Robert Piguet: Fracas

Jak praví oficiální popis, Fracas byl vytvořen v roce 1948 a vytvořila se kolem něj základna ctitelek, která se zatím neztenčila. Je to velmi omamná, sladká květinová vůně, směs bílých květin z jižní Francie. Nejprve se stala kultovní vůní mezi obyčejnými lidmi, dnes ho nosí celebrití smetánka - například Madonna, Kim Basingerová nebo Courtney Loveová. Ve 40. letech si ho oblíbila Marlene Dietrichová. Časopis Town and Country Magazine (vůbec netuším, co je to zač, ale podle všeho jde o velmi důležitý časopis :) ) tvrdí, že je to ‚jedna z pěti vůní, které změnily svět‘.

Začátek Fracasu, označovaného také ‚královna tuberózových vůní‘, je poměrně zvláštní, rozhodně zapamatovatelný - taková jahodovo-brusinkovo-broskvová zmrzlina nebo koktejl. To se hlásí tuberóza, nejomamnější ze všech omamných květin. V současnosti zažívá přímo renesanci, ale málokterý parfumér si ji troufne použít v takovém množství. Vydrží jen krátce a potom se pod ním začne vynořovat mechově-dřevitý základ. Je to tak zvláštní kombinace, že mi byla spíš protivná, ačkoli na tom měla lví podíl právě silná broskvově-jahodová vůně hlavy a rozhodla jsem se proto počkat, až se uklidní a vůně se rozvine.
Dočkala jsem se květinové vůně, které nejvíc kraluje tuberóza, doplněná rovnoměrnou směsicí jasmínu, konvalinky a karafiátu. Celkově parfém působí, jako byste čichali k nějaké vzácné orchideji, ze které kape vonný nektar, květinově svěží a lepkavě sladký zároveň, takže toužíte do ní ponořit nos a nadechovat plnými doušky. Budete slintat, bude se vám točit hlava a nejspíš vás i trošičku rozbolí, ale nedokážete přestat.
Možná vás zajímá, jestli Fracas nepůsobí moc staromódně - na mě působil tak nějak napůl staromódně a napůl moderně. Karafiát s tuberózou a dřevem je nostalgický, zdánlivě ovocný tón naopak žhavě moderní.
Fracas se mi nakonec líbil, je to obdivuhodná vůně, ale nosit bych ho nechtěla ani za nic. Nejvíc mi vadila jeho síla a omamnost, mému vkusu víc vyhovují jemnější vůně. Budete-li však mít příležitost ho zkusit, určitě to udělejte - nevím, jestli je to zrovna ‚jedna z pěti vůní, které změnily svět‘, zcela jistě je to však vůně zvláštní a nepodobná ničemu, co znáte. Doporučila bych ji určitě sebevědomým ženám se zálibou v silných vůních, a jako roční období mi k němu nejvíc sedí jaro. Volila bych ho spíš na denní nošení; mám dojem, že žena, které se Fracas bude líbit, zvolí na večer něco ještě výraznějšího a honosnějšího.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

akrim.k 07.11.16 21:01

Čekala jsem dle vašich názorů něco omamného a dýchlo na mě něco strašně sladce ,,ulepeného" s obrovskou výdrží :( Řekla jsem si, za mě tedy rozhodně ne… ale ..... druhý den mikina voněla naprosto úžasně :hug:
Takže můj názor - aplikovat v malém množství a rozhodně nechat nějakou tu hodinku odležet, potom je naprosto úžasná a sexy :potlesk:

Miriama 12.09.11 10:14

Dnes mi prisla vzorka, uz chapem preco je taka oblubena. Krasna, plna, neustale sa hlasi, ze je tu niekde vo vzduchu…velmi pekna. Mne malinko pripomina Poison, mozno to bude tuberozou.

Příspěvek upraven 02.04.12 v 13:28

paffg 10.02.11 13:14

občas se mi stane, že se některé vůně vyděsím, nikoli proto že by byla špatná, ale pro její sílu až k hlavybolení. Toto je ten případ, byla nádherná, přesto jsem ji poslala dál, a to jsem zvyklá na silné vůně. Nemohla jsem ji nosit, protože mě její omamnost paralyzovala.

