Rochas: Byzance

Byzanci jsem vyzkoušela ve verzi EdT i EdP. Složení by mělo být stejné a rozdíl je minimální, jen EdP se zdá - protože je o něco silnější - trochu říznější. EdT je méně mýdlová a působí jemněji, víc v ní vyniká vanilka na úkor mýdla.
Byzance kombinuje ostře mýdlové aldehydy, jemnou sušenou růži, zastřený jasmín a orientální základ, sestavený hlavně z vzácných dřev a vanilky s přiměřeným pižmovým podtónem, který se mi v EdT zdál o něco výraznější než v EdP. Ze začátku ucítíte hlavně to mýdlo - starodávné růžové mýdlo, nejdřív ostřejší, ale rychle krotne a dostává takový nádech, který bych označila jako sametově zatuchlý s tím, že tu zatuchlinku myslím pozitivně, nikoli negativně. Našla jsem však několik názorů uživatelek, jejichž nosům to připadalo jako nepříjemný odér starého sklepa, proto bych nedoporučila kupovat Byzanci naslepo, i když mně přijde celkem neutrální. Vlastně nejde o nic výjimečně originálního, je to jemnější, nevtíravá orientálka bez těžkých složek; originální je na ní jen to mýdlo, které ji zvlášť ve verzi eau de parfum posouvá až k typickým ostrým aldehydovkám. Kdybyste vzali sladce mýdlový Chanel No. 5 a nechali ho uzrát v sudech ve sklepě pod růžovou zahradou, získali byste něco jako Byzance. Úžasný je flakon Byzance, patří k mým nejoblíbenějším - hlavně pro svou temně modrou barvu. Líbí se mi i název, spolu s modrým flakonem a tajuplně zastřenou vůní uvnitř vytváří dojem starobylosti, tajemnosti, vznešené byzantské architektury a bohatě vyšívaných oděvů na pomezí Evropy a Orientu, které si určitě pamatujete z obrázků v učebnicích dějepisu.

Kde se vlastně Byzance vzala? Vznikla v roce 1987 a měla se stát symbolem znovuvzkříšení firmy Rochas. Rochas patřil v šedesátých letech mezi nejvýznamnější módní domy, v sedmdesátých letech však začal upadat a ředitel společnosti, Claude Buchet, nakonec usoudil, že je potřeba s tím něco udělat. Na novém parfému spolupracoval dvorní parfumér Rochasu Nicolas Mamounas, parfumér z Firmenichu Alberto Morillas, marketingový odborník Loïc Delteil a Helene Rochasová. Vůně se měla držet čtyř hlavních zásad společnosti - být francouzská, kvalitní, kreativní a ženská. Helene Rochasová chtěla od začátku orientální parfém, neboť takový ještě Rochasu chyběl, a kromě toho orienty byly v 80. letech v módě. Nechtěla však druhé Opium, parfém měl být jemný, květinový, nic agresivního. Mamounas souhlasil, nelíbily se mu tehdejší americké parfémy, které byly stejné jako americká společnost - silné, agresivní, hlasité, s ostrými lokty. To nebylo evropské a už vůbec ne francouzské.
Mamounas s Morillasem použili specialitu Firmenichu, dřevitý základ, na nějž potom naroubovali průsvitný, zelený květinový akord a kořeněné tóny. Mamounas potom posílil jasmínovou a růžovou složku, aby tím parfém získal na bohatosti, typické pro rochasovské výtvory. Výsledek označil za ‚neobarokní vůni‘.
I flakon byl vytvořen tak, aby reprezentoval Rochas. Helene Rochasová trvala na modré barvě, protože to byla oblíbená barva jejího manžela a udělal z ní i barvu Rochasu - připadala mu šik, krásná, silná a magická. Medailon na flakonu je znakem Rochasu a navíc se velmi dobře hodí k byzantskému charakteru. Nějakou dobu po uvedení Byzance se v Louvru konala výstava s tématem Byzantské říše a jedním z vystavovaných předmětů byl starý flakon z této doby, ozdobený prakticky identickým medailonem. Na výstavě hned vedle něj stál na ukázku flakon nové Byzance.
Název parfému se původně Helene Rochasové nelíbil, měla vybrané jiné jméno, které se lépe hodilo mezi názvy jako Femme nebo Madame Rochas. Byzance jí připadala příliš orientální. Mamounas ji nakonec přemluvil a Helene Rochasová toho nakonec nelitovala. Byzance se stala vedle Madame Rochas jejím oblíbeným parfémem, které sama osobně nosila.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

Henri 14.06.11 08:13

Někdo tu zmiňoval stylovou a časovou podobnost s Coco, mně přijde po rozvonění tato vůně skoro totožná s Coco. Takové ty starosvětské sušené růže, které mi po nějaké době asi začnou lézt na nervy. Uvidíme.

