Parfums MDCI - představení a tři recenze

Každá niková značka se snaží nabídnout něco, co na trhu chybí. Proto máme CB I Hate Perfume a jejich divné zážitkové parfémy/neparfémy; Serge Lutense a jeho povýšenou dokonalost; netradiční až ujeté série Comme des Garçons. Parfums MDCI nabízí vůně, jež jsou prý umělecká díla, nikoli pouhé zboží. To by nebylo nic výjimečného (podobně mluví o svých parfémech skoro všechny nikové značky), ale firma na to jde zgruntu a uměleckými díly jsou i flakony.

Každá niková značka se snaží nabídnout něco, co na trhu chybí. Proto máme CB I Hate Perfume a jejich divné zážitkové parfémy/neparfémy; Serge Lutense a jeho povýšenou dokonalost; netradiční až ujeté série Comme des Garçons. Parfums MDCI nabízí vůně, jež jsou prý umělecká díla, nikoli pouhé zboží. To by nebylo nic výjimečného (podobně mluví o svých parfémech skoro všechny nikové značky), ale firma na to jde zgruntu a uměleckými díly jsou i flakony - a to už hned tak někdo nenabízí, s výjimkou např. Lalique, jehož vůně si můžete pořídit také v drahých sběratelských výtvorech mistrů sklářů.

V Parfums MDCI hledali inspiraci v renesanci, sbírkách starožitností a muzeích - a našli to, co vidíte na obrázku vlevo. Jednotlivé vůně nemají své flakony, ale objednáte si zvlášť vůni a zvlášť flakon, který se vám líbí - dostanete prázdný flakon a k tomu vůni v obyčejné lahvičce, ze které si ji přelijete.
Na výběr jsou díla ze dvou kolekcí - křišťálové a porcelánové. Křišťálová je exkluzivnější a také výrazně dražší, jeden flakonek pořídíte za stejnou cenu jako slušné ojeté auto. Zátka v podobě křišťálové busty se vyrábí složitým procesem - nejprve se vyrobí model z vosku, ten se poté zalije hmotou podobnou sádře a pak se roztaví (takže je potřeba ho pro každý flakon vyrobit znovu). Vzniklý negativ se umístí pod blok křišťálového skla, který se zahřívá na vysokou teplotu a postupně celých pět dní ukapává do formy. Další dva dny hotová hlavička chladne a následně se ručně dokončuje, brousí a leští.
Flakon s porcelánovou zátkou je ve srovnání s křišťálovou za hubičku - 540 eur. Vyrábí se v Limoges, což jsou takové francouzské Karlovy Vary; v polovině osmnáctého století zde bylo objeveno ložisko kvalitního kaolínu a od té doby se tady vyrábí porcelán. Busty na zátkách jsou vyrobeny z biskvitu (nepolévaného porcelánu, ze kterého se dělají také hlavičky porcelánových panenek), mají sněhobílou barvu a hedvábně jemný povrch.
Nestojíte-li o luxusní flakon, je k dispozici i obyčejná lahvička za 215 eur. A kdyby vám naopak i křišťálová edice byla málo, můžete si nechat prstenec kolem zátky vyrobit ze zlata (ten obyčejný je ‚pouze‘ pozlacený), případně do něj nechat vyrýt nějaké věnování.

Nás parfemaniačky však kromě prezentace zajímá i to, co je nalité uvnitř. Parfums MDCI má momentálně v nabídce pět parfémů (tři dámské, dva pánské) a ani na nich se nešetřilo. Všechny tři dámské vůně vymyslel Francis Kurkdjian (Iris Nobile, Green Tea, Rose Barbare, Le Male, Ma Dame, Rumeur, Eau Noire a mnoho dalších), pánskou Ambre Topkapi vytvořil Pierre Bourdon (další eso - např. Dolce Vita, Cool Water, Iris Poudre, Ferré, Kouros, Live Jazz) a Invasion Barbare je dílo zatím neznámé Stéphanie Bakoucheové. Parfuméři dostali zcela volnou ruku a měli k dispozici ty nejkvalitnější materiály. Zkrátka navrch luxus, uvnitř luxus, žádné kompromisy.

