6 tipů, jak v létě pečovat o intimní partie

Sluncem prozářené léto přímo vybízí ke koupání, opalování a turistice. Tyto aktivity ale zvyšují riziko nepříjemných zánětů a infekcí v intimních partiích. Citlivá místa si zaslouží v létě mimořádnou pozornost, protože jakýkoliv problém „tam dole“ dokáže pořádně potrápit. Jak tedy postupovat při intimní hygieně v letním období?

* Využíváte speciální kosmetiku na péči o intimní partie? Zdroj: Canva

Narušení přirozeného pH

Prostředí ženských intimních partií musí zůstat v rovnováze. Důležitou roli hraje pH, které vytváří přirozené kyselé prostředí, jež udržuje v pochvě zdraví prospěšné bakterie. Pokud však dojde narušení této rovnováhy, změní se hodnota pH. To pak umožňuje růst a množení škodlivých bakterií a dochází ke svědění, bolesti, pálení, zápachu nebo výtoku.

V letním období je pochva náchylnější ke kvasinkovým nebo bakteriálním infekcím. Proto je potřeba být ve střehu a dodržovat několik zásad.

Plavky pověšené na pláži.Nenechávejte mokré plavky na těle, můžete si jinak zadělat na infekci. Zdroj: Canva

1. Mokré plavky dolů

Celý den strávený na pláži v mokrých plavkách je pro rozvoj infekce naprosto ideální. Navíc mokré plavky mohou způsobit i jiné potíže. Pokud je to tedy jen trochu možné, je určitě lepší se po každém vykoupání převléknout do těch suchých. Důležité je intimní partie vždy důkladně usušit, protože teplé a vlhké prostředí velmi snadno naruší přirozené pH v pochvě.

Po koupeli v bazénech, zejména těch veřejných, nebo také na přírodních koupalištích, je vhodné se důkladně osprchovat s použitím vhodné intimní kosmetiky. Tato místa jsou totiž velmi riziková a snadno v nich lze chytit infekci.

2. Sprcha ráno a večer

V létě je častější očista téměř nutností. Zatímco v zimě nám většinou stačí sprcha pouze večer, pokud jsme tedy nesportovali nebo se nadměrně nezpotili, v létě je důležité zaměřit se na intimní hygienu častěji. Není vhodné používat klasický sprchový gel nebo mýdlo. Raději si pořiďte speciální šetrnou intimní kosmetiku, která vyrovnává pH v pochvě. Pokud se přes den více zpotíme, například při turistice nebo sportu, je důležité omývat intimní partie častěji, aby byly stále v suchu.

Gel na intimní hygienu od Chilly.Hlídejte si hodnotu pH v intimní kosmetice. Zdroj: Redakce

3. Sledujte pH v kosmetice

K péči o intimní partie je vhodná kosmetika s obsahem kyseliny mléčné, která podporuje přirozené pH v pochvě. Při výběru intimní kosmetiky proto sledujte výši pH, které by nemělo překročit hodnotu 5. Vyzkoušet můžete například intimní gel Intima Fresh od značky Chilli.

4. Pohodlné a prodyšné prádlo

V létě je důležité zaměřit se na prodyšné spodní prádlo, ideálně bavlněné. Protože se častěji potíme, je dobré vzít si s sebou náhradní spodní kalhotky a klidně se i několikrát denně převléknout. Pomoci mohou také slipové vložky – takzvané intimky – které je ale potřeba častěji měnit. Pokud venkovní teploty atakují třicítku, dejte přednost šatům, sukním nebo vzdušným kraťasům. Džínám se v parném létě raději vyhněte obloukem.

Žena na pláži pije vodu.Zvyšte příjem tekutin na maximum. Zdroj: Canva

5. Prolévejte se vodou

V létě je pitný režim důležitější než kdy jindy. Pocením ztrácíme mnoho tekutin, které je potřeba pravidelně doplňovat. Pokud je náš organismus dostatečně hydratovaný, snáze vyplavuje toxiny a udržuje správné pH celého těla, tedy i intimních partií. K pití je ideální čistá neperlivá voda, kterou bychom měli mít stále u sebe. Je totiž vždy lepší pít po menších douškách a častěji.

6. Hygiena na cestách

Protože v létě častěji cestujeme, není vždy snadné se někde pořádně omýt. Navíc dlouhé sezení v dopravních prostředcích také na komfortu nepřidá. K tomuto účelu je vhodné mít po ruce speciální vlhčené ubrousky určené k hygieně intimních míst. Vyzkoušet můžete například NIVEA Intimo Intimate Cleansing Vlhčené ubrousky, které vám kdekoli dodají pocit svěžesti.

Co dělat, když se problém objeví?

I přes zvýšenou hygienu se může stát, že se objeví takzvaná mykóza, tedy nepříjemné svědění a zarudnutí intimních míst, často doprovázené i zapáchajícím výtokem. Nejprve můžete zkusit samoléčbu v podobě čípků a mastí z lékárny. Jestliže do pár dnů nepřinesou úlevu, raději se objednejte ke svému gynekologovi.

Jakou speciální kosmetiku v parným dnech používáte vy?

Autor: Martina

Dekorativní kosmetiku vybírá velmi pečlivě s ohledem na citlivou pokožku. Miluje výrazné rtěnky a jemné oční stíny a minimalistické řasenky. Velmi ráda objevuje novinky z oblasti dekorativní i pečující kosmetiky.

Témata článku

Váš příspěvek

Nejčtenější