Velký test levných vůní

Jak jsem slíbila, přináším vám velký test levnějších vůní. Otestovala jsem celkem 15 parfémů nižší cenové kategorie a v článku se dozvíte nejen jak voní, ale i zda jsou vhodné jako dárek. V článku najdete recenze na vůně značky Puma, Céline Dion, Harajuku Lovers, Christina Aguilera a mnoho dalších.

Jak jsem slíbila, přináším vám velký test levnějších vůní. Otestovala jsem celkem 15 parfémů nižší cenové kategorie a v článku se dozvíte nejen jak voní, ale i zda jsou vhodné jako dárek. Hodnotila jsem i bezpečnost koupě naslepo a vzhled flakonu; bodovala jsem na jednoduché stupnici od 0 do 2, kdy 0 znamená ‚zcela nevhodné‘, 2 ‚bez problémů vhodné‘ a 1 je mezi tím.
Na konci článku najdete cenovou tabulku s přibližnými cenami.

Puma

Urban Motion for Her

#START-8371# Květinově ovocná vůně se sladším základem. Zpočátku převládají sladké a ovocné tóny s větrovým podtónem, který by mohl být protivný. Po rozvonění je to taková mírnější ovocná cukrová vata - v přiměřeném množství v pohodě nositelná.

Dárek pro: někoho, kdo má rád teplé cukrové tóny. Navzdory reklamě to není vůně, kterou si většina lidí představí pod pojmem ‚sportovní‘. #END-8371#
Vhodná ke koupi naslepo: 1
Balení: 1; nic moc, ale s tím vylisovaným logem je to lepší než dosavadní pumí flakonky

Urban Motion for Him

#START-8372# Poněkud generická pánská sladká dřevitá vůně. Voní z ní kadidlo, levandule, suché zelené byliny a dřeva. Takovou vůni jste cítili už stokrát - ale voní pěkně a je rozhodně nositelná.

Dárek pro: mladého muže, který chce něco přitažlivého na lovení holek. Parfémového gurmána to neuspokojí, na mladším těle to bude sexy. #END-8372#
Vhodná ke koupi naslepo: 2
Balení: 1; nic moc objevného, ale aspoň není vůně pro chlapečky tentokrát modrá

Céline Dion

Chic

#START-8370# Květinová vůně, která si to nejhezčí odbyde moc rychle. Na začátku voní jako rozkvetlá jarní louka plná orosených svěžích květin, ale za nějakých dvacet minut se promění v suchou vůni, spíš bylinnou než květinovou, a začne z ní čouhat nízká cena. Škoda, že nevydrží déle tak pěkná jako na začátku. #END-8370#

Dárek pro: maminku nebo tetičku
Vhodná ke koupi naslepo: 0
Balení: 1; ačkoli flakon nevypadá naživo tak dobře jako na obrázku, je nepřeplácaný a elegantní

Sensational Moment

Opačný vývoj než u Chic: #START-6388# Ze začátku je kapku divná, ale zanedlouho se rozvoní a usadí do jemné směsi vanilky, pižma a nenápadných bílých květin. Je sladká, avšak jemná a nehřeje - drží se někde uprostřed.

Dárek pro: ženu nebo dívku, která má ráda žensky sladké vůně #END-6388#
Vhodná ke koupi naslepo: 2
Balení: 1; pohledně zpracovaný flakonek a zlatavá barva

Spring in Provence

#START-8903# Tohle bylo trochu předvídatelné - jak jinak by mělo vonět jaro v Provenci, než něžně a po kytičkách? (I když v provensálské krajině bych čekala hlavně levanduli, kterou vůně neobsahuje.) Spring in Provence je milá, jemná vůně, plná spíš neurčitých květin (dojem z nich se jakž takž blíží uváděnému zimolezu, mimóze či fialce - jemné, lehce svěží, lehce květinově sladké), bez pevnějšího základu.

Dárek pro: kohokoli na běžné nošení nebo pro lehce romantické příležitosti #END-8903#
Vhodná ke koupi naslepo: 2
Balení: 1; dalo by se říct jednoduchá elegance, ale na můj vkus je té jednoduchosti možná příliš

Christina Aguilera

By Night

#START-9340# Velmi hřejivá kombinace vanilky a pižma - a skoro ničeho jiného, ačkoli složení slibuje i květiny a ovoce. Nějaké květiny tu jsou, ale tak pevně zavinuté ve sladkém závoji, že jsou rozmazané k nepoznání. Ve snaze udělat ještě smyslnější verzi jasmínově vanilkového parfému Christina Aguilera to parfumér trochu přehnal a vyrobil dusivou vanilkovou plastelínu. #END-9340#

Dárek pro: někoho, kdo to rád sladké a silné a detaily moc nerozlišuje
Vhodná ke koupi naslepo: 0
Balení: 2; možná trochu pouťové, ale pro sladké princezny pěkná ozdobička do budoáru

Replay

Replay for Her Intense

#START-9303# Naprosto nekonfliktní a neutrální květinově ovocná vůně, která moc nevydrží; jmenuje se sice ‚Intense‘, ale na ruce se udrží tak dvě hodinky.