Romana 25.05.10 12:20

Na první přičichnutí mě Fracas přenesl o desítky let zpět, kdy jsme se s kamarádkou schovávaly do babiččiny skříně. Ostrá, štiplavá, mýdlová chuť. Po několika minutách se rozvinul do krásné, květinové a omamné vůně, po hodině byl cítit i závan lesních plodů. Vůně držela téměř celý den a z oblečení jsem cítila slabý závan ještě za tři dny. Doporučuji vyzkoušet každému,kdo chce být originální a nechce splynout s davem.

nana hakla 09.04.10 16:59

dostala jsem od známé vzorek této vůně,ale nemůžu ho nikde sehnat.Jedním slovem ÚŽASNÁ…

nana hakla 09.04.10 16:48

dostala jsem od známé vzorek této vůně,ale nemůžu ho nikde sehnat.Jedním slovem ÚŽASNÁ…

Garfield 14.03.10 22:20

Mistrovské dílo, to je Fracas :-) Nejraději bych hýřila superlativy, ale Adina recenze sedí, netřeba nic dodávat. A potvrzuju,že je to neuvěřitelný držák. Tam, kde je Fracas, by se veškerá moderní produkce měla jít stydět do kouta.

zdensy 15.10.09 11:14

Fragile připomíná pouze v začátku a vzdáleně, Fracas je však o několik tříd výš. Ty brusinky, jak píše Ada, cítím jakoby odspoda, probleskují, když se vůně usadí, což je tak po hodině, je nádherná. A neskutečný držák.

manolia 20.04.09 18:46

omamná nádherná origilální vůně,četla jsem o ní a byla jsem lapena na první čuch,vůbec bych neřekla těžká,malinko mi připoměla fragile,ten jsem kdysi měla,už se na ni těším

Lela 23.08.08 16:22

Koupila jsem ho na aukru. Byla to jednorázová akce.

Míša 08.08.08 15:30

Krásná a opravdu omamná vůně. Docela mě ale překvapila, protože podle barvy flakonu jsem soudila na nějakou hodně těžkou vůni, to Fracas není, zmíněné kytičky ho dost osvěžují a zřejmě ta mechovo-dřevitost ho dělá skoro větrový. Celkově mám pocit, že na každém mm kůže vůní trochu něco jiného, je to moc zajímavé, ale možná je to způsobeno různou vrstvou. Jinak Ádina recenze vůni dokonale vystihuje.

Gabi 28.07.08 14:04

Lela: prosím Tě, kde jsi ho objednala, nemůžu ho sehnat. Jsi spokojená? Díky.

Lela 02.07.08 20:23

Já jsem Fracas objednala naslepo. Zprvu jsem si na něj musela zvykat, vadil mi divný vetiverový podtón táhnoucí se vůní od začátku do konce a pro mne ničící ostatní kompozici.Chtěla jsem ho doonce prodat…Ale postupně si zvykám a pořádně mu propadám, jsem jím úplě zmámená a nehodlám jím šetřit. Když jím voním, jsem jako v rauši a můj muž mlsně kouká.

Sára 20.05.08 21:09

Krásná, zvláštní vůně, opravdu se chválabohu nepodobá žádné jiné vůni, výrazná ale ne zase natolik aby mě s ní rozbolela hlava, zatím ji stále testuji ale určitě najde místo v žebříčku mých nejoblíbenějších.

dias 09.05.08 10:58

Plně souhlasím s Adou, je to prazvláštní vůně, opravdu nepodobná čemukoli jinému, sladká, omamná - jsou v ní cítit jak těžké tóny poměrně syntetického charakteru a přezrálé sladké ovoce, tak pomerančový květ a růže, které ji jakoby nadnášejí a projasňují. Velmi originální vůně, k nošení určitě není pro každou ženu (o dívkách nemluvě), žádná tuctová líbivka.

jejdajaja 27.09.07 16:59

Mě Fracásek voní jako přezrálé meruňky a mám jí vážně moc ráda…přesně taková jako píše kolegyně výš - omamná to vůnička a hodí se i na den i na večer :o)

anonymní 09.07.07 23:48

Používám k džínám a do reality všedního dne. Je bezvadná, docela sladká a omamná. Ke mně prostě Fracas tak nějak už patří. A v cizině moc drahá není, kupuju skoro za babku;)

Přidat komentář

Nejčtenější