Poezie vs. INCI

Když se řekne "složení", všem se nám vybaví známé tři řádky, které neodmyslitelně patří ke každé vůni. Hlava, srdce, základ; bergamot, konvalinka, jasmín, santalové dřevo, průsvitné pižmo, černá růže, zlatá ambra, martini, sluneční paprsky, výrobci dnes neváhají popustit uzdu fantazii a snaží se nalákat zákazníky na někdy opravdu divoké výlevy, ze kterých si pomalu ani nejde představit, jak to bude proboha vonět.

Když se řekne ‚složení‘, všem se nám vybaví známé tři řádky, které neodmyslitelně patří ke každé vůni. Hlava, srdce, základ; bergamot, konvalinka, jasmín, santalové dřevo, průsvitné pižmo, černá růže, zlatá ambra, martini, sluneční paprsky, výrobci dnes neváhají popustit uzdu fantazii a snaží se nalákat zákazníky na někdy opravdu divoké výlevy, ze kterých si pomalu ani nejde představit, jak to bude proboha vonět. To už ostatně mnohdy ani není primární účel - složení má doplnit image výrobku a ve spolupráci s flakonem, barvou a reklamou vytvořit určité očekávání, na které se posléze lapí kupec.
O šikovných marketingových kotrmelcích však dnes řeč nebude. Díky přituhujícím předpisům totiž máme o jeden zdroj informací - a zábavy - víc; na každé krabičce s parfémem nebo oficiálně baleném vzorku najdete ještě jedno složení, stejně jako na jakémkoli jiném kosmetickém výrobku. Má zkratku INCI a je to skutečné chemické složení, ve kterém není místo pro poezii ani rafinované habaďůrky. U parfémů je tu, pravda, jeden drobný problém. V krémech, tělových mlécích, mýdlech a další kosmetice se parfemace uvádí pouze slovem ‚parfum‘ - je ho tam totiž obvykle tak málo, že se nemusí rozepisovat do jednotlivých složek, jejich jednotlivé množství je prakticky zanedbatelné (pokud zrovna na některou nemáte alergii a nenaskáčou vám velmi nezanedbatelné pupínky). I u parfémů se ještě před nějakou dobou složení psalo stejně a z obalu jste se dozvěděli pouze to, že je v něm alkohol a vonná složka. Jenže to je dávno pryč a na parfémech se uvádí stále podrobnější složení - určující je množství a u mnoha látek také povinnost informovat spotřebitele o její přítomnosti z důvodu možné alergické reakce. To znamená, že pohled na INCI parfému nám může prozradit i to, co výrobce uvést nechtěl.

Složky v INCI jsou vždy řazeny podle obsahu - u parfémů (s výjimkou bezalkoholových) je tedy na prvním místě vždy denaturovaný alkohol a na druhém voda. Následují jednotlivé vonné složky, přičemž jedna z nich bude náš známý ‚parfum‘ - pod ním se skrývají složky, kterých je malinko nebo se z jiného důvodu nemusejí podrobně vypisovat. Někdy mezi složkami najdete i konzervanty, UV filtry nebo barviva. Z pořadí složek se bohužel nedá usuzovat, která bude v parfému dominovat, některé látky voní velmi silně i v malé koncentraci, jiné jsou zase i ve vyšších koncentracích slabé a prchavé. Podíl jednotlivých složek se dá přibližně odhadnout tak, že je rozpočítáte na pravděpodobné celkové procento vonné složky, což bývá v závislosti na typu vůně (eau de parfum, eau de toilette atd.) 5-30 %.
Jak jednotlivé látky voní najdete poměrně snadno na internetu, ideální je samozřejmě vládnout angličtinou. Nejlepšími zdroji informací jsou databáze firem vyrábějících vonné látky, např. International Flavors & Fragrances či Good Scent , nebo Wikipedie .

Jako příklad použijme třeba vzorek vůně, na kterou momentálně chystám recenzi: Youth Dew Amber Nude od Estée Lauder. Složení vytištěné zlatým písmem na zadní straně obalu je poměrně obsáhlé:

Na prvních místech je alkohol, voda a parfum. Ve zbytku složení najdeme dvě přírodní a dvacet šest chemických látek; přírodní poznáte podle toho, že jde o latinský název přírodniny, z níž byl získán extrakt. V případě Youth Dew Amber Nude je to Evernia prunastri a Evernia furfuracea, dva lišejníky, známý větvičník, který nesmí chybět v chypre vůních, a jeho kolega, kterým se ho výrobci často snaží nahradit - za prvé je levnější a za druhé větvičník Evropská unie téměř zakázala, což je u některých vůní dost velký problém. V závorkách za latinskými názvy najdete i obecný název v angličtině, tedy oakmoss a treemoss.
Ostatní látky snadno najdeme na internetu:

