Ženy touží stále více po přirozených odstínech, říká majitelka salónu tenpocit

V kadeřnické profesi se Tereza Vlasáková doslova našla. Před čtyřmi lety otevřela vlastní kadeřnické studio, které nazvala tenpocit. V čem je její salón „jiný“, jaké účesy budou letos frčet a jak pečovat o vlasy v létě? Nejen na to odpovídá Tereza v rozhovoru.

* Tereza Vlasáková vede kadeřnický salón tenpocit. Zdroj: Tereza Vlasáková

Terezo, vlastníte kadeřnické studio tenpocit. Jak vlastně vznikl název studia?

Chtěla jsem český jednoslovný název, který bude vystihovat to, co pramenilo od mých klientek. Pročetla jsem si jejich recenze na sociálních sítích a často tam zmiňovaly, že milují „ten pocit“, když ode mě odchází s novým účesem. Když jsem doma řešila, jakým slovem tuto myšlenku vystihnout, manžel hned říká – vždyť je to snadný – ten pocit. A název byl na světě.

Název je opravdu originální. Pojďme k vaší profesi. Vždycky jste chtěla být kadeřnicí, nebo jste k tomu musela „dozrát“?

Odjakživa miluji práci s lidmi. Ale předtím, než jsem se začala věnovat tomuto oboru, jsem vyzkoušela leccos. Ke kadeřnici jsem dostala náhodou, když jsem si ze zvědavosti udělala rekvalifikační kurz, a chtěla si to zkusit. Tehdy jsem vůbec netušila, jestli mi tato kreativní činnost vůbec půjde. Nakonec jsem se v tom doslova našla, protože jako kadeřnice můžu rozvíjet všechny své silné stránky, a navíc mě to hodně baví.

V čem vám kadeřnický obor nejvíce vyhovuje?

V tom, že se neustále musím učit něco nového, protože trendy se pořád mění a dnešní doba je velmi rychlá. Účesy, které k nám před pár lety putovaly řadu měsíců v podobě přehlídek, kadeřnických foto kolekcí a magazínů, máme dnes možnost vidět během pár vteřin ve smartphonu. Klientky k nám s těmito obrázky chodí a mají vysoká očekávání. To mě i celý můj tým motivuje, chceme jim jejich přání 100% splnit. A to se nám myslím už čtvrtým rokem daří.

Konkurence je ve vašem oboru velmi velká. V čem se snažíte být jiní, aby si zákaznice vybraly zrovna vás?

My se asi primárně nesnažíme, ale tak nějak se prostě stalo, že jsme jiní. Od začátku si zakládáme na pravidlu '“jedna klientka – jeden kadeřník''. Někdy mají zákaznice kadeřníky dokonce dva. Často si totiž pomáháme a radíme se. Myslím, že už tohle nás odlišuje od většiny ostatních salónů.

Jak to tedy funguje v praxi, když k vám přijde nová zákaznice?

Každá naše klientka má svou elektronicky vedenou kartu, díky které máme možnost sledovat její návštěvy u nás a vývoj jejích vlasů. To je moc důležité, protože právě z dlouhodobého hlediska je vidět zlepšení kvality vlasů. To se nestane po první návštěvě, ale po pravidelné péči, a to nejen u nás, ale i doma. S každou zákaznicí připravujeme dlouhodobý plán. Individuální přístup je naší největší přidanou hodnotou.

Tereza Vlasáková svou práci miluje. Zdroj: Tereza VlasákováTereza Vlasáková svou práci miluje. Zdroj: Tereza Vlasáková

Kromě péče o vlasy také školíte, je to tak?

Ano, už druhým rokem se věnuji vzdělávání kadeřníků. Dělám školení pro skupiny 20 kadeřníků i individuální on-line kurzy, které vznikly až teď v době covidu jako můj nový projekt. Občas si mě najímají i učiliště.

Pojďme se teď věnovat vlasům. Blíží se léto a naše čtenářky by určitě zajímalo, jaké jsou aktuální trendy, co se barev a účesů týče?

Všímám si, že čím dál více klientek touží po přirozených blond odstínech, které jsou teplé. Výrazně se také vrací silné prameny v zesvětlení, nejčastěji je můžete vnímat v kontuře. Co se střihů týče, tak jsou trendem sestříhané vlasy. A v neposlední řadě okolo sebe hodně vnímám návrat k přirozeným vlasovým texturám. Přirozeně vlnité vlasy se už moc nežehlí, ale vlny se naopak podporují.

Hodně lidí ani netuší, že vlnité vlasy mají, a je pro ně vzápětí velkou úlevou zjištění, proč měly jejich vlasy tendenci ke krepatění. Zahrnula jsem tohle téma do mojí internetové vlasové osvěty a denně mi píše spousty holek děkovné zprávy. Je to super.

Podle čeho vybíráte vlasovou kosmetiku, kterou klientkám nabízíte? Co je pro vás při výběru vlasových přípravků důležité?

Na vlasovou kosmetiku, se kterou ve studiu pracujeme a kterou i prodáváme na našem e-shopu, máme přísná kritéria. Zajímá nás filozofie značky jako takové, kdo za produkty stojí a co je hlavním cílem dané firmy. Asi to je neobvyklé, ale to vše se skutečně odráží na kvalitě produktů. Aktuálně pracujeme se značkou profesionální přírodní kosmetiky ZENZ Organic, která se mimo špičkové složení podílí také na čištění oceánů a prodává se v recyklovaných obalech.

Používáme značku #mydentity, která je výborná v udržování barev našich klientek, proto nemusí na barvení docházet tak často. Dále jsme si oblíbili značku Malibu C, která je zacílená na problematiku vody, ať už tvrdé nebo třeba bazénové. Díky těmto třem značkám se můžeme kompletně postarat o každého zákazníka. Všechna vlasová kosmetika je vhodná i na tu nejcitlivější pokožku a má velmi kvalitní složení, které se na vlasech nevrství.

V salónu se zákaznice cítí velmi příjemně. Zdroj: Tereza VlasákováV salónu se zákaznice cítí velmi příjemně. Zdroj: Tereza Vlasáková

Zajímá vás i samotné složení kosmetiky?

Ano, jak samotné složení jednotlivých kousků, tak i jejich funkčnost, což vždy vyzkoušíme sami na sobě. Celá firma, včetně recepční, testuje kompletní portfolio. A někdy do testu zahrneme i rodinu. Zkoušíme takhle i všechny nové produkty, které doplňují třeba už zajeté portfolio vlasové kosmetiky, kterou nabízíme. Na domácí péči klademe velký důraz, takže je nevyhnutelné produktům dobře rozumět a mít s nimi vlastní zkušenost.

Blíží se léto, a proto pojďme rovnou poradit, jak je podle vás vhodné pečovat o vlasy v letním období?

Stejně jako pleť a kůže potřebují i vlasy chránit před UV zářením. Doporučuji používat vlasovou kosmetiku se sluneční ochranou, která mimochodem není na škodu ani v zimních měsících, pokud je slunečné počasí.

Předtím než vlasy smočíte v bazénu nebo moři, namočte si je obyčejnou vodou. Mokré vlasy už nebudou tolik nasávat slanou nebo chlorovanou vodu, která je vysušuje. Po koupání platí totéž –opláchnout nejen tělo, ale i vlasy.

A jak je to v létě s barvením?

S barvením v létě to není jiné než v zimě, jen bych doporučila si zajít po létě na čištění vlasů do salonu, kde vám z nich odstraní minerály a chlór. Letní péči bych ještě doplnila o trochu silnější hydratační produkty.

V období covidu – zavřených salónů – si mnoho žen barvilo vlasy doma. Řada z nich zvolila barvy z drogerie. Co si o těchto barvách myslíte, nemohou být spíše na škodu?

Neodsuzuji ženy, které si barví vlasy samy doma. Je to levné, snadné a rychlé. Chápu, že je to pro někoho jediná možnost. Jako kadeřnice na to ale bohužel nemůžu mít pozitivní názor, protože barva z drogerie není ideální, a radši doporučuji nebarvit se vůbec. Vzhledem k tomu, že dělám osvětu o zdravém zacházení s vlasy, tak se často opírám o chemické produkty z drogerie.

Obsahují takovou chemii, aby jedna krabička obstarala co nejširší portfolio zákaznic. A to je velmi riskantní. Často stejně ženy skončí s úplně jiným barevným výsledkem, než zamýšlely. Navíc to většinu typů vlasů úplně zbytečně zatěžuje.

