Parfumerie Générale: Iris Taïzo & Intrigant Patchouli

Iris Taïzo, nově přejmenovaná na Iris Oriental, a Intrigant Patchouli, slibující cestu do země Tisíce a jedné noci a Kámasútry - to už dopředu voní orientem. Rodina orientálních vůní je nesmírně široká a je v ní dovoleno snad vše. Co to bude tentokrát?

Obě vůně bych po vyzkoušení zařadila spíš mezi chyprové, ale zároveň v sobě mají i mnoho orientálních tónů: takže monsieur Pierre, jak příznivci značky Parfumerie Générale mluví o autorovi jejích vůní Pierrovi Guillaumeovi, se na ten orient podíval trochu od lesa. Doslova.

#START-4238# Intrigant Patchouli ze začátku voní jako stará dobrá lesní chypre - vlhká, zemitá pačuli, větvičník, čerstvé dřevo i ztrouchnivělé pařezy; je ale zjemněná sametovým santalem, který v našich lesích, myslím, moc neroste. Ani na závany vanilky a ambry tu nejsme zvyklí, u nás voní spíš houby, v horším případě nějaká ta černá skládka.

Ale nebudeme si takovými ohavnými představami kazit krásnou vůni.

Chyprové tóny postupně vyprchávají, tahle ‚pletichářská pačuli‘ se nevyvíjí k zelenému a zemitému závěru, jak bychom čekali, ale nechává se prostoupit živočišnými tóny, kakaem, benzoinem, snad i nějaká bílá květina vystrkuje růžky. Výsledek je zvláštní, zajímavý a hodný nejméně vyzkoušení. Tohle mě na nezávislých parfumeriích baví nejvíc: to, co z hlavního proudu známe stokrát ve stejné podobě (ať už pačuli, nebo cokoli jiného), díky nim můžeme vidět i jinak a znovu se divit, což nás, zmlsané fajnšmekry, vždycky potěší.
#END-4238# #START-4233# Iris Taïzo začíná chyprovými tóny, které mi nějak připomněly Mitsouko. Vlhké dřevo, sůl, závan nějaké květiny, která neustále mizí a znovu se objevuje. A není to jasný, prvoplánový kosatec; ten jako by pan Pierre rozložil na jednotlivé součásti a promíchal je s dřevem, kardamomem a módním oudem (japonsky jinkoh; a Taizo je japonské jméno, takže máme jasno, na kterou část Orientu parfumér myslel, když Iris Taïzo vytvářel). Kosatec, vanilka, dřevo, koření, mýdlo, med - máte tam všechno a zase smíchané tak, jak byste nejspíš nečekali. Ctitelům přímočarého kosatce se Iris Taïzo možná líbit nebude, ale za vyzkoušení stojí.
#END-4233# 

Autor: Ada

.

Nejčtenější