Tom Ford: Black Orchid

Už při pohledu na složení, zlověstně černý flakon a oficiální popis ("bohaté temné akordy a svůdný lektvar z černé orchideje a smyslných dřev") je jasné, že Black Orchid nebude žádný čajíček, ale to, co se na mě z čerstvě potřené ruky vyvalilo, překonalo všechna očekávání.

Tom Ford, momentálně už majitel vlastní značky, má za sebou poměrně bohatou kariéru v módním oboru. Začínal u jako návrhář u Gucciho, kde se za pár let dopracoval až na kreativního ředitele (zodpovídal tedy za celkovou podobu všech produktů a image značky). Když firma Gucci koupila Yvese Saint Laurenta, staral se i o ni; a zisky společnosti Gucci stoupaly a stoupaly… až to Toma Forda přestalo bavit. V roce 2005 odešel a založil vlastní značku, pod kterou si můžete koupit oblečení, sluneční brýle a brýlové obroučky, parfémy a kosmetiku. Kosmetický sortiment je vyráběn ve spolupráci s firmou Estée Lauder - některé klasiky této značky, například Youth Dew Amber Nude nebo Azurée Soleil byly pod Fordovým vedením přetvořeny do moderní podoby a staly se součástí ‚Tom Ford Estée Lauder Collection‘. Tom Ford má však i vlastní kolekci parfémů a první - a patrně i nejznámější z nich - je Black Orchid.
Už při pohledu na složení, zlověstně černý stylový flakon a oficiální popis (‚bohaté temné akordy a svůdný lektvar z černé orchideje a smyslných dřev‘) je jasné, že to nebude žádný čajíček, ale to, co se na mě z čerstvě potřené ruky vyvalilo, překonalo všechna očekávání. Vybavila se mi závěrečná scéna z muzikálu Moulin Rouge, v níž kurtizána Satine uprostřed hlučného jásotu a dupání diváků najednou vytřeští oči hrůzou, začne lapat po dechu a padá k zemi. Silné dekadentní tóny pačuli, omamně sladkých květin a okurkové vodnatosti se rvou o pozornost, fackují jeden druhého a dohadují se, kdo bude stát vepředu. Se zapaženou rukou a odvrácenou tváří nahmatala jsem v kleci potkanici Cecilku a přitiskla si ji k nosu v naději, že přes odér jejího kožíšku Tom Ford nepronikne. Než jsem však mohla začít kašlat krev jako nebohá tuberkulózní Satine, stal se zázrak - mezi peroucí se nevychované tóny rázně vkročil cedr a několika údery větví zjednal pořádek. Mohla jsem odložit vykulenou myš a soustředit se na voňavý nános na ruce.

Složení Černé orchideje uvádí všechno možné (jak voní lanýž?), ale to hlavní - cedr - tam chybí. Možná se mýlím, ale zvláštně sametový cedrový tón, připomínající chvílemi ořezané tužtičky, je velmi výrazný. Druhým výrazným akordem je sladká orientální sestava v základu - nepřehlédnutelná zemitá pačuli, lehký černý kadidlový závoj, vanilka, zlatohnědé balzámy, náznak tmavé čokolády. A třetí vrstva je v podstatě úplně opačná - lotosové, okurkové, rybízové a citrusové tóny, vytvářející vodnatě ovocnou, průhlednou polevu, v níž je vůně obalena. Normálně by mezi těmito složkami vznikla nesnesitelná disharmonie, jejíž náznak zahlédnete právě na začátku, ale parfumérům z Givaudanu, kteří Black Orchid pod Fordovým vedením vyráběli, se je podařilo šikovně propojit, takže výsledek drží překvapivě pohromadě, aniž by zároveň ztrácel na zajímavosti. Přítomné omamné květiny (jasmín, orchidej) korzují mezi hlavou a základem a sluší jim to na obou stranách; pačuli se svou zemitostí hodí do temného základu, ale také spokojeně nasává vláhu ze šťavnaté hlavy. Bergamot a ostatní citrusy spolupracují s vanilkou jako v Shalimaru, rybíz s cedrem si povídají o sametu.

Tom Ford už při vydání egoisticky prohlásil Black Orchid za klasiku. Tak daleko bych nešla - ostatně o klasice rozhoduje jen a jen čas -, ale že se podařilo vytvořit zajímavou a poměrně odvážnou vůni, o tom není pochyb. Rozhodně doporučuji k vyzkoušení, pokud vás však děsí silné vůně a špatně snášíte edenovskou a angelovskou pačuli, buďte opatrní.

(A ještě doplňující poznámka na závěr: Black Orchid má neuvěřitelnou výdrž a to, co z ní po dvanácti hodinách zbyde, by se ještě pořád dalo strčit do flakonu a prodávat jako slušný orient s kořeněnými a čokoládovými tóny. Nevidí se moc často, aby vůně měla po takové době ještě co říct.)


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

Mizyan 17.08.16 18:53

@sLenka
Vazne pecka, presne jak pisete. Ja ji dostal na zapesti ve vidni a kamarad co byl se mnou me pak cely vecer ocuchaval. Haha. Jeho sestru zase rozboléla z ni hlava. :))))

Příspěvek upraven 17.08.16 v 18:54

Evža 06.10.10 18:00

Děkuji,moc děkuji,skvělá recenze!
Moc jsem si něco takového potřebovala dnes přečíst.Zdravím Cecilku.E.

Hailstone 14.06.10 22:33

Jsem zmlsaná…dnes jsem vyzkoušela a nudím se ..Na začátku jsem cítila čerstvě vyprané, vyvařené povlečení, tohle pomalu odcházelo až do sušší kořeněné , čokoládové vanilky.Jenže ji cítím moc málo, abych měla radost…

marcellina 11.06.10 14:06

Tiež som si objednala vzorku z Parfemy Exclusive.Mňa vzorka neočarila.Nie že by to bolo zlé,ale asi som už dalej.Na môj vkus moc jednoduchá.Čo­koládová pralinka s lanýžovou príchuťou.No a po pár hodinach sa pridala vanilka.Nie že by mi tam vadila,ale za tie peniaze mi to určite nestojí.Čokoládovo-lanýžovo-vanilkovú vôňu ktorá nemá s orchideou nič spoločné si kupim u iného.Výdrž má výbornú a súhlasím s Hermionkou s tými kondomamy.Tiež mám rada komplikované vône,ktoré otvárajú nové obzory.

Romana 25.05.10 11:41

Vzorek jsem objednala ze zvědavosti u Parfémy Exclusive z Bratislavy na základě recenze. První dojem je skutečně shluk všeho možného, lesní plody, pačuli atd. Po pěti minutách se vůně „umravní“ a začne se rozvíjet. Celkový dojem je trochu nakyslejší, nezaměnitelný,ži­vočisný, krásný. BO je držák, který nemá konkurenci, jedno ovonění vydrží ve stejné intenzitě po celý den. Reakce okolí pouze příznivé, parfém neobtěžuje. Po dni s BO jsem měla chuť smést s poličky veškerou voňavou konkurenci a uvolnit místo pro tohoto pro mě jediného krále parfémů. Pardon, snad ještě s RL Safari po boku. Zbývá snad jen dodat, že tento klenot ocení pouze nositelka s opravdu vytříbeným vkusem, která už se ve světě vůní dokáže orientovat, nic pro začátečníky a svěženkami odkojené nosy.

vixen 09.04.10 19:49

Jsem nadšená, něco tak živočišného jsem dlouho necítila. Ze začátku pecka a pak postupně se rozvíjí do sladka. Na mě edp neuvěřitelná výdrž- 10hodin na sobě jeden střik na ruce a stále je zřetelně cítit.

Synekdoché 31.03.10 12:15

Na vůni jsem se dlouho těšila a dalo mi docela práci jí sehnat. Na první očichání se mi líbila, ale na konci druhého dne, co jsem se s ní navoněla mi začal vadit ten okurkový tón. Od té doby, co jsem jej identifikovala se na něj stále víc a víc soustředím a vůně se tak pro mě stává prakticky nenositelnou. Přemýšlím, že půjde dál.

Hermionka 06.02.10 11:49

Tak mi právě teď přišel vzoreček EDP z Parfémy Exlusive ze Slovenska. Tahle vůně mě zajímala kvůli názorům které jsem na ni slyšela a četla, že se snaží být v Evropě netradiční a snad se jí to i daří, že je smyslná, erotická a tak podobně. Začátek mi připadá zajímavý, cítím z něj něco jako směs lesního ovoce, pačuli, santalu a a spousty dalších věcí, vůně se potom zjemňujě a začíná v ní převládat lesní ovoce a snad nějaký ten čokoládový krémek, řekla bych, že se snaží čím dál tím víc evokovat intimní náladu. Bohužel na můj vkus je tak nějak moc jednoduchá, prvoplánová. A, ctitelky prominou, připomíná mi navoněné kondomy nebo lubrikační gel. Představuji si ji na nějaké hodně drsné věcné ženě možná i domině:-) Výdrž má opravdu dobrou, po rozvonění je roztomilá, ale srdce mi nezlomila. Osobně mám ráda komplikované vůně, ale takové, které otevírájí nové obzory. Vypadá to spíš na nějaké orientální značky.

