Vintage, niche, příroda: která je ta vaše?

Před necelými dvěma měsíci jsem napsala článek Kolik stupňů má šílenství?, pod kterým se pak strhla zajímavá debata, v níž jste se přiznávali k různé šíři a hloubce své mánie. Většina z vás se ukázala být v pokročilém stádiu parfémové choroby, pojďme si tedy popovídat na podobné téma - která skupina vůní vás přitahuje nejvíc?

Většina čtenářek Arome nepochybně patří ke sběratelkám čichových zážitků - parfémy neočicháváte jen za účelem koupě, ale hlavně pro radost. Občas zajdete do parfumerie, vesele šmelíte vzorky, brousíte po eBay a snažíte se nahrabat do paměti co nejvíc zajímavých parfémových otisků. A nejspíš také máte své oblíbené cíle. Které skupiny vůní vás lákají nejvíce?

Hlavní proud
Nejspokojenější jste v parfumerii. Vůně hlavního proudu jsou pro vás tak akorát, ani laciné, ani nedostupné, a protože výrobci neustále chrlí nové parfémy, nehrozí, že by nebylo co čichat. Víte, kde hledat jaké značky a kam chodí které novinky. Odmítáte se nad mainstreamem ofrňovat a poctivě dáváte šanci i vůním, které na první pohled nic moc neslibují.

Drogerie, Avon a spol.
Máte úchylku na střední třídu? Finance stranou, na těch záleží až při nakupování, ne při testování. Možná vás nevysvětlitelně láká hledat diamanty v popelu, možná vás k tomu vedou vzpomínky na adolescentní léta, kdy jste mezi levnými vůněmi měli své favority. Nebo si ke klenotům na poličce pravidelně zařazujete nekomplikované letní ‚polívačky‘ právě proto, že jsou jednoduché a nepříliš intenzivní?

Exkluzivní řady
Mít svou drahou exkluzivní řadu patří dnes mezi výrobci k dobrému tónu. Armani má své Armani Privé v černých hranolech, Dior La Collection Particulière ve flakonech odkazujících na design starších flakonů značky, Chanel prodává Les Exclusifs a o Guerlainu se snad raději ani nezačnu rozepisovat, protože by to bylo na dlouho. Spojuje je jedno - vysoká cena a hlavně špatná dostupnost, prodávají se jen v buticích značky a ve vybraných exkluzivních parfumeriích. Někdy obsah za tu námahu ani nestojí, často bohudík/bohužel a­no.

Velké nikové značky
Serge Lutens, L'Artisan, Annick Goutal, Parfumerie Generale, Frederic Malle, Parfum d'Empire… Některé nikové značky už jsou na trhu tak zavedené, že o jejich existenci tuší i mírně pokročilí milovníci parfémů. Dají se také sehnat bez většího úsilí, některé už se dokonce objevily i v českých kamenných parfumeriích, a ceny často nevyžadují nutně měsíční půst. Ke vzorkům přijdete obvykle celkem snadno, sotva začnete vyměňovat.

Malé niky v nenápadných koutcích
Malé, někdy skoro neznámé značky, které mají často v nabídce jen pár vůní a jejich poznávání bývá velkým dobrodružstvím. Nikdy nevíte, co na vás ze vzorku vybafne. Často stojí za značkou osobnost tak originální, že její práce nese nezaměnitelný rukopis, jinde neviděný (Andy Tauer z Tauer Parfums, Christopher Brosius z I Hate Perfume a předtím Demeter Fragrance Library). Jindy se divíte, co je na těch slabých vodičkách úžasného. Poměrně častý je případ, kdy za celou značkou stojí jeden jediný člověk, který ji vymyslel, vytváří vůně, bloguje na svém webu a aktivně komunikuje se svými ctiteli.

Superdrahé vůně
Láká vás zjistit, jak voní opravdu drahé vůně, na které si běžný smrtelník většinou raději nechá zajít chuť? By Kilian za 5500, Amouage nebo Solange za 7000, nebo rovnou parfém No. 1 od Clivea Christiana za milých 50 000? Čisté parfémy, pár militrů vzácné tekutiny za tučnou cenu? Nedosažitelné má své kouzlo a kdo by nechtěl ‚aspoň přivonět‘. Malá skupinka takto postižených pak vykazuje masochistické rysy, které se projevuje umístěním nedosažitelných klenotů do tužebníku a pravidelnými sebetrýznivými seancemi nad vzniklým seznamem.

Vintage
Amouage, exkluzivky od Chanelu ani pan Serge vás absolutně nemůžou vzrušit, ale pak náhodou najdete v babiččině skříni poloprázdnou Miss Dior s černobílou kohoutí stopou a tep vám vyletí na 200? Projíždíte eBay a neúnavně pátráte po vůních, které se už nevyrábějí; neodoláte žádné příležitosti porovnat starou verzi s novou reformulací; činí vám radost znát My Sin, Chypre, Venezii, Crepe de Chine, Alchimii a další méně či více vzácné kousky, které už jsou dnešnímu zákazníkovi utajeny. Máte-li navíc tendenci tyto vůně sbírat (samozřejmě z důvodu uchování pro příští generace), přičtěte si bod k šílenství.

Přírodní vůně
Mnoho jich není - každý, kdo někdy zkusil vyrobit vůni z přírodních ingrediencí, rychle zjistí, proč tomu tak je. Škála ingrediencí se bez syntetických látek drasticky zmenšuje, na některé vůně si můžete rovnou nechat zajít chuť (přírodní šeřík, gardénie, konvalinka? kdepak!) a problém bývá i s výdrží. Ostatně čistě přírodní parfumerie, to už tu bylo, a pořádný rozkvět oboru nastal teprve ve chvíli, kdy chemici dali parfumérům kumarin, ethylvanilin, methyl ionon, aldehydy a další látky, bez nichž je dnes tvorba vůní zcela nemyslitelná. Přesto není přírodní parfumerie nerealizovatelná - kdybychom se přenesli do starověkého Orientu, dílny egyptských výrobců vonných kadidel a olejů či do doupěte parfémově nadaného středověkého alchymisty, možná bychom se divili, co se dá vykouzlit. Několik bojovníků se o to snaží i v dnešním světě (Farfalla, Florascent, Aftelier Perfumes, Anya's Garden, Lunaroma) a zákazníci jim očividně nescházejí.


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

KBettyna 07.01.17 20:07

Malé niky v nenápadných koutcích

ja jsem se nasla v : Malé niky v nenápadných koutcích.Drive, jeste tak pred 10lety bych patrila asi sem:Drogerie, Avon a spol.

Silvi Fox 09.12.11 20:41

Ja som sa nenašla nikde :think: Trochu mi tu chýbala nejaká orientálna skupina,lebo odkedy som sa dostala k arabkám,tak to úplne rozhodilo môj parfumový rebríček hodnôt :D
Celé dni brázdim internetom a hľadám tieto skryté(nám európanom) poklady…Samozrejme občas použijem aj normálne parfumy…ale…sú pre mňa nejaké plytké,povrchné­.S výnimkou nikoviek,i keď som sa dostala len k pár kúskom.Ale arabky majú niečo,čo ma fascinuje,čo ma uspokojuje.Len s nimi zažívam moje čuchové orgazmy :mrgreen:

Arome mysak 29.05.09 18:27

Jsem čuchač všeho možného už od dětství, s požitkem jsem nasávala vůni síry, když si otec zapálil cigaretu. Taky mně voní benzín a barvy.Pořád mně ale leží v hlavě parfém, který který otec dovezl mamce před 15 lety ze Španělska. Flakon už nemůžu najít, ale vůni si pořád pamatuju a tak hledám.

Elena 14.04.09 02:24

Zařadila bych se do všech skupin (mít hoooodně financí, tak i k těm superdrahým). Pro mě je konec, když se dostanu do obchodu se sypanými čaji. Tam jsem někdy déle než v parfumérii.

Sára 03.03.09 20:17

Vystačila jsem si s vůněmi z parfumérie, než jsem začala chodit tady..... teď už se na policích usadily nichovky a taky rarity, rovněž vintage, některé vůně mám jen pro potěšení a příliš je nepoužívám, spíš jen tak pro sebe - na doma.

Hraška 02.03.09 21:40

Rada by som patrila do iných skupín, ale vystačím si zatiaľ (a vzhľadom na študentské časy) s parfumériami. Napokon je tam stále veľa vôní, s ktorými som ešte nemala tú česť. No i hlavný prúd by sa dal ďalej špecifikovať, pretože viaceré vône, napr. z fragrancex je nemožné nájsť u nás (i v ČR).

