Ted Lapidus: Envol

Jednu dobu jsem hodně kupovala miniatury. Zajímaly mě starší vůně, jejichž vzorky se nedají sehnat jinak, než že si na eBay počíháte na miniaturku - a často vyšla třeba na padesát korun, nebo i méně. Stojí ve skříni, protože na ně nemusí svítit slunce, ani není potřeba, aby se na ně prášilo a někdo to pak musel utírat. A když dostanu chuť na nějakou postarší vůni, tu skříň otevřu a něco vytáhnu.

Jednu dobu jsem hodně kupovala miniatury. Zajímaly mě starší vůně, jejichž vzorky se nedají sehnat jinak, než že si na eBay počíháte na miniaturku - a často vyšla třeba na padesát korun, nebo i méně. Shromáždila jsem jich kolem 150, což je ani ne desetina toho, co vlastní naše místní sběratelka Mitzi (koukněte do databáze - a to ani není všechno). Stojí ve skříni, protože na ně nemusí svítit slunce, ani není potřeba, aby se na ně prášilo a někdo to pak musel utírat. A když dostanu chuť na nějakou postarší vůni, tu skříň otevřu a něco vytáhnu.
A takhle jsem vytáhla Envol.
Envol je původně vůně od Lancômu. Vznikla na konci padesátých let a dneska ji seženete jen s velkou dávkou štěstí. Vypadala nějak takhle:

nalezeno na quirkyfinds.com

Nový Envol vznikl pod značkou Ted Lapidus v roce 1981 a je prý stejný jako ten od Lancômu. Nepodařilo se mi ale najít, jestli Ted Lapidus koupil licenci (nebyl by to ojedinělý případ) nebo k čemu vlastně došlo, ani netuším, jestli lze věřit, že jsou stejné, protože sama to zkusit nemůžu. Takže zůstanu u běžné recenze. Složení také neznám, objevila jsem však jméno parfuméra: Roger Pellegrino, který také vytvořil nebo spoluvytvořil Armani Eau Pour Homme, Anaïs Anaïs, Caron Nocturnes či VC&A Gem.

Envol je zelená vůně ve starším stylu, obohacená o květinové tóny a špetku ovoce. Na pozadí je cítit velice pěkná, svěží, příjemně lehce mýdlová zeleň. Druhou vrstvu pak tvoří suché, ale ne úplně chyprové tóny: suchá tráva, les a zahliněné kořínky. Nebýt jich, obstál by Envol i v moderní době, i když by byl nudnější. Úvod obstarávají citrusy, jimž chvíli trvá, než se úplně ztratí.
Envol už dnes běžně nekoupíte, tu a tam se vyskytne na eBay miniatura nebo plné balení. Pokud však nejste vyloženě vysazení na oldschool zelené vůně, nemusí vás to nijak extrémně mrzet - o takový výjimečný klenot zase nejde.
Znáte Envol, nebo na něj dokonce máte zajímavé vzpomínky z doby, kdy byl běžně k dostání? Podělte se v komentářích.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Nejčtenější