Přirozené líčení a volný účes: Buďte trendy nevěsta

Svatební den je pro každou nevěstu velmi důležitý. Předchází mu rozsáhlé přípravy, které zahrnují především dokonalou vizáž. Oslovili jsme majitelku svatebního studia Probuď labuť Kateřinu Měšťánkovou a zeptali se, jaké jsou aktuální trendy v oblasti líčení a účesů.

Probuď labuť, manželský pár, svatbaKaždá nevěsta touží po tom, aby na své svatbě zazářila. Zdroj: Probuď labuť

Svatební studio s poetickým názvem Probuď labuť funguje už 9 let. Založila jste ho sama, nebo vám s tím někdo pomáhal?

Vznik studia byl výsledkem přirozeného vývoje naší práce. Založila jsem ho s kolegyní a spolužačkou Martinou Gajdačovou v době, kdy jsme končily studia na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně – obor Reklamní fotografie. Zároveň jsme obě absolvovaly rekvalifikaci v oboru Maskér vlásenkář.

Takže jste vlastně dělaly to, co vás baví společně?

Propojily jsme tedy fotografii, make-up a účes. Nejprve proto, abychom si mohly připravit modelky na focení módy dle vlastních představ. Poté jsme obě nastoupily k filmu jako filmové maskérky. A pak jsme měly sen o vlastním projektu a vzniklo studio Probuď labuť. Tím, že ovládáme všechny zmíněné obory, jsme hledaly platformu, kde se mohou krásně propojit. A to se, myslím, povedlo.

Probuď LabuťZakladatelky značky – Kateřina Měšťánková a Martina Gajdačová. Zdroj: Probuď Labuť.

V čem se snažíte být odlišné od konkurence? Přeci jen svatebních studií je dnes mnoho…

Kvalitou, čistotou, komplexností a dokonalým servisem. Snažíme se, aby se u nás nevěsty skvěle cítily, dostaly nejlepší výsledek a servis. Zajímá nás každá klientka, každé její přání, představa, výtka. Pracujeme s každou ženou na tom, aby byla co nejspokojenější a samozřejmě nejkrásnější. Neznáme slovo: „nejde“. Nevnucujeme žádnou představu, jen nabízíme možnosti.

Naším heslem je, že se nevěsta musí cítit výborně. A to nebude, pokud ji budeme do čehokoliv tlačit. I kdyby byla sebekrásnější v růžové rtěnce, ale ona se necítila, tak to nikdy nebude fungovat. A tento respekt je pro náš přístup velmi důležitý. Klientky nám často děkují, že se skvěle cítily a vrací se k nám třeba na kurz osobního líčení, aby se od nás něco naučily. A to je pro nás největší odměna.

Probuď labuť, nevěsta, svatební účesNevěsty touží po přirozeném vzhledu, ve kterém se cítí dobře. Zdroj: Probuď labuť

Můžete zhodnotit, zda se za těch devět let vašeho působení změnily požadavky nevěst, a pokud ano, jak?

Myslím, že za tu dobu velmi narostla konkurence a nevěsty si rády vybírají. Nespokojí se s pár fotkami na Facebooku, ale očekávají rozsáhlé portfolio, a pokud není úplně podle jejich představ, ztratí zájem. Jedna fotka může rozhodnout. Je to přirozené, ale často trochu ošemetné. Hodně vizážistek má skvěle odprezentovanou práci pomocí nejrůznějších filtrů a úprav fotografií na Instagramu. Působí tedy profesionálně, ale výsledek mnohdy takový v reálu není.

Věřím, že doporučení od někoho, kdo má dobrou zkušenost, je asi velmi důležité, že?

Určitě, je dobré dát někdy i na osobní doporučení. My máme několik kolegyň – výborných filmových maskérek, které portfolia prakticky nemají, protože je nepotřebují. To ale znamená, že je nevěstám vlastně ani nemůžeme nabídnout. Ani nominace na Českého lva se nevyrovná v očích nevěsty dobře udělanému instagramovému profilu.

