Levné vs. drahé: Souboj šesti paletek očních stínů

Každý měsíc vychází nové paletky očních stínů. Levnější značky se pak těmito originálními kousky inspirují a jejich obsah (a často i obal) je podobný, ne-li stejný. Vyplatí se koupit 4 levnější paletky, nebo jednu vysněnou? To se dnes pokusím rozluštit.

Při testování paletek jsem se snažila, aby všechny stíny měly stejné podmínky. Nepoužívala jsem žádnou bázi, sahala jsem po stejných štětcích a paletku jsem vždy zkoušela na jednu stranu obličeje. Stíny jsem testovala na očích a když to šlo, tak i na tváři, místo rozjasňovače.

Broskvové odstíny se neokoukají

VLEVO: I Heart Makeup Chocolate and Peaches VPRAVO: Too Faced Sweet PeachVLEVO: I Heart Makeup Chocolate and Peaches VPRAVO: Too Faced Sweet Peach

Paletka Sweet Peach

Značka: Too Faced

Cena: 1 370 Kč

Stíny v paletce Sweet Peach od Too Faced jsou krásně máslové, sametové a na víčku vypadají skvěle hned po prvním tahu. Neopadávají a odstíny se mi ani za roky používání neokoukaly.

Paletka Chocolate Palette Chocolate and Peaches

Značka: I Heart Makeup

Cena: 279 Kč

Textura stínů Chocolate and Peaches je sušší, takže se s nimi pracuje hůře. Je potřeba si s nanášením vyhrát a celé líčení pak trvá déle. Báze pod oční stíny je u této paletky nutností a stíny se hůře vrství.

Jak souboj dopadl?

Stíny v paletce Chocolate and Peaches od I Heart Makeup se mezi sebou hůře propojují a rozmazávají, jsou více vidět přechody než u stínů od Too Faced. Pokud už s líčením máte zkušenosti, s levnějšími stíny vytvoříte krásný make-up a k paletce nebudete mít výtky. U Too Faced vypadá celé líčení celistvě a jednolitě.

Pigmentace je hodně podobná, efekty stínů také. Musíte je opravdu porovnávat hodně detailně, abyste našli rozdíl. Stojím si ale za tím, že stíny od Too Faced vám na víčku vydrží i bez báze. Největší rozdíl jsem viděla u světlých stínů. U Too Faced jsou to rafinované odstíny, které jsou výrazné a i když se to nezdá, rozjasní. Světlé stíny u I Heart Makeup (konkrétně třeba odstín Delicious) se na oku ztrátí během 5 minut.

Obaly moc soudit nemohu, protože mám doma paletku od Too Faced dlouho a často ji beru na cesty. Je sice odřená, ale drží. Paletku od I Heart Makeup nemám ani měsíc, pokud by ale zůstala stejně bytelná, jako je nyní, s levnějším balením bych byla spokojenější, i když se mi design rozteklé čokolády nelíbí.

Suma sumárum: Vyplatí se dražší varianta.

Jsou matné paletky nuda?

VLEVO: Makeup Revolution Ultra Eye Contour VPRAVO: Kat Von D Shade Light Eye ContourVLEVO: Makeup Revolution Ultra Eye Contour VPRAVO: Kat Von D Shade Light Eye Contour

Paletka Kat Von D Shade+Light Eye Contour Palette

Značka: Kat Von D Beauty

Cena: 1 290 Kč

Shade+Light Eye Contour Palette je typ paletky, který vytvoří dokonalé kouřové líčení, aniž byste museli začít líčit nejdřív oči a až potom make-up. Stíny sice v samotné paletce práší, pod oči vám ale nepopadá nic. Pigmentace je úžasná, bázi používám jen pro jistotu, nutností určitě není. Balení je sice z bytelného papíru, časem se ale ušpiní.

Paletka Ultra Eye Contour

Značka: Makeup Revolution

Cena: 279 Kč

Stíny Ultra Eye Contour jsou sice hezky pigmentované, bohužel práší v paletce i při nanášení. Svojí strukturou jsou hodně křídové.

