Řekněte to květinou! Co která znamená?

Přišlo jaro, čas květin a také čas lásky, čas oslav a svátků. K tomu patří i rituál obdarování květinami. Nejčastěji spojujeme darování květiny právě s láskou. A nejčastěji darovanou květinou je růže, královna květin, královna lásky.

Ovšem i ostatní květiny mají své symbolické významy. Když vám někdo daruje fialku, znamená to, že po vás stále touží. Konvalinka zas znamená lásku na první pohled.

Dnes už asi nikdo asi nehledá významy skryté v květinách. Každá potěší. V romantických časech královny Viktorie ale květomluva zažívala velký rozmach. Počátky květomluvy sahají ale mnohem hlouběji.

Historie voňavých symbolů

O symbolickém významu jednotlivých květin a rostlin se zmiňuje už Starý zákon. Květiny a vůně jsou hodně zmiňovány hlavně v části nazvané Píseň písní, nebo také píseň Šalamounova:

„Tvé údy jsou sadem jabloní granátových
s rozkošným ovocem,
s henou a nardem,
1s nardem a šafránem,
s puškvorcem a skořicí,
se všelijakým kořením,
s myrhou a aloí
a nejlepšími balzámy.
Jsi pramen zahradní, studnice živých vod,
bystřina proudící z libanonských hor!“

No vida, co vše se dá v bibli najít.

Za kolébku květomluvy jako tajné řeči symbolů jsou ale považovány harémy v osmanském Turecku. Odtud se díky křižáckým válkám rozšířila i do Evropy. Jiná verze říká, že květomluvu do Evropy přivezla Angličanka Mary Wortley Montagu. Každopádně se velmi rychle rozšířila a stala se populární ve Francii a později samozřejmě i ve viktoriánské Anglii. V obou zemích vznikly desítky knih na toto téma.

Květomluva a literatura

Nebyly to ale jen prosté výkladové slovníky významů jednotlivých květin. Symbolika zaujala i spisovatele, jako byli William Shakespeare, Jane Austenová, sestry Brontëovy a další. Shakespeare ve svých hrách a sonetech hojně využíval symbolické významy květin. V Hamletovi Ofélie vysvětluje symbolické významy macešky, rozmarýnu fialky. V Zimní pohádce zase figurují narcisy a petrklíče.

Řeč květin a malířství

Symbolika květů se samozřejmě uchytila ve všech oblastech umění, včetně malířství. Vzácným symbolem, vyskytujícím se ve vitrážích anglikánských kostelů, je liliový kříž s ukřižovaným Kristem. Hlavně Prerafaelité ve svých dílech hojně využívali květiny jako symboly pro zobrazení ženských morálních vlastností. Fialky vyjadřovaly skromnost a věrnost, sedmikrásky představovaly nevinnost a třeba červený mák znamenal představivost a věčný spánek, ale také potěšení.

Květinové špatné zprávy

Ne vždy je ale řeč květin pozitivní. Některým jsou přisuzovány takové významy, jako nepřátelství, zloba, nebo dokonce přání blízkého konce. Odnesla to třeba taková anemonka, která prý znamená odcizení, stručnost nebo nemoc. Každý asi taky zná narcis jako symbol marnivosti.

A nejen samotné květiny mají svůj negativní význam. I způsob podávání kytice ledacos prozradí. Podávat kytici květy nahoru je v pořádku. Obráceně podaná kytice, tedy stonky vzhůru, znamená lhostejnost. Snad by ale nikoho nenapadlo takto někomu podávat kytici.

Několik tipů

  • Je vám pořád smutno? Pořiďte si květ levandule nebo bezu a noste jej u sebe. Rozjasní mysl a zažene problémy.
  • Konvalinky pomohou nešťastně zamilovaným.
  • Macešky zajistí partnerovu věrnost.
  • Dostali jste od někoho čemeřici? Darujícímu se o vás stále zdá.
  • Daroval-li vám někdo hyacint, jeho srdce patří jen vám.
  • Své významy mají i barvy květin: červená je pozornost, vášeň, žlutá veselost, stimulace paměti a vzpomínek a modrá či růžová uklidňují.

Myslím ale, že každá darovaná květina je důkazem pozornosti a toho bychom si měli vážit a nehledat skryté symboly tam, kde žádné nejsou.

Mě určitě potěší jakákoli květina, obzvláště ve žlutém či oranžovém provedení. A ještě víc květina tekutá, ve flakonu.

Z jaké květiny míváte největší radost vy?

Autor: munu

Autorka je kmenovým autorem blogu frangipani.cz

Nejčtenější