Pompo 23.04.11 16:33

Mám jen vzoreček této vůně a chtěla bych si koupit celý flakon, ale nikde ji nemůžu sehnat-všude je vyprodaná… Nevíte někdo, zda neukončili její výrobu? To by mě teda naštvali…

zoviva 11.02.11 16:09

Vďaka Arome som sa dopracovala k tejto krásnej toaletke včera mi prišla a ja som milo prekvapená.Ob­jednala som si ju len na základe recenzií a neľutujem je úžasná, noblesná doporučujem ju.

pet 31 27.05.10 19:55

Tuto vůni jsem poprvé viděla před rokem na poličce mé" italské tchýně" první přičichnutí bylo jejda to je ale silná vůně, můj nosík musí ještě k této vůni dozrát stejně asi jako k Palomě Piccaso-tu pro změnu používá teta. Musím říct, že všeobecně tady v Itálii cítím převážně silnější vůně a člověk by řekl, že v těch horkách to nejde, ale- vůně jsou na nich příjemné,vůbec neobtěžují, asi se tak nepotí.Zdravím všechny a přeji vám, ať každá najdeme ten svůj parfém.

tapuz 27.09.09 21:42

Mám ji teprve několik dní a jsem jí naprosto fascinovaná. Ta čistá mýdlová vůně je tak známá a blízká, nádherná. K recenzi snad můžu dodat jen to, že z ní hodně cítím i ten citron, ale ne citron kyselý a svěží, ale jaksi zasutý a překrytý tím mýdlem. Není nijak silná, ideální na denní nošení.

jana 28.08.09 16:57

ja som si ju kupila ,bolo mi do plaču ,hotovy smrad.Kto ju v mojom okolí privoňal-až neskutočne ako sa rovnako vyjadrili-ako pánska kolínska-pitralon.To neskutočne vystihuje tento parfem

evik77 15.06.09 14:31

Babiččino mýdlo. Naštěstí bylo za chvíli pryč.

Arome danka 21.05.09 17:57

krásna, jemná orientálka, klobúk dolu.
S touto vôňou je to podobne ako z Coco. Coco je tiež vôňa staršia, ale stále nestráca na aktuálnosti. To isté Byzance . Toto dokážu len „silné“ vône

chechtalka 17.01.09 22:06

souhlasím, ta vůně není pro každého..je to vůně noblesy, vůně aristokracie, která když jede kočárem, tak všichni vědí, kdo jede a uctivě se také tak chovají…není to zrovna můj typ vůně, ale líbí se mi na vnitřně silných ženách, které ví, co od života žena může očekávat a um ís těmi informacemi již zacházet:o))…je to vůně pro ženu,
která je laskavá ve vztahu ke svým „poddaným“, protože ví, že diplomacií a šarmem získá víc než zákazy a příkazy

Albeni 08.01.09 20:00

Už ji mám měsíc a miluju ji čím dál víc! Je dokonalá.

Albeni 05.12.08 18:16

Nádhera, prostě nádhera. Dnes mi přišla a je to láska na první čmuch :)
Na mě se rozvoní čistě do mýdlova, a pak už nic, ani žádná zatuchlinka…jen staré růžové mýdlo.
 Krása.

Irena 13.09.08 17:54

Byzance mi silně připomíná L´Heure bleue. V obou cítím takový voskový tón. Ano, voní mi obě jako voskovky.

1Miru 09.09.08 11:13

Mně také hodně připomíná Glorii Vanderbilt..Ale Byzance mi přopadá rafinovanější,jem­nější s min. kouřovou stopou..A teď-asi po 1/2h od nanesení cítím růžové mýdlo..Je příjemná

Dagmary 04.09.08 23:00

Pořád jsem se k ní nemohla dostat,až jsem konečně získala odstřik a líbí se mi mocmoc.Trochu mi připomíná v něčem Glorii Vanderbilt.Už několikrát jsem si jí chtěla objednat naslepo,ale recenze mě varovala - ovšem,v tomto případě zbytečně.No a zdá se mi,že jí znám z minula,od někoho,nebo nějak …jen jsem nevěděla,co to je a moc se mi nelíbila.Že bych k ní dospěla?

Myskamaus 06.08.08 17:51

Nádherná vůně,když se rozvoní je překrásná.Vydrží opravdu velmi dlouho a evokuje mě vůni čistoty a mýdla po sprchování.

novlen 28.09.07 19:39

Láska na první přičichnutí! (Nebo spíše na druhé.) Toto je vůně, kterou měla moje maminka vystavenou na toaletním stolečku, který mne vždy tolik přitahoval a byl jí celý prodchnut… moje vpravdě první vůně v životě, vždyť mi byly tři roky… od té doby jsem ji měla vždy v paměti a dnes je můj velký den, neboť jsem ji zcela náhodou „znovuobjevila“. Božská a uklidňující, protože plná vzpomínek na dětství.

Chava 13.07.07 18:20

Děkuji za velmi výstižnou recenzi vůně, které jsem věrná.Myslím, že je neprávem opomíjená a to snad proto, že tyto kousky nemají publicitu, která je občas i neprávem věnována průměrným vůním typu ovocenka.Byzance není vůní davu,ale to je její plus.

Přidat komentář

Nejčtenější