Dárek pro: mladou dívku, která by se neměla moc vonět, nebo ženu, která má nejraději opravdu nenápadné vůně na úrovni deodorantu. Koupila bych i pro holčičku. #END-9303#
Vhodná ke koupi naslepo: 2
Balení: 0; flakonek ani krabička nejsou ošklivé, ale vůbec nezaujmou

Miss Sixty

Rock Muse

#START-3344# Kdyby tahle vůně byla silnější, byla by hezká. Škoda, že je Rock Muse tak slaboučká, přestože její výdrž je průměrná, musíte po celou dobu tisknout nos až ke kůži, aby bylo něco cítit. Počítejte tedy s nutností hojnější aplikace.
Složení uvádí v základu vetiver, který je (výjimečně) opravdu cítit a vůni zajímavě ozvláštňuje. Zbytek tvoří květiny (hlavně jasmín), špetka ovoce a několik dalších podtónů, v nichž jsem sice přímo nepoznala maté ani rýži, ale jež také zvedají Rock Muse z podprůměru. Až se to bojím napsat, protože si nejsem jistá, jestli jsem si z té snahy aspoň něco z ruky vyčichat nepřivodila vlčí mlhu, ale základ Rock Muse voní lehce chyprově.
Velkou výtku mám k názvu - rockovou vůni si představuji jinak a rockerce bych tenhle parfém určitě nedala, protože by mi ho hodila na hlavu.

Dárek pro: ‚rockerku‘, pro kterou rock = rychlejší písnička od Miley Cyrus. Nebo i pro nějakou normální ženskou. #END-3344#
Vhodná ke koupi naslepo: 0
Balení: 2; srdcový flakon a ohnivé barvy můžou být kýčovité, ale zaručeně zaujmou oko

Miss by Miss Sixty

#START-6423#Květinová vůně s ovocnými podtóny. Úplný opak Elixiru téže značky: ten sice nemusel sedět každému, ale byl výrazný a aspoň trochu zajímavý. Miss moc zajímavá není. Slibované fialky, magnólie a pivoňky se nekonají, květiny nejde nijak rozeznat, jsou to květiny obecné. Snad jen ta špetka karamelu v základu je pravda. Miss voní trochu levně, výdrž má ale celkem slušnou. #END-6423#

Dárek pro: spíš mladé děvče, na které je parfém názvem, vůní i vzhledem očividně cílený
Vhodná ke koupi naslepo: 2
Balení: 2; jednoduchý flakonek, růžová barva a k tomu kytička jsou pro cílovou skupinu jako dělané

Esprit

VIP Life for Her

#START-9645# Nic výjimečného, třpytivého a VIP se nekoná, v řadě vůní Life jsou mnohem lepší kousky - včetně té úplně první. VIP je slabá, moc nevydrží a voní hlavně po ovoci, růži a nějakých dalších nerozpoznatelných květinách. Pačuli jen tak rychle mrkne na začátku a pak se klidí někam dozadu; a na vetiver zapomeňte. Sotva dýchající vanilka zachraňuje základ, ve kterém jinak v podstatě nic není (proto také špatná výdrž). #END-9645#

Dárek pro: nikoho. Kupte raději osvědčený pruhovaný Life, Night Life nebo třeba Celebration.
Vhodná ke koupi naslepo: 1
Balení: 1; nic výjimečného, ale ani žádná hrůza

VIP Life for Him

#START-9646# Standardní pánská vůně č. 2. Kupte si místo VIP třeba Urban Motion a nepoznáte rozdíl… Sladká ambra, levandule, špetka kadidla, špetka koření. V podstatě hezká, ale zoufale okoukaná. Je ale lepší než dámská VIP Life a má delší výdrž.

