Proč nepoužívat kokosový olej: vysušuje konečky a ucpává pleť

Kdyby rostlinné oleje uměly žárlit, zajídala by se jim pozornost věnovaná kokosáku. Právě kokosový olej vychvaluje do nebes většina odborníků, celebrit a blogerek (pardon, to jsou vlastně taky celebrity). Jenže jeho kosmetické účinky? To nemusí být zas taková sláva. Někdy totiž nadělá víc škody než užitku.

Pokožka drhne ještě víc než předtím?

„Já mám pocit, že mě kokosový olej kůži spíš vysušoval. Zkoušela jsme ho používat na suchá místa, na rty, ale nepomáhal. Takže já mám zkušenosti spíš negativní,“ stěžuje si uživatelka Majla v diskuzi Kokosový olej.

S kokosákem se to má tak jako s ostatními kosmetickými výrobky – někomu sedne, někomu vůbec. Skoro se mi ale nechce věřit, že by kokosák fungoval na všechny problémy světa. Prý na dětskou prdelku, na ekzém, na atopickou a citlivou pokožku, na rty…

Mně třeba na ekzém vyloženě vadil a do očí ho nesnesu. Ale jako balzám po holení nohou? Moc fajn (když si ho zrovna neotřete do gauče, protože jste si mysleli, že už se dávno vstřebal). Na vlhkou pokožku je kokosový olej ideální. Na suchou mi ale rozhodně nepomohl.

Možná spíš tkví problém ve značce. „Já si s ním odličuju oči. Teď mám Saloos. Měla jsem i Tropicai, ten byl taky dobrý. Nejhorší mi přišel ten DM, hrozně smrděl, ale měla jsem ho, když se ještě dělal v plastu. Teď ve skle to bude asi lepší,“ píše uživatelka s příznačným nickem coconut.

Příliš mastná samota


Znáte ten beauty večer. Nikdo doma, tak si nanesete pleťovou masku, lakujete nehty a koukáte u toho na Bridget Jonesovou. A aby vaše vlasy nepřišly zkrátka, zmastíte je kokosovým olejem a necháváte ho dvě hodiny působit, abyste se ho pak nemohly zbavit ani po třech umytích. Paráda…

Na brutálně suchou pokožku hlavy fajn, ale že by se vlasy nějak zázračně ozdravily? Ani náhodou. Na druhou stranu, mastné vlasy nemají důvod se samy od sebe mastit. Mají už tak dost.

Kokosový olej zabírá daleko líp na roztřepené vlasové konečky. Ale jen když jsou mokré. Promastěte je hned po koupeli nebo alespoň po namočení. Protože na sucho? Sahara hadr.

Come on, komedony!


Používáte na odličování kokosový olej, mažete si s ním suché tváře a zamazáváte první vrásky? Jen jestli nemáte velké póry. Koho totiž mučí černé tečky, tomu kokosák práci rozhodně neulehčí. Naopak si rezervujte více „čistících“ večerů.

„Já si kokosovým olejem mažu spíš tělo než obličej. Na obličeji to byla hrůza - ucpával mi póry,“ píše v diskuzi Lalaith.

A já se přidávám. Na odlíčení očí ještě budiž. Ale ty černé puntíky by mi po kokosáči záviděla i beruška.

Olej do všech dutin?


Došla zubní pasta? Poválejte lžičku oleje v puse a zkuste to vydržet aspoň minutu. To, co vyplivnete, se vám bude stoprocentně eklovat. Ale na vlastní oči vidíte, jak olej funguje. A vaše dásně jásají.

Přijde mi proto celkem fajn kombinovat ráno kokosový olej pro čistotu a večer klasicky čistit kartáčkem a pastou. Hlavně jestli si čistíte zuby před snídaní – po kokosovém oleji vážně chutná líp než po fluoru. Zvlášť když vám někdo udělá palačinky nebo lívance. Osmažené na kokosáči, pochopitelně.

Jak to máte s „kokosáčem vy“? Používáte ho v kuchyni, nebo si své místo našel i na kosmetické poličce?

Autor: Monika

Minimalistka v dekorativní kosmetice, nadšenkyně do pleťových krémů. Nejraději testuje českou přírodní kosmetiku. Už deset let je věrná jablíčkům DKNY.

Nejčtenější