Serge Lutens: Arabie

Orientální parfémy většinou moc nenosím. Mám v nich příliš vyhraněný vkus, respektive můj žaludek má dosti přesné představy o tom, co snese a co ne; ovšem všechny vůně z této skupiny mě enormně zajímají, protože bývají syté, výrazné a zajímavé, pravý opak různých kytičkových dechů, které mě naopak enormně nezajímají. Když jsem vybírala vzorky od Lutense, sáhla jsem po Arabii.

Orientální parfémy většinou moc nenosím. Mám v nich příliš vyhraněný vkus, respektive můj žaludek má dosti přesné představy o tom, co snese a co ne; ovšem všechny vůně z této skupiny mě enormně zajímají, protože bývají syté, výrazné a zajímavé, pravý opak různých kytičkových dechů, které mě naopak enormně nezajímají. Když jsem vybírala vzorky od Lutense, sáhla jsem po Arabii. Název je jednoduše orientální, složení zajímavé, ohlasy příznivé a také mě zajímalo, jestli je v něm cítit skořice. Někdo ji tam totiž cítí a někdo ne.
Nejdřív vyřešíme tu skořici. Arabie je typická mámivka, která každému nosu ukazuje něco jiného. Skořice není ve složení a není v ní ani cítit, ale slévající se koření, ovoce a pryskyřice vytvářejí skořicový dojem. Záleží proto na tom, jestli je váš nos analytik a bude se soustředit na jednotlivé složky, nebo bude vnímat celek a pošle do mozku skořicový vjem.

A teď ten orient. Arabie je poctivá, klasická orientální vůně. Při rozumné aplikaci není řvavá a protivná na kolemjdoucí, drží se spíš u nositelky. Pokud se zlijete, nebude to příjemné ani vám, ani okolí. Začátek je plný koření a velmi sladkého ovoce. Z koření převládá muškátový oříšek, kardamom, hřebíček, o netradiční závan se postará kmín, který ale po rozvonění víceméně mizí. I ovoce odpovídá složení - přezrálé, měkké fíky a datle. Jejich sladkost je taková zaoblená, i když je poměrně silná, není to protivný bílý cukr nebo cukrová vata, ale ovocná, tmavě hnědá, voňavá sladkost datlí. Po rozvonění se přidává typický balzámový orientální základ - jsem si jistá, že tam bude i trochu santalového dřeva, ale hlavně benzoin, myrha a labdanum, zlaté pryskyřice, které se táhnou jako med a přidávají Arabii na pevnosti a opulentnosti.
Kontury koření a jednotlivých složek vůbec se po rozvonění rozostří a slijí do harmonického celku. Asi nepřekvapí, že Arabie je držák, který vydrží dlouho sytě vonět a i poté, co se ty méně trpělivé složky po mnoha hodinách vytratí, na kůži dlouho zůstává nádech základu.
Je ovšem nutné podotknout, že jakkoli je Arabie výborně sestavená a zajímavá, není tak úžasně originální (kacířská myšlenka? ne všechno, co je nikové, je automaticky pecka), abyste kvůli ní musely podnikat nějaké veletoče. Jestliže na ni toho dva a půl tisíce nemáte, s klidným srdcem si vyberte něco jiného; na policích parfumerií najdete také krásné orienty, které se Arabii často v pohodě vyrovnají a cenou ji daleko předčí.

Arabii milovnicím orientů doporučuji k vyzkoušení. Zdá se mi, že zvlášt krásně by vynikla za třeskuté zimy, kdy mrzne, jen to ve vzduchu jiskří, a sníh se z nebe sype po tunách. Sladká, teplá a veskrze harmonická Arabie totiž evokuje stejně teplá a útulná místa, na která se lze ve vánici těšit: kavárničku, kde voní koření a horká čokoláda, kuchyň, kde se peče vánoční cukroví a stůl zdobí pomeranč se zapíchanými hřebíčky (a miska datlí ;) ), vyhřátou dílnu se vzduchem nasyceným nasládlým prachem ze dřeva. Parfém, který dovoluje nosit si takové příjemné místo všude s sebou, je na zimu jako dělaný.

Autor: Ada

.

