Udržitelné Vánoce: 5 tipů, kde nakoupit bezpečně a bez výčitek

Záleží vám na původu věcí, které kupujete? Nedělejte výjimku ani při výběru vánočních dárků. Udržitelné Vánoce přináší jistotu, že tričko, které darujete kamarádce, nešilo malé dítko v Bangladéši, že káva pro babičku je fair trade a že přírodní kosmetika je opravdu přírodní a netestována na zvířatech.

* Nakupujte od lokálních značek, ať na marketech nebo online. Zdroj: Canva

1. Nakupujte jen u prověřených prodejců

Není nic jednoduššího, než zajít do lokálního obchodu. Tím podpoříte nejen české prodejce a značky, ale také máte jistotu, že zboží necestovalo přes půl světa. Vše pod jednou střechou nebo na jeden klik? Zkuste pořídit dárky na Vánoce na jednom místě.

Kde nakupovat?

 • Bez čekání ve frontě seženete kosmetiku různých zodpovědných značek na e-shopu Biooo.
 • Spoustu dobrot v bio kvalitě najdete na Bionebio.
 • Skvělé suroviny nejen na vánoční pečení nakoupíte ve Sklizeno obchodech.
 • Zvolte zdravé mlsání namísto sladkostí – ořechy, ořechové pasty a nebo českou verzi nutelly, která vás už nikdy nenechá bez nutkání koupit další balení.

Extra tipy navíc

Oblečení, šperky a doplňky do domácnosti nabídnou obchody NILA v jejichž nabídce najdete více než 150 pečlivě vybraných značek. Základem je móda a doplňky vyrobené šetrným způsobem a za spravedlivých podmínek. Kamenné obchody najdete v Praze na Letné v Karlíně a na Vinohradech. Ale objednávat můžete i online.

Podpořit můžete také začínající obchůdky, jako je například Šatník Store v malém Berlíně v pražských Holešovicích, který vede paní Lucie s dcerou Bárou. Oblečení si Lucie již více než 20 let sama navrhuje a vše se šije zde v Čechách. Doplňky v malém obchůdku jsou pečlivě vybírány s ohledem na udržitelnost a podporu lokálních výrobců.

Šetrná výroba se netýká jenom jídla nebo kosmetiky. Na výběr toho „správného“ se zaměřte i při koupi oblečení.

Přísady na domácí tvorbu oleje.Vytvořte domácí kosmetiku nebo jiný dárek. Zdroj: Canva

2. DIY aneb Letos dárky vyrobte

Další možností je vlastní výroba dárku. Není to pouze low cost varianta, pro ty z vás, kteří potřebují ušetřit, ale je to také krásná cesta, jak ukázat dětem, že se nemusí všechny dárky kupovat za peníze. Poproste je o obrázek a pomozte jim vytvořit rámeček. Děti budou mít radost, že vám mohou pod stromečkem udělat radost. Nebo sami vytvořte fotokoláž či galerii na neobvyklé přírodní instalaci.

3. Swapněte to!

Totálně udržitelná cesta je právě cesta výměny. Máte doma něco co už nepotřebujte? Vyměňte to za něco, co se vám naopak hodí a co může posloužit například jako vánoční dárek. Vloni jsem se takhle “zbavila” starých vánočních ozdob a dostala za ně pěkné hračky pro syna.

O to samé se snaží také koncept Udržitelně Chic, který ukazuje, jak být šetrný ke svému okolí, ale zároveň u toho být šik. Základními pilíři konceptu jsou snížení spotřeby, recyklace a upcycling. Sledujte je na FB, kde často pořádají i veřejné swapy a různé akce na výměnu. Pokud vás tento životní styl zaujal, neváhejte se stát swaperem na FB skupinách

4. Podpořte dobrou věc

Výměna je něco za něco, ale zkuste letos aplikovat trend něco za nic. Darujte, přispějte nebo si kupte charitativní předmět. Podpoříte tak například chráněnou dílnu nebo matky samoživitelky v dnes již fenomenálním projektu Nory Fridrichové Šatník Praha.

Podpořte české produkty, české značky, e-shopy a kavárny či restaurace, které to letos opět nemají snadné. Musíme si pomáhat. A kdy jindy se to hodí více než o Vánocích.

Dřevěné postavičky v kufříku od značky Pikle.Dřevěné hračky, které se vejdou do kufříku. Zdroj: Pikle

5. Tipy z naší redakce

Pořád si nejste jistí, co koupit? Máme pro vás tipy na kvalitní, lokální a udržitelné dárky pro všechny členy rodiny.

Šperky a doplňky:

 • Pro ženy to může být šperk v podobě originální nádherné a české jelení brože od Deers,
 • dřevěný šperk či pánský motýlek ze dřeva od beskydských BeWooden,
 • nebo každého určitě potěší také skvělá ruční práce kožedělníka Jana Planičky v podobě brašen, psaníček, peněženek nebo pásků.

Něco na zub:

 • Pro babičky a další mlsné členy rodiny můžete sáhnout po výtečné čokoládě – třeba té pražské,
 • úžasné marmeládě s příběhem,
 • nebo výběrové kávě z české pražírny,
 • dalším jedlým (pitným) dárkem může být lokální a k tomu přírodní víno. Zkuste například víno bez chemie od Milana Nestarce .

Kosmetické tipy pro vás:

 • Přírodní a českou kosmetiku najdete na e-shopu Anela.
 • Na slovensku doporučujeme úžasnou kosmetiku Kvitok.
 • Kosmetiku i řadu přírodní aromaterapie nabízí ​​česká značka plná bylinek Nobilis.
 • Objednat můžete také, dnes již legendární, dárky z přírody od Manufaktura.

Hračky, knihy a další:

 • Praktická, alternativní, ekologická a zároveň velmi elegantní pomůcka pro každou ženu – to jsou menstruační kalhotky od českého výrobce Sayu.
 • Pokud máte kamarádku, která se nebojí barev a má ráda pohodlí nebo sport, pak navštivte boží Pura Vida shop a pořiďte jí praštěné, ale úžasně pohodlné legíny. Opět made in Czech Republic.
 • Sháníte hračky? Pak kujte Pikle nebo se poohlédněte pro jiných férových produktech pro děti na www.agatinsvet.cz.
 • Z knížek pak zkuste lokálně vesmírnou kuchařku od Kamu (Kamila Rundusová), která právě vychází.
 • Nebo novou knihu o tom, proč jíst lokálně a kvalitně Osobní receptář pro zdraví a pohodu od Margit Slimákové.

Jakou lokální značku doporučíte vy? Napište nám do komentářů.

Autor: Kristina

Práce vás musí bavit a naplňovat a někdy se musí stát něco velkého, abyste si uvědomili, co je v životě důležité. Pro Kristinu to bylo právě mateřství, které nastartovalo její práci pro online media a pomohlo ji určit si priority.

Témata článku

Nejčtenější