Serge Lutens: Arabie

Orientální parfémy většinou moc nenosím. Mám v nich příliš vyhraněný vkus, respektive můj žaludek má dosti přesné představy o tom, co snese a co ne; ovšem všechny vůně z této skupiny mě enormně zajímají, protože bývají syté, výrazné a zajímavé, pravý opak různých kytičkových dechů, které mě naopak enormně nezajímají. Když jsem vybírala vzorky od Lutense, sáhla jsem po Arabii.

Orientální parfémy většinou moc nenosím. Mám v nich příliš vyhraněný vkus, respektive můj žaludek má dosti přesné představy o tom, co snese a co ne; ovšem všechny vůně z této skupiny mě enormně zajímají, protože bývají syté, výrazné a zajímavé, pravý opak různých kytičkových dechů, které mě naopak enormně nezajímají. Když jsem vybírala vzorky od Lutense, sáhla jsem po Arabii. Název je jednoduše orientální, složení zajímavé, ohlasy příznivé a také mě zajímalo, jestli je v něm cítit skořice. Někdo ji tam totiž cítí a někdo ne.
Nejdřív vyřešíme tu skořici. Arabie je typická mámivka, která každému nosu ukazuje něco jiného. Skořice není ve složení a není v ní ani cítit, ale slévající se koření, ovoce a pryskyřice vytvářejí skořicový dojem. Záleží proto na tom, jestli je váš nos analytik a bude se soustředit na jednotlivé složky, nebo bude vnímat celek a pošle do mozku skořicový vjem.

A teď ten orient. Arabie je poctivá, klasická orientální vůně. Při rozumné aplikaci není řvavá a protivná na kolemjdoucí, drží se spíš u nositelky. Pokud se zlijete, nebude to příjemné ani vám, ani okolí. Začátek je plný koření a velmi sladkého ovoce. Z koření převládá muškátový oříšek, kardamom, hřebíček, o netradiční závan se postará kmín, který ale po rozvonění víceméně mizí. I ovoce odpovídá složení - přezrálé, měkké fíky a datle. Jejich sladkost je taková zaoblená, i když je poměrně silná, není to protivný bílý cukr nebo cukrová vata, ale ovocná, tmavě hnědá, voňavá sladkost datlí. Po rozvonění se přidává typický balzámový orientální základ - jsem si jistá, že tam bude i trochu santalového dřeva, ale hlavně benzoin, myrha a labdanum, zlaté pryskyřice, které se táhnou jako med a přidávají Arabii na pevnosti a opulentnosti.
Kontury koření a jednotlivých složek vůbec se po rozvonění rozostří a slijí do harmonického celku. Asi nepřekvapí, že Arabie je držák, který vydrží dlouho sytě vonět a i poté, co se ty méně trpělivé složky po mnoha hodinách vytratí, na kůži dlouho zůstává nádech základu.
Je ovšem nutné podotknout, že jakkoli je Arabie výborně sestavená a zajímavá, není tak úžasně originální (kacířská myšlenka? ne všechno, co je nikové, je automaticky pecka), abyste kvůli ní musely podnikat nějaké veletoče. Jestliže na ni toho dva a půl tisíce nemáte, s klidným srdcem si vyberte něco jiného; na policích parfumerií najdete také krásné orienty, které se Arabii často v pohodě vyrovnají a cenou ji daleko předčí.

Arabii milovnicím orientů doporučuji k vyzkoušení. Zdá se mi, že zvlášt krásně by vynikla za třeskuté zimy, kdy mrzne, jen to ve vzduchu jiskří, a sníh se z nebe sype po tunách. Sladká, teplá a veskrze harmonická Arabie totiž evokuje stejně teplá a útulná místa, na která se lze ve vánici těšit: kavárničku, kde voní koření a horká čokoláda, kuchyň, kde se peče vánoční cukroví a stůl zdobí pomeranč se zapíchanými hřebíčky (a miska datlí ;) ), vyhřátou dílnu se vzduchem nasyceným nasládlým prachem ze dřeva. Parfém, který dovoluje nosit si takové příjemné místo všude s sebou, je na zimu jako dělaný.

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější