Víte, jak vznikají vrásky?

Mnoho z nás chápe vrásky jako přirozenou součást procesu stárnutí. Přemýšleli jste ale někdy o tom, jak vznikají, co jsou vlastně zač a jak lze proti nim zakročit?

K pochopení procesu stárnutí, jehož výsledkem jsou vrásky, je třeba porozumět stavbě kůže. Ta má 3 vrstvy:

- Epidermis:
Svrchní vrstva epidermis má ochrannou roli. Skládá se z keranocytů, které migrují od hlubokých vrstev až na povrch, kde utváří ochrannou keratinovou kožní bariéru.

-Dermis:
Dermis dává kůži tvar. Obsahuje různé typy pojivové tkáně mající různé funkce. Důležitou pojivovou tkání je bílkovina kolagen, díky níž má kůže svoji sílu a pevnost. Také glykosaminglykany udržují kůže pevnou. Elastinová vlákna jí zase propůjčují pružnost. V místě, kde se epidermis a dermis setkávají, se nachází zvlněná hranice, kde z dermis vybíhají proti epidermis prostorové papily, mezi něž se epidermis zasouvá síťovitě uspořádanými hřebeny své bazální vrstvy. Jimi epidermis čerpá živiny, které do dermis proudí prostřednictvím krevních cév. Díky jejich zvlněnému povrchu získává epidermis větší plochu, skrze níž má přístup k cévám, a tedy i klíčovým živinám.

-Podkoží:
Podkoží utváří spodní vrstvu kůže. Sestává z tukových buněk, které napomáhají tepelně izolovat organismus a zachovat objem pleti.

Jak ovlivňuje stárnutí kůži?


Stárnutí organismu ovlivňuje všechny vrstvy kůže. Vrásky a jemné linky se formují jak v epidermis, tak v dermis. V důsledku stárnutí se buňky v epidermis začínají ztenčovat a ztrácí částečně svoji schopnost držet pospolu. To má za následek tenčí vzhled pleti, stejně jako únik vláhy z ní. Výsledkem je suchá pleť.

Nižší schopnost regenerace


Počet epidermálních buněk se s rostoucím věkem taktéž snižuje, dokonce zhruba o 10% každých deset let. I dělení buněk se v důsledku stárnutí zpomaluje, a kvůli tomu klesá schopnost hojení a regenerace pleti.

Sušší pleť


Také dermis se v důsledku stárnutí začíná ztenčovat a zpomaluje se i produkce kolagenu. Elastinová vlákna se povolují. Společně se snížením pevnosti pleti a její flexibility způsobují tyto změny její povadnutí a formování vrásek. Navíc se začínají zvětšovat mazové žlázy, ale snižují produkci kožního mazu, přičemž jejich počet se také snižuje. Obojí pak způsobuje vyšší suchost pleti.

Méně živin do epidermis i tuku


Zvlněná vrstva nacházející se mezi epidermis a dermis se začíná vyrovnávat, kvůli čemuž se snižuje množství krve přivedené k epidermis, a tím pádem i množství živin, ke kterým má epidermis přístup. Pleť je proto křehčí, náchylnější k poškození a navíc se sníženou schopností regenerace. Tukové buňky v podkoží se s věkem začínají smršťovat, což má za následek pokles pleti a vznik vrásek, a již pleť dále nevypínají.

Rozlišujeme dva typy vrásek:

  • Dynamické vrásky se rozvíjí kvůli opakovaným pohybům svalů, například se jedná o „vrásky smíchu“ kolem úst
  • Statické vrásky způsobují vnější faktory, životní styl a proces stárnutí. Na rozdíl od dynamických jsou na pleti viditelné, i když je obličejové svalstvo v klidu a obvykle se v průběhu času prohlubují.

Vrásky se začínají prvně rozvíjet kvůli snížené hydrataci. Až následně, společně s oslabováním dermis, se prohlubují. Také úbytek elastinu a kolagenu hraje svoji roli – epidermis již nemá tolik opory, kolik pro svůj vyhlazený vzhled potřebuje. Snížená ochrana pleti, nedostatečná hydratace, úbytek objemu, pevnosti, nižší absorpce živin a snížená flexibilita vedou společně přímo ke vzniku vrásek. Tyto změny mají také za následek vyšší sklon pleti k poškozením a náchylnější k negativnímu působení gravitace, vnějších faktorů a hormonálních změn, které vznik vrásek a jemných linek ještě více podporují.

TIP proti na vráskam:

Jak podpořit v pleti zachování funkčního kolagenu a elastinu? Správnou kosmetickou péčí. V kosmetické taštičce by vám proto neměl chybět kvalitní hydratační krém či sérum, produkt s ochranou proti ultrafialovému záření a maximalizovat anti-agingový efekt vám pomůže superkrém aktivující mládí Medik8 r-Retinoate® obsahující patentovanou omlazující molekulu Retinyl retinoate, vitamíny, kyselinu hyaluronovou a glycerin. A na rozdíl od klasického retinolu ho můžete používat i přes den!

Váš příspěvek

Nejčtenější