Svatební sezóna je v plném proudu. Jaké účesy mezi nevěstami letos frčí?

Letošní sezóna je stále ve znamení ženskosti a elegance. Často pracujeme s lehkými vlnami, účesy nesmí být příliš stažené. Vlasům vládne volnost, živost, hravost. Volné účesy doplňujeme živými květy nebo nejrůznějšími kamínky a ozdobami.

Probuď labuť, nevěstaNevěsty preferují volné a přirozené účesy a jednoduché líčení. Zdroj: Probuď labuť.

Jak je to s líčením u nevěst? Z vlastní zkušenosti vím, že nejdůležitější je, aby make-up dlouho vydržel. Je lepší zvolit spíše přirozené líčení, nebo naopak výraznější look?

Nevěsty si nás vybírají většinou proto, že zastáváme v líčení přirozenost a osobitou krásu každé klientky. Nevytváříme „masky“ a nejedeme jen v rámci aktuálních trendů. Velký důraz klademe na techniku a kvalitní ověřené značky. Make-up musí vydržet celý den a máme zpětnou vazbu, že některé nevěsty si ho ponechaly rovnou celý víkend. Ve svatební den dáváme s sebou každé nevěstě vzorek rtěnky, aby mohla v klidu jíst a po svatebním obědě rtěnku opravit. Mastné jídlo funguje jako odličovač a dlouhodržící rtěnky často ústa vysuší. Proto raději volíme tuto cestu.

Takže většina žen dává přednost spíše přirozenosti, je to tak?

Ano, líčení je často jemné, ale s důrazem na přednosti konkrétní nevěsty. Naším záměrem je, aby k oltáři přišla ta stejná osoba, kterou ženich zná – ve své nejkrásnější podobě, a ne umělá cizí kráska. Samozřejmě pokud je žena zvyklá na výrazný make-up, rovněž z toho vycházíme. S každou klientkou probíráme její představu, její kosmetické návyky, celou zkoušku konzultujeme a výsledek nafotíme, aby klientka mohla vidět make-up i na fotografii.

Probuď labuťProbuď labuť zajistí líčení, účes i krásné fotky. Zdroj: Probuď labuť

Kromě účesu a líčení zajišťujete pro novomanžele také focení. Na co se musí fotograf na svatbách především zaměřit, co je stěžejní, aby byly fotky opravdu krásné?

Svatební fotograf stráví s novomanželi celý svatební den. Je s nevěstou od ranních příprav, zůstává s ní poslední před cestou k oltáři, fotí první polibek, slzy dojetí. Jsou to velmi intimní okamžiky. Myslím, že je velmi důležité, aby si novomanželé s fotografem padli do oka, aby byli na stejné vlně.

Jako další zásadní vlastnost bych zmínila fotografovu „neviditelnost“. Když si na veletrhu jedna slečna prohlížela naše portfolio a řekla: „Jéé, to jsem já na té fotografii, byla jsem na té svatbě jako host, ale vás si vůbec nepamatuji, že jste fotila“, považovala jsem to za velkou lichotku. Myslím, že fotograf by neměl svatbu rušit, organizovat, dirigovat. Měl by zachytit nejlepší momenty a nejkrásnější podobu zúčastněných, a to tak, aby se lidé cítili dobře. Což znamená nepozorovaně.

Je podle vás tedy důležité zvolit vždy profesionálního fotografa?

Určitě ano. Svatební den se nedá zopakovat, a pokud nemáte profesionálního fotografa, může vám být jednou líto, že vám to na fotkách třeba úplně nesluší nebo že nemáte zvěčněný ten krásný drahý dort. Myslím, že svatební fotograf také musí být hodně zkušený. Musí již vědět, kam si stoupnout, jaký je nejlepší úhel, na co nesmí zapomenout.