Témata článku

Váš příspěvek
Daniela44 10.4.13 20:57

Hustá cena, hustá vůně:) Kdo má rád orienty, může snad i naslepo. Lutensovy (nejen) „unisexy“ jsou fakt hodně sladký, ale Arabie by určitě slušela i chlapovi, ovšem asi jenom 100% muži, jestli rozumíte. Víc sladkosti, než obstará Arabie už by na cukroušovi působilo nepatřičně, soudobá vypulírovanost by se třískala s tímhle přírodním klenotem. Začátek voní jako orientální kuchyně, kde se zrovna vaří a peče - sladké moučníky, kořeněné nákypy i slané pochoutky, vůně se dokonale promísily a vytvořily vůni nebe každého jedlíka. Voní tu v hladké harmonii sušené datle, kandované ovoce, bobkový list, hřebíček, čerstvě rozkrojené fíky, a celé to pluje na obláčku z jemného santalu, myrhy a sladkého benzoinu. Žádnou jinou vůni mi to nepřipomíná, kromě té kuchyně plné dobrot, inspirace přírodou dotažená k dokonalosti. Nejsou tam žádné syntetické pachy.
A jak se tu zmiňuje vůně curry, můj 4 letý syn se zubil, že ta voňavka voní jako kari (co dělám na smetaně:) a fakt tam je, hlavně ze začátku, i to!

paffg 10.2.11 18:11

sehnala jsem ji na strawberry.net, je nádherná, používám ji pro své osobní sváteční nálady a romantické chvíle.

zuz.ka 26.5.09 13:32

Na mě zpočátku docela síla, vybaví se mi hned krám s kořením + fíky a datle. Z koření jsme schopná poznat kardamon. Kmín a muškatový oříšek až po tom, co jsem si přečetla složení. V první fázi jsem si myslela, že se mi líbít nebude, ale cca po půl hodině (aspoň) na mně se umírnila a je hezká, pomalu se dostávám k základu a i ten se mi zamlouvá, ale moje krevní skupina to není. Ideální teplé pohlazení do chmurného počasí nebo mrazu, tak to vnímám já.

Ingrid 20.4.09 15:00

…samozřejmě jsem chtěla napsat-investovat-ach,ty překlepy.

Ingrid 20.4.09 14:59

Můj nos není analytik,cítí tu skořici,chvílemi palčivou,chvílemi sladkou,přesně takhle voní skořicový olej Saloos.A jako Berush bych brala na zimu malý flakonek tak 15-20ml,do celého incetovat nebudu,na to jsem lakomá Barka.

janas 26.11.08 23:11

A musím dodat, že je to pořádný držák - vydrží celý den!

janas 14.11.08 12:06

Vůně je rozhodně zajímavá, medově hladká, ale ne lepkavě přeslazená, krásně kořenitá.Nádherně se proměňuje, pokaždé když si čichnu, cítím ji trochu jinak.

anonymní 14.10.08 21:03

taky to nemůžu nikde najít - pořám mi to háže odkaza na shiseido…

Lilie 9.9.08 10:26

Dobrý den kde mohu arabii koupit??

Lela 9.9.08 09:07

Já mám z Arabie boužel dojem jen samého curry.

Kerze 3.9.08 08:15

Jediný Lutens, u kterého uvažuji o koupi celého flakónu. Něčím mi připomíná Nuit de Noel a Sacré - je stejně medově hladká…

Arome wanda 1.9.08 17:50

Arabii mám, a opravdu je to vůně, která patří k těm svátečním. Musíte na ni mít náladu, šaty, příležitost a pokud možno i galantní společnost. Je smyslná, hebká, omamná.

Berush 28.8.08 20:53

A Arabií jsem měla možnost se seznámit letos v zimě v Itálii v Livignu. Byla k mání za pouhých 32 Eur. Vůně v té zimě a mrazu byla skutečně nádherně hřejivá a já k ní usrkávala čokoládu se šlehačkou. Ze svetru mi voněla několik dní a vůbec ne nepříjemně. Pořád jsem musela k tomu rukávu čichat. Je mi docela líto, že jsem tehdy investovala do něčeho jiného, rozhodně jsem se tady na foru mohla podělit, Není to vůně, které bych musela mít celou lahvičku, ale 10 ml na zvláštní příležiosti bych někde ráda měla schované.

Přidat komentář

Nejčtenější