Mirka 02.03.09 11:14

Očichám leccos, i když střední třída mi moc nevoněla,ani když jsem ji chvilku nosila. Ráda mám vintage, rozhodně si mezi nimi vyberu lépe, než mezi novinkami. Bohužel, pokud se nenajde jiná vyznavačka starých vůní ochotná k výměně vzorků, jsou nutné koupě na slepo. A nevydařený nákup se špatně prodává, protože to nikdo nezná:-(

Nevynechám jedinou příležitost očichat cokoliv, kdekoliv-ať už se jedná o aviváž,osvěžovač vzduchu, parfém,poklady v babiččině toaletce a je mi celkem jedno, jestli to je v kamence v našem městečku, luxusním butiku Lauder, nebo u kámošky v koupelně. Baví mě objevovat v levnějších vůních poklady, ale samozřejmě, že když se nějaký obětavec nabídne, že mi k něčemu věnuje parfém, vyberu si hodně drahý.Nerada voním stejně jako ostatní, a když se mi něco líbí, už neřeším, z jaké skupiny ta vůně je. Ale objektivně, nejvíc se mi srdce tetelí při objevení něčeho starého, hezkého, dnes už třeba nesehnatelného-takže asi vintage. Vlastnit je nemusím, stačí se mi kochat.

domenica 01.03.09 17:35

Dopředu se nezříkám vůní z žádné oblasti. Ale je pravda, že největší vzrušení a dobrodružství (od extáze po velké zklamání) zažívám o oblasti exkluzivních a nikových vůní. O novinkách v „hlavním proudu“ českých parfumériích povědomí mám, ale už dlouho mě žádná neoslovila. A když se výjimečně dostanu k vyzkoušení vintage, to je opravdu svátek. Do téhle oblasti zatím jen nesměle nakukuju … a vím proč :-)))

pichjit 01.03.09 17:20

Ráda přivoním k čemu se dostanu a očichat se mi podařilo i dost zajímavých nikovek, ale na běžné nošení mi bohatě vystačí běžná parfumerie + malinko širší nabídka v e-shopech, kde jsou i kousky které v kamenkách nepotkáte. A pokud bych měla chuť se rozšoupnout, postačí mi Institut Guerlain v Praze, butiky Estee Lauder… Ale momentálně mi opravdu vystačí střídat max. pět poměrně běžných vůní.. Jen zlomek toho, co se mi líbilo ze zkumavky na zápěstí bych dokázala v reálu nosit…

Ada 01.03.09 15:15

Kerze: tak to jsi můj člověk :) Já se ostatně taky soustředím víceméně na všechno, i když momentálně vede asi vintage. Vždycky mě lákalo znát vůně z hlavního proudu, které už se nevyrábějí, ať je to něco prastarého nebo třeba Nemo…

Lela 01.03.09 15:11

Mně vadí, že mě nabídka parfumerií zajímá minimálně. Zajdu tam ale pokaždé, když jdu kolem a většinou jsem zklamaná - nové nebo mainstreamové vůně jsou pro můj nos povětšinou neoriginální a mají cosi synteticky líbivého. Proto lovím ve vodách niché, zatím větších. A podle první vůně, kterou zkusím, většinou vím, jestli se mi celý dům bude líbit nebo ne.Strašně ráda bych prorazila i do vintage, ale zatím jsem radši šetřivá, protože to pak nevím, kam by tovedlo…

Aimirin 01.03.09 14:56

Mě zajímají nikové značky. V českých parfumérkách jsem byla dost zoufalá, jediné, co mě tam ještě tak chytlo za nos, bylo opium a No. 5.
A exkluzivky mě obvykle taky za nos nechytají…ještě tak někdy Guerlain :-)

Kerze 01.03.09 14:10

Co když mne zajímá úplně všechno…?!

Irena 01.03.09 13:20

Zboznuju ocichavani cehokoli, nemusi to byt ani parfem. Ale pokud se mam omezit na parfemy, sprajcla jsem se pomerne bolestive mezi ofrnovanim se nad mainstreamem, o repertoaru DM ani nemluve, a lenosti, ktera mi brani v objevovani hure dostupnych vuni. Jinak muj odtazity vztah k bezne produkci nevyplyva z podcenovani jejich kvalit. Jen me odrazuje ta dostupnost, jako by slo o noviny na stanku. Takze shrnuto a podtrzeno, predpokladam, ze az se budou holky, uderne hledacky, kochat rozhledem z Mount Everestu, ja budu nekde tesne pred prvnim vyskovym taborem. Ale tam to taky neni marne. Slunce sviti, klima je privetive a penezenka jasa.

