Profumum Roma v Praze

Minulý týden proběhla v Praze malá, ale významem důležitá akce. V parfumerii Ingredients byla uvedena známá italská značka Profumum Roma. Důležité je to nejen tím, že přijeli osobně zástupci značky, ale hlavně tím, že Profumum Roma je prodávána zcela exkluzivně, pouze na 60 místech na světě. A jedním z nich se nyní stala i Praha.

Oficiálně vznikla značka Profumum Roma v roce 1996 a slaví tedy právě letos 20. let. Ve skutečnosti se ale její příběh začal psát už po druhé světové válce v malé vesničce Sant' Elena Sannita na jihu Itálie.

V padesátých letech minulého století se Celestino a Lucia Duranteovi rozhodli přestěhovat do Říma, kde si otevřeli malý obchod s luxusními mýdly, parfémy a kosmetickými přípravky. Parfémovali je typicky jihoitalskými esencemi, jako je pomerančový květ, mandle, levandule. Díky jejich vášni pro vůně a obrovskému talentu se obchod brzy stal vyhledávaným místem a záhy se rozrostl v celou síť. Z brusiče nožů z malé vesničky se stal jeden z nejvyhledávanějších parfumérů ve věčném městě.

Láska k řemeslu, přenášená z generace na generaci, pak v roce 1996 přiměla jejich čtyři děti (Giuseppe, Luciano, Maria a Felice) vytvořit vlastní kolekci nekonvenčních vůní, které jsou ztělesněním jejich osobních pocitů, vzpomínek a zážitků z cest.

Pro parfémy Profumum Roma je typická vysoká koncentrace vonných složek (kolem 43 %), díky níž mají výbornou výdrž a na kůži se rozkládají zhruba prvních třicet minut po aplikaci. Zároveň je tedy nutné dávat pozor na styk parfému s oblečením, zejména s jemnějšími látkami. Také díky vysokému obsahu přírodních esencí mohou vůně Profumum Roma měnit barvu, ale to neznamená, že by se měnila kvalita.

Při představení v Ingredients jsme byli napřed seznámeni s historií a myšlenkou značky a poté s několika základními vůněmi Profumum Roma. Musím říct, že každá z nich je zážitek. Někdy vás až překvapí svou počáteční úderností, ale to je dáno právě onou zmíněnou vysokou koncentrací vonných složek.

Slanou, hodně slanou Acqua di Sale si zamiloval známý italský fotbalista Francesco Totti. Na mě byla možná až trochu moc slaná, ale v tom krátkém čase zkoušení se to nedá posoudit. Je třeba dát vůni čas. Každopádně zapomeňte na opalovací krémy. Acqua di Sale vás přenese na divokou pláž s kameny pokrytými řasami.

Šli jsme z extrému do extrému, protože následovala vůně Confetto. To je protipól Acqua di Sale, velmi sladká vůně.

Confetti jsou cukrem potažené mandle, jedna z nejstarších cukrovinek vůbec. Používají se při oslavách, cukr je různě barevný a každá barva má svůj význam. K oslavě narození dítěte patří růžové nebo modré odstíny, ke křtinám a prvnímu přijímání bílé, promoce oslavíte s červenými…

Vůně vás na jednu takovou oslavu přenese. Je plná mandlí v cukru, cukrové vaty a cukrovinek. Ale zároveň je ozvláštněná zemitě zeleným tónem, takže vás tou sladkostí nezahltí.

Thundra, oblíbená vůně rodiny Durante, je velmi zajímavá vůně. Jako výdechy samotné země uzavřené do flakonu. Houby a mech byly to, co většina účastníků při zkoušení zmínila jako první. Je velmi zemitá a bylinná s levandulí, mátou a pačuli. Působí velmi přirozeně a věrohodně. Tak nějak by to mohlo opravdu v tundře vonět v období, kdy se země probouzí do krátkého léta.

Pudr, líčidla a mýdlo, to je zase Soavissima. Vůně inspirovaná známou divou italského filmu. Opět jde o velmi intenzivní vůni. Slabším povahám (i mně) hrozí, že zhynou pod závějí pudru a líčidel. Ale divám bude slušet.

Asi nejvíc mě ale zaujala Rosae Mundi. Plná červená růže, vyvolávající nostalgii. Hned jsem si vzpomněla na parfémy Bruno Acampora. Stejná retro atmosféra.

Rosae Mundi je nekompromisní růže, olejovitá, doplněná pačuli, cedrem a pižmem do krásné kombinace dýchající luxusem a tradicemi a se skvělou výdrží, jako bonusem. Jako jediná má také vyšší cenu. Zatímco ostatní vůně koupíte v Ingredients 100ml flakon za 5400 Kč, Rosae Mundi stojí 6100 Kč.

A na co se můžeme těšit příště? Zůstaneme v Itálii, protože v plánu jsou krásné kolínské Acqua di Parma.

Autor: munu

Autorka je kmenovým autorem blogu frangipani.cz

Nejčtenější