Dárek pro: pro někoho nenáročného, kdo nechce moc vyčnívat, ale přesto by rád příjemně voněl. #END-9646#
Vhodná ke koupi naslepo: 2
Balení: 1; jako dámská, flakonek neoslní, neurazí

Bruno Banani

Pure Woman

#START-3249# Pure Woman není špatná vůně; začne ovocně, rozvoní se do směsi květin, čokoládově sladké ambry a sametu. U Bruna se vždycky snaží být aspoň trochu výjimeční a obvykle se jim to daří. Velkou vadou Pure Woman je ale její výdrž, která je opravdu špatná - hodinka, maximálně dvě a dost, a většinu toho času parfém navíc voní poměrně slabě. Hojnější aplikace by to možná spravila.

Dárek pro: někoho, kdo to rád trošku sladší, ale ne úplně orientální #END-3249#
Vhodná ke koupi naslepo: 1
Balení: 1; flakonek je dost jednoduchý a Bruno se pořád opakuje, ty ‚křivé‘ tvary jsou ale cool

Benetton

B.United Jeans Woman

#START-5562# Stála jsem nad poličkou v parfumerii a váhala: který Benetton zkusit? Pure Sport nebo B.United? Nakonec jsem usoudila, že když to má v názvu ‚sport‘, bude to něco průměrně svěžího, a radši jsem zkusila, co si Benetton představuje k džínsům. A nevím, jestli by si tuhle vůni na sebe vzalo nějaké odžínované pískle. I když Benetton se svými cenami není zrovna pro písklata.

B.United Jeans voní především po konvalinkách, a to docela staromódně. Když jsem se doma podívala na složení, nestačila jsem se divit: konvalinky žádné, jen hyacint, brambořík a jasmín, jejichž slitím zřejmě vznikla konvalinka. Teprve po nějaké době, když vůně trochu vyvane, začne být jasmín k poznání a celá kompozice je jemnější a snesitelnější. Aldehydy (ty staré, mýdlové) jsem nenašla, přestože by tam skutečně měly být (složení je přímo z webu Benettonu). #END-5562#

Dárek pro: někoho, kdo rád konvalinky a indoličtější (čti nelíbivý) jasmín
Vhodná ke koupi naslepo: 0
Balení: 1

Gwen Stefani Harajuku Lovers

Vůně Harajuku Lovers způsobily nejen u nás pěkné pozdvižení: minimalistky hýčkající doma flakony chanelů zvracely z kýčovitých panenek, pubertální dívenky pištěly nadšením a fajnšmekřice se ošklíbaly nad laciným obsahem. Mě nějak netáhly, hlavním důvodem bylo ovšem množství; u vůní nabízených v sadách mám pocit, že bych měla vyzkoušet všechny, abych pochopila celkový koncept, jenže to je náročné na čas (a běhání do parfumerie), a tak to vždycky odkládám. Vaše přání mě ale donutilo zkusit aspoň dvě reprezentantky.

Harajuku si nevymyslela Gwen, je to pojem ze světa módy. Harajuku je název oblasti kolem nádraží Harajuku v Tokiu a právě tady můžete potkat ty nejšílenější kreace japonského street stylu: gotické lolitky, pestrobarevné slečny v pruhovaných ponožkách a sukýnkách s kanýry a partičky oblečené podle oblíbených komiksových nebo seriálových postaviček (převlékání za manga a anime postavičky se říká cosplay). V okolí bydlí spousta umělců, fotografů a módních návrhářů. Gwen Stefani se do Harajuku podívala na své cestě do Japonska a zdejší styl ji tak uchvátil, že podle něj pojmenovala novou řadu parfémů.

G (blonďatá holčička)

#START-6232# Hned první vůně, po které jsem namátkou sáhla, mi málem proděravěla nosní sliznici. Asi takhle vypadá šok, který zažije slušně vychovaný Evropan při pohledu na bandu napáraděných japonských puberťaček. G je řvavá kokosová slaďárna, připomínající kokosový marcipán nebo nějaké levné kokosové cukrovinky, nacpané cukrem a kokosovou trestí. Nikdy v životě jsem necítila nic takového a už asi neucítím. Chcete-li, aby vaše parfémové vzdělání bylo kompletní, musíte G bezpodmínečně vyzkoušet.

Dárek pro: v Česku asi pro nikoho. To chce fakt praštěnou Japonku v čepečku s růžovými kanýry. #END-6232#
Vhodná ke koupi naslepo: 0
Balení: 0/2 podle vkusu obdarovaného

Baby (holčička s černými kudrnami)

#START-6231# Na rozdíl od G je Baby krotká a velmi dobře nositelná. Je to pudrově pižmová vůně, která voní, stručně řečeno, jako dětský pudr: jemně sladká, hebká, fialková, s tóny smyslných i svěžích bílých květin. Trochu připomíná bezalkoholovou verzi Petits et Mamans.