Susann 01.03.09 12:42

Patřím k „čichačkám“ hlavního proudu, mírně šmrncnutého přírodou a vintage. Díky za Arome!!! Dost mi rozšířilo obzory. Jen občas mě chytá úzkost, kolik skvělých vůní mi stále někde ve světě uniká a že snad není v silách jednoho člověka se v tom množství pořádně zorientovat:(

1Miru 01.03.09 12:32

to derad: Ty mě znáš!?.....

derad 01.03.09 10:14

Myslím, že opravdového labužníka (šílence) nějaké kategorie nezastaví. Takový jedinec nevynechá jedinou příležitost zaměstnat své čichové receptory. Klidně se polije dámskou vůní, když se mu zlíbí, utratí poslední dva papouchy před výplatou za x-tý, naprosto nezbytný flakón, ale nepohrdne ani pičifukem z déemka, voní-li mu libě. Přátelé dbají, aby se s ním nikdy neocitli v blízkosti parfumerie - pokud zrovna nepotřebují poradit, samozřejmě.
Běžně se voní i když je sám doma, dávku na polštář na noc ani nezmiňuju a i ten ubohý pes už to párkrát slíznul (ale nebojte, dávám jí jen malinko za krk, a jen vůni, která se jí líbí). Ano, máte úplnou pravdu - jsem magor.
A rád :)

rakuli 28.02.09 23:19

Přiznávám se ke střední třídě či spíše hledačka v katalozích. Ale je to tak trochu z nutnosti neboť kolem se žádná pořádná parfumerie nevyskytuje. No a vůně v běžné drogerii mě zas až tak moc nezaujaly. Když si tady koupila svou první sadu vzorků, tak jsem si říkala, to snad musí být omyl, takhle že voní ty originál parfémy? Připadaly mi tak obyčejné, já čekala mnohem víc. Po výměně vzorků, koupi odstřiků jsem našla pár pěkných vůní. Ale co to vlastně člověk hledá ve vůni? Vzpomínku? Už jsem začínala být docela zmatená a zoufalá, hledajíc tu nej vůni. Vůně, co jsem měla mi najednou připadaly tak nedokonalé, až mi z toho bylo smutno, protože jsem je měla ráda. Arome mě obohatilo, ale i rozhodilo.
No, a když jsem si uvědomila, že je to jen sen, za kterým se ženu a že ty vůničky mi doma pláčou, tak se k nim vracím a zase hledám i v jejich nedokonalosti krásu. I když jsou ze střední třídy.

ippolita 28.02.09 22:49

Myslim,ze som najviac ts vintage zberatelka, ale k uplnemu pocitu blaha musim mat aj skusenost s kamennou drogeriou, aj nejake kusky strednej triedy. Mam velky zalusk na zadovazenie si nejakych niche parfemov, ale iba vzorky nechcem (to sa mi nepocita - musim mat flakon - to je sucast umeleckeho zazitku). Male niky v nenapadnych koutcich by bolo tiez moje, ale nemam ich v dostupnom okoli. Zistujem, ze v poslednom case sa mi pacia skoro vsetky parfemy, ak nie pre vonu, tak pre flakon, a ak aj ten nie, tak si predstavujem, ze pre niekoho musi byt ten parfem dobry a je na nom nieco pekne.

1Miru 28.02.09 22:01

..v parfumerii jsem opravdu dost šťastná!.. - dají se tam objevit poklady(ve smyslu vůně, která mi super sedne!, tedy alespoň dočasně…?.)
A myslela jsem si, že když jsem zde poprvé četla o niché vůních, mě se to netýká a týkat nebude!…(vždyť je tolik vůní právě v těch parfumerkách!..)
Ale jednou jsem zkusila a…
Nejvíce mě blaží pocit, že si voním něčím, co hned tak někdo nemá!..(i když to vím v podstatě jen já…).
Kdybych byla movitější, vrhla bych se i do zkoušení jak exklusivních řad, tak i nejdražších parfémů!…„žíly mi to ale netrhá“ a kdo ví, třeba se někdy zadaří…?.
A jestli někomu „stačí“ „jenom“ vůně drogerovky a Avon či Oriflame, proč ne? -když se mu líbí a je s ní spokojený!…

Přidat komentář

Nejčtenější