Dvě dámské a jednu pánskou vůni jsem měla možnost vyzkoušet. Všechny ve mě zanechaly podobný dojem - nevím, jestli je to náhoda, ale viděla bych za tím spíš ucelenou koncepci, podle které bylo snažení parfumérů směrováno. Všechny tři na mě působily velmi luxusně, uhlazeně a elegantně, snad i trochu rezervovaně - podobný dojem ve mně zanechává i Chanel. Některé parfémy jsou živelné, máte chuť nasadit jim postroj a pořádně přitáhnout opratě, aby s vámi neodcválaly někam na širé pláně; z jiných zase cítíte bohémského ducha tvůrce, který se širokým úsměvem lije do jednoho parfému koňskou dávku pižma, do druhého ambry, do třetího tuberózy a spokojeně čeká, jak jeho experiment dopadne. Parfums MDCI jsou jako moderní šlechtična - má dobré vychování, dokonale padnoucí kostýmek, umí několik jazyků a nosí nenápadné šperky s drahokamy za pár milionů. Budou se líbit spíš milovíkům odtažitě elegantních chanelů nebo vzdušných l'artisanů, než ctitelům pana Serge a jeho bombastických orientálních a kořeněných petard.

Enlévement au Sérail

Únos ze serailu je květinově orientální vůně s bílými květinami, vanilkou a dřevitými tóny. Začíná jasmínem a ylang-ylangem, a to pravděpodobně pravým, neboť jsou v něm takové nazelenalé a živočišné podtóny (hnijící stonky), žádná krémová hladkost ani dojem bílého obláčku. Zkrátka musíte milovat jasmín v jeho přírodní podobě, s jeho pozitivy i negativy. Velmi rychle se ukáže orientálně hřejivý podklad z vanilky, balzámových a dřevitých tónů, se špetkou kouřového vetiveru.
Po nějaké době se Enlévement au Sérail rozvoní do více orientální a méně květinové kompozice; teplá pižmová vanilka, vetiver, santal, růže, jemné pozůstatky bílých květin. Možná bude záležet na vašem nosu, jestli ucítí spíš orientální část nebo tu svěže květinovou. V závěru ještě povystrčí prsty pačuli.
Vůně je poměrně komplexní, ale snadno dešifrovatelná, jako by byla sestavena z pravidelných kostiček; díváte se a vidíte jasmín, vedle ylang-ylang, vanilku, vetiver… žádný chaos ani složky prolínající se k nepoznání. Je přiměřeně intenzivní a výdrž má tak akorát.

Promesse de l'Aube

I Příslib úsvitu je sestaven z bílých květin a lehce orientálního základu, je stejně příjemný a snadno rozklíčovatelný. Začátek je velmi svěží, nejdřív jsem měla dojem, že pivoňkový, ale vzápětí už bylo jasné, že jde o kombinaci jasmínu a citronu. Jasmín je opět jako živý a velmi dobře rozpoznatelný je i ylang-ylang se svou typickou těžkou krémovostí a zemitými podtóny. V základu voní vanilka.
Po rozvonění se živočišné a zelené tóny jasmínu víceméně ztrácejí, citrusy mizí a vynikne kombinace jasmínu a ylang-ylangu na orientálním základě. Na rozdíl od Enlévement au Sérail tu jasmín převládá, je jasný a čirý jako slunečné ráno. Dlouho tak vydrží, než nakonec vyprchá a udělá místo santalu s vanilkou.

