nevěst se lid bránil všemi způsoby. Dveře domu musely být opatřené křížem a dům čerstvě vykropen svěcenou vodou. Před vstupy se položila řezanka, vyrýpnuté drny. Dříve než mohla čarodějnice vstoupit dovnitř, musela přepočítat všechna stébla, což jí trvalo až do rána, kdy její moc pominula. Před vrata a na dvůr se zapichovaly pruty a pichlavé trní, aby se čarodějnice poranila, na ochranu před nimi se zapichovaly i vidle a košťata, pod drny se dávalo vejce. Na zahnání žen nadaných magickou mocí muži práskali na návsi bičem, stříleli z pušek a hlídali velký oheň. Ohně se totiž tyto osoby náramně bojí …. Ve vatře se zapalovala košťata, a potom se vyhazovala do výšky. Měla-li některá z čarodějnic smůlu, její dopravní prostředek se po srážce stal neovladatelným, a ona skončila v ohništi. A tak vzniklo dnešní „pálení čarodějnic“. Známými místy sabatů byly v Čechách např. brdská hora Plešivec, Haltrava v Chodsku, Beskydy, Petrovy kameny v Jeseníkách, Třístoličník na Šumavě. Většinou to bývala místa prokletá nebo s ponurou minulostí, např. kde bývala popraviště.

Pohled na Petrovy kameny a Praděd z počátku 80. let 20. století Zdroj: Wikipedia.org

Rady pro pokračovatelky tradic

Jak chápat z hlediska nás, žen, pokračovatelek tradic, má úvodní slova?! Jednoduše – důležité je protivníka dobře poznat, neboť štěstí přeje připraveným. A jak říkal už bratr Žižka (a po něm další, ať už se titulovali jakkoliv) – „Nepřátel se nebojme a na množství nehleďme“. Proto je nejvyšší čas zkontrolovat vozový park a vybrat vhodný parfém.

Z čeho (ne)vybírat

 • Zapomeňte na všechny parfémy, které vám kdosi kdysi pochválil slovy: „To je ale HEZKÁ nevtíravá vůně, to bys měla nosit častěji…“
 • Ani náhodou, ani omylem, a ani v nouzi nejvyšší nezvolte nic, co evokuje pocit ČISTOTY! Vůně aviváže a čerstvě vypraného prádla se hodí k nedělnímu obědu v domácnosti partnerových rodičů, nikoliv na tuto akci! Sterilní čistota je v tomto případě nežádoucí, ba přímo zavrženíhodná. Historie potvrzuje, že naopak dobrovolně zvolená míra jisté zanedbanosti může být sexy – Napoleon údajně psal své Josefíně: „Přijedu, prosím, nemyj se!“ (Přesný časový údaj, jak dlouho se měla dáma jeho srdce vyvarovat styku s vodou, se mi zjistit nepodařilo).
 • Na indexu jsou také všechny vůně, které si od vás s oblibou půjčuje vaše -náctiletá dcera, tabu jsou rovněž ty, které považuje za „boží“ přítelkyně vašeho sotva zletilého syna.
 • Naopak velmi vhodný bude parfém, jehož závan jedovatě okomentovala protivná sousedka: „To tady zase nasmradila ta důra odvedle…!“
 • Do stejné kategorie též spadají všechny vůně, které vám kdy zajistily prázdné sousední sedadlo v jakémkoliv prostředku MHD.
 • Zauvažujte i nad parfémy, které vyvolávají intenzivní větrací manévry v prostorách, ve kterých se zdržujete.
 • Šanci mohou dostat i vůně, které vaše okolí diplomaticky označilo jako „na večer“, „trochu dost silné“, „někam do báru“.
 • První volbou potom budou parfémy schytavše kdykoliv v minulosti přívlastek „děsný“, „evakuační“, „zamořující“.
 • Jste-li přesvědčena, že některá z vašich vůní splňuje podmínky pro zařazení do skupiny Z(braň)H(romadného)N(ičení), máte vyhráno, a už dále nehledejte.
 • Známé „nomen omen“ platí i v tomto případě, a tudíž se nechte vést názvy parfémů.

Důležité je také zvolenou vůní vhodně podpořit svoji individualitu. Dovolím si proto nabídnou několik základních osobnostních kategorií a k nim přiřadit konkrétní vůni.

 • Mandragore (Annick Goutal) – názvem i složením klasika, v podstatě základní kámen čarodějnické výbavy, nebojím se dokonce říci náš Chanel N°5! S vůní souzní oblečení ve všech valérech fialové barvy. Zvláště vhodné pro čarodějnice bylinkářky. Zastupitelným parfémem je Mandragore Pourple – vzhledem k názvu už je nutná jistá opatrnost při výběru barev, netřeba až tak tlačit na pilu.
 • Poison (Dior) - tento parfém zvolí travičky všech úrovní, povinné pro pokračovatelky rodové tradice italské rodiny Borgiú, křestní jméno Lucrezia ideálně podpoří vyznění.
 • Datura Noir (Serge Lutens) – doporučuje se pro svůdný čarodějnický typ, temné postranní úmysly nepostrádající.
 • Sortilège (Le Galion) – vůně v češtině nesoucí název Kouzlo či Čarování se sice tváří jako něžná květinovka, ale jedovaté složky (konvalinky, šeřík) naznačují, že by nemusela zůstat zapomenuta. Rozumět si s ní budou trochu nesmělé začátečnice v oboru, ale přihlédneme-li k poměrně nezanedbatelnému zastoupení pižmových složek, zapovězena nebude ani zkušenějším harcovnicím.
 • Comme des Garçons Eau de Parfum (Comme des Garçons) – určená přírodním typům krásek, uživatelky uvádějí nepřehlédnutelný odér bobkového listu či houbové omáčky, první volbou bude proto v případě potravinové intolerance potenciální oběti.
 • Romanza (Masque Milano) – slušet bude tajuplným kráskám, případný záznam v trestní rejstříku posune vůni ještě o stupeň výše.
 • Balmain de Balmain (Balmain) – nositelkou bude příslušnice Hell’s Angels či čarodějnice usilující o infiltraci do této organizace. Alternativou podporující akcent čerstvě stažené kůže je Cabochard (Grès).
 • Ysatis (Givenchy) – tento parfém si žádá svěží tvář a nevinný pohled, horní věková hranice je proto ohraničena číslovkou končící na – sta. Prosím, dodržujte!
 • Bal à Versailles (Jean Desprez ) – určeno pro spíše salónní typy v nejlepším věku, nositelka tohoto parfému by měla být svůdná, chladná a nemilosrdná.
 • Hornero (Fueguia 1833) – vůně pro královnu sabatu, doyenku komunity, vyžaduje ovšem lehce přírodní doplňky (např, částečné obrůstání mechem)
 • Phũl-Nãnã (Grossmith) – tuto vůni zvolí nejspíše terénní pracovnice všeho věku, milovnice a pěstitelky muškátů nechť neváhají!
 • Magie Noire (Lancôme) – ideální pro silnou kuřačku, jejíž kocour už vzhledem ke svému věku nesnáší cestování – zastoupené kastoreum a cibet jeho nepřítomnost zakryje.
 • Bracken (Amouage) – čarodějnice typologicky spadající mezi „lesní žínky“ bude touto vůní uchvácena, poměrně silně se prosazující kapradí by nemuselo lahodit zarytým kavárenským typům.

Šťastný let!

Autor: Hanka H

.

Témata článku

Nejčtenější