Voňavá chemička: Tohle v kosmetice fakt nechcete

Existují látky, kterých se do konvenční kosmetiky přidává víc, než je zdrávo. Proč? Třeba proto, že chemie je levná. Neznamená to, že se máte vzdát kosmetiky. Spíš noste v hlavě, čemu je lepší se vyhnout.

* Chemie je v pečujicí i dekorativní kosmetice. Zdroj: Monika Wisniewska, Shutterstock, Inc.

Chemická pěnidla

Co nepění, nemyje – to je po dlouhá desetiletí šířený mýtus, díky kterému si kosmetický průmysl mne ruce. Může totiž používat chemická pěnidla, takže při výrobě ušetří… a zákazník bude spokojený. Tato pěnidla pokožku umyjí přímo dokonale. Aby ne, když se jimi běžně myjí anorganické povrchy! Pokožka ale potřebuje velice jemné ošetření, jinak ztratí svou přirozenou ochrannou vrstvu, bude se přesušovat a mohou vznikat ekzémy a další potíže.

» Nejčastěji je najdeme pod označením SLS (sodium lauryl sulfate) a SLES (sodium laureth sulfate).

Parabeny

Samy o sobě velkou paseku nenadělají. Jenomže se často míchají a kombinují. A jak jejich mix působí, už nikdo nezkoumá. Parabeny slouží ke konzervaci, ale existují i šetrnější konzervační procesy. V souvislosti s parabeny se nejčastěji zmiňuje jejich škodlivý vliv na hormonální systém, především u žen.

» Parabeny se vám ve složení kosmetiky budou hledat snadno. „Paraben“ se objeví přímo v základu slova.

Ropné deriváty


Ano, i s nimi se v kosmetice setkáváme, a to v obrovském množství. Jejich pozitivní význam pro pokožku je nulový, zato pro výrobce obrovský: použitím ropných derivátů hodně ušetří a mohou prodávat výrobky za více než příznivé ceny.

Ropné deriváty tvoří na pokožce nepropustný film, kůže pak nemůže dýchat, správně fungovat, natož ještě přijímat prospěšné látky.

» Zbystřete, pokud ve složení najdete pojmy jako: vazelína, mineral oil, petrolatum, paraffinum liquidum.

Promýšlejte, co si na pokožku dáváte. Zdroj: Monika Wisniewska, Shutterstock, Inc.Promýšlejte, co si na pokožku dáváte. Zdroj: Monika Wisniewska, Shutterstock, Inc.

Silikony


Svými účinky se podobají ropným derivátům. Navíc ještě nahrávají bakteriím, které se díky nim snadno množí. Nejvíce diskutované bývají v souvislosti se šampony. Ideální náhradou, která nezatíží vlasy ani životní prostředí, je rostlinný glycerin.

» Ve složení se silikony skrývají pod názvy s koncovkami: -one, -cone, -silane, -thiconol, -siloxane.

Těžké kovy

„Těžké“ je to v tomto případě hlavně s dekorativní kosmetikou, zejména s levnou. A velice barevnou. Do té se tu a tam přidává zlomek kadmia nebo olova – látek, které mají tendenci se v těle usazovat a časem mohou vyvolat celou řadu zdravotních potíží.

» Kdo hledá, nenajde. Ve složení uváděny nejsou.

Syntetické parfémy


Co je přírodní, voní samo o sobě. Někdy víc, jindy míň, ale umělé vůně nepotřebuje. Syntetické parfemace, přidávané běžně do konvenční kosmetiky, mohou obsahovat i malé množství škodlivých látek. Pokud však s těmito látkami přicházíme do styku pravidelně den co den, může být i sebemenší množství časem problém.

» Ve složení je najdete jednoduše jako „parfum“.

Sledujete složení kosmetiky?

Autor: Alena

Nenapravitelná romantička, blogerka a máma na plný úvazek. Před třemi lety propadla kouzlu přírodní kosmetiky, která jí zachránila pleť i vlasy.

Nejčtenější