Šampony proti lupům

Máte lupy? Hloupá otázka - má je každý, ale někdo utrousí jeden denně, zatímco jiný si připadá jako chodící cukřenka. V dnešní době zvýšených nároků na krásu a vůbec dokonalost jsou z lupů mnohdy nešťastní i lidé, kteří na tom nejsou tak hrozně; ostatně muž, který chodí do práce v tmavém obleku, většinou nechce mít na ramenou ani ten jeden zbloudilý lup. Výrobci vlasové kosmetiky to moc dobře vědí, stačí jeden pohled do regálů - prakticky každá značka má alespoň jeden šampon proti lupům. V článku se dozvíte, jak lupy vznikají, jaké lupotvorné choroby mohou postihnout pokožku hlavy a které šampony opravdu účinkují proti lupům i proti úpornému svědění, které je často doprovází.

Máte lupy? Hloupá otázka - má je každý, ale někdo utrousí jeden denně, zatímco jiný si připadá jako chodící cukřenka. V dnešní době zvýšených nároků na krásu a vůbec dokonalost jsou z lupů mnohdy nešťastní i lidé, kteří na tom nejsou tak hrozně; ostatně muž, který chodí do práce v tmavém obleku, většinou nechce mít na ramenou ani ten jeden zbloudilý lup. Výrobci vlasové kosmetiky to moc dobře vědí, stačí jeden pohled do regálů - prakticky každá značka má alespoň jeden šampon proti lupům.

V článku se dozvíte, jak lupy vznikají, jaké lupotvorné choroby mohou postihnout pokožku hlavy a které šampony opravdu účinkují proti lupům i proti úpornému svědění, které je často doprovází.

článku o pokožce už víte, jak kůže funguje. Z její svrchní vrstvy se denně odlučují odumřelé buňky, někdy neviditelně po jedné, jindy ve shlucích. Lupy jsou shluky kožních buněk a i na zcela zdravé hlavě se přirozeně vyskytují. K udržování čistoty v takovém případě stačí běžná hygiena, která těch pár lupů jednoduše vypláchne.

Příčiny vzniku lupů zkoumali už staří Římané. Lupy byly považovány za příznak tu přesušené, tu naopak přemaštěné pokožky. Nové poznatky, které pomohly odhalit příčinu, však přišly až s rozvojem mikrobiologie. Byly objeveny kvasinky rodu Malassezia, které se přirozeně vyskytují na vlasové pokožce a při přemnožení mohou mít na svědomí svědění a lupy. Dlouho také přetrvávalo přesvědčení, že lupy = seborrhoická dermatitida, tedy onemocnění mazových žláz, které se projevuje zvýšenou produkcí mazu a tvorbou lupů. U seborrhoické dermatitidy a dalších chorob, které provází výskyt lupů, však nacházíme ještě další typické příznaky, podle kterých je můžeme odlišit.

Seborrhoická dermatitida: vznikají mastné, někdy nažloutlé lupy, v těžších případech celé krusty. Kůže je často zarudlá, někdy mokvá, objevuje se vyrážka za ušima, typicky také v prohlubních vedle nosních křídel.

Lupenka (psoriáza) - typická vyrážka se stříbřitě zabarvenými šupinami se objevuje na hlavě a kolem vlasové linie. Při rozškrábání krvácí. V pokročilých případech je hlavá plná šupin a krust a nemoc doprovází vypadávání vlasů.

Atopická dermatitida - projevuje se jako velmi svědivá vyrážka na kůži hlavy, doprovázená tvorbou šupinek.  Ráda se usazuje hlavně kolem linie vlasů a může se objevit i kdekoli jinde na těle - málokdy ji postižený má jen ve vlasech.

Psychosomatické onemocnění - svědění na hlavě může být klidně příznak deprese nebo chronického stresu. Z neustálého škrábání se pokožka na hlavě zanítí, začne se olupovat, svědění ještě zesílí a výsledkem je začarovaný kruh. Podezření na psychosomatické onemocnění je u nervóznějších jedinců nebo v případě nějaké stresující životní změny.

Kontaktní dermatitidy - objevují se jako reakce na některé prostředky, např. barvy na vlasy, přípravky pro růst vlasů a další kosmetiku. K vyléčení obvykle stačí přestat používat to, co reakci způsobilo.

