Soaps*Salts*Etc!

Soaps*Salts*Etc! je jedna z těch malých domácích "manufakturek", která vyrábí různou kosmetiku, parfémovanou všemožnými vůněmi - mimo jiné také imitacemi. Protože má příznivé ceny a dost kladných ohlasů, rozhodla jsem se její produkty vyzkoušet.

SoapsSaltsEtc! je jedna z těch malých domácích ‚manufakturek‘, která vyrábí různou kosmetiku, parfémovanou všemožnými vůněmi - mimo jiné také imitacemi. Protože má příznivé ceny a dost kladných ohlasů, rozhodla jsem se její produkty vyzkoušet.

Soaps*Salts*Etc!SoapsSaltsEtc!

Celou firmičku - spíš živnost, jestli mají v Americe něco na ten způsob - tvoří jedna osoba, Norma Grothová. Na jejích stránkách ani v jejím eBay Store se o ní moc nedozvíte, kromě toho, že nabízí přes dva tisíce (!) různých vůní a širokou škálu kosmetických výrobků, které si můžete nechat libovolnou z těch vůní navonět.
V seznamu najdete spoustu vlastních parfémů, většinou jednodruhových nebo jednoduchých kombinací, a to všech možných i nemožných; například jablko se vyskytuje nejen samotné, ale také v kombinacích jablko a hřebíček, jablko a skořice, jablko a mango, jablko a růže, nebo ve verzích jabloňový květ, jablečný koláč, jablečný mošt, jablečné martini, jablečné želé s mátou atd. Všechny je neznám, ale nečekejte samozřejmě nějaké parfumérské veletoče - spíš něco na způsob parfemace různých koupelových a kosmetických prostředků. A hodně jich bude zcela jistě spíš nevoňavých, protože při takové kvantitě dostává kvalita v části případů nutně na frak.
Potom tu máme kompozice typu ‚podzimní sklizeň‘, ‚písek a moře‘, ‚saténové povlečení‘ nebo ‚tropický déšť‘ (což trochu připomíná Demeter Fragrance Library a jeho ‚všednodenní‘ vůně).
A nechybějí imitace značkových vůní, které mě přirozeně také zajímaly. Nemám sice kopírování parfémů příliš v lásce, Normě Grothové je ovšem nutno přiznat dva klady - nemá na webu žádné pohádky o 100% originálech nalévaných ve Francii do neutrálních flakonků a navoní vám cokoli. Nejen tělové mléko a sprchový gel, které seženete s originální parfemací, ale také mýdlo, koupelovou sůl, šampon, kondicionér, svíčky nebo osvěžovací sprej do auta, pokud si na něj potrpíte, takže místo trapného zapáchajícího vanilkového stromečku, ze kterého se dělá všem spolujezdcům špatně, můžete mít sprej s vůní Hypnotic Poisonu (ze kterého se asi všem bude dělat ještě hůř, záleží na vkusu…).

Kdo by odolal novým čichovým zážitkům? Já určitě ne a tak jsem udělala na SoapsSaltsEtc! zkušební objednávku. Zboží přišlo svědomitě zabalené a pečlivě označené (každá svíčička, vzorek, všechno mělo svou nálepku, aby nemohlo dojít k záměně). A tady jsou výsledky:

vonné sojové čajové svíčky Diorissimo - krásně voní po konvalinkách a la Diorissimo. Mají světle růžovou barvu, i když podle Diorissima bych čekala spíš zelenou, což je samozřejmě nepodstatný detail; co je ovšem vada dosti podstatná je to, že poměrně špatně hoří. Problém bude pravděpodobně na straně nevhodně zvoleného knotu.

tělové mléko s bambuckým máslem White Diamonds - mléko má hustou konzistenci, spíš jako tělový krém, dobře se roztírá a vstřebává, takže nezanechává mastné fleky a zároveň ani ‚nedrhne‘. Imitace White Diamonds není úplně dokonalá, nicméně mámě (která tuto vůni používá), se líbila a označila ji za zdařilou.

tělové mléko s bambuckým máslem Hot Couture - stejné mléko/krém jako v předchozím případě. Voní sladce, převážně po malinách.

rýžový tělový pudr Shalimar a Hypnotic Poison - jemný, bílý tělový pudr, k jeho kvalitě nemám výhrady. Pudr Shalimar moc nevoní, nevyčenichala jsem žádnou z typických složek této vůně (především ne vanilku), celkově voní spíš nenápadně, jako by ani parfemovaný nebyl. Zato Hypnotic Poison voní až do vedlejšího pokoje a imitace se zdá být dosti zdařilá - vanilka v typickém hypnoticovském provedení s těmi správnými podtóny, pro které tuto vůni tak milujeme/nenávidíme.

mýdlo White Diamonds - mydlit jsem s ním nezkoušela, neboť bylo také pro mámu a šlo hned do prádla. Parfemované bylo dostatečně výrazně a vůně jistě nějakou dobu vydrží.

