By Kilian: Voulez-vous Coucher Avec Moi?

Stačí si jednou přečíst název této nové vůně z dílny charismatického tvůrce Kiliana Henessyho a už se toho nezbavíte. Bude se vám dokola omílat v hlavě: "Hey sister, soul sister, flow sister… Giuchie, Giuchie, ya ya dada… voulez-vous coucher avec moi ce soir," Proč voní vůně s tak vyzývavým názvem spíš jako "Pojď do kostela, vezmeme se"?

Neodbytný, ale svým způsobem nápaditý, song Lady Marmalade který nazpívala Christina Aguilera společně s Pink, Lil’Kim a Mya, zněl v počátku tohoto století z každého rádia. Málokdo ale dnes ví, že je to cover verze původního songu od Patti LaBelle, která jej zpívala už v roce 1975 (obě verze si pusťte na konci článku).

Tvůrci písničky se se prý ve svém (na tehdejší dobu velmi provokativním) textu inspirovali neodbytnými otázkami obyvatelek vykřičených čtvrtí ve městě New Orleans.

Marketing a design

Každý tvůrce se někde inspiruje a občas jsou to fakt divný věci. Například Laurent Mazzone se pro svou novou vůni inspiroval obskurní kapelou Army of Lovers a Kilian Henessy zase touhle písničkou, jejíž název v překladu znamená „Chcete se mnou spát?“. No, proč ne.

Propracovaný doprovodný marketing k vůni je založený na svůdnosti. Počínaje jejím zařazením do kolekce „Noc v zahradě dobra a zla“, přes hanbaté fotky až po exkluzivní psaníčko dekorované dvěma zlatými hady, dodávané spolu s černým flakonem. Nebo si můžete koupit cestovní balení ve třpytivém pouzdře evokujícím hadí kůži.

Kdo by ale čekal nějakou hříšně temnou, vyzývavou či dokonce nebezpečnou vůni plnou svůdných tónů, ten se nedočká. Spíš naopak.

Proslulý parfumér Alberto Morillas, který má na kontě takové skvosty jako Le Baiser du Dragon a Must pro Cartier, jeden z Opusů pro Amouage, Aqua di Gio a mnoho dalších, totiž pod vedením Kiliana vytvořil zářivou, medově sladkou, květinovou vůni.

A překvapivě dobrou. Tedy pro mne překvapivě. Mně totiž zatím žádná z dosud zkoušených Kilianových vůní nijak nezaujala. Shrnula bych je stručně do kategorie „Sirup“.

I Voulez-vous (s dovolením budu název zkracovat) je sladká. Ale má duši. Představte si ji třeba jako kytici z plně rozvitých bílých květů ovázanou saténovou stuhou krémové barvy.

Svatební kytice

Takový dojem z ní mám já. Bohatá kytice bílých něžných květin pro nevěstu, nic co by připomínalo noc a vášeň.

Zpočátku je v kytici zřetelně patrná zelená vůně stonků, ale jen pro vyvážení a hlavně odlehčení jinak omamných květin v čele s gardenií a ylang-ylangem.

Gardenie v první fázi vývoje trochu zazlobí a ukáže svou houbovou polohu, ale nenechte se odradit. Tahle fáze netrvá dlouho, brzy je vystřídána malým svazečkem pomerančových květů, které vůni dodají lehkou mýdlovost a odlehčí ji.

Všechny květiny jsou zbaveny veškerých indolů, zůstává jen medová vůně pečlivě připravených extraktů, hladká jako hedvábí, nebo spíš satén. Nikde nic nedrhne, žádná ostrost neštípne do nosu. Neklamná známka kvalitních složek.

Krémová vanilka


Dojem hladkosti ještě posiluje smetanová vanilka. Není to kouřová, připálená vůně vanilkového lusku, ani těžký vanilkový puding. Je přetvořena do lehkého krému, vláčného a hladkého. Krémový dojem podporuje i santal v základu.

Ať se snažím, jak chci, vůně mi evokuje spíš letní odpoledne za plného slunce, než nějaké noční hrátky. Prosluněná, zlatá vůně, pohodová a bezpečná. To neznamená, že se mi nelíbí, naopak, jen se výsledný dojem dost rozchází s tím, jak je vůně marketingově prezentována.

Bez ohledu na to je to krásná, medová květinovka, která stojí za pozornost. Pokud bych ji měla k něčemu přirovnat, pak má hodně styčných bodů s vůní L’instant de Guerlain. Vlastně se mi Instant okamžitě vybavil, při prvním přičichnutí k lahvičce.

Takže pokud hledáte nějakou hebkou a sladkou, „chumlací“ květinovku na zimu, neváhejte a zajděte si do pražské niche parfumerie Ingredients, tohle prostě musíte vyzkoušet.

Lady Marmelade

Cover verze od Aguilery, Pink, Lil’Kim a Mya


¨

Původní Lady Marmalade v podání Patti LaBelle

¨

Autor: munu

Autorka je kmenovým autorem blogu frangipani.cz

Nejčtenější