Zbrojíme proti lupům

Najdete-li na své hlavě nějak podezřele moc lupů, jako první vás asi napadne: měl/a bych si dojít koupit nějaký šampon proti lupům. Pravděpodobně Head&Shoulders, neboť má nejlepší reklamní masáž a tak vypadá jako skutečný odborník na lupy. Příčina však může být prostá a proto bych se nejprve doporučovala zamyslet, zda svou vlasovou pokožku zbytečně nedráždíte. Časté barvení a dobarvování odrostů, česání ostrými hřebeny či kartáči, stahování do ultrapevného culíku, nic z toho vlasová pokožka nemá ráda. Velmi často je na vině přehnané mytí dráždivými šampony, což jsou dneska pořád skoro všechny včetně dětských. Myjte si vlasy jen tak často, jak musíte, nedrhněte kůži nehty, používejte malé množství šamponu, šamponujte jen jednou - a kupte si opravdu jemný šampon, to znamená ideálně přírodní s certifikátem (Alverde, Lavera, Weleda - k dostání i v běžných drogeriích DM; Dr. Hauschka v lékárně). Zpočátku se vám bude asi zdát, že nepění (to je dobře), moc nemyje a máte po něm mastné vlasy, ale svědění a lupy by se měly do 2-3 týdnů zmírnit.
Na vině může být také změna prostředí - např. klimatizovaná kancelář se suchým vzduchem, změna vlasové kosmetiky nebo naopak reakce na dlouho používanou kosmetiku (i v tomto případě by měl zabrat jemný šampon).

Pokud nic nezabere, máte nejspíš problémy s výše zmíněnou kvasinkou nebo mírné stadium seborrhoické dermatitidy. Jinými slovy, teď přišel čas na speciální šampon. Ten by měl splňovat tři kritéria:

  • měl by být sám o sobě pokud možno nedráždivý
  • měl by obsahovat některou z účinných látek: ketokonazol, pyrithion zinku, disulfid selenu, případně ciclopirox, kyselinu salicylovou nebo síru
  • měl by té účinné látky obsahovat tolik, aby opravdu účinkovala

Pyrithion zinku je látka s antimikrobiálním a protizánětlivým účinkem, účinná i proti plísním a kvasinkám. Aby účinkoval, měl by se v přípravku vyskytovat ve správné formě, která ideálně pronikne k zasaženým místům. Pyrithion zinku také snižuje dráždivý potenciál tenzidů v šamponech a účinkuje proti svědění. Vhodná koncentrace v přípravku je 0.7-2 %.

Disulfid selenu má antimikrobiální účinky a v šamponech by se měl vyskytovat v podobě co nejjemnějších částic. Používá se v koncentracích 0.6-1 %, ale účinnější jsou spíš vyšší koncentrace (2.5 %). Nevýhodou je sírový zápach.

Ketokonazol je protikvasinková látka, která také působí protizánětlivě. Na hlavě se udrží i mezi mytím a má proto dlouhodobější efekt, stačí ho aplikovat jednou týdně. Používají se koncentrace 1-2 %.

Kyselina salicylová je proti lupům oblíbená už dlouho a má především keratolytické účinky - to znamená, že změkčuje pokožku a usnadňuje odstranění odumřelých buněk. Podobně funguje kyselina glykolová, která se používá na chemické peelingy. Přípravky s kyselinou salicylovou by se při mytí měly nechat na hlavě několik minut působit. Pozor, Acylpyrin je kyselina acetylsalicylová, nikoli salicylová, potírání hlavy kašičkou z Acylpyrinu vám nepomůže. Ke změkčení pokožky hlavy lze použít také olejové zábaly (olivový, kokosový olej), ale ty je potom potřeba velmi důkladně vymýt - zbytky olejů na hlavě by kvasinkám naopak posloužily jako skvělá živná půda.

Jaký šampon si koupit?

Šampony proti lupům najdete v drogerii nebo v lékárně.  Pokud už vás svědění na hlavě přivádí k šílenství, v drogerii to ani nezkoušejte a zamiřte rovnou do lékárny. Většina šamponů z drogerie jsou totiž složením úplně obyčejné šampony s trochou nějaké protilupové látky, jejíž koncentrace zabere jen na hodně lehké případy. Při velkém přemnožení kvasinek nebo seborrhoické dermatitidě potřebujete skutečně léčivý šampon, který vám jinde než v lékárně ze zákona ani prodat nemohou.