V kadeřnictví tenpocit zvládnou i odvážnější proměny. Zdroj: Tereza VlasákováV kadeřnictví tenpocit zvládnou i odvážnější proměny. Zdroj: Tereza Vlasáková

Je tedy lepší, pokud to jen trochu jde, zajít raději k profesionálovi, který dokáže zvolit tu „správnou barvu a péči“?

Ano, určitě. V salónu se před barvením kadeřník podívá na barvu a sílu vašich vlasů. Teprve poté vybere takové odstíny, aby se s tímto podkladem správně spojily a dosáhla jste takového odstínu, který požadujete. Pro rovnoměrný výsledek nanášíme také třeba jinou směs k odrostům a do délek. Taková služba se bez vzdělání a kadeřnických zkušeností nedá dokonale nahradit krabičkou z drogerie.

Jak je to s barvením vlasů v těhotenství? Mají se ženy obávat, nebo jsou dnes barvy už tak kvalitní, že není třeba se bát?

Profesionální barvy na vlasy jsou v dnešní době už tak šetrné, že není třeba se ničeho obávat. Vždy ale nechám finální rozhodnutí na klientce. Nemá smysl se v těhotenství zbytečně stresovat, pokud z toho má žena strach.

Jak už jste zmiňovala, ve vašem vlasovém studiu zajišťujete mimo jiné také individuální konzultaci. Co od toho zákaznice mohou očekávat?

Provádíme ji už při první návštěvě každé naší klientky. Pro sestavení plánu, jaké úkony budou k dosažení vysněného účesu potřeba, je to nutné. V rámci konzultace děláme také hloubkové čištění vlasů, díky kterému odhalíme jejich kvalitu. Díky této konzultaci jsme také schopni klientce dokonale poradit správnou péči na doma, kterou si bude kvalitu vlasů zlepšovat nebo udržovat.

Jaký je váš názor na každodenní mytí vlasů? Je to škodlivé, nebo ne?

Když si někdo potřebuje mýt vlasy kvůli fyzické aktivitě nebo práci, není to na škodu, pokud k tomu ale zvolí vhodný šampon, který nevysuší vlasy ani pokožku. V případě, že daného člověka trápí velmi časté maštění nebo lupy, doporučila bych obrátit se na trichologa.

Jiné ženy dávají přednost přirozenosti. Zdroj: Tereza VlasákováJiné ženy dávají přednost přirozenosti. Zdroj: Tereza Vlasáková

Váš obor se neustále mění, je třeba reagovat velmi dynamicky. Jak se vzděláváte a posouváte vpřed?

Jsem v podstatě neustále na mobilu, na kterém si prohlídnu i stovky tutoriálů denně. Ty, co mě zaujmou, si ukládám a následně uvedu do praxe, když stojím za křeslem. Často si také domlouvám neplacené úkony s vlasovými modelkami, na kterých si zkouším vystoupit ze své komfortní zóny.

Zlepšuji se tím, že si na modelkách vyzkouším nové postupy a techniky nebo směsi odstínů, které mi přišly fajn, ale na klientce bych si je třeba riskovat nedovolila. Informace se snažím vyhledávat opravdu neustále, ale je důležité být do jisté míry také skeptický. Ne všechno, co na internetu najdete, je správně.

Máte za sebou velmi náročný rok, kdy byla kadeřnictví řadu měsíců uzavřena kvůli vládním nařízením. Jak se vám to podařilo ustát a znovu otevřít?

Ke konci této krize už jsem opravdu myslela, že zkrachujeme. Všechny mé úspory padly do toho, abych studio udržela při životě. Myšlenku, že by se to mělo opakovat, nedokážu akceptovat. Stále jsem přesvědčená o tom, že při dodržení ochrany dýchacích cest a omezení počtu osob podle m2, nebyly služby a obchody rizikem. A přesto jsme byli zavření zbytečně dlouho. Jsme ale rádi, že je to za námi a že se můžeme opět setkávat s našimi klientkami.

Máte rádi výrazně nabarvené vlasy, nebo dáváte přednost přirozenosti?

Autor: Martina

Dekorativní kosmetiku vybírá velmi pečlivě s ohledem na citlivou pokožku. Miluje výrazné rtěnky a jemné oční stíny a minimalistické řasenky. Velmi ráda objevuje novinky z oblasti dekorativní i pečující kosmetiky.

Váš příspěvek

Nejčtenější