Madame Carven: odešla módní legenda 20. století

Žena, která oblékala Edith Piaf, letušky Air France i dopravní policii. Žena, která v těžkých poválečných letech založila úspěšný módní dům prosperující dodnes. Žena, která vytvořila zelený parfém, když byly v módě těžké, pačuliové … Madame Carven.

Oblékala malé ženy

V pondělí 8.6.2015, v úctyhodném věku 105 let odešla legenda, ikona módního světa, Carmen de Tomasso, známá jako Madame Carven.
Zrod legendy přitom byl docela úsměvný: Carmen byla velmi drobná žena a měla problém sehnat nějaké pěkné oblečení ve své velikosti. Částečně z frustrace a částečně jako výzvu v roce 1945 založila módní značku, jejíž cíl byl oblékat ženy stejně malé, jako byla ona sama.

Na počest své tety Josy Boyriven, která ji do světa módy uvedla, si změnila konec svého jména, z Carmen na Carven a značka byla na světě. Společně s Elsou Schiaparelli a Coco Chanel byla jednou z mála žen návrhářek ve městě módy, ale už v roce 1949 byla značka Carven synonymem pařížské elegance.

Jedním ze symbolů značky se stala drobná pěvecká hvězda Edith Piaf.

Jednoduché modely pro aktivní moderní ženy

Madame Carven se zaměřila na mladé moderní ženy, věnující se cestování a sportu a tvořila pro ně uvolněnou módu. S heslem „nemám ráda propracovanost“ z jejích rukou vycházely jednoduché modely pro energické ženy.

Jako první také začala používat etnické motivy z Mexika, Maroka, Indie a dalších zemí. Její modely nesly názvy jako Amphora, Ivory Coast, Chiquita nebo Opium (10 let před uvedením parfému Opium od YSL).

Podpisem a typickým vzorem Madame Carven se staly mátově zelené a bílé pruhy. Tento vzor nese název Ma Griffe, můj podpis.

A stejně nazvala i první parfém, který vzešel z její značky, Ma Griffe. V době, kdy byly v módě těžké, pačuliové parfémy opět prolomila hranice a vytvořila zelenou, chypré vůni. Ta byla přesně taková jako byly její modely, uvolněná a energická. Na obale byl použit vzor tak dobře známý z jejích modelů.

Madame Carven pracovala pro dům až do svých 84 let a žila dlouhý a naplněný život.

Carven Le Parfum, čistá a energická

Jedna z posledních vůní domu Carven je i Carven Le Parfum, kterou pro dům vytvořil jeden z nejtalentovanějších současných parfumérů, Francis Kurkdjian. Stejně jako Ma Griffe ve své době je tento parfém určen mladým ženám.

Čistá, průzračná květinovka, která jakoby vytvářela závoj okolo vás. Květiny, hlavně hyacint, který na vás vyběhne z flakonu jako první, oslazený hrachorem.

Květiny jsou ale dočista dočista vymydlené, zbavené své věrohodnosti, vyprané, vybělené a možná i trochu naškrobené prádlovým pižmem. Le Parfum tak působí víc než cokoli jiného jako květinové mýdlo, s nepříliš dlouhým trváním.

Le Parfum přesně zapadá do dnešní představy „mladé energické ženy“. Vonící čistotou, zdravím. Žádné excesy, hlavně nic složitého nebo obtěžujícího. Hlavně ne vůně, která by se musela luštit, nad kterou by se muselo přemýšlet. Vonět stejně jako miliony dalších.

A tak mi na mysli vytanula otázka, co asi Madame Carven na novou vůni říkala? Na jednu stranu odpovídá ta vůně směru, který sama nastolila. Na stranu druhou, nikdy nešla s davem, byla inovátorkou. A tohle kritérium Carven le Parfum rozhodně nesplňuje.

Co si myslíte vy?

Autorka je kmenovým autorem blogu frangipani.cz

Autor: munu

Autorka je kmenovým autorem blogu frangipani.cz

Nejčtenější