A teď se podíváme na některé šampony proti lupům hezky konkrétně:

shoulders.jpg Head&Shoulders Šampon proti lupům Menthol 2v1

Šampon má stejné složení jako kterýkoli jiný - dokonce obsahuje laurylsulfát sodný, k pokožce nešetrný tenzid, který by v šamponu proti lupům být neměl. Obsahuje pyrithion zinku v blíže neurčeném množství a mentol, který má určité protisvědivé účinky, ale zároveň může pokožku také podráždit. A do třetice šampon obsahuje nešetrné konzervanty.

Head&Shoulders Šampon Sensitive - pro citlivou pokožku hlavy

Určení pro citlivou pokožku je bohužel naprostý blábol a lidem s citlivou kůží bych tento šampon v žádném případě nedoporučila. Jeho složení je prakticky stejné jako u předchozího šamponu, pouze zmizel mentol a vystřídal ho extrakt z aloe v množství, které odhaduji tak na půl procenta. Předpokládám, že úlohou této mikrokapky aloe je uklidnit pokožku rozdrážděnou agresivními tenzidy, ale jak by to chudák měla zvládnout, to vážně nevím.

Schauma Sensitive šampon proti lupům s climbazolem a mandlovým olejem

Climbazol je antimykotická látka s poměrně dobrým účinkem, měla bych jen obavy, zda jeho v šamponu dost - u kosmetiky není povinnost uvádět obsah účinných látek, což je v případě šamponů proti lupům zrovna dost škoda. Schauma neobsahuje laurylsulfát sodný (SLS), ale jeho šetrnější variantu laurylétersulfát (SLES) - sice to pořád není to nejjemnější, co je k dispozici, ale když si chci na šampon napsat „Sensitive“, je dobré vidět aspoň nějakou snahu. Mandlového oleje je v šamponu zcela zanedbatelné množství. Neobsahuje parabeny a jiné nebezpečné konzervanty.

Garnier Fructis Posilující šampon proti lupům a jejich návratu

Šampon obsahuje tenzid laurylétersulfát sodný, trochu pyrithionu zinku a kys. salycilové. K tomu několik zcela nepotřebných extraktů z ovoce, které se nicméně pěkně vyjímají na obalu. Obsahuje parabeny, potenciálně dráždivé konzervanty.

L'Oréal Elsève proti lupům - aktivní selenium S - ošetřující šampon

Šampon obsahuje SLES a trochu disulfidu selenu v neurčené koncentraci. Konzervován je parabeny.

Pantene Pro-V Anti-Dandruff 2in1

Pantene vsadil na laurylétersulfát a laurylsulfát amonný, který je jemnější než sodný kolega. Protilupovou látkou je pyrithion zinku. Neobsahuje sice parabeny, ale konzervační látky methylchloroi­zothiazolinon a methylizothia­zolinon mohou také způsobit alergické reakce.

dercos.jpgVichy Dercos šampon proti lupům

Šampon obsahuje SLES, disulfid selenu a kyselinu salicylovou. Je konzervovaný celou škálou parabenů. Sirný zápach prozrazuje, že koncentrace disulfidu je dostatečná. Pokud nevíte, jestli si vybrat šampon proti suchým či mastným lupům, nelamte si s tím hlavu - vyberte si podle vlasů. Rozdíl ve složení není nijak zásadní, verze na mastné vlasy obsahuje glycerín, který vlasy trochu vysuší.

La Roche-Posay Kerium krémový šampon proti lupům s mikroexfoliačním účinkem

Šampon obsahuje SLES, proti lupům pak kyselinu salycilovou a octopirox. Konzervován je parabeny.  O mikroexfoliaci se má patrně postarat kys. salycilová, i když mám vzhledem k umístění ve složení pochybnosti, jestli to zvládne. Octopirox je podobně účinný jako pyrithion zinku.

Nizoral šampon proti lupům

Nizoral je volně prodejný přípravek proti kvasinkovým a plísňovým infekcím. Obsahuje 2 % ketokonazolu.

Šampony Head&Shoulders vycházejí ze srovnání skoro nejhůř - další důkaz, že reklamě se nesmí bezhlavě věřit. Máte-li jen pár lupů a žádné svědění, vyzkoušejte některý ze šetrnějších šamponů z drogerie. Nenapadlo mě k Elsève přičichnout, ale pokud trošku smrdí, věřila bych jeho účinnosti - jestli nevinně voní, dost možná v něm disulfidu selenu nebude tolik, jak se holedbá větička o „aktivním seleniu“ (naprosto chápu, proč síru na obalu taktně zamlčeli). Pokud vaše lupy provází úporné svědění, neváhejte a kupte si Nizoral, částečnou úlevu můžete čekat už po prvním použití. Ostatní lékárnové šampony se pohybují někde mezi.

