Moře v krabičce: Jak vznikají mýdla Savon de Lisoleil

Miluju tuhá mýdla. Vyhovují mojí pokožce, ráda si užívám jejich vůni i krásný vzhled. Často to jsou hotová umělecká díla. Přesně tak vypadají mýdla Savon de Lisoleil, která jsem objevila na předloňském Green Beauty Marketu.

* Anastasia si nechala vyrobit od truhláře vlastní formy.

Nikdy předtím jsem podobná neviděla. Mají na sobě luxusní reliéfy a rostlinné obtisky. Přitom vydrží velmi dlouho hezky tuhá a nerozpadají se ani když jsou milimetr tenká. Což bohužel u většiny přírodních a home made mýdel nebývá… Jaké je jejich tajemství a kdo za jejich výrobou stojí?

Překvapilo mě, že je od nápadu až po hotový kousek vyrábí jen jedna žena – Anastasia Krasilnikova. Tvoří vlastní značku mýdel už od roku 2016. Zároveň vede workshopy a pomáhá vzdělávat další mýdlařky. My jsme se jednoho kurzu v loňském roce zúčastnili a Anastasie se zeptali na pár otázek.

Mýdla od Anastasie musí být perfektní. Jejich vlastnosti, účinky, vůně i vzhled. Zdroj: Anastasia KrMýdla od Anastasie musí být perfektní. Jejich vlastnosti, účinky, vůně i vzhled. Zdroj: Anastasia Kr

Anastasio, jste vystudovaná lingvistka a pracovala jste v bankovnictví. Jak jste se dostala k vlastní značce mýdla?

Díky těhotenství a rodičovské jsem v roce 2014 začala přemýšlet nad tím, co bych opravdu ráda dělala. Vždy mě bavilo tvořit, miluju krásné vůně a tak jsem od roku 2015 začala experimentovat s tvorbou mýdla.

Objednala jsem si mýdlovou hmotu a z ní udělala první a jediný pokus. Pak jsem pochopila, že budu vyrábět pravá mýdla z olejů a hydroxidu, začetla se do knih a po měsíci první mýdlo udělala.

Jaké byly první pokusy? Určitě to hned nebyla taková mistrovská díla, že?

Musím přiznat, že moje první mýdla byla opravdu nebezpečná. Dokonce jsem doma s prvním mýdlem měla takovou „krvavou“ historku, když jsem chtěla vyrobit glycerinové mýdlo, které bude průhledné jako dětská slza. Ale bohužel jsem si s ním popálila ruce. Nebylo to příjemné, na druhou stranu to byla důležitá zkušenost a ponaučení.

Postupně jsem dostudovala, co bylo potřeba. Hodně čerpám ze zahraničních zdrojů a zahraničních expertů mýdlařů. Dnes už vedu vlastní kurzy a učím ostatní, jak se chybám vyhnout a vytvořit mistrovské mýdlo, které bude přesně podle potřeb zákazníka. Jsem rada, že kvalitu mých kurzů ocenily i oficiální vyrobci mýdla jako například Naturinka, MydLenka, Mariola, Musk, Bohemikus, Zdravé mýdlo a mnoho dalších.

Ještě doladit detaily a je hotovo. Ještě doladit detaily a je hotovo.

U nás (a ani ve světě) není moc vyčerpávajících informací speciálně pro mýdlaře. Existuje spoustu zdrojů, které se týkají vlastností mýdel a olejů na pokožku, ale chybí ucelené informace, jaké vlastnosti mají po zmýdelnění. Nemůžeme brát v potaz, když mýdlo obsahuje například kakaové máslo, že má tato složka stejné vlastnosti jako po proběhnutí reakce.

Po reakci saponifikace nám zůstane určité procento nezreagovaných oleju (tzv. podlouhování), které slouží k péči o pokožku plus nějakch 1 - 5% každého oleje v sobě má nesaponifikovatelnou složku, ze které nejde mýdlo udělat (např. vitaminy, antioxidanty, barviva).

Jak vypadají mýdla z workshopu? Nádherně. Jen ještě musí uzrát pár měsíců. Jak vypadají mýdla z workshopu? Nádherně. Jen ještě musí uzrát pár měsíců. 

Často se u tuhých a domácích mýdel setkávám s tím, že jsou mazlavá a rozpadají se…

Ono hodně záleží na použitých olejích. Tvrdší mýdlo znamená použít tužší oleje. Tužší je například kokos, ten navíc krásně pění, ale zase se rychle vymydlí a vysušuje pokožku. Oliva báječně pečuje o pokožku, ale nabírá vlhkost ze vzduchu a proto se rozpadá. Na výrobu mýdel se používají různé oleje i třeba sádlo, palmový olej nebo bambucké máslo, které nevysušuje pokožku.

Vždy se dívejte na složení mýdla. Pokud bude obsahovat hlavně tekuté oleje, bude mít mýdlo tendenci brzy slizovatět. Opravdu kvalitní tuhé oleje jako jsou bambucké, kakaové, mangové máslo nebo illipe máslo mají vysokou pořizovací cenu, takže cena mýdla vám může napovědět už předem.

Já vyrábím solná mýdla, která obsahují asi 1/3 soli. Ta samotná také pomáhá kompaktnosti a odolnosti mýdla, takže „neblemcají“ ani ve sprše. Je to takové moře v krabičce, které má pozitivní vliv na ekzematickou pokožku, lupenku a působí i proti zarůstání chloupků.