 • benzyl salicylate - balzamická, sladká vůně; často se používá jako základ a fixátor pro těžší květiny
 • linalool - květinová, lehce kořeněná vůně; látka se přirozeně vyskytuje např. v citrusových květech, koriandru, levanduli a dalších bylinách a koření
 • hexyl cinnamal - květinový, svěže jasmínový
 • alpha-isomethyl ionone - fialková vůně
 • hydroxycitronellal - sladce květinově ovocná vůně; používá se jako ‚blender‘, tedy látka, která vyhladí přechody mezi jednotlivými vrstvami parfému
 • benzyl benzoate - slabá balzamická vůně; používá se jako fixátor do základů
 • geraniol - květinová růžová vůně. Používá se buď přímo jako růžový tón, nebo v různých ovocných akordech.
 • limonene - voní po pomerančích; přirozeně se vyskytuje v kůře citrusů
 • coumarin - sladká vůně, která se obvykle připodobňuje k vůni čerstvě posekaného sena, lehce voní také po vanilce. Vysoký obsah kumarinu má tonka, v naší přírodě pak mařinka vonná, která se kvůli své vůni přidávala do vína a do tabáku.
 • cinnamyl alcohol - balzamická vůně, velmi podobná vůni hyacintu. Vyskytuje se ve styraxu a peruánském balzámu.
 • citronellol - květinová vůně s tóny růží a citrusů
 • eugenol - hřebíčková vůně
 • isoeugenol - kořeněná hřebíčková vůně podobná eugenolu
 • benzyl alcohol - květinové fenolické aroma. V parfumérském průmyslu se používá také při výrobě jiných vonných látek nebo jako rozpouštědlo.
 • citral - název napoví; citral silně voní po citronech
 • amyl cinnamal - skořicová vůně
 • farnesol - sladce květinová, svěží vůně, která se používá na zdůraznění květinových tónů v parfémech. Vyskytuje se v mnoha esenciálních olejích, např. tuberózovém, neroliovém, růžovém a dalších.
 • cinnamal - skořicová vůně
 • amylcinnamyl alcohol - kořeněně květinová vůně s jasmínovými tóny
 • methyl 2-octynoate - zelená, listová vůně s okurkovými podtóny
 • hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxyaldehyde - květinová vůně, voní po konvalinkách a bramboříku
 • anise alcohol - podle názvu by se dalo čekat anýzové aroma, ale měla by to být pudrová vůně s tóny květin - šeříku, hlohu, růže a hyacintu
 • butylphenyl methylpropional - zelená, konvalinková květinová vůně
 • benzyl cinnamate - sladká balzamická ovocná vůně

Květiny, skořice, hřebíček, balzámy, tonka - všechno svědčí pro sladší orientální vůni, což neodporuje prezentaci a rozhodně ne tomu, jak Youth Dew Amber Nude skutečně voní. Ostatně u Estée Lauder většinou výsledek odpovídá prezentaci a rozbory INCI jsou celkem zbytečné; ale může se to docela hodit v případech, kdy výrobce neuvádí moc podrobné složení. Například nová vůně Enigma od Oriflamu prý voní po ‚pačuli, magické černé růži a nočním jasmínu‘; a protože má Oriflame na webu u všech přípravků uvedené složení, můžeme se snadno přesvědčit:

 • alcohol denat., aqua, parfum - to už známe
 • benzyl salicylate - sladký balzamický fixátor
 • butylphenyl methylpropional - něco květinového do zelena
 • citronellol - něco květinového do růžova
 • hexyl cinnamal - něco květinového do jasmínova
 • Pogostemon cablin oil - pačuliová esence
 • coumarin - sladký kumarin - tonka
 • alpha-isomethyl ionone - fialky
 • geraniol - růže

Je tedy jasné, že ohledně pačuli složení určitě nelže, a zbytek vůně bude převážně květinový, laděný orientálně.
Vůně Pop Glam Electric Yellow zase slibuje citrusy, černý rybíz, pepř, konvalinky a maliny, a ve složení skutečně najdeme Citrus aurantium dulcis (pomeranč), Citrus medica limonum (citron) a Piper nigrum (černý pepř), limonen (pomerančová vůně) i konvalinkový butylphenyl methylpropional. Citrusová a trochu štiplavá tedy Electric Yellow určitě je, jen s výdrží to bude špatné, citrusové esence patří k těm nejméně trvanlivým vonným látkám v parfumerii.

Autor: Ada

.

Témata článku

Váš příspěvek
Ada 22.10.08 09:11

Tolik jich na porovnávání po ruce nemám :) A myslím, že zase tak často to v rozporu nebude, spíš by se z toho dalo poznat, jestli se výrobce nekasá bůhví čím a přitom použil nejlevnější chemikálie. Na to ovšem zatím nemám dostatečné znalosti.
Taky je potřeba nezapomínat, že nelze ty složky brát jednotlivě - výsledná směs třeba pěti různých látek dá najednou dohromady šeřík a jejich samostatné vůně vůbec nejsou cítit. A ještě pořád se nemusí uvádět všechno, hodně se toho skryje ve všeobjímajícím „parfum“.
Hlavním významem složení je pořád varování pro alergiky nebo pro lidi, kteří neradi některou složku. Když výrobce uvádí pačuli a ve složení je opravdu Pogostemon cablin, tak to budu zkoušet opatrně nebo radši vůbec :)

Veru 21.10.08 22:25

Jojo, moc zajímavej a poučnej článek, chemie mě baví a pokud se dostanu na školu, na kterou chci, tak se možná podobnýma věcičkama taky budu zabývat;-) A prozatím si můžem kontrolovat, jak moc nás výrobce tahá za fusekli :-P
Mimochodem, Ado, mohla bys uvést nějakou vůni, kde oficiální promo a skutečné složení vůně jsou přinejmenším rozporuplné?

paaaja 21.10.08 18:10

mam z toho hlavu jako patraci balon… radeji se dal necham oklamavat reklamou, tohle je na me prilis slozite:) a hlavne jsem lina:)

1Miru 21.10.08 17:46

Hotová maturita z chemie…!..

chavah 21.10.08 16:33

Ado, tak to byl výlet do neznáma.Díky za něj.Není to poezie, je to próza, každopádně hodně zajímavé!Na dotaz, čím tak hezky voním, mohu odpovědět - ále:butylphenyl methylpropionalem s kapkou pogostemon cablin oilu. Už se těším na ten nechápavý výraz !

Nejčtenější