První pomoc

Svědí to strašlivě a účinný šampon zrovna z libovolného důvodu není k mání? Zkuste recept našich babiček, po umytí vlasů si je důkladně propláchněte octem. Ten hlavu vydezinfikuje a kvasinky dají na chvíli pokoj. Můžete zkusit kritická svědivá místa potřít tea tree olejem (má protiplísňové účinky) nebo jednoduše dezinfekcí, třeba jodisolem. Vlasy nechte co nejvolněji, aby pokožka mohla dýchat.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

sisamisa 30.09.14 13:54

Na lupy trpím jen příležitostně. Nejspokojenější jsem zatím byla s Dove šamponem proti lupům. Je na časté použití a lupy zmírňuje, aspoň u mně okamžitě. Po několika umytích lupy mizí úplné. Vždy ho používám až do úplné spotřeby lahvičky, bez ohledu na lupy. Pak můžu opět nějakou dobu používat i jiné šampony, ať už z řady Dove nebo jiné. Ale Dove je u mně :palec:

Adelaide77 10.05.13 15:42

Já osobně trpím na lupy hrozně a dlouho jsem se jich nemohla zbavit, ale přesně jak říká ,,Rhonya" doktorka mi doporučila asi před 6 měsíci Mediket plus, pro upřesnění : http://www.mediket.cz/…et-plus.html
Je fakt výbornej, umývám se s ním cca 2-3× týdně a mám po lupech. Můžu opravdu jen doporučit,oproti Nizoralu je v něm výhoda, že si na něj nemůžete navyknout,jak mi řekli v lékárně. :)

Rhonya 09.05.13 16:44

Můj muž na lupy trpí řadu let, v lékárně mu nedávno doporučili Mediket Plus (www.mediket.cz/…et-plus.html), co se týče vůně také žádná hitparáda, ale zatím je s ním spokojen, tak uvidíme…

lucique 18.11.09 19:19

Jediné, co mi opravdu zabírá a lupy ZMIZELY - kapky s výtažky z lichořeřišnice (konkrétně mám od firmy Herba Vitalis) :-)

Mitzi 14.08.09 22:24

Já bych tak úplně nesouhlasila s Kvikvínkou. Nikdy jsem na lupy netrpěla a šampon jsem přitom dlouhodobě neměnila. Letos mi ovšem Loreal „inovoval“ oblíbený šampon tak, že jsem poprvé zažila úplnou vánici, měla jsem lupů plná ramena, vlasy mě po pár dnech svědily tak, že jsem se za sebe musela stydět a drbat se jako pes! Jinak vypadá, jinak voní… za tvrzení, že je „vylepšený“, by někdo zaloužil ztrestat. Naštěstí jsem sehnala svůj starý šampon a vše je zas na čas dobré. Bohužel jsem už vykoupila veškeré zásoby v kadeřnictvích i na internetu a děsím se chvíle, až mi dojde poslední kapka. Mám extrémně jemné a extrémně mastné vlasy. Po použití „mého“ šamponu to není znát, ale léta jsem takový hledala. Navíc mám alergii na parabeny! To zas bude BOJ najít nový, který mi bude vyhovovat…

Kvikvínka 12.08.09 12:30

Asi jsem jedná, ale pokud se mi lupy jednou udělaly, zabral na ně jedině obyčejný HS.
Nizoral je síla, svědila mě po něm hlava a subjektivní pocit byl ten, že lupů je jenom víc.
Vysledovala jsem, co mi lupy zaručeně vytvoří: jakékoliv šampony 2v1 (takže pokud někde vidím šampon proti lupům 2v1 tak se jenom směju), šampony s ovocnými výtažka (Fructis a spol.), intenzivní kondicionéry a vlasové masky, dlouhodobé používání jedné značky. Možná mám jenom hodně citlivou pokožku, nevím. Pro mě jsou to lupy a na ně mám Head and Shoulders.

keyoke 19.05.09 23:32

Mam velmi dobre zkusenosti se zminenych s Nizoralem a Vichy (zluta verze). Posledni 2-3 roky take pouzivam Neutrogena T/Gel a jsem s nim moc spokojeny. Drive bylo vice verzi, dnes se smrskly tusim do dvou - pro hodne svedici (vyzkouseno, pouzivam) a hodne lupovitou pokozku. Muzete zkusit jako alternativu.