Vzorky vůní (fragrance body oil)

Imitace:

Shalimar - jak už mě přesvědčil pudr, imitace Shalimaru se moc nepovedla. Pravda, porovnávám s EdT, což je zatím jediná verze Shalimaru, kterou znám; vzorek od Normy má hutnější vůni, každopádně v něm přítomná vanilka mi tu shalimarovskou moc nepřipomíná. Chybí i kadidlo a bergamotu je nevýrazná špetka. Milovníkům Shalimaru bych doporučovala nejprve vyzkoušet vzorek.
Chanel No. 5 - imitace je poctivě mýdlová, aldehydově ostrá. Tam, kde originál přechází do jasmínu a vanilky, se imitace také snaží, ale nedaří se jí úplně stoprocentně. Podobně jako jiné kopie se spoléhá hlavně na mýdlovou část. Nevím, jestli bych riskla toaletní vodu, ale pokud se vám mýdlovost No. 5 a aldehydových vůní obecně líbí, parfemovaných produktů (mléko, šampon, mýdlo) bych se nebála.
Cinnabar - tuto vůni v originále neznám, můžu proto posoudit pouze kvalitu vůně, nikoli kvalitu imitace. Uživatelky ji popisují jako skořicovou vůni typově podobnou Opiu, což by přibližně souhlasilo. Skořice je ve vzorku dost, voní také po hřebíčku a trochu po mýdle. Začátek byl spíš do chyprova, ale základ je orientální, ambrový. Vzorek voní hezky, nebála bych se nějaké parfemované produkty objednat.

Vlastní vonné kompozice:

After the rain (‚po dešti‘) - tato vůně nemá nic společného s Apres l'Ondee, jakkoli by k tomu název sváděl. Je to očividně spíš pokus napodobit vůni zmoklé hlíny a trávy. Výsledek se mi ale moc nelíbí, je dost pronikavý a působí na mě spíš jako jedna jediná vonná látka, která velmi vzdáleně připomíná přírodu po dešti.
Autumn embers (‚podzimní uhlíky‘) - sladší vůně, kombinace vanilky, nenápadného ovoce a suššího (složení uvádí levanduli a opoponax) podtónu, který by mohl připomínat doutnající uhlíky.
Winter nights (‚zimní noci‘) - začátek této vůně mě oslnil dokonalou imitací trhu s vánočními stromky - sytá pryskyřice, jehličí a čerstvě uříznuté dřevo. Posléze trh se stromky ustoupí do pozadí a přidá se k němu jablko se zapíchanými hřebíčky. Tuto vůni si umím velice dobře představit v podobě pokojového spreje a vonných svíček k navození vánoční nálady.
Ice crystals (‚ledové krystalky‘) - s ledovými krystalky nemá tato vůně mnoho společného; ze začátku připomíná zimní les (jehličnatá vůně s chladnými podtóny), později je spíš do ovocna a chladné tóny zeslábnou. Ze všeho nejvíc mi připomínala parfemaci zeleného Persilu.
Buttered vanilla (‚máslová vanilka‘) - vanilka v podobě vanilkového pudinkového krému ze žloutkových věnečků, vanilkových croisantů a podobných dobrot. Kombinace etylvanilinu (vůně vanilkového cukru nebo vanilkového pudinkového prášku) a pečivových podtónů. (Pro milovníky vanilky Norma nabízí jejich milovanou složku snad ve všech představitelných kombinacích a podobách; Buttered vanilla je prostá a opravdu poctivá vanilka.) Kdybych měla ráda vanilku, nakoupila bych si komplet parfemovanou sadu kosmetiky a k tomu ještě toaletku, kterou bych si zpříjemňovala večery nad knihou :)
Lavender milk (‚levandulové mléko‘) - mělo by jít o kombinaci levandule a ‚sladkého bílého mléka‘, jak tvrdí web, mně však Lavender milk přišla spíš ostřejší než klidnější (jak bych od mléka čekala), s divným podtónem, který mi připomínal starý zatuchlý prach na dně babiččiny skříně.
Sun washed linen (‚sluncem vybělené prádlo‘) - poměrně pronikavá vůně, kterou bych jako parfém nepoužívala, ale odér mokrého prádla pleskajícího ve větru na šňůře imituje velmi zdatně. Člověk to studené, vymáchané prostěradlo úplně vidí. Podotýkám, že jde o prádlo vyprané v nějakém svěžejším prášku a ne jen v mýdle.
Sand & sea spray (‚písek a mořská voda‘) - jistý vodní, písečný a naplaveninový potenciál v téhle vůni je, ale také trochu připomíná ‚mořské‘ osvěžovače a celkově je to spíš aroma než něco, co bych chtěla nosit jako parfém.

Jednosložkové:

Heliotrope (‚heliotrop‘) - heliotrop(in) je to, co dělá Flower od Kenza Flowerem. Teplá a v samostatné podobě poměrně zvláštní vůně s tóny šeříku, hořkých mandlí a bílé květinovosti ve stylu ylang-ylangu. (A černého bakelitu, dodala by moje máma.)
Frankincense (‚kadidlo‘) - když si porovnám tuto vůni s vůní kadidlovníkové silice od Salusu, je sladší a teplejší a působí kostelněji. Ze silice je cítit čerstvá smůla, z olejíčku ‚Frankincense‘ už zaschlá a zesládlá. Dala by se možná nosit i samostatně jako parfém, ale úchylka na kostelní smrádky je v tom případě nutná.
Benzoin (‚benzoin‘) - roztok karamelek ve vanilkovém lihu. Čistá benzoinová vůně, zvlášť v tomto provedení, je záležitost pro sladce otrlé.

Zkušební objednávka se tedy celkem vydařila. Některé produkty jsou dobré (tělové mléko, pudr), jiné horší (svíčky); stejně tak vůně oscilují od zdařilých po divné pachy. Nejriskantnější jsou všechny ty vonné kompozice - najdou se klenoty (pro mě třeba Winter Nights) i prapodivné pachy, které by člověk nechtěl ani v pracím prášku. Naštěstí se dají objednat vzorky na vyzkoušení. Imitací jsem na posouzení měla málo, ale zdá se, že budou poměrně zdařilé.

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější