Serge Lutens: Ambre Sultan

Jsou vůně jemné, univerzální, pro zběhlou recenzentku možná nudné, ale bezpečné. Při zkoušení nic nehrozí, nejpozději do večera se parfém vypaří a druhý den je možno zkoušet další. Pak jsou vůně silnější, se kterými se musí opatrněji, aplikovat s citem, přičichávat ostražitě a druhý den ruku pořádně očenichat, jestli na ní něco nezůstalo. A pak je Ambre Sultan.

Jsou vůně jemné, univerzální, pro zběhlou recenzentku možná nudné, ale bezpečné. Při zkoušení nic nehrozí, nejpozději do večera se parfém vypaří a druhý den je možno zkoušet další. Pak jsou vůně silnější, se kterými se musí opatrněji, aplikovat s citem, přičichávat ostražitě a druhý den ruku pořádně očenichat, jestli na ní něco nezůstalo. A pak je Ambre Sultan. Nebo možná by se dalo říct vůně od Serge Lutense vůbec - parfémy vznikající pod taktovkou maestra Lutense často nebývají pro slabé povahy a týká se to především těch orientálních, mezi které Ambre Sultan patří.
Ambre Sultan je neuvěřitelná kombinace nejrůznějších orientálních pryskyřic, ambry, vanilky a zvláštního bylinného akordu. Komponování základu se zřejmě odehrávalo stylem ‚proč stavět parfém jen na jedné pryskyřici, dáme to tam všechno!‘ Směs ambry, benzoinu, labdana a dalších orientálních materiálů doplněných o krásnou vanilku (která se výtečně kamarádí s benzoinem) je opulentní, komplexní a tak akorát pod hranicí přeplácanosti. Těžko ji popisovat; jsou tam tóny kakaové, skořicové, medové, zlaté i temné, sametové a voskové. Víc tíhne na výraznější, skořicovou a ambrovou stranu než k takovému tomu intimnímu tekutému zlatu. Že zrovna dnes máte na sobě Ambre Sultan budete vědět nejen vy, ale i vaše okolí a ještě hodně lidí, kteří přijdou po vás.
Potud by to bylo v pořádku, jenže nám ještě zbývá ten bylinný akord. Ve zlaté misce z pryskyřic leží zlověstně šedozelená loužička podezřelé tekutiny, ve které po přičichnutí odhalíte vývar z koriandru, oregana, anděliky, polévkových bylin a sušených kořenů, které Serge na procházce hlubokým lesem ukradl z chaloupky na muří nožce. Ze spojené síly orientální a bylinné části se mi srolovala sliznice v nose, a to jsem zvyklá na ledacos. Kupodivu byliny dodávají vůni i jistý živočišný odér. Kombinace je to zvláštní a pro mě zcela jistě nenositelná. Trvá několik hodin, než byliny postupně zmírní a zůstane z nich jen doplněk popisovaného orientálního základu. Zajímavé je, že při dvou zkouškách, které jsem prováděla, se bylinná část projevila různě silně - v jednom případě byla hodně výrazná, v druhém od začátku krotší.
Výdrž Ambre Sultan je samozřejmě vynikající, z ruky jsem ji cítila ještě po 24 hodinách, nasáklé oblečení zcela jistě přežije pár praní a provoní celou skříň.

Autor: Ada

.

Témata článku

Váš příspěvek
Ada 10.2.11 18:39

No to si děláš p… FM začalo kopírovat Lutense? Kam to ten svět spěje!
A že ukradli text, s tím toho asi moc neudělám. Vlastně mohla bych napsat článek :)

paffg 10.2.11 16:44

?????
hledala jsem prodejce a našla jsem toto…při čtení textu jsem měla pocit deja-vu
http://parfemyfm.cz/…dp-1009.html

Inesska 21.6.10 22:35

Skvela recenzia!!! AS je naozaj len pre „silne povahy“, ale kto vydrzi zaciatok, zasluzi si skutocne cuchove orgie sladkeho korenia, vanilky, santalu a vsetkeho dobreho, ked sa vona usadi. Pre moj nos mu je Patchouli Leaves od Montale v niecom podobny…samozrejme bez toho tazko opakovatelneho zaciatku, ktory tak majstrovsky zvlada AS..:-)

liduska 16.4.09 21:38

Holky ja nasla velky vyber vzorku (30-40) na www.xparfemy.cz

Janine 14.4.09 17:11
Jean 12.4.09 19:39

Tak tedy, to zní velice zajímavě.Kde vzít vzorek?

Fanfan 5.4.09 13:56

Vůně rozhodně zajímavá je. :-) Sice se mi z ní sliznice nesrolovala, ale na běžné nošení to taky není… :-)

hafik 5.4.09 13:06

Ado, tvoje recenze je jako vždy super :-))…Vůně musí být určitě zajímavá :-)

Přidat komentář

Nejčtenější