Seznámení s orientem 2.

Když jsem se Sárou probírala vzorky, které mi poslala, varovala mě, že ty v Arábii nejoblíbenější mohou být evropskému nosu trochu nemilé. Konkrétně padl výraz "fekálne monštra". No... tak právě jsem si je vytáhla z krabičky.

Když jsem se Sárou probírala vzorky, které mi poslala, varovala mě, že ty v Arábii nejoblíbenější mohou být evropskému nosu trochu nemilé. Konkrétně padl výraz ‚fekálne monštra‘. No… tak právě jsem si je vytáhla z krabičky.
Mnohé orientální vůně obsahují silné živočišné, nebo chcete-li člověčí tóny. Kdysi se tahle pižma, kastorea, cibety a další látky, zpravidla získávané ze žláz nějakého smradlavého zvířátka, hojně používala i v Evropě. Asi každému se vybaví dekadentní doba vrcholného rokoka, ale to nebylo jediné období. Slušné dámy používaly kolínské s vůní růží, citrusů, fialek - a ty neslušné měly vždycky v záloze něco, čím mohly zdůraznit svoji člověčinu. V současné době zrovna panuje takové čisté období, kdy mnozí dovádějí pravidla hygieny až za hranici rozumnosti a mezi parfémy kralují lehké, často poněkud sterilní kompozice. Orienty, které vám dnes popíšu, jsou jejich pravým opakem.

Vůně Bait al Jawahar ve mně vzbuzuje neodolatelnou touhu odchytit nějakou fešandu, která používá L'Eau de Issey nebo Clean, a máznout jí ho pod nos. Šlo by to snadno, Jawahar se prodává jako parfémový olej. To, co se po nanesení na kůži z olejíčku line, je nepředstavitelné. Popsala bych to jako pach pelechu nějakého zvířete, jenž se tam právě uchýlilo promáčeno deštěm, a je to vážně silná káva (a že už jsem zvyklá na ledacos), která nicméně i přes svou odpornost nutí neustále přičichávat a znovu a znovu propadat údivu.

Proměny v něco čichatelnějšího se sice dočkáte, musíte však vydržet alespoň dvě hodiny. Jawahar i pak zůstává dost člověčí, ale smrádek je pryč, pižmo zjemnilo, přidalo se mýdlo a růže. Typická orientální dřeva - ‚vonné tyčinky‘ - tu nejsou. Sára to na svých stránkách trefně přirovnává k prádelně. Nebo co takhle někdo, kdo právě vylezl z koupele, kde se opláchl obyčejným mýdlem a ne nějakým převoněným sprcháčem, a jde se usušit na sluníčko?

Oudh Al Mamlaka je stejné značky, jen je to parfémová voda, a její živočišnost mi přišla ukrutná jen do doby, než jsem na druhou ruku nanesla Jawahar. Po léčbě Jawaharem soudím, že uvítací směska Mamlaky je k evropskému nosu vlastně celkem přátelská. Je to člověčina, jakou občas najdeme i v nějakém odvážnějším zdejším parfému, cosi hříšného, na co si dokážeme zvyknout. Navíc Oudh Al Mamlaka se poměrně rychle mění v klasický oudový orient, voní jako nezapálená vonná tyčinka se sytými, škrablavými dřevitými tóny, růží a pižmem. Než sáhnete po nějaké skutečně ‚aromatické‘ pecce, zkuste to s nějakou takovouhle vůní.


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

Lesja 20.02.12 22:02

Musím Adě dát za pravdu. I arabské vůně dokážou hodně nemile překvapit. Mám zkušenost se vzorky z anabis.cz a opravdu hodně živočišnou vůničkou se ukázal být Al Taif. uffff!! Je to pecka pro rozmazlený evropský nosánek: takhle páchne ( nebo snad někomu voní?) kravín! Vůně čerstvého lejna, linoucí se rozpálenými pastvinami s požuchlou trávou… :poblion: Zas na Kashkhu si nedám dopustit. A přítel mi dovezl z Bahrainu Abhar Agsharali, nebyl podle mého gusta, ale hezká vůně to byla. Takže zkoušet a zase zkoušet :roll:

Ivuška 15.03.11 18:45

:-)))Super vtipná recenze:))

gurumina 05.06.10 09:11

Zdravím. Normálně se do debat nevkládám, i když vás náruživě čtu.
U Sáry si vybírám arabky už téměř rok a rok mi trvalo, než padla definitivní volba. Ty strašidelně živočišné tóny na mé kůži okamžitě mizí a zůstávají růže, dřevo, mýdlo… jenomže na rozdíl od západních „vůní“ naprosto beze stopy chemie. Musíme vzít v potaz rozdíly v životním a „tělesném“ prostředí nás a lidí „odtamtud“. Jak Sára sama na svých stránkách zdůrazňuje - kult čistoty u muslimů je něco, na co my tady téměř nedosáhneme. Možná bych po vlastních zkušenostech doporučovala pořádný detox, vyčistit nos a tělo a pak teprve stříknout…

Jean 22.05.10 19:15

To jsou fascinující recenze.Uz se tgěším na další.

parfumerka 22.05.10 16:51

Nedá mi, musím sa zapojiť. Po otvorení Jawaharu vlasy kompletne do pozoru, prepánajána čo s tými vôńami budeme robiť. Veď toto nikto pri zmysloch nemôže kúpiť. I napriek tomu, že po hodine sa ten divočák unavil. Nemôžem uveriť, ale z tejto zveriny a diviny sa stal najpredávanejší olej z celej našej slávnej ponuky. Pravdou ostáva, arabské vône, tak to je iná šialka ingrediencií. Na niektoré treba týždeń dovolenky, aby sa odvetrali.

Fleur 22.05.10 11:46

Čte se to krásně a myslím, že v mém případě u čtenářských zážitků také zůstane.

estelle 21.05.10 22:38

Uf! To sú popisy…Úplne som sa do toho vžila - som fascinovaná tými kultúrnymi a kontinentálnymi rozdielmi, rozporom medzitým, čo je vlastne krásne a, čo hnusné…a viem si to veľmi dobre predstaviť…teším sa na pokračovanie.

Přidat komentář

Nejčtenější