Dárek pro: dívky a ženy, které milují vůni napudrovaných miminek (ne nutně samotná miminka) #END-6231#
Vhodná ke koupi naslepo: 1
Balení: 0/2 podle vkusu obdarovaného


Přibližné nejnižší ceny recenzovaných vůní v e-shopech:

Autor: Ada

.
Váš příspěvek
rena 21.1.11 10:15

Musím uznat, že Christina Aguilera je sladší vůně, ale mně se líbí - na zimu je vhodná a taky dlouho vydrží…jiné vůně od ní mě zatím moc nezaujali, ani novější Royal Desire…

Mirka 16.3.10 18:20

Spring in Provance je téměř totožná s Kenzo L´eau par Kenzo, jen má mizivou výdrž.

Arome mandelinka 25.12.09 18:58

Diky za recenzi.
Docela me zaujalo slozeni Spring in Provance, budu muset vzykouset :)

Lidag 12.12.09 20:00

Kdy už budou recenze na avonovky? Jinak fajn recenze

Sara01 5.12.09 14:32

Spring in Provece je vůně, která vyprchá dřív než nasadíte víčko. Lehce voňavá, tak by mohly být navoněné toaletní papíry.

Satsuki 3.12.09 08:25

Domo Arigato Gazaimas XD

margofag 28.11.09 18:55

A kdy bude Avon a Oriflame? Už se nemůžu dočkat…:-))

Barbarra 24.11.09 19:18

Ado, skvělá práce!

Roberta Right 23.11.09 12:35

Tak s Chérie si bohužel moc nerozumíme, ale dík za tip ;-)
Chápu, že harajuku L. asi není nic pro ty, co mají parfémy jako hobby, ale já jsem jen obyčejný člověk :-))

gentiana 21.11.09 23:46

Harajuku Lovers považuju bez výjimky za strašný.
Každopádně díky Adě za odvahu, já se taky pustila do mejnstrýmu a kdovíčeho a je to vcelku utrpení.

tarra 21.11.09 18:11

Roberta Right : G jsem sice nečuchala, ale lízátkové jahody jsou pro mě jednoznačně Miss Dior Chérie

Roberta Right 21.11.09 17:47

Ado, díky moc za báječnou recenzi - obsahově výborná a báječně se četla :-) Je to paráda, že sis našla čas i na takové vůně. - A jinak.. Poraďte mi prosím nějakou vznešenější verzi Lil´Angel ;-) Mně se ty otřesné lízátkové jahody fakt líbí, sakra :-P

eva 21.11.09 17:06

Harajuku G se mi jako jediná z jinak pro mne tuctové kolekce opravdu líbí: voní po domácím vánočním cukroví, se sladkostí je to v normě, pro mne dobře nositelná (ačkoli „růžovky“ a velké slaďárny obecně nemusím). Mám na ni už i pochvalné ohlasy. Vskutku, co nos, to názor :-)

Sára 21.11.09 12:28

Osobně když si to tak propočítáte, tak když koupíte 15- 20 ml „levné“ vůně za v průměru 400,– Kč, tak za 100 ml by už byl Chanel ne-li dva, takže se jim většinou obloukem vyhýbám neboť mi voní všechny tak nějak stejně a nikterak nevybočují. Harakuju jsem prostě musela vyzkoušet, narozdíl od Ady jsem vyzkoušela všechny a největši pecka je opravdu G - výborná interiérová vůně pro místní cukrárnu, originalita se jí ovšem nedá upřít, další, která mi utkvěla v paměti byla Angel Lily, která voní výrazně jahůdkově až hrůza, jinak ostatní mi přišly celkem nositelné ale nikterak mě neuchvátila ani jedna. Použitelné jsou pouze flakóny - do sbírky flakónů ale spíš pro moje dcerky.

Natalie 20.11.09 15:56

Bude také in bloom?

shanin 20.11.09 12:25

Páni, musím vyzkoušet Harajuku Lovers: G. :-D

Širín 20.11.09 08:08

Je dobře, že se testují i levné vůně. Široké spektrum pro všechny.

Fleur 19.11.09 20:18

Ado, díky, ušetřila jsi mi spoustu času při hledání voňavého dárku pro všechny pubescentky v rodině; při sugestivním popisu Harajuku Lovers: G mi naskočila kopřivka - kokos nesnáším, alespoň se vyhnu čichovému kolapsu.

Přidat komentář

Nejčtenější