Ve florentinské lékárně vznikají exkluzivní vůně již přes sedm století

Úzká místnost s vysokými stropy, skříně ze stářím ztmavlého dřeva, tyčící se po jejích stranách. Snad miliony malých šuplíčků, lákajících k otevření a prozkoumání a nad nimi, v policích, lahvičky se zabroušenými zátkami. Mezi tím vším se tiše pohybuje přísný pán v bílém plášti, odhánějící zvědavce jako jsem já, chtivé prozkoumat ony tajemné šuplíčky. To byla lékárna U Salvátora, jak si ji pamatuji z dětství.

Lékárna u Salvátora už neexistuje a já na ni zapomněla. Až donedávna. Když jsem ve Florencii vkročila do lékárny a parfumerie Santa Maria Novella, ta vzpomínka se mi rázem vybavila. I když podobnost je jen částečná: zatímco U Salvátora byla maličká lékárna v Jeseníku, farmacie Santa Maria Novella obývá celé rozlehlé přízemí jednoho ze starobylých florentských paláců poblíž známé baziliky Santa Maria Novella.

Zázračné masti mnichů

První zmínky o míchání bylinných lektvarů a léčení mnichy v dominikánském klášteře ve Florencii pochází už z roku 1221. Mniši přeměnili původní kostel Santa Maria Novella na klášter a v přilehlém ambitu začali pěstovat a kultivovat rostliny a vytvářet balzámy, masti a další léčivé prostředky za podpory rodu Medicejských. Pověst o jejich skvělých výsledcích se šířila po Evropě a vedla k otevření lékárny a parfumerie pro veřejnost v roce 1612.

Chcete vonět jako Kateřina Medicejská?

Právě v klášteře nejspíše vznikla kolem roku 1500 první kolínská, Acqua della Regina, královnina voda, vonící po citrusech a bergamotu, kterou si Kateřina Medicejská s sebou vzala do Francie na svatbu s Jindřichem.

Výrobu tradičních a dnes již světoznámých produktů, jako kolínské, mýdel, pot-pourri, krémů a dalších voňavých výrobků lékárna zachovává do dnešních dnů, stejně jako některé tradiční postupy.
Například vyhlášené pot-pourri se stejně jako kdysi mísí ručně, ve velkých terracotových kádích za použití místních bylin a esencí, mýdla jsou ručně lisována.

Původní Acqua della Regina je přejmenována na Acqua di Santa Maria Novella, ale tradiční receptura z citrusů, bergamotu a koření zůstává.

Vše navíc pochází skutečně z Florencie. Až donedávna se produkty vyráběly přímo v historických prostorách, teď je výroba přesunuta do vlastní továrny patřící k lékárně.

Lékárna ve florentském paláci

Je velmi jednoduché nenápadný vchod do lékárny Santa Maria Novella minout. Za úzkými dveřmi se ale skrývají rozlehlé sály, bohatě zdobené zlacením, freskami a štukami, s vysokými klenutými stropy, bohatými křišťálovými lustry, vitrážovými okny a vnitřními zahradami.

Jakmile vkročíte dovnitř, pohltí vás atmosféra bohatých florentských paláců z dávno minulých století a obklopí vás vůně květin a koření.

V naleštěných policích a vitrínách se blýskají lahvičky a dózy s vůněmi, likéry a krémy. Historie místa, jež bylo původně kostelem a klášterem, byla přitom citlivě zachována. Patrné je to zejména v jedné z místností. Knihovnu (bývalou sakristii kostela) dodnes zdobí fresky z roku 1380.

Zelený sál vznikl z původní dílny

Nejen každý produkt má svou historii, ale má ji i každý sál.
Každý je pojmenován a věnován nějakému okruhu produktů a je jinak vyzdoben. Například v Zeleném sále s vůněmi určenými do interiérů na vás ze stěn mezi policemi s dózami a amforami přísně shlížejí portréty černě oděných magistrů lékárníků.

Zelený sál byl používán jako dílna, později byl přebudován na salon pro přijímání návštěv.

„Starověká lékárna“, tak se jmenuje nejstarší místnost, zde lékárna vznikla. Své místo si tu v současnosti našly čaje a také vyhlášené likéry Santa Maria Novella.

Odpočinek v čajovně

Až budete znaveni vší tou nádherou a vůněmi, zajděte si do čajovny, která je také součástí lékárny, posilnit se na další toulky Florencií. Pokud se vám podaří probudit spícího číšníka, odpočinete si u výborné kávy, nebo čaje a můžete si vychutnat různé místní speciality, jako čokolády, nebo sušenky a další.

My jsme ke kávě dostali čokoládky s příchutí růže, jasmínu a pomeranče a byly prostě skvělé.

Farmacia Santa Maria Novella je prostě místo, které při návštěvě Florencie rozhodně nesmíte minout. Udělejte si čas a vstupte do prostor, kde na vás dýchne voňavá historie, kde není kam spěchat a lze aspoň na chvíli nechat čas jen tak plynout.


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

alfa17.6 16.10.15 18:49

Moc hezký článek. ;)

munu 07.10.15 10:18

@India Je to zážitek, dýchá tam historie z každého předmětu. Číšník za pokladnou byl fakt naprosto inertní a číšnice se po deseti minutách co jsme si sedli, odněkud vynořila, přijala objednávku a zase na patnáct minut někam zmizela.
Pak ale přinesla bez objednání ty čokoládky, tak jsme na ni byli hodní :)

India 01.10.15 15:57

Pokud se do Florencie ještě někdy podívám (a že bych tuze chtěla), určitě si návštěvu lékárny (i kavárny se spícím číšníkem :) ) nenechám ujít.

Nejčtenější