Seznámení s orientem 2.

Když jsem se Sárou probírala vzorky, které mi poslala, varovala mě, že ty v Arábii nejoblíbenější mohou být evropskému nosu trochu nemilé. Konkrétně padl výraz "fekálne monštra". No... tak právě jsem si je vytáhla z krabičky.

Když jsem se Sárou probírala vzorky, které mi poslala, varovala mě, že ty v Arábii nejoblíbenější mohou být evropskému nosu trochu nemilé. Konkrétně padl výraz ‚fekálne monštra‘. No… tak právě jsem si je vytáhla z krabičky.
Mnohé orientální vůně obsahují silné živočišné, nebo chcete-li člověčí tóny. Kdysi se tahle pižma, kastorea, cibety a další látky, zpravidla získávané ze žláz nějakého smradlavého zvířátka, hojně používala i v Evropě. Asi každému se vybaví dekadentní doba vrcholného rokoka, ale to nebylo jediné období. Slušné dámy používaly kolínské s vůní růží, citrusů, fialek - a ty neslušné měly vždycky v záloze něco, čím mohly zdůraznit svoji člověčinu. V současné době zrovna panuje takové čisté období, kdy mnozí dovádějí pravidla hygieny až za hranici rozumnosti a mezi parfémy kralují lehké, často poněkud sterilní kompozice. Orienty, které vám dnes popíšu, jsou jejich pravým opakem.

#START-9990#
Vůně Bait al Jawahar ve mně vzbuzuje neodolatelnou touhu odchytit nějakou fešandu, která používá L'Eau de Issey nebo Clean, a máznout jí ho pod nos. Šlo by to snadno, Jawahar se prodává jako parfémový olej. To, co se po nanesení na kůži z olejíčku line, je nepředstavitelné. Popsala bych to jako pach pelechu nějakého zvířete, jenž se tam právě uchýlilo promáčeno deštěm, a je to vážně silná káva (a že už jsem zvyklá na ledacos), která nicméně i přes svou odpornost nutí neustále přičichávat a znovu a znovu propadat údivu.

Proměny v něco čichatelnějšího se sice dočkáte, musíte však vydržet alespoň dvě hodiny. Jawahar i pak zůstává dost člověčí, ale smrádek je pryč, pižmo zjemnilo, přidalo se mýdlo a růže. Typická orientální dřeva - ‚vonné tyčinky‘ - tu nejsou. Sára to na svých stránkách trefně přirovnává k prádelně. Nebo co takhle někdo, kdo právě vylezl z koupele, kde se opláchl obyčejným mýdlem a ne nějakým převoněným sprcháčem, a jde se usušit na sluníčko? #END-9990#

Oudh Al Mamlaka je stejné značky, jen je to parfémová voda, a její živočišnost mi přišla ukrutná jen do doby, než jsem na druhou ruku nanesla Jawahar. Po léčbě Jawaharem soudím, že uvítací směska Mamlaky je k evropskému nosu vlastně celkem přátelská. Je to člověčina, jakou občas najdeme i v nějakém odvážnějším zdejším parfému, cosi hříšného, na co si dokážeme zvyknout. Navíc #START-10003# Oudh Al Mamlaka se poměrně rychle mění v klasický oudový orient, voní jako nezapálená vonná tyčinka se sytými, škrablavými dřevitými tóny, růží a pižmem. Než sáhnete po nějaké skutečně ‚aromatické‘ pecce, zkuste to s nějakou takovouhle vůní. #END-10003#

Autor: Ada

.

Nejčtenější