Také by měl být rychlý, protože spousta okamžiků trvá opravdu jen chvilku a nedají se zopakovat – svatební polibek, hod kyticí, plačící maminka. A v neposlední řadě musí mít skvělou techniku a umět rychle reagovat na měnící se světelné podmínky. Fotograf fotí za každého počasí i v noci. Proto je důležité vsadit na profesionála, který s manželi pracuje tak, že vzniknou krásné nestrojené fotografie plné emocí.

Probuď labuť, svatba, nevěsta a ženichSvatební fotograf musí umět zachytit emoce. Zdroj: Probuď labuť.

Zajišťujete nevěstám „kompletní servis", to znamená make-up, účes, styling i fotografa. Stačí tedy, když vás pár s dostatečným předstihem osloví a proběhne schůzka, na které se domluví podrobnosti?

Ano, je to tak. Co se týče stylingu, nemáme přímo šaty „na skladě“, ale kolegyni stylistku, která si s nevěstou dá schůzku, navrhne pro ni varianty na míru a pak s ní obejde konkrétní salóny. Jinak všechny služby – make-up, účes i fotografa zajišťujeme přímo my u nás ve studiu. Stačí nás tedy kontaktovat a domluvit se na představě, stylu svatby. Líbí se nám ta provázanost oborů, proto je pak velmi jednoduché vést svatbu v jednom duchu, když všechny složky takto spolupracují. Známe se, máme stejný přístup, a to je pak na výsledku vidět. Nevěsta zároveň nemusí kontaktovat spoustu dodavatelů, ušetří tak mnoho času.

Snažíte se páru vyjít vstříc, i když jejich požadavky nejsou zrovna ideální?

Rozhodně. Hodně věcí je o osobním názoru nebo představě. Pokud nevěsta chce na svatbu černou rtěnku, protože je to třeba její sen od dětství, samozřejmě jí to splním. Jen ji upozorním, že to není obvyklé, že je to k šatům tvrdé, že jí to zmenší rty, navrhnu a ukážu alternativy. Pořád je to ale její svatba a já jsem jen nástroj k tomu, aby byla co nejspokojenější. Nevidím tedy smysl v tom, kdybych takovou nevěstu přesvědčila k něčemu jinému. Nebyla by přeci spokojená. Takže já svou představu navrhnu, ale nikdy nikoho do ničeho nenutím.

Dochází někdy k takovým střetům, nebo jen velmi výjimečně?

Máme štěstí, protože tím, jak se prezentujeme, přitahujeme nevěsty, které mají podobné cítění jako my. Proto k takovýmto střetům dochází jen minimálně.

Probuď Labuť, svatbaSvatební den je jedním z nejkrásnějších v životě. Zdroj: Probuď Labuť.

Ubylo podle vás letos svateb z důvodu covidu, nebo nepozorujete velkou změnu?

Ne, jen byly větší zmatky. Hodně svateb se na poslední chvíli z května přesouvalo na další měsíce. Letos máme svatby i ve všední dny – svateb je hodně a termínů málo, nevěsty se vdávají tedy třeba i ve středu. My máme sezónu opravdu plnou a jsme velmi rády.

Plánujete své služby ještě rozšířit?

Plánujeme. Rády bychom se zaměřily i na celkovou péči o ženy během roku. Malá kosmetická ošetření, aby nevěsty mohly svou pleť připravit již před svatbou a aby se k nám po svatbě mohly vracet. Také bychom rády více propagovaly kurzy osobního líčení, které mají velký úspěch a o které si nevěsty vlastně samy říkají, jelikož nemají prakticky žádnou reklamu, ale nás moc baví a připadají nám smysluplné.

V salónu Probuď labuť vám zajistí svatební look i profesionální fotky na míru.

Autor: Martina

Dekorativní kosmetiku vybírá velmi pečlivě s ohledem na citlivou pokožku. Miluje výrazné rtěnky a jemné oční stíny a minimalistické řasenky. Velmi ráda objevuje novinky z oblasti dekorativní i pečující kosmetiky.

Váš příspěvek

Nejčtenější