Silikony a přírodní složky. Co nám v kosmetice pomáhá a škodí?

Vyznat se ve světě kosmetiky není snadné. Popis ingrediencí je pro laika často nesrozumitelný – navíc krém, co na sobě nemá minimálně nápis BIO, je prakticky odsouzený k tomu, že si ho koupí minimum lidí. Zeptali jsme se Kristýny Vávrové, zakladatelky české kosmetiky Bis Bis, jak to vidí z pohledu odborníka.

* Kristýna Vávrová pracuje u dodavatele kosmetických surovin a zároveň založila vlastní značku kosmeti

Podle čeho vybírat kosmetiku pro svou pokožku/pleť? Máme se dívat na složení?

Člověk bez odborného vzdělání asi nemá moc šancí se ve složení vyznat. Doporučuji zaměřit se na suroviny, o kterých víme, že jsme na ně alergičtí nebo nám nesedí. Například, když vím, že jsem alergická na včelí vosk, tak hledám včelí vosk. Pokud si ale někdo myslí, že z pouhého výčtu ingrediencí pozná kvalitu přípravku, hluboce se mýlí.

Při výběru je důležité řídit se zdravým rozumem. Když nám něco funguje a vyhovuje, tak to neměnit, a hlavně nenechat se zmást komentáři na sociálních sítích, které většinou nepíše žádný odborník. Když vidíte, že něco funguje, tak se dá zřejmě dedukovat, že jiné výrobky stejné značky budou také kvalitní. Není značka, která by měla jednu věc super top a druhou super šmejd.

Pokud zákazník není chemik, kvalitu pozná až zkoušením. I když se podíváte na složení a rozuměli byste mu, tak nevidíte, v jakých koncentracích v něm která látka je. Musíte kosmetiku vyzkoušet a sledovat účinek. Myslet si, že jen kvůli nějaké složce bude přípravek kvalitní, je nesmysl.

Kosmetiku vybírejte tak, aby sedla vašemu typu pleti. Vždy je nejlepší ji vyzkoušet. Zdroj: KristýnaKosmetiku vybírejte tak, aby sedla vašemu typu pleti. Vždy je nejlepší ji vyzkoušet. Zdroj: Kristýna

Jsou přírodní složky v kosmetice vždy to nejlepší?

Přírodní složky a přírodní kosmetika je dnes až moc často používaný pojem. Ne všechno, co je přírodní, je bezpečné. Přírodní znamená pouze to, že obsahuje látky, které najdeme v přírodě. I výrobky s obsahem syntetiky mohou být kvalitní a šetrné k přírodě.

Existuje přírodní složka/složky, která umí účinně zastavit stárnutí?

Dovolím si říct, že zvrátit proces stárnutí úplně pouze kosmetikou nelze, to by se asi líbilo mnoha lidem, včetně mě. :) Záleží také na celkovém životním stylu.

Existují ale složky a kosmetika, které v případě, že je používáme pravidelně a dlouhodobě a žijeme zdravějším životním stylem, tak umí například podpořit přirozenou hydrataci nebo řídit správnou tvorbu kolagenu a elastinu. Tím naše pokožka vydrží déle elastická, není vysušená, nepne a to vše může být prevence pro tvorbu vrásek.

Neexistuje žádný elixír, který by dokázal zastavit proces stárnutí, ale krémy a důsledná péče o pokoNeexistuje žádný elixír, který by dokázal zastavit proces stárnutí, ale krémy a důsledná péče o poko

Jaké vitamíny bychom měli pleti dopřát? Kde je získat a jak je co nejvíc vpravit do pleti?

Z vitamínů by to byly zřejmě nejvíc A, C a E. Získáte je sice z kosmetiky, ale je dobré si uvědomit, že nikdy nepenetrují hlouběji než k bazální vrstvě.

Které peelingy mají pozitívní efekt a jak často je používat?

28 dnů. Přesně tolik času potřebuje naše pokožka pro svoji regeneraci. Pokud jí chcete s procesem obnovy trochu pomoci můžete sáhnout po peelingu.

Peelingové přípravky odstraňují odumřelé buňky a masáží pomocí peelingu stimulujeme krevní oběh. Díky tomu je pokožka po jejich použití hebká a připravená absorbovat aktivní látky z krémů. Peeling bych nepoužívala každý den. Většinou úplně stačí, když pleť ošetříte jednou do týdne. Ale pozor, máte-li spíše suchou pokožku, používejte je raději jen jednou za měsíc.

Peeling pleti pomůže regenerovat. Zdroj: RedakcePeeling pleti pomůže regenerovat. Zdroj: Redakce

Kristýna Vávrová vystudovala veterinární farmeceutickou univerzitu v Brně. V posledních letech pracuje jako development managerka pro Českou republiku a východní Evropu v obchodě s kosmetickými surovinami. Před dvěma lety založila vlastní značku profesionální kosmetiky pro pedikérky Bis Bis.

Parabeny, ropné deriváty a silikony v kosmetice – jak je to s jejich používáním a škodlivostí?

Nemohu jednoznačně odpovědět. Například silikonů máme spousty druhů. Takže říkat, že jsou škodlivé, je zbytečné zevšeobecňování. Je to složitá problematika, které spousta lidí nerozumí a proto tvrdí, že jsou tyto složky škodlivé nebo zbytečné.

Vždy záleží, nejen jaké množství použijete, ale i na kompozici jako celku. Ta má vliv na proces, jak se cenné látky vstřebají do pokožky. To všechno tvoří komplexní celek. Malé množství syntetiky může zvýšit užitnou hodnotu produktu. A z hlediska statistiky bývá na syntetické látky mnohem méně alergických reakcí než na látky přírodní.

Na většině sér je napsaná spotřeba do 6 měsíců po otevření… Je špatně je použít potom?

Symbol otevřeného kelímku znamená, že by se přípravek měl po otevření spotřebovat do dané určené lhůty, v případě 6 měsíců tedy právě do půl roku. Pokud to nedodržujete, je to špatně. Výrobce ručí za to, co je napsané na obalu. Proto to tam píše.

A co uchovávání kosmetiky? Svedčí některým produktům chlad, nebo stačí všechno uskladnit při pokojové teplotě?

Vždy postupujte podle doporučení výrobce. Na obalu musí být uvedena expirace. V případě specifických podmínek uchovávání je to také uvedeno. Ideálně při pokojové teplotě a tak, aby výrobek nemohl být kontaminován mikrobiologicky, tedy dobře uzavřené.

Máte i vy dotaz ke složení kosmetiky? Napište dotaz pod článek, Kristýna Vávrová na něj odpoví.

Kristýna Vávrová (uprostřed) pracuje u dodavatele kosmetických surovin a zároveň založila vlastní znKristýna Vávrová (uprostřed) pracuje u dodavatele kosmetických surovin a zároveň založila vlastní zn

Autor: Iva

Preferuje přírodní kosmetiku a parfémy. Hledá nové značky a lokální výrobce, kteří využívají kvalitní suroviny, mají svou práci jako vášeň a předávají ji dál.

Nejčtenější