Jak souboj dopadl?

Říká se, že se kvalita paletky a očních stínů vždy ukáže na černém odstínu, takže jsem si nebrala servítky a důkladně otestovala hlavně černé stíny. Zkoušela jsem je nanášet prsty i štětcem. Tady se ukázalo, že paletka Kat Von D s přehledem vede. Když jsem stín aplikovala prsty, dražší varianta vůbec neopadávala a barva byla sytě černá, u Makeup Revolution jsem měla stín všude a abych dosáhla stejné pigmentace jako u Kat Von D, musela jsem stín navrstvit alespoň natřikrát. Odstín byl navíc do modra.

Tady už Makeup Revolution nic netajil a okopíroval jak balení, tak název. Já osobně toto inspirování nemám ráda, ale chápu, že to může být super možnost pro ty, kteří na dražší variantu nemají finance nebo nejsou takové kosmetické nadšenkyně, jako jsem já.

Určitě to nejsou paletky, které si pořídíte a budou vás bavit celý život. Rozhodně je potřeba nějaký ten stín navíc, protože v paletkách najdete jen matné barvy. Odstíny jsou velmi podobné, oceňuji rozdělení podle podtónů, ale chápu, že pro ženu, která si líčením nevydělává, může být paletka zbytečná. Dražší variantu využívám často. Ani ne tak na sebe, spíš tehdy, pokud líčím ostatní. Málokdy se ale stane, že za měsíc sáhnu do všech stínů.

Suma sumárum: Záleží na tom, kolik paletek doma máte a jaký druh líčení preferujete.

Paletky s kouřovými stíny

VLEVO: Makeup Revolution Iconic Smokey VPRAVO: Urban Decay Naked SmokyVLEVO: Makeup Revolution Iconic Smokey VPRAVO: Urban Decay Naked Smoky

Paletka Smoky

Značka: Urban Decay

Cena: 1 520 Kč

I přes to, že se Urban Decay v poslední době hodně zlepšil, paletka Smoky je na můj vkus (vzhledem k ceně) spíše průměrná. Odstíny jsou sice super, ale struktura stínů je hodně suchá. Strukturu zachrání kvalitní báze pod oční stíny.

Paletka Iconic Smokey

Značka: Makeup Revolution

Cena: 199 Kč

Když jsem paletku Iconic Smokey testovala poprvé, měla jsem otevřenou pusu. Ta pigmentace je naprosto úžasná. Stíny sice nevydrží tak pigmentované celý den (pokud tedy nepoužijete bázi), ale krásně a rychle se s nimi pracuje.

Jak souboj dopadl?

Stíny jsou na první pohled úplně stejné, na víčku už to tak nevypadá. Není to nic markantního, všimnete si toho jen tehdy, pokud obě paletky srovnáváte. Struktura stínů je velmi dobrá a kvalita je u obou paletek super. Jak už jsem psala výše, na můj vkus je paletka UD moc suchá. Makeup Revolution je texturou stínů skoro totožná, sice se mezi sebou hůře propojují, ale není to takový rozdíl jako u broskvových paletek.

Prášivost je u stínů Makeup Revolution horší, ale u tak výrazných a tmavých odstínů počítám s tím, že nejdříve líčím oči a až potom dodělávám make-up. S prášivostí v tomto případě tedy nevidím problém. Pokud bych si paletku mohla znovu koupit, sáhla bych po levnější variantě, i když má Urban Decay luxusní balení.

Suma sumárum: Vyplatí se levnější paletka.

Co na srovnání říkáte? Kupujete spíše levnější paletky, nebo jste zastánce kvality před kvantitou? Dejte vědět do komentářů.

Autor: Karolína

Pokud si Karolína ráno vybírá rtěnku, je to rozhodování na několik (desítek) minut. Doma má totiž celou komodu kosmetiky. A protože nemá beauty produktů nikdy dost, své postřehy sdílí na svém blogu www.ok-makeup.cz a ráda líčí ostatní.

Nejčtenější