Afrika 27.01.10 14:39

Tak mne tam momentálne veľmi vadí ten ceruzkový tón, lanýžový krém v horkej čokoláde stále nikde, len ostrúhané ceruzky a niečo kyselé, mám odstrek a málokedy mám chuť sa ňou navoňať, hoci zo začiatku sa mi celkom páčila

malaeva 10.01.10 08:06

Po přečtení Adiny recenze jsem si řekla, že tuhle vůni musím vyzkoušet. Pro případ nějakého děsu sice nemám po ruce vykulenou myš, ale okatou černou kočku. Ale ono se nic hrůzného nedálo. Krásná, jiná než co jsem kdy očichávala. Jemná zemitá pačuli, lehký kadidlový závoj, vanilka, zlatohnědé balzámy, náznak tmavé čokolády a později rybízové a citrusové tóny. Jak Ada napsala, tak jsem to opravdu cítila. Fakt krása - chtělo by to alespoň odstřik.

sLenka 27.12.09 19:28

Procházela jsem se spolu se svým přítelem před 4 lety po Berlíně a v obchodním domě mi dala přivonět BO prodavačka. Zprvu jsem odmítala, protože jsem věděla, že si parfém určitě nechci kupovat. Parfém mi nanesla na zápěstí a odlila mi malý vzorek. Na první přivonění jsem dostala silnou ránu. Vůně byla opravdu velmi intenzivní. Všechny směsi v ní se přebíjely. Vůni jsem zavrhla, protože mi přišla příliž silná a těžká. (spíše večerní). Možná bych s ní na veřejnosti své okolí i obtěžovala. A tak jsem s navoněným zápěstím odešla. Při procházce večerním Berlínem mi přítel sdělil, že pořád cítí něco moc krásně vonět. I já jsem se pořád otáčela, co to tak krásně voní. Až jsme se dopracovali k mému zápěstí. Byla to BO. Byla to tak nááádherná vůně, že mě přítel okamžitě vzal za ruku a táhl zpět do obch.domu a parfém mi (i přes hodně vysokou cenu) koupil. Dodnes mám vůni doma (hodně dlouho vydrží) a používám ji jen na vyjimečné příležitosti. Tato vůně je mezi parfémy jako mercedes mezi trabanty. Doporučuji. Vůni neodsuzujte na první přivonění, rozhodně ji nechte rozvonět.

anonymní 24.12.09 10:59

BO se v Čechách bohužel očuchat nikde nedá, stejně jako jiné Fordovy výtvory. Má zastoupení dokonce i v Azerbajdžanu (viz stránky TF), ale ze střední Evropy pouze v Itálii a Švýcarsku. Pokud někdo víte o místě v Čechách, kde lze očuchat více než BO, napište prosím. Strašně mně zajímají jeho Private Blends, ale buhví, kdy se dostanu do Itálie :). Díky.

Hailstone 17.11.09 20:18

To je tak krásná recenze..pořád ji čtu dokola.

anonymní 21.10.09 20:16

Black Orchid miluji. Je to neskutečně sexy a vzrušující vůně.

Terez 20.10.09 19:15

Nevíte, prosím Vás, kde by se dala očuchat??:) Nemužu ji nikde sehnat…

Sára 08.08.09 20:44

Tomuhle já říkám sexy vůně.

evik77 30.07.09 11:18

Počátek je pecka, jako plno vůní dohromady. Ale už jsem si všimla, že když dám do obálky více vzorečků a ta se tím mixem trochu ovoní, tak je to někdy lepší, než jednotlivě. BOve mně vyvolává představu pomeranče namočeného v husté, tmavé a ne moc sladké čokoládě.

Veru 06.04.09 18:55

Já bych ještě měla drobnou poznámku k těm lanýžům: nepředstavujte si, že vám z Black Orchid zavoní tahle vzácná houba. Pro tu má totiž angličtina stejný výraz jako pro mnohokrát zmíněnou pralinku. Tedy z vůně opravdu voní čokoládová pralinka, a ne lanýž.

Amy 10.03.09 09:15

Zvláštní, velice příjemná vůně, po rozležení ještě příjemnější než na začátku, asi mám zase něco do tužebníku :-)

WildOrchid 03.02.09 23:59

Tak já asi přijdu s úplně jiným prožitkem této vůně. Na začátku byl šok, to ano, ale rozhodně né nepříjemný. Měla jsem pocit, že jsem u nás na chatě, kde sbírám ostružiny, a z plného hrníčku už mi stéká trochu malinoostružinové šťávy. Po chvíli jsem dostala pocit, že se mi do hrníčku dostala větvička nějakého jehličí oblepeného čerstvou smůlou.. dál zatím nevím :)