Kamikaii 19.05.09 15:10

Na mně zabral jedine Nizoral

kytka 18.05.09 20:48

Nový dobrý sebiprox v lékárnách, dehtové šampony na mastné vlasy - v lékárnách, kerium DS- nejsilnější varianta pro akutní potíže, kerium na mastné či suché lupy jako udržovací . U všech šamponů je nutné mytí obden, malým množstvím (ideálně naředit vodou před aplikací) a nechat 5 min. působit. Je to dlouho !! kondicionér ne ke kořínkům .

zuzka 18.05.09 15:13

Jedině Vichy na mastné lupy, nic jiného nezabralo.

Iris 18.05.09 15:08

Na lupy někomu zabírají přípravky s propolisem - propolis má antibakteriální
a antimykotické účinky. Vyrábí Purus-Meda,
nebo firma Pleva.

Henri 18.05.09 12:22

Mně na seboreu zabral šampon od Biodermy Nodé D.S. - moc nepění, smrdí, ale zabírá. Na běžné mytí byl skvělý taky od Biodermy, myslím jen Nodé byl ten název. Po HS se mému tchánovi lupy na hlavně naopak udělaly - předtím je neměl:-)) Je to srandovní, jak lidi stále ještě věří reklamám, hodně se s tím teď setkávám třeba ohledně stravy pro miminko - jogurt „Dobrá máma“ a jiné citově vyděračské názvy pro chemické srágory:-))

Naja 18.05.09 11:09

Já sama lupy nemám, ale manžel s nimi bojuje, takže už jsme doma vyzkoušeli vše možné a zabral až Vichy. Sice docela páchne, ale funguje.

Ada 18.05.09 09:05

U některých konzervantů je větší riziko podráždění nebo přímo alergické reakce. Firmy je volí z důvodu ceny nebo proto, aby výrobek hodně dlouho vydržel.

Petr.Kralicek 18.05.09 08:35

Ja používám strídavě několik šamponů od Goldwell a maximální spokojenost.

Claire 18.05.09 00:51

Dobrý den, ráda bych se zeptala, které konzervanty a proč by měly být lepší :-) Děkuji

Garfield 17.05.09 12:08

Na lupy mi nezabralo nikdy nic, až šampón s chrpou od Lavery.Sice to chvíli trvalo,ale výsledek celkem stojí zato a zatím se i drží(ťuk,ťu­k).Nejpříšerněj­ší byl HaS:-/Dodnes si pamatuju na to příšerné svědění a vánici lupů při každém pohybu hlavou.Pak jsme s ním myli doma podlahu ;)

Veru 17.05.09 11:46

H&S používám, nicméně ne proti lupům - ty nemám, šampon (různé jeho druhy) používám jako každý jiný jen a pouze na mytí. Jinak máme doma vyzkoušený ten modrý Elséve - na lupy fakt nic moc, naopak mi přišlo, že stav kůže občas zhoršoval. Fructis podobně bez účinku jako H&S. Jako jedničku máme osvědčený Nizoral - ten opravdu s lupy umí zatočit.

Pomnenka 17.05.09 08:03

Zaručeně funguje Vichy, jiný mi nikdy nezabral!

macska 16.05.09 21:45

Nizoral jsem nezkoušela, H&S a Fructis to dělaly ještě horší. Vichy zabral. Teď ho mám v koupelně jako první pomoc, když mě začne svědit hlava. A mám snad pokoj. Pokud jde o normální nesmradlavý šampon, mám tuším citronovou Laveru. Předtím profesionální Schwarzkopf a ještě předtím Urtekram a dál si to nepamatuju.

pichjit 16.05.09 19:42

Aduš, to je téma, bojuju s ním od puberty! Bojuju se seboreou v hlavě. Jediné co funguje je neprovokovat ( barvy, trvalá apod.), používat ozkoušené balzámy, střídat léčivé šampony a šampony běžné na mastnější lupy..
Tedy u mne Polytar s dehtem a šampony s ketokonazolem v obdobích problémových a jinak od YR šampon s palmarosou, proti mastným lupům, ten už mám opravdu dlouho a funguje to. Ale opravdu základ je najít co nedráždí na běžné použití, co pomůže když je zle a nedráždit!!!
Jinak přírodní kosmetika většinou malinko na chvilinku i zabere (třeba Welleda rozmarýn), ale nikdy neléčila úplně a většinou šla časem pryč.

Přidat komentář

Nejčtenější