Invasion Barbare

Pánská Invaze barbarů se počítá mezi kořeněné ‚perníčky‘. Na první počich mě napadla pačuli, i když ve složení není uvedená; hned od začátku je zřetelná vanilka a k ní nejprve citrusy (bergamot), poté celá plejáda suše sladkého koření - kardamomu, skořice, sušeného zázvoru. Do koření je přimíchána bylinně sladká levandule a výsledná kombinace je opravdu úžasná. Když se koření vyčerpá, cítíte hebkou kombinaci levandule a cedru; nakonec ji vystřídá pačuli s vanilkou.
Vůni zcela chybí ostré mužné tóny a je to dobře. Někdy je lepší nechat je plavat než je do vůně strkat násilím - dopadne pak jako Black Code od Armaniho, vanilkově sladká verze dámské Code přeseknutá vejpůl protivným ‚mužným‘ tónem. Je to na chlapa, tak to musí být mermomocí drsné, ne? Invasion Barbare by si na sebe mohla vzít i odvážnější žena a nikdo by nic nepoznal.

Vůně je hebká, umírněná a luxusní stejně jako předchozí dvě dámské, hodí se k ležérní módě i k na míru šitému obleku.


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

Arome danka 11.11.09 09:40

Dostala sa mi čírou náhodou do ruky vzorka Promesse de l´Aube - a fantáááázia. Fakt krásna. Hladká, vanilkovo sladká, ylang tak primerane, ale úchvatne zapracovaný. Výdrž dobrá… však za tie prachy…Dávam do tužobníka. Raz keď budem milionárka..

hedge 12.04.09 20:54

Odhazuji dekadentní nánosy západní civilzace a dobrovolně přecházím na nevydělané kůže. Sice jen dočasně, ale přece. Obvykle si každý den beru čisté triko, ale dnes jsem si vzal to včerejší, protože na něm sedí cákanec Invasion Barbare. Moc si přeji, aby aroma kožených klubových křesel, doutníkového kouře a barového pultu z masivního dřeva zalitého září zapadajícího letního slunce z mého oděvu vymizelo. Pokud ne, asi si triko obléknu ještě jednou - co když o tohle právě MDCI jde?

m.mart 26.03.09 21:51

Invasion Barbare je to nejlepší,co jsem zatím zkoušel. Sára by mohla být skvělý drogový překupník. Ta ví, jak si nalákat zákazníky - nabídne k ochutnávce to nejlepší, co má. Kdybych byl malé dítě, tak si u ní v obchudku lehnu na zem, budu kopat nožičkama a křičet: „A já to chci a chci a chci!“

Jean 01.02.09 19:54

Tak jsem vyřízená. Na Parfémy Eclusive přibyl nové věci - Caron atd.Nejraději bych objednala všechno.Ach jo.

Jean 01.02.09 19:46

Zimulko, moc díky.Budu se muset rozhoupat a také objednat.Jsem tvor nedůvěřivý,ale teď mám potvrzeno, že je to opravdu dobrá firma.Teď zase bude problém, co si objednat, mají tam opravdu spoustu krásných věcí.

Zimulka 01.02.09 13:13

Jean: objednala jsem si od Parfémy Exclusive vzorky a musím jen a jen chválit. Hned po odeslání objednávky jsem obdržela potvrzující e-mail a fakturu. Po zaplacení hned další e-mail, že už je balíček na cestě a za dva dny byl doma. Jsme maximálně spokojená a tuto slovenskou firmu můžu určitě doporučit. Určitě u nich ještě objednám.

Fanfan 10.01.09 17:49

Vyzkoušela jsem všechny jmenované- MMCH z Parfémů Exclusiv a maximální spokojenost - pánská Invaze Barbarů se mi na muži také moc líbila… Z dámských mě až tolik neuchvátila Rose de Siwa, Enlévement au Sérail byl po rozvonění velmi pěkný, ale Promesse de l'Aube, to je nádhera. Ta mě opravdu okouzlila.