Tip: Při tvorbě mýdla doporučuju používat více olejů, abyste docílili správné konzistence a dali svému mýdlu právě ty vlastnosti, které očekáváte.

Inspirací pro nádherné silikonové formy je příroda.Inspirací pro nádherné silikonové formy je příroda.

Na co si dát pozor? Může být tvorba domácích mýdel nebezpečná?

Jedna věc je vytvořit si doma vlastní mýdlo, ale druhá je, aby bylo bezpečné. Vždy musíte zjistit, zda po tvorbě mýdla doreagovaly všechny složky beze zbytku. Dřív jsem se setkávala s tím, že mýdlařky používaly lakmusové papírky, které měří pH, ale to je nepřesné. Hodnota pH totiž v mýdle vyšší zkrátka je a není to vůbec na škodu. Může být třeba i 8 a 9, ale žádnou škodu vám nezpůsobí.

Vy potřebujete zjistit, jestli je v mýdle nějaký zbytkový hydroxid a k tomu doporučuji použít fenolftalein. Ten přesně indikuje přítomnost zbytkového hydroxidu a tedy i bezpečnost mýdla.

Za jak dlouho po výrobě mohu mýdlo použít a jaká je jejich trvanlivost?

Každé mýdlo potřebuje uzrát. Do druhého dne sice většinou kompletně zreaguje, ale jeho jemnost a další vlastnosti se projeví až časem. Minumum pro zrání je okolo 30 dní, já svá mýdla nechávám uležet 3 - 6 měsíců.

Co se týká trvanlivosti, zde opět záleží na použitých olejích a ingrediencích. Obecně se uvádí doba okolo 3 - 5 let, ale když mýdlo obsahuje nastabilní oleje jako například konopný, lněný, makový, pak může začít žluknout už po několika měsících. Je lepší je rychleji využít.

Anastazia má vlastní značku mýdel Savon de Lisoleil (Mýdla z Lysolají) a také vede odborné kurzy pro začínající i pokročilé mýdlařky. Založila mýdlařskou školu a Facebookovou skupinu. Pomáhá vzdělávat další tvůrce, aby vyráběli účinná a hlavně bezpečná mýdla.

Lakmusový papírek není dostačující, aby určil, jestli v mýdle nezůstal nezreagovaný hydroxid.Lakmusový papírek není dostačující, aby určil, jestli v mýdle nezůstal nezreagovaný hydroxid.

Co vás inspiruje při tvorbě mýdel?

Miluju objevovat nové ingredience a přírodní složky, používám a kombinuji různá barviva. Vždy se snažím vytvořit mýdlo, které bude vyhovovat složením a vlastnostmi klientům. Aby byly co nejjemnější, zvláčnily pokožku, nevysušovaly. Ale nemyslete si, vrásek vás žádné mýdlo nezbaví.

Na začátku tvorby pro mě je a vždycky bude účel, pro který by mělo mýdlo být. Co je cílem? Pro koho bude? Čím se bude lišit od ostatních mých mýdel? Pak teprve vymyslím recepturu, případně ho i udělám, protože minimálně další měsíc budu čekat, než uzraje a já ho budu moct otestovat. Vývoj každého mýdla, které mám na e-shopu, je dlouhý.

Co plánujete na letošní rok? Budou nějaké novinky?

Popravdě teď moc neplánuji, jelikož doba je hektická a nestabilní, nastěstí zakaznicí a žáci mne podprují. Jsem za to moc vděčná!

Jak dopadla dávka vyrobeného mýdla? Zreagovalo vše správně? Jak dopadla dávka vyrobeného mýdla? Zreagovalo vše správně? 

Tipy pro vlastní tvorbu mýdel od Anastasie:

  • Kombinujte vždy několik druhů olejů, zajistíte tak ideální vlastnosti mýdla. Vhodné je použít kalkulačku, například na stránkách Soap Friend. Napoví vám, jaké budou vlastnosti výsledného mýdla – trvanlivost, tuhost, tvorba bublinek apod. Ale neřekne vám, jestli náhodou mýdlo nebude dráždit nebo vysušovat.
  • Chcete tvrdší mýdlo? Použijte tužší oleje jako je například bambucké máslo, kokosový olej, kakaové máslo, mangové máslo, máslo illipe.
  • Bambucké máslo vám pomůže vytvořit tuhé a odolné mýdlo, zároveň pečuje o pokožku a nedráždí ji. Jen má vyšší pořizovací cenu.
  • Kokos je pěnivý a dodá tvrdost, ale rychle se vymydlí, navíc vysušuje.
  • Oliva krásně pečuje o pokožku, na druhou stranu čistě olivové mýdlo se brzy rozpadne.

Připojte se do skupiny Mýdlařských učňů, nebo rovnou navštivte některý kurz. Nyní probíhá on-line výuka, kde se dozvíte maximum o mastných kyselinách a jejich použití v mýdlech, nebo o tvorbě solných mýdel. Krásné mýdlařské večerníčky pro vás Anastasie natočila během karantény a všechny je najdete na Youtube.

Autor: Iva

Preferuje přírodní kosmetiku a parfémy. Hledá nové značky a lokální výrobce, kteří využívají kvalitní suroviny, mají svou práci jako vášeň a předávají ji dál.

Témata článku

Nejčtenější