Pouhých 10 věcí ve skříni vám změní život a přinese svobodu

Myslíte si, že máte málo oblečení, že neustále potřebujete nové kousky, abyste držela trend a měla co kombinovat? Chyba! Podle Jennifer L. Scott vám stačí 10 kousků kvalitního oblečení.

* Kolik kousků oblečení ve skříni máte? Zdroj: Canva

Je to pro vás šokující a nepředstavitelné? Přečtěte si její knihu “Lessons from Madame Chic” nebo si poslechněte celý její příběh o jejím pobytu v Paříži a jak jí minimalistický a šik styl Francouzek změnil život a zredukoval šatník o více než 70 %.

Kvalita před kvantitou

Základem je kvalitní oblečení, které i když je budete nosit často (což znamená také prát často), nezmění tvar ani barvu. Investujte do oblečení, které vydrží. Nemusí se nutně jednat o drahé šaty předních návrhářů, ale namísto ve svém oblíbeném řetězci zajděte do butiku nebo ke švadleně.

Koláž tří žen v moderním oblečení - s bílou košilí, kabátkem a slunečními brýlemi.Bílá košile, trench coat a sluneční brýle jsou základ. Zdroj: Pinterest

Nadčasovost

Dalším klíčem k úspěchu je výběr oblečení, které nevyjde z módy. Nadčasové kousky jako LBG (little black dress) jsou nesmrtelné a budete v nich vypadat skvěle dnes i za deset let. Jediné, co by to mohlo zhatit, je změna postavy.

Jak vyselektovat ty nej kousky?

Udělejte si čas, nalijte si sklenku vína nebo si uvařte čaj a zavřete se v místnosti, kde máte oblečení. Bude to pravděpodobně na delší dobu. :)

Každý kousek vezměte do ruky a položte si následující otázky:

 1. Sedí mi tyto šaty?
 2. Jsem to opravdu já / je to můj styl?
 3. Jsou ještě vhodné k mému věku / mé postavě?
 4. Mám k nim citový vztah?
 5. Jsou stále kvalitní a neobnošené?
 6. Opravdu tyto šaty nosím? (často a ne jednou za rok)

Pokud kousek oblečení, který jste právě otestovala otázkami výše, neprošel, vyřaďte jej.

Koláž francouzských žen v moderním a stylovém oblečení.Tipy přímo od Francouzek na podzimní módu. Zdroj: Pinterest

Kam s tím oblečením?

Oblečení kterému jste dala sbohem věnujte někomu, komu udělá radost, nebo ho třeba vyměňte (swapněte) za něco, co se vám hodí do domácnosti či pro děti. Nemusíte se cítit provinile, že jste vyřadila dražší kousky nebo dárky. Myslete na to, že minimalismus je cesta ekologická i ekonomická a že pro sebe i svůj rozpočet děláte dobrou věc.

Jak si uspořádat věci ve skříni?

Ze zbylého oblečení vyberte to, které je sezónní, a to si pověste do skříně. Zbytek s klidným svědomím uložte do krabic. Tím získáte prostor a přehled.
Myslete také na to, aby šlo vámi vyselektované oblečení dobře kombinovat. Základem jsou tedy (černé) šaty, kalhoty, bílé triko, kabát, svetr, šál…

Koláž ženy ve stejném oblečení, ale s jiným stylingem.Kombinujte pár kousků, ale vypadejte vždy jinak. Zdroj: Pinterest

Svoboda a čas navíc: To je minimalismus ve skříni

Díky tomu, že jste se dokázala zbavit přebytečných kousků, jste vyřešila hned několik problémů:

 • Zbavila jste se nerozhodnosti a času stráveného koukáním do skříně nebo zkoušením oblečení s otázkou: “Co si dnes vezmu na sebe?”
 • Svůj skutečný styl nyní vyjadřujete každý den nošením oblečení, ve kterém se cítíte krásná.
 • Vypadáte vždy reprezentativně (kvalita je znát), a proto se cítíte připravenější na každou okolnost, která vás potká.
 • Šetříte peníze, protože už bezcílně nenakupujete oblečení, které ve skutečnosti nikdy nenosíte.
 • Vaše obezřetnost s nakupováním oblečení proniká i do dalších aspektů vašeho života. Důsledně teď promýšlíte, co opravdu potřebujete koupit
 • Váš šatník získal prostor – už žádné přeplněné skříně a pomačkané oblečení.
 • Nejste otrokem trendů, ale nosíte si svůj vlastní jedinečný styl.
 • Jste více kreativní v nošení a párování svých deseti položek s doplňky.

Tip redakce: Stejná pravidla, která platí pro váš šatník, můžete přenést i do vaši koupelny. Jakých top 10 zůstane na koupelnové poličce?

Autor: Kristina

Práce vás musí bavit a naplňovat a někdy se musí stát něco velkého, abyste si uvědomili, co je v životě důležité. Pro Kristinu to bylo právě mateřství, které nastartovalo její práci pro online media a pomohlo ji určit si priority.

Témata článku

Váš příspěvek

Nejčtenější