Arome raven 10.01.09 00:36

Jean, zde je muj prvni krok a poznatek pri objednavani V parfem Exlusive SK…psala jsem jej do komentare ke clanku o shaneni vzorecku…projistotu ale odpovidam i zde:.. ted jsem si objednala v Parfem Exlusive 3 vzorky, okamzite mi dosel zpet potvrzujici e-mail s fakturou -da se tam platim v CZK na CSOB konto- a navic mail osobni (zena jmenem Sara mi odpovidala na mou prosbu o zaslani vzorku po urcitem datu), ne jen generovany automaticky,…takze uz se moc tesim..Jean, budu informovat, jak to dopadlo :-)

Jean 09.01.09 21:35

Raven,Julie, o firmě Parfemy Exclusive dlouho přemýšlím. Je to slovenská firma a opravdu tam mají výše uvedené vzorečky a další krásné věci.Pokud ji vyzkoušíte, napište prosím své poznatky.Díky.

Arome raven 08.01.09 22:19

Diky, janas!!:-)

janas 07.01.09 22:44

Julie a Raven - tady nahoře na stránce je reklama na Parfémy exklusive a tam se dají objednat vzorky.

Julie 07.01.09 13:04

Take by me docela zajimalo, kde se daji sehnat vzorecky?Krom priloh casopisu vubec nevim, kde se to shani. V parfumerii mi rekli ze to nevedou. (julie.jesica@sez­nam.cz)

Arome raven 07.01.09 12:01

Saro, Katerinko, kde se prosim daji vzorky objednat…nevim, jestli jsem neco neprehledla? Diky!!!

Oleka 03.01.09 22:33

Měla jsem to štěstí vyzkoušet Enlévement au Serail a mohla bych říct že večer se mi ji nechtělo smýt, protože ta vůně je tak fantastická že vás úplně rozhodí a zaléze vám pod kůži, naštěstí i po sprše jsem ji trochu cítila na rameni a tak mě doprovázela i ve spánku :). To je přesně ten typ vůně ve které se cítite královnou :).
Také by mě stačil ten jednoduchý flakon, jenže to je zatím jen snění :).

Mitzi 03.01.09 19:46

Ty flakony vypadají úžasně, škoda že je předem jasné, že nejsou „pro každého“ ;-)

katerinka 02.01.09 17:32

Tak vidím podle Adiny recenze, že to nebude nic pro mě, zaplať pánbůh, nicméně dva vzorky mám na cestě, tak jsem zvědava.

domenica 02.01.09 13:22

Enlévement au Serail je pro mě jeden z největších objevů minulého roku!! A stačila by mi bohatě v tom jednoduchém flakonu, protože je to jen obsah, který mě tak uhranul :-)
Ač nejsem milovník některých odtažitě elegantních chanelů nebo většiny vzdušných l'artisanů a naopak obdivuju mnohé bombastické a orientální vůně Serge, EaS mě prostě dostala! Připadá mi univerzálně krásná. Ke kostýmku i k džínám … hladivě orientální,přitom živočišná. Spojení vanilky a vetivéru mě fascinuje … Enlévement je na předním místě v tužebníku … takže toužím … :-)

Sára 02.01.09 13:10

Tak z těchto vůní jsem vyzkoušela jedině Invasion Barbare - omylem jsem si objednala vzorek - nenapadlo mě, že jde o pánskou vůni a se všech vzorečků, které mi tehdy s Ausliebezumduft přišly - bylo jich asi 20 - mě tato okamžitě okouziila - nakonec po dohledání a zjištění, že jde o pánskou vůni - a hlavně po odhalení ceny, která je opravdu hodně vysoká - takže jde ne do tisíců ale do desetitisiců, pokud nejde jen o náplň, která je za hubičku 250 Euro jsem přece jen odolala pokušení ji zkusit nosit. Manžela jsem s ní navoněla když šel večer na nějaké posezení s kalegy - a řekl na tuto vůni, že voněla celkem dlouho a že „ušla“, ach jo. Zbytek vzorečku ještě stále mám, neboť šlo o 2ml s rozprašovačem a tak k ní někdy slastně přičichnu - taková vůně by se mi na muži fakt líbila, neboť je fakt hodně zvláštní.

Přidat komentář

Nejčtenější