Popelka 17.12.08 09:19

Tak po této vůni jsem dlouho toužila.Pořídila jsem si konečně odstřik a všem příznivkyním se předem omlouvám.Jsem touto vůní naprosto zklamaná,podle recenzí kde 1Miru přirovnává ke krému v pralince jsem po prvním přivonění odskočila od zápěstí a podívala se na lahvičku,jestli je to vůbec Black Orchid.Můj nos strašně vnímá něco nakyslého a nepříjemného, asi to budou ty okurkové a lotosové nóty jak píše Ada, ale čokoládu a ostatní krásné složky v ní necítím vůbec.Výdrž je fakt úžasná, ale i po čtyřech hodinách mi pořád vadil ten nakyslý odér.Takže jsem ji odložila ,ale zkusím se k ní po čase vrátit a dát jí šanci

1Miru 01.12.08 11:34

..ode mne viz výše…A teď osobní zkušenost:= NÁDHERA!!
Je to fakt tuhý a chuťově hutný lanýžovokoňakový krém v belgické pralince(složky jsou umíchány přesně jak Ada píše).
Ale ta „tuhost“ se kouzelně rozplyne - přesně jako když se nejlepší švýcarská čokoláda rozpustí na jazyku!…
A už je v tužebníku..
na jazyku

lendullka 28.11.08 14:10

Já musím s kladným hodnocením jen souhlasit.Velice dlouho jsem po něm toužila, koupila jsem si odstřik a nyní ho mám celý. Musím říct, že je to jedna z nejzvláštnějších a momentálně pro mě jedna z najkrásnějších vůní.Záměr tvůrců je opravdu 100% proveden. Vůně se nádherně rozleží a bude vás jistě překvapovat vaše okolí…stále se vás budou ptát..čím to tak krásně voníte??? Opravdu kdo nevyzoušel,vřele doporučuji!!!

jitabe 19.10.08 19:12

uz tuhle vuni dlouho shanim, ale bez uspechu. v normalnich parfumeriich k dostani neni. poradi mi nekdo. bydlim v praze. dekuju jitka

Mirka 18.10.08 23:15

Hezká vůně, ale kdyby to nebyl „ten Ford“, tak bych vzorek celkem bez zájmu odložila. Ten svěží kyselý akord mi hodně připomíná základ ve Fantasii de Fleurs od Creed. Ale ta je celkově odvážnější, rebelštější, i když vzhledem k Black Orchid je to minimálně prababička.

lark 09.10.08 20:12

Ado, to je úžasná a vtipná recenze. Měla bys to přeložit do angličtiny a poslat Tomu Fordovi!

blackdakini 05.10.08 19:40

Skvela recenze. Tu vuni bych chtela vyzkouset… Da se nekde v Praze koupit?

Mitzi 04.10.08 14:35

Flakon vypadá úžasně, ale ta recenze je ještě úžasnější. Opět jsi mě, milá Ado, dostala. Musím si rozhodně pořídit nějakou tu Cecilku :D než se mi černá orchidej dostane pod nos…
Už se těším, až parfém vyzkouším, díky za varování. A mimochodem, díky moc za ten úvodní odstavec, moc mě baví vidět věci v souvislostech…

Veru 29.09.08 21:59

Že by další „Parfum Sacré“…?

Jean 29.09.08 20:48

Úžasná recenze.Zdá se, že i vůně bude velmi zajímavá.A ten flakon opravdu připomíná pralinku.Jsem rozhodnutá tuto vůni okamžitě vyzkoušet.

Oreion 29.09.08 17:33

Je to nejlepší vůně jakou jsem kdy měla! Souhlasím s Adinou recenzí, nemá chybu. Tleskám!!!

Světluška 29.09.08 16:37

Narkoticko-hororová recenze… ta se Ti povedla! To se bude muset určitě vyzkoušet!

hafik 29.09.08 16:30

Nádherná vůně, Tom Ford má u mě pochvalu :-)

1Miru 29.09.08 15:55

..ten flakon mi připomíná pralinku z hořké čokolády plněnou lanýžovo koňakovým krémem…hmmm…Jestli je i obsah po rozležení tak silně lahodný..?!

vivianne 29.09.08 15:41

Tak tahle vůně je jedna z mých nejoblíbenějších,e­legantní, výrazná,nezamě­nitelná prostě moje druhá kůže.
Myslím,že složení vůně je velice dobře namícháno.

Oleka 29.09.08 15:05

Táto vůně působí opravdu fyzický šok ze začátku. Byl-li to záměr tvůrců - rozhodně se jim povedlo vytvořit vůni, která vám za začátku dá facku ale pak si s vámi začne mazlit.

estelle 29.09.08 15:01

Úžasne si to napísala Ada! Black Orchid som síce ešte nevyskúšala, ale mám sto chutí…predstavujem si to tak, že keď sa navoniam, tak od čuchového zážitku teatrálne a pompézne „zomriem“…alebo to už nikdy nebudem chcieť zopakovať :-)